שקט, מפיצים

תפסיקו לשלוח אותי לקרוא את אמנת חמאס. היא מיותרת לי. יש לי את כל מה שאני צריכה מבחינת ציוויים היסטוריים כאן בינינו, בשיר אחד

כבר חודש שולחים אותי לקרוא את אמנת חמאס בערך כל רבע שעה.

זו פרקטיקה מתישה ומיותרת חברים, ומשתי סיבות:
א) כבר קראתי אותה.
ב) אין לי שום כוונה להצטרף לחמאס.

לא שהתעלפתי מהסגנון או מהתוכן. מסמך שתלטני כרבים לפניו של גברים רצחניים. משתמש בדת, בפוליטיקה, כל הכלים שגברים המציאו כדי שיעמדו לרשותם כשהם נלחמים על כוח. בפעם הבאה שאתם רוצים להמם אותי, תעשו את זה עם משהו מפתיע בבקשה. או לפחות סקסי.

אני כולה מתעניינת בהסכם. התרבות שלהם ואמצעי השליטה שהם נוקטים כדי להחזיק בעמדות כוח, מעניינים תיאורטית בלבד, אקדמית וספקולטיבית. אני רוצה רק תכלס, הסכם. כמו ההוטו והטוטסי, היוגוסלביה המפורקת, אירלנד, ליבריה. רוצחים ורוצחים נפגשים, יושבים חותמים. ביי. קריאת אמנות והפצתן זה טוב למי שרוצה להעביר זמן בלי הסכם כי זה רווחי לו. אותו אני יכולה להבין. אבל מכיוון שיש לו המון כוח וכסף וראש ממשלה שעובד בשבילו, ותקשורת שהוא קנה, והמון גברים פוסטראומתיים ממלחמות קודמות או שפספסו חלילה והיו ג'ובניקים, וכך או כך זה מה שמגדיר אותם במידה רבה במסגרת זהותם הישראלית, יוצא שיש לאותו בחור עם האינטרס רשת הפצה מטורפת, של סיפורי אמנות ושאר ספינים פשוטים להשתעשע בהם. הוא סומך על רה"מ וחבורתו שיפיצו תמורת דיווידנד כזה או אחר, ועליכם שתפיצו חינם אין כסף, כי אתם ציונים ופטריוטים ופוסטראומתיים.

RE-Gaza8
מתוך משחק לחימה ישראלי שמתרחש בעזה

נשים הן המעגל השני של ההפצה. סומכות על גברים שהם מכירים את המצב יותר מהן, כי הם פעם ראו פלסטיני דרך כוונת. או לפחות יכולים היו לראות, עקרונית. הן חיות עם לוחמים במיל, צופות באלפי שעות גברים בטלויזיה כל חודש, ורוצות שהכל יתחסל לפני שהצאצא הפרטי שלהן יהיה מאחורי/לפני הכוונת. אומרים להן 24/7 שההפצה זה מה שיציל אותנו, שאמנת חמאס טומנת בחובה את כל הבעיה והפתרון, היא חזות הכל ואין בילתה. אז הן לא יפיצו? בטח יפיצו.

אחרי הפצה מושקעת וחמורת סבר שתבצעו באמנה, עד כדי גרימת קנאת חינם עזה לדורות של "נחמנים", בעל האינטרס הכלכלי סומך עליכם שגם תאמינו במה שהפצתם. זו הרי אמנה מזעזעת. הלא כן? איך אפשר לדבר על נמל אם רוצים להרוג אותי?! האויב מתכסס עלי תכסיסים. האויב ערמומי ונועז. יש לו מלא צינורות מתכת ממולאים חומר נפץ. איך נתמודד עמו? הרי כל מה שיש לי זה אף-16, פצצת אטום וחדר המדרגות בגוש דן. אני אנה פרנק, למען השם. עוד לא סיימתי לפחד מאיראן. עוד לא התחלתי לפחד מדעא"ש.

מכיוון שהמצב כה תקוע ובלתי עביר, והאמנה משחקת ברגשותיי, גורמת לי לכתוש ילדים ולפחם אותם, ולנצח לאכול חרב, אני פונה חזרה לציונות, שבחיקה נבטתי. כל כך הרבה כוח וחוכמה יש בכתובים שלה. הנה, היום למשל שזפו עיניי קליפ עתידני מן הציונות, שנראה כמו הומאז' למלחמת הכוכבים, ובו חייזרית מגיעה למחנה של המורדים. הקליפ שאצרף לטובת כולם החזיר אותי לטקסט מכונן ונבואי, שנכתב בין מלחמת ששת הימים לזאת של יום כיפור. כל כך הרבה ערכים שלנו בשיר אחד. לחשוב ששנים שמעתי אותו ולא קלטתי. אמנת חמאס מיותרת לי. יש לי את כל מה שאני צריכה מבחינת ציוויים היסטוריים כאן בינינו:

השמש תידום בין עזה לרפיח,
ירח ילבין על פסגת החרמון
פרחים בקנה ובנות בצריח
ישובו לעיר חיילים בהמון.

החיילים לעיר יגיעו בעם רב,
עם נערות ושיר ועם פרחי זהב,
וכל אשר אתמול ידע מכאוב ושכול
לא עוד ידע שלכת וקרב.

מה שהיה הוא שיהיה:

נעצור להם שוב ושוב ושוב את גלגל החיים
והשמש תהיה עדות חורכת לזוועות שהותרנו מאחור
הנערות יחשפו איברים כאות תמיכה בצה"ל
וידונו ברצינות בתמורה מינית ללוחמים
וכמובן שברגע שיחזרו החיילים בארון, אופס התבלבלתי, בהמון
כל מי שידע מכאוב ושכול, יהיה לו רק פאן פאן פאן.

אז פאן לי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גיא

  חשוב לזכור שהאמנה לא נכתבה בוואקום.
  היא נולדה מתוך דיכוי צבאי, מדיני, כלכלי, והתעמרות של עשורים.
  ובנוסף, ישראל די הקימה את תנועת החמאס.

  בכל אופן, מה שישראל צריכה לעשות הוא להסיר את כל התנאים והנסיבות אשר יוצרים את האלימות והשנאה בשני הצדדים.
  הפצצות לא רק שלא פותרות שום דבר, הן מחמירות את המצב ויוצרות עוד עויינות.

  1. נדב

   כן, גם כנופיית דעא"ש נולדה מתוך הכיבוש הישראלי. הרצחנות של אסד גם היא תולדה של פשעי הציונים. בכלל, כל התרבות האיסלמו-פשיסטית היא פועל יוצא הכרחי של מעשי הציונים. מצוקת הפלסטינים בעזה רק גברה בעקבות הפינוי המוחלט של ישראל משם ובחירת החמאס לשלטון היא נקמה מוצדקת על ההתנתקות הפושעת.

 2. מאיר עמור

  נעמית מור חיים מראה פעם נוספת שעל מנת לדבר פוליטיקה רדיקלית כל שעל נשים לעשות הוא לדבר את מה שעל ליבן. זה הופך את העולם המזויין שגברים, לא חשוב מאיזה לאום ומאיזה דת, יצרו. תודה לנעמית מור חיים.

 3. אורית

  אתמול שמעתי ראיון עם דויד גרוסמן בו הוא אמר כי נכון שאנחנו עזבנו את גוש קטיף והחמאס במרום לפתח את עזה חפרו מנהרות. אז מה אנחנו צריכים לנהוג כך בגלל השגיאה של חמאס?
  א. לכנות את ההתנהגות של החמאס שגיאה זה או צביעות או נאיביות.
  ב. זו לא נאיביות זה להיות מנותק מהמציאות. לראות פיצוצים וירי על משפחות בעוטף עזה, לא לגנות אלא לכנות אותה שגיאה זו חוצפה זה ניצול ציני של התקשורת. זה לחיות במדינת ישראל ולדמיין עולם אחר.

  1. פריץ היקה הצפונבוני

   דוד גרוסמן מאד מאכזב אותי. הוא היה צריך לדעת שלא עזבנו את עזה .שרון רק פינה באופן חד צדדי את ההתנחלויות שלפי שיקוליו הצבאים הטילו עומס מיותר על הצבא ואולי גם היו מפריעות לטבח שצבא התועבה לישראל עשה בעופרת יצוקה צוק-איתן. לא פעל הסכם לא הוסר המצור לא הוסר הניתוק בין עזה לגדה. מרשם התושבים נשאר בידי ישראל. מינהרות? הן בכלל לא הוזכרו כסבה למלחמת השולל הזו. אתם ה,,שמאל הציוני" טלו קורה מבין עינכם אתם משתפי"ם של תוקפנות הימין. אני אמנם מגדיר עצמי כציוני אבל קצתי מכל,, השמאל הציוני" שקודם כל מצדיק כל יציאה למלחמת שולל וכשהעינינים משתבשים ותמיד הם משתבשים, הם מתבכיינים ,,לא אמרו לנו לא התכוונו" אבל אז זה מאוחר מדי. אני מבין שקשה לגרוסמן להשלים עם העובדה שבנו הוקרב למולך מלחמת השולל לבנון 2 . זה לא משנה את העובדות.,, עזבנו את עזה והם החזירו לנו בקסאמים"? הצחקתם אותי צחוק מר..

 4. רז

  אין לי דרך נוספת להסביר לתומכי החמאס. נשגבת מבינתי הגישה הזו, הבחירה להתעלם מכל הכתובות של הקיר ולדקלם ללא הרף בעיניים עיוורות את המשפטים שאיש פרט להם לא מבין אותם.
  כתוב בשחור על גבי לבן באותיות קידוש לבנה על קירות העולם. לא מדינת ישראל אלא קירות העולם שהאיסלם / ערב מנסה להשתלט על המערב. זה קורה באירופה, זה קרה בארה"ב וזה עלול לקרות פה אם לא תפקחו את העיניים. מה אתם רוצים יותר מזה שהם מקדשים את המוות יותר מאשר את החיים?

 5. בונפוציוס

  הדיון באתר הזה הוא כנראה בין משוכנעים למשוכנעים, או לפחות בין משוכנעים לבין מתענינים, מקשיבים. הדיון המשמעותי כדי לפרוץ את מסגרת הקליקה הסגורה הזו שבה מלטפים זה לזה את האגו והחזון, צריך להיות בין אמונה כזאת לאמונות אחרות. את הדיון הזה אני עדיין לא רואה מתנהל (איחולי מוות ואונס אינם בגדר דיון לדידי), שם טמונה היכולת לעשות משהו משמעותי, ועדיין לא פוצח כנראה הקוד ליצירת דיון כזה לא בקרב דוברי אותה שפה. בהצלחה.

 6. נפתלי אור-נר

  עלינו לחשוף את פרצופה האמיתי של המדיניות הישראלית מזה זמן רב: אנו מעדיפים את השטחים וההתנחלויות על פני השגת השלום. הכול, אבל הכול – ובכלל זאת הטכניקה הנלוזה המוזכרת במאמרה של הכותבת – נובע ממדיניות זו: ההרג, ההרס והשכול

 7. אלה

  קלישאות משנות התשעים.
  משעמם.

 8. פריץ היקה הצפונבוני

  חן -חן לכותבת. מתי נפסיק להאשים אחרים ?טלו קורה מבין עיניכם! אז אם הם פונדמנטליסטים זה מצדיק את התוקפנות,שרשרת מלחמות השולל על ההרג וההרס הלא יאומן שלהם וסרבנות השלום שלנו? מה עם מליוני נתינים תחת שלטון ישראל חסרי כל זכויות זה קרוב ליובל? מה עם הפונדמנטליסטים שלנו? הטובחים במערת המכפלה- המתחם האברהמי המקודש? מה עם כל הרבנים מקדשי הג'נוסייד? מה עם המחט גבעתי החומיניסט ששולח את חייליו למלחמות דת? קשוטו עצמכם תחילה!
  ולעצם הנושא . תמיד יש תורה מקודשת,להביא לימות המשיח ויש את הפרקטיקה של כאן ועכשיו. התורה הנצחית של החמס היא שכל שטח שהיה איסלמי,חיב לחזור ולהיות כזה. זה קרה עם הצלבנים אחרי שלטון של200 שנה ואם לא נתקן דרכינו זה יקרה גם לנו ואם חס וחלילה זה יקרה , אז כמו בחורבנות הקודמים(9 באב היה לא מזמן) יבואו חוכמולוגים כמו חז"ל ויחפשו במה חטאנו? לא צריך לחפש הרבה ראו לעיל את הרשימה.
  לפני מספר שנים כשפעילי גוש-שלום השתתפו בהפגנה ישראלית -פלסטינית בי-ם המזרחית נגד בנית חומת ההפרדה המתועבת והמשטרה כדרכה הגיבה בירי רימוני גז, ברחנו לבתים. ורצה יהוה/אללה ואורי אבנרי נקלע לבית יחד עם מוחמד אבו_טיר חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם החמס וראו זה פלא החמסניק ,,שכל רצונו להרוג את כל היהודים"ואורי אבנרי היהודי החילוני ולוחם תש"ח שנלחם בחרוף נפש נגד הפלסטינים ויתר הצבאות שפלשו לפלסטיה-א"י ב1948 מצאו שיש על מה לדבר מזה יצאו כמה םגישות שבאחת מהם היה לעבדכם הכבוד להשתתף ואבו-טיר הציג את עמדת התנועה,עם שלא ויתר על המטרה הסופית שלהם( האמנה המפחידה) הסביר שתורתם מאפשרת להם הפסקת אש ארוכת טוח(עשרות שנים) עם האויב ושהתנועה תקבל כל פיתרון פוליטי שיתקבל בהליכים דמוקרטיים בקהילה הפלסטינית. זה לא הוכחש אף פעם!
  ישראל כמובן מתעלמת כמו שהיא מתעלמת מיזמת מדינות ערב לפני תריסר שנים לסיום הסכסוך.
  אז תמשיכו להאמין לשקרי ,,ההסברה" הישראלית ולכל הברברנים בטלויזיה ותמשיכו את שרשרת מלחמות השול.ל וב א למולך המלחמות האוכל את בנינו ולמלאך המות,גואל. ולהשומע ינעם
  י . תודה לנעמי מור-חיים.

  1. ליכודניק

   "החמסניק ,,שכל רצונו להרוג את כל היהודים" הוא איש קש שאתה מביא כדי להוכיח שאינו קיים; מי שעיניו בראשו מבין שהחמאס פועל בהיגיון- הוא שמר, למשל, על הפסקות אש לפני ובמהלך "צוק איתן".

   מצד שני, אתה מתעלם מהעובדה המצערת לפיה החמאס אמנם מסכים- תיאורטית- להפסקת אש ארוכת טוח (עשרות שנים), אבל:
   – הוא יקבע מתי להפר אותה חד-צדדית (כמו הסכם חודיבייה)
   – הוא יסכים לכך רק כשקיומו יהיה בסכנה; לא, נניח, כדי לשמור על חיי פלסטינים או להתבסס בעוד חלקים מפלסטין.
   דהיינו: יש להכות בחמאס, ואז לדרוש ממנו את אותה הפסקת אש ארוכת טוח.

 9. פריץ היקה הצפונבוני

  לא יספרו מרוב.

 10. ניב

  איך בחברה המיליטריסטית באופן גרוטסקי שאנו גרים בה, הצלחת לקחת את שיר המלחמות הפוזיטיבי היחיד ולצאת דווקא נגדו במין אגנ'דה פמינסטית מנותקת? נשגב מבינתי..

  אבקש להבין את הבעייתיות, האם הלוחמים באותה עת וכנראה גם בעתיד, לא מורכבים בעיקר מגברים? למיטב הבנתי מדובר בדיוק בחסרון של המין הגברי- אלים וכוחני. טוב שהנשים לא שם.

  לעומת זאת, כל הכיווניות של השיר היא לעזיבת שדה הקרב, מילוי פרחים בקנה (שזה בכלל אימג' שלקוח מהתנועה ההיפית) וחזרה של נשים בליווי גברים.

  פמינזם מנותק רואה בכל קשר בין גבר לאישה כדבר שמייצג רןע, חיפצון, אונס ושלל מרעין בישין.. איפשהו בדרך נשכח מליבן של הפמינסטיות הרדיקליות העובדה שגברים ונשים יחד זה גם קצת טוב, פאק איט, זה גם הרבה טוב. אפילו כולל מין. יש אפילו שירהיבו עוז ויחשבו שזה דבר טבעי (אבל ממילא זה חורג מגבולות הדיון בשיר, שהוא ממש פי ג'י 13 ומציע שהן ילוו אחד את השני- תיאור שוויני אגב).

  בקיצור- פספסת פיספוס גדול..

 11. אורלי

  גם לי נשבר מהמוכיחים "לכי קראי את אמנת חמאס" בכל תגובה לפוסט חצי-ביקורתי שפירסמתי. ובכן, לא בא לי לקרוא את אמנת חמאס. גם לא את אמנת "ארץ ישראל לעם ישראל" מהתנ"ך ואילך. בא לי לדבר פרקטית, בלי מיתוסים טיפשיים, איך אפשר לחיות בחבל הארץ הצר הזה מבלי להרוג זה את זה. הלוואי והיו בינינו יותר אנשים בעמדות כוח שזהו רצונם הכנה.