לכורדים אין חברים מלבד ההרים

היזידים מוצגים בתקשורת כמעין תפאורה בהצגה שנקראת "הטרור האיסלאמיסטי וזוועותיו במזרח התיכון", אבל הסיפור של העם הכורדי הוא הרבה יותר מבשר תותחים במיצג האימים של דאעש ורלוונטי במיוחד לנו, הישראלים. עידן פינק אבידני, דור שני בארץ ליוצאי כורדיסטאן, על ההיסטוריה של יהודי כורדיסטאן וההכרח להיות סולידריים
עידן פינק אבידני

English

לכורדים אין חברים מלבד ההרים.
חברים יקרים וכל מי שקורא את זה. אנא הפסיקו להעלות חדשות שליליות ובמקום זאת התפללו עבור פשמרגה והאמינו באלוהים. אנחנו הכורדים מעולם לא פגענו באף אומה ומעולם לא ביקשנו דבר שלא היה זכותנו. אנחנו רק נאבקים עבור הזכויות שלנו, אנחנו רק נאבקנו כדי להגן על ילדינו ונשותינו. מעולם לא היתה לנו תמיכה מאף אחד. אף אומה. בואו כולנו נתפלל לאלוהים ונבקש ממנו שיגן עלינו ועל פשמרגה שלנו. בואו נפסיק להתנהג כאילו שאנחנו יודעים מה קורה כי אנחנו פשוט לא. בואו נפסיק להתנהג כמו פוליטיקאים ולנתח ולהעלות דברים בפייסבוק. במקום זאת, בואו נישאר בני אנוש ונתפלל. בואו נישאר בני אנוש ונעזור למשפחות שלנו בשנגאל שנמלטו מבתיהם. בואו פשוט נסתכל למעלה לשמים ונבקש ממנו שלום. הוא אף פעם לא דוחה בקשות.
אנחנו עם רודף שלום שפתח את ידיו להגן על אלו שמעולם לא עשו אפילו מאמץ קטן כדי לתמוך בנו, בגלל שכורדים הם אנושיים. בואו נישאר אנושיים.
אתם לא עוזרים לאף אחד כשאתם מעוררים חרדה אצל אנשים".
#התפללו עבור #פשמרגה

כך כתבה לפני כשבוע בפייסבוק חברתי הודא שגרה באירביל-הוואלר, בירת כורדיסטאן האוטונומית, בעקבות התקפה רצחנית נוספת של כוחות דאעש באזור מכמור שגרמה למאות-אלפי יזידים להימלט חסרי כל להרים, שם רבים מהם מתו מרעב וצמא, מתפללים להצלה. הטקסט המרגש הזה מבטא בעיני את מהותו של העם הכורדי ומאבקו לעצמאות: סולידריות מתוך שותפות גורל שמוחקת חילוקי דעות פוליטיים פנימיים, צורך עז באמונה וחוסר אמון מוחלט בעולם שנובע מניסיון היסטורי רב-שנים.

מאז נכנסה דאעש לתודעת חיינו במזרח התיכון, אנחנו צופים בחרדה בזוועות שמותיר אחריו הארגון הרצחני הזה דרך עיניהם של פרשנים שונים בתקשורת, המנתחים את המצב בעיראק מנקודת מבט ביטחונית ומרוחקת. העם הכורדי מוצג על ידם כמעין תפאורה בהצגה שנקראת "הטרור האיסלאמיסטי וזוועותיו במזרח התיכון", בעוד רובנו לא ממש מבינים במה מדובר ולא יודעים שהסיפור של העם הכורדי הוא הרבה יותר מתפאורה או מבשר תותחים במיצג האימים של דאעש, וגם הרבה יותר רלוונטי לנו הישראלים בני העם היהודי היושב בעצמאות מסוימת בציון.

פליט יזידי. צילום מתוך העמוד "אנא כורדי- הארגון הארצי של יהודי כורדיסתאן בישראל"
פליט יזידי. צילום מתוך העמוד "אנא כורדי- הארגון הארצי של יהודי כורדיסתאן בישראל"

את המשפט "אין לכורדים חברים חוץ מההרים" טבע מולה מוסטפא ברזאני, המנהיג הגדול והבלתי מעורער של העם הכורדי שנלחם כל חייו למען עצמאות כורידסטאן והיה ראש הממשלה הראשון של האוטונומיה הכורדית. משפחת ברזאני ממשיכה את מורשתו: בנו, מסעוד ברזאני, הוא ראש הממשלה הנוכחי ובני משפחתו נוספים מחזיקים בתפקידי מפתח בממשל.

כורדיסטאן היא חבל ארץ הררי, פורה ויפהפה. בשל תנאי השטח, במשך שנים רבות חיו הכורדים בניתוק יחסי משאר עמי המזרח התיכון וכך הצליחו לשמר תרבויות עתיקות שחלפו מן העולם. המיעוט היזידי שאנו שומעים עליו אינו המיעוט היחיד שמרכיב את העם הכורדי: יהודי כורדיסטאן למשל שימרו את מסורת היהדות העתיקה עוד מימי גלות בבל בבית ראשון ושמרו על מסורת לימוד התורה שבעל פה, והשפה הארמית שהיתה לשון רוב העם היהודי בזמן התלמוד נותרה לשונן של כמה קהילות מקרבם. הם שימרו את מורשת הנביאים האחרונים שציון קבריהם היוו חלק משמעותי בחיי הקהילה – קבר הנביא יונה במוסול (שהוחרב לפני כמה שבועות), קבר הנביא נחום באלקוש וקבר הנביא דניאל בקירקוק. כשהרוב הגדול של יהודי כורדיסטאן עלו לארץ ואימצו את השפה העברית כשפה ראשונה, פסקה הארמית מלהיות שפה חיה ומדוברת. אמנם דור הסבים והסבתות שלנו עוד מדברים אותה יחד עם מעט נוצרים שחיים בכורדיסטאן, אבל היא הוכרזה על ידי האקדמיה כשפה מתה.

הצנחת מזון וסיוע הומניטרי לפליטים יזידים:

נראה שמאז ומעולם נרדפו הכורדים על ידי עמים זרים וחיו תחת כיבוש זר. למרות מגמת עיור מסוימת במאות האחרונות, ההרים היו ונותרו המרחב המוגן של הכורדים – משם צמחה תנועת ההתנגדות הכורדית, ועד היום הם היחידים שיודעים להסתדר ולהילחם בתנאי השטח הקשים. במאה האחרונה, הכורדים של צפון עיראק חיו תחת כיבוש ערבי-עיראקי. בתקופת סדאם חוסיין נטבחו אלפי מהם, ואילו ערים וכפרים נמחקו עד היסוד. אני זוכרת את סבא וסבתא שלי עוקבים אז בדאגה רבה אחר המתרחש בכורדיסטאן, בעוד עיני העולם נשואות לבגדאד ולאינטרסים של נפט ואימפריאליזם.

הקהילה הכורדית היהודית היתה תמיד מלוכדת, וכמו קהילות אתניות אחרות שנזרקו לתוך כור ההיתוך הציוני – קשרי העבר התרבותיים שלה עם השכנים ניתקו. כשהתחלתי אני, דור שני בארץ ליוצאי כורדיסטאן, לקיים קשרים עם כורדים משם, הופתעתי לגלות מה רב הדמיון בינינו. הייתי בטוחה שיעקמו פרצוף לנוכח היותי יהודייה מתוך סולידריות עם אחיהם המוסלמים בפלסטין, אך גיליתי שעבור הכורדים הזהות הלאומית חשובה אלפי מונים ביחס הזהות הדתית. אמנם רוב הכורדים כיום בעולם הם מוסלמים סונים, אך עבורם אני קודם כל כורדיה, ורק אחר כך מוסלמית, נוצרית, יהודייה או יזידית.

דווקא מתוך ההיכרות הזאת עם הכורדים הלא-יהודים הצלחתי להבין יותר את התרבות של אבותי. הבנתי גם את המחיר ששילמנו כל אחד מצדו האחר של המזרח התיכון ב-60 שנה האחרונות: ככורדים יהודים הגענו לרמה מסוימת של ביטחון ועצמאות ומימשנו את הזכות הבסיסית להגדרה עצמית, אבל במחיר גבוה של ויתור על תרבות ששימרנו במשך אלפי שנים. מסורות של 3,000 שנים אבדו בתוך כור ההיתוך ויצירת הזהות החדשה הישראלית. כיום, הרוב הגדול מבין 200 אלף יהודים כורדים שחיים בארץ לא מדברים קורמנצ'י או ארמית. אמנם בחלק מבתי הכנסת עוד שרים בסגנון כורדי ובחלק מהחתונות עוד רוקדים דוהולה וזורנה ואוכלים קובה ביום שישי, אבל התרבות המפוארת ממוסגרת בעיקר כהיסטוריה ופולקלור.

לעומתנו, הכורדים בכורדיסטאן שימרו את תרבותם, אבל שילמו מחיר כבד בצורת שנים של סבל, רצח עם וזוועות שאנחנו (תודה לאל) לא נאלצנו לחוות. הם סיפרו לי על הבריחה הגדולה להרים בשנות ה-90, על החרבה עד היסוד של ערים וכפרים, על פחד מהנשק הכימי של סדאם חוסיין וסיוע הומניטרי שהונצח עליהם ממסוקים כדי שיוכלו לשרוד. זכור לי במיוחד תיאור של ארגזי סיוע עם קמח וטחינה שהוצנחו מהאוויר והתפרקו לפני הנחיתה לקרקע, בעוד הכורדים המודאגים צופים בחרדה באבקה הלבנה ובטוחים שמדובר בנשק כימי המיועד לחסל אותם.

גם לאחר כל הזוועות הללו, העולם עדיין לא השתכנע שמגיעה לכורדים עצמאות. את הצביעות של המערב אנחנו כבר מכירים, אבל למה במזרח התיכון אף אחד לא יוצא להגנתם? התשובה הפשוטה היא – הם לא ערבים. התשובה היותר מורכבת: אינטרסים פוליטיים וגיאוגרפיים. כשאנחנו מדברים על כורדיסטאן אנחנו מתכוונים לדרום טורקיה, צפון מזרח סוריה, צפון עיראק ומערב איראן. אף אחת מהמדינות האלה לא מוכנה לוותר על השטחים האלה כדי להעניק עצמאות למיעוט הכורדי בשטחה, במיוחד שבחלקם קיימים מאגרים רציניים של נפט ומשאבי טבע.

פיצוץ קבר הנביא יונה/ מסגד נבי יונס במוסול:

בעוד העולם כולו שותק נוכח הזוועות שקורות בכורדיסטאן כפי ששתק גם בעת השואה שביצע בזמנו סדאם חוסיין בכורדים, הפיד שלי מלא בתמונות של משמרות מחאה ותמיכה שמארגנים הכורדים החיים מחוץ למדינה. בעוד הליגה הערבית מחויבת (לפחות על הנייר) לעצמאות פלסטין, היא ממשיכה להתנגד לעצמאות כורדיסטאן. בת הברית החזקה ביותר של הכורדים זו ארה"ב – היא זו שעזרה בהקמת האוטונומיה הכורדית לאחר הפלתו של סדאם חוסיין, וכיום עוזרת להם מעט בעיקר בסיוע הומניטרי ובתקיפות נקודתיות (כאלה שייראו מספיק מוצדקות בעיני האמריקאים שיושבים לבטח בארה"ב וחוששים מהסתבכות נוספת בעיראק).

אך עם כל הכבוד לרצון לא להיכנס שוב למלחמה באזור לא להם, האמריקאים לא יכולים להסיר אחריות מחלקם הישיר בבלאגן והאסון שמתרחש באזור: ארה"ב היא זו שחימשה את הצבא העיראקי, שנטש את עמדותיו ואיפשר לדאעש להשתלט על נשק מתקדם הרבה יותר מצבא פשמרגה הכורדי שעליו נאסר להתחמש. ארה"ב "מנהיגת העולם החופשי" נכנסה ללא היסוס למלחמה מאות-אלפי קילומטרים מהבית כדי להגן על אינטרסים של נפט ואנרגיה, ועכשיו כשתוצאות התסבוכת שלה גורמת לרצח עם היא נזהרת ומוכנה להגן רק על מוסדות הקונסוליה האמריקאית באירביל. אין סוף לצביעות.

פליטים יזידים. צילום מתוך העמוד "אנא כורדי- הארגון הארצי של יהודי כורדיסתאן בישראל
פליטים יזידים. צילום מתוך העמוד "אנא כורדי- הארגון הארצי של יהודי כורדיסתאן בישראל

אבל אנחנו לא אזרחי ארה"ב. אנחנו אזרחי מדינת ישראל בני העם היהודי. אסור לנו לעצום עיניים בפני מיעוט נרדף שעובר רצח עם, הרי עברנו אנחנו רצח עם ממש לא מזמן. מאז הקמת מדינת ישראל נותרו הכורדים המיעוט הגדול ביותר בעולם ללא מדינה. כורדיסטאן לא נמצאת מעבר להרי החושך, היא בסה"כ שעתיים טיסה מאיתנו – הרבה יותר קרובה מהמזרח הרחוק שם לא היססנו לעזור בעת אסון הצונאמי ויותר קרובה מהאיטי, קניה ושאר המקומות בהם השקענו משאבי סיוע רבים. מדינת ישראל שנזהרת כל כך לא להתערב בסוריה מחשש להסתבכות דיפלומטית, לא צריכה לחשוש מאותה הסתבכות בכורדיסטאן – אין חשש להסתבך עם הליגה הערבית, שכן הליגה הערבית נגדם, ואין חשש להסתבך עם טורקיה שהיחסים איתה מעולם לא היו גרועים יותר, אין חשש להסתבך עם ארה"ב.

הבורות הכללית לגבי המתרחש במזרח התיכון ותחושת "כל העולם ובמיוחד המזרח התיכון נגדנו" גורם לכולנו לפספס את הדמיון הרב בין העם היהודי והעם הכורדי. אבל לכורדים החיים בישראל זה מאוד ברור, במשך שנים הם סבלו מהכיבוש העיראקי בשטחם. תשאלו את הכורדים פה בארץ, הם יגידו לכם שגם השינוי בהלך הרוח וביחסים בין היהודים לאחרים בעיראק שהוביל לעליה המונית ב-51-52 לא הגיע מהכורדים המוסלמים, אלא מהעיראקים.

רבים אינם יודעים שהקהילה הכורדית בארץ כמו הכורדים הגולים בשאר ארצות העולם שומרת על קשר עם כורדיסטאן. כשמולה מוסטפא בראזני הוביל את הכורדים למאבק עיקש למען עצמאות, כל העולם ראו בהם ארגון גרילה לא לגיטימי. העולם המערבי הנאור ראה בזכות הכורדים לעצמאות איום על האינטרסים הפוליטיים והכלכליים שלהם במזרח התיכון. היה זה חביב שמעוני ז"ל שהקים את ארגון יהודי כורדיסטאן בארץ שניהל קשר אישי עם בראזני ודאג שמדינת ישראל תסייע לכורדים במאבקם לעצמאות. היום האחיין שלו יהודה בן יוסף הוא יו"ר הארגון וממשיך במובן הזה את הקשר והסולידריות עם הכורדים.

הפגנת תמיכה ביזידים מול שגרירות ארה"ב, 13.08.14
משמרת מחאה מול שגרירות ארה"ב, 13.08.14

כמו כורדים אחרים בגלות, גם אנחנו קיימנו משמרת מחאה מול שגרירות ארה"ב בתל אביב. דרשנו מארה"ב לא להסתפק בסיוע הומניטרי נקודתי. בעידן של ימינו, סרטוני ההוצאות להורג מועברים אלינו כמעט בשידור חי ויחד איתם גם המורשת התרבותית שלנו הולכת ונכחדת. צפיתי בבעתה בפיצוץ קבר הנביא יונה במוסול, כאשר לאט-לאט חילחלה ההבנה שיש לנו עסק עם אנשים שאיבדו צלם אנוש ושמו להם למטרה להכחיד תרבות שלמה על אנשיה וזכרה מן העולם.

עכשיו הזמן שלנו לפנות לממשלת ישראל. כאזרחים מן השורה הרמנו קול – אבל זה לא מספיק. אני קוראת מכאן לראש הממשלה, שר החוץ ושר הביטחון: זה לא הזמן לדיונים דיפלומטיים אלא למעשים. זה הזמן להגיב בצורה מיידית להשתלטות דאעש ולאיום על כורדיסטאן שהוא איום גם עלינו, על המורשת התרבותית שלנו, ועל המיעוט הלא ערבי במזרח התיכון. אנחנו לא סולחים לעולם שהיסס ובחר לא להפציץ את תאי הגזים באושוויץ; עכשיו תורנו – אסור לנו להסס, יש לנו אמצעים, יש לנו יכולת, ויש לנו חובה מוסרית לא לעמוד מנגד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פריץ היקה הצפונבוני

   החלה ב8.1914.ההתחלה ההתנקשות ביורש העצר האוסטרי פרנץ -פרדיננד ואשתו בסרייבו 28.6.1914.
   מלה"ע 2 החלה ב1.9.1939. לפני 75 ש.

 1. יוסי אוחנה

  כל הזמן סברתי שהתבטאויות נתניהו וישראל בזכות עצמאות לכורדים עלולות דווקא להזיק להם, אבל אם ישראל יכולה אולי לסייע במשהו זה לשכנע בנחיצות החימוש הכבד והאימון של הכורדים. הם עשויים להגן על עצמם ולא ברור למה ארה"בהתנכרה להם עד היום.

 2. עיראקי

  היסטורית, הסיוע הישראלי לכורדים בשנות ה-50 ואחר כך נבע מהאסטרטגיה הבן גוריוניסטית של איחוד הכוחות הלא-ערביים במזרח התיכון כדי ליצור איזון מול הפאן ערביזם בפרט והכוחות הערביים בכלל. לכן יצרה מדינת ישראל את הברית עם איראן, תורכיה, תושבי דרום סודאן וכמובן גם הכורדים. מלבד זאת, תודה על כתבה מעניינת ועל קול הומניסטי צלול וחזק.

 3. מאיר עמור

  אנא-כורדי.
  ציטוט: "הבנתי גם את המחיר ששילמנו כל אחד מצדו האחר של המזרח התיכון ב-60 שנה האחרונות: ככורדים יהודים הגענו לרמה מסוימת של ביטחון ועצמאות ומימשנו את הזכות הבסיסית להגדרה עצמית, אבל במחיר גבוה של ויתור על תרבות ששימרנו במשך אלפי שנים. מסורות של 3,000 שנים אבדו בתוך כור ההיתוך ויצירת הזהות החדשה הישראלית. כיום, הרוב הגדול מבין 200 אלף יהודים כורדים שחיים בארץ לא מדברים קורמנצ'י או ארמית. אמנם בחלק מבתי הכנסת עוד שרים בסגנון כורדי ובחלק מהחתונות עוד רוקדים דוהולה וזורנה ואוכלים קובה ביום שישי, אבל התרבות המפוארת ממוסגרת בעיקר כהיסטוריה ופולקלור."

 4. מאיר עמור

  ציטוט: "אנחנו לא סולחים לעולם שהיסס ובחר לא להפציץ את תאי הגזים באושוויץ; עכשיו תורנו – אסור לנו להסס, יש לנו אמצעים, יש לנו יכולת, ויש לנו חובה מוסרית לא לעמוד מנגד."

 5. אילנה שזור

  מרתק, מעציב, מתסכל.

  תודה על הסקירה והלוואי וממשלת ישראל תצא אפילו בהכרזת תמיכה. צבאית הרי ישראל היתה בקשרים עם ברזאני.

 6. דפנה

  תודה לעידן על מאמר מרתק, מרגש ועצוב.
  אני מצרפת את קולי, (ככל שהוא שווה), לקריאה לממשלת ישראל שלא לעמוד מנגד.
  והלוואי שמדינת ישראל, יחד עם מדינות נוספות, הן מהאזור, והן מרחבי העולם כולו, יצליחו להוכיח לכורדים כי יש להם חברים מלבד ההרים. כי לא הכל זה אינטרסים. כי יש ערך לחיי אדם. כי הטוב הצרוף ינצח את הרוע הצרוף.

 7. מאיה

  מי שרוצה יכול בינתיים לעזור בתרומה לאנשים בשטח בכורדיסטן העיראקית שעוזרים לפליטים שם. בין הפליטים: יזידים ונוצרים שנמלטו בשבועות האחרונים ממישור נינווה מפני דעא"ש. כורדים וערבים מסוריה שברחו בשנים האחרונות מפני מלחמת האזרחים.

  http://en.wadi-online.de/index.php?option=com_content&view=article&id=1163&Itemid=171

  http://en.wadi-online.de/index.php?option=com_content&view=article&id=1144&Itemid=172

 8. פריץ היקה הצפונבוני

  כורדים שתפו פעולה עם הטורקים לפני 99 ש. ברצח העם הארמני. מלחתחילה רצו הבריטים לתחום את עירק מדרום לכורדיסטאן אבל אז בעקבות גלוי הנפט הם תפסו את האיזור וקבעו את גבול ממלכת עירק ההאשמית בראשות פיסל שגורש ע"י הצרפתים מדמשק כפי שהוא עד היום. קביעת הגבולות של סוריה עירק .טורקיה ואיראן ,קבעו את הפיצול של האיזור הכורדי ואת תחילתה של הטרגדיה הכורדית. עד כמה שידוע לי, לא תבעו הכורדים הפרדות מהאימפריה העות'מנית עד מלה"ע 1 בהיותם מוסלמים סונים כמו הטורקים הם היו שווי זכויות .פיצולם כתוצאת מלה"'ע 1 + דוקטרינת וילסון על זכות ההגדרה העצמית היו כנראה הזרזים להקמת תנועה לאומית כורדית. המלך פיסל היה סובלני,אבל עם עליתו לשלטון של המלך ג'אזי בעירק החלה תקופה של חוסר סובלנות ורדיפות של קבוצות אתניות לא ערביות כמו עדות נוצריות מזרחיות והכורדים. בהיותם של אלה קבוצה גדולה וכפי שהוזכר ההרים חבריהם הם הגיבו בשורה של מרידות.ובניגוד לקטסטרופה הגדולה שפקדה את עירק עם פלישת האמריקאים בהמלחמת עירק השניה הכורדים של עירק זכו להשגים. לא סביר להניח שטורקיה ואיראן יסכימו להפרדות האיזורים הכורדיים שלה לטובת ,,כורדיסטאן השלמה". נשאר רק לקוות שמעשי הטבח ההדדים בעירק יפסקו . לכל אלה הבזים ל,,ברברים"של אזורינו יש להזכיר שעד לפני 69 ש. אירופה היתה גיא ההריגה הנורא מכל.כולל השואה.

 9. ג. אביבי

  לחיי העם הכורדי והיזידים.
  מי ייתן ויובסו אויביהם. אמן!

 10. מתכנת

  מילא ענייני מוסר וכאלה, ישראל חייבת לתמוך בכורדים ולא רק בגלל הסרטונים המקסימים של החיילים שלהם רוקדים דולה וזורנה.

 11. Batya

  השפה הוכרזה על ידי האו״ם כאחת מן הלשונות בסכנת הכחדה

  אנו מזועזעים מהשמדתם של בני המיעוטים הנרצחים בכורדיסתאן ורוצים לזעוק זעקתם.

  אנו מזמינים את הכותבת למפגשים המתקיימים בירושלים לדוברי ארמית, במהלכם אנו משוחחים, קוראים, צוחקים ומאזינים לשירים בארמית. היום נפתחה בברעם קייטנה לארמית לבני העדה המרונית מגוש חלב. חשוב להדק את הקשר בין האוכלוסיות דוברות הארמית בארץ, וכן עם קהילת החוקרים הפועלת לתיעוד ולשימור השפה. המרונים זכו להכרת משרד החינוך בהוראת השפה בקיטנה. טוב נעשה אם נפעל גם אנו להשיג הכרה שתאפשר לפועלים בהתנדבות לשימור השפה, להציג תוכנית סדורה לקבלת הכרה ומשאבים לתיעוד, שימור והפצת השפה בקרב הצעירים. הבלשנים, חוקרי הארמית, הפיצו עצומה, שהתפרסמה בעיתונים כמו הניו יורק טיימס. הם מתריעים על הכחדת המיעוטים דוברי הארמית בעיראק וסוריה, המחייבת גיוס האו״ם והממסד ההומניטרי והאקדמי.

 12. סמולן

  התגובה החשובה ביותר בשרשור הזה היא זו של מאיה, שהביאה שני קישורים המאפשרים תרומות ליזידים ולכורדים. אני מעוניין לתרום להם. לא הייתי מדבר על זה כאן אלמלא יש בעיה: כאדם מבחוץ, לא ברור לי אם הארגונים הללו הם לא שרלטנים ונצלנים. ההתרשמות שלי – בין היתר מתוך קריאה בספרה של לינדה פולמן, אבל לא רק – היא שהמיליה הזכויות-אדמי הוא ככללו נצלני אם הוא יעיל (יעיל כי הוא דואג לעצמו), ובלתי יעיל אם הוא הגון אך הזוי ומבולגן מדי, או משלב מטרות אחרות, כמו פמיניזם, התמרה חברתית גלובלית, סביבתנות, מחקרים אקדמיים. להתרשמותי, היזידים הם קבוצה שוביניסטית ודכאנית למדי (מגבילה קרוא וכתוב), מסתגרת ומתריסה מכדי לשמש בסיס טוב למחקר ושינויים גורפים, ויש לי תחושה שהם גם אוכלים דברים עם אמהות, ולא הקפידו על מחזור פסולת גם לפני הטבח. לפיכך, סיוע להם הוא באמת קצת סיוע לשטן לא-פרוגרסיבי, או לימין. הכורדים, לעומת זאת, היו יקירי תכניות סיוע מפא"יניקיות, והבגידה הישראלית בהם חופפת פחות-או-יותר לעליית הקפיטליזם והקשרים עם ארה"ב (ישראל שמשה לניסוי גרסת האלפא של דוקטרינת ההלם). להדגמה, פק"ק = מפלגת פועלי כורדיסטן ~ מפלגת פועלי ארץ ישראל. לפיכך, בסיוע לכורדים יש מימד סמלי של תמיכה בציונות אחוס"לית, ירחם השם וישמור. לכן, אולי לא כל ארגון זכויות אדם יתאים פה, ולפיכך:

  1. מאיה, אם את רואה את התגובה הזו, אודה לך אם תוכלי לנמק מדוע הארגונים הללו בסדר.

  2. למערכת האתר, ולקוראים שיש להם במות רלוונטיות אחרות, יעזור מאד אם תופיע כתבה קצרה ובה שמות של ארגונים מומלצים מתוך היכרות או תחקיר בסיסי.

  3. "אסור לנו להסס, יש לנו אמצעים, יש לנו יכולת, ויש לנו חובה מוסרית לא לעמוד מנגד."

  1. אריה בן נחום

   כתבה חשובה מאוד ומכילה מידע רב המסייע להבנת המתרחש באזור שלנו. יישר כח לעידן שברגישות האופיינית שלה לסבל של בני אנוש מעלה למודעות נושא שכל אדם רגיש חייב להזדהות איתו. הסבל של העם הכורדי הינו סבל אנושי שנובע משילוב של אינטרסים פוליטיים ומרוע ציני של פוליטיקאים ובעלי אינטרסים. עלי להוסיף מספר הערות ברשותה של הכותבת שהיא קרובת משפחה שלי וגם ידידה אישית.

   האימפריה העותומנית שלטה באזור כארבע מאות שנים ושלטונה הגיע לקיצו בסוף מלחמת העולם הראשונה. הסכמי סאן רמו והסכמות בין בריטניה וצרפת המעצמות המובילות לחלוקת השטחים שהתפנו הביאו לשרטוט גבולות שאנו עדים לקריסתם כיום במסגרת מה שקרוי: הקמת הח'ליפות האסלמית של דאעש המעצמות חילקו ביניהן את השלל לפי שרירות לב. הבריטים העניקו שכר למשפחת האשם מסעודיה שסייעה ללרונס איש ערב ובמסגרת זאת שלושת בניו קיבלו נחלות. עיראק לפייסל. ירדן לעבדאללה וסעודיה לסעוד. כך בלי שום התחשבות בעמים ובעדות ובדתות שישבו במחוזות השלטון ההלו קמה עיראק שבה ישבו שיעים סונים וכורדים לצד טורקמנים יזידים ועוד הרבה אחרים. גם יהודים. גם צרפת ירשה שלל ושירטטה גבול שרירותי. הדרוזים מרדו ולאחר זמן לא רב הוקמה סוריה עצמאית ולבנון רב לאומית ועדתית שהמאבקים בה רק נדחו והם שרירים וקיימים עד היום.

   לצערם של הקורדים ארצם משופעת בבארות נפט גדולים ולכן איש לא חשב אפילו לתת להם מדינה. הנפט חשוב מהצדק ומהאמת מה גם שהם מפולגים ומחולקים הין חמש "מדינות" עצמאיות. סוריה (שכאמור גבולותיה שרירותיים אף יותר מהדבק שאינו מצליח ללכד את העמים המרכיבים אותה9, טורקיה שלא ויתרה מעולם על הזכות לנפט שבעיראק שגבולותיה שרירותיים כאמור לעיל, רוסיה של אותם ימים שהייתה אימפריה קומוניסטית וכיום נחלקה לארצות כמו ארמניה והקווקז בהם יושבים קורדים.

   בתוך הסבך הזה נוצרו פילוגים ששירתו את הבריטים היטב לפי השיטה של הפרד ומשול. אלא שלאחר שהבריטים נסוגו מהאימפריה שלהם העמים הכל כך שונים החלו לחפש ביטויים של עצמאות ויריבויות העבר צצו למכביר. בין היתר המאבק בין שיעים לסונים ובין קורדים למה שהיה קרוי "עיראקים" שדאעש בעצם הוכיח שאינו אלא פיקציה של הקולוניאליזם שפס מן העולם.

   מה יהיה?

   אולי העולם ישתנה והמצפון יגבר על האינטרסים. אם לא יקרה כך, הקורדים לא יקבלו מדינה לעולם משום שהאמריקאיים יעדיפו את הטורקים שלוטשים עיניים לנפש. במקסימום תהיה להם אוןטונומיה מוגבלת בשטח צר. דאעש רוצה להקים אימפריה סונית. והחיזבאללא עם איראן אימפריה שיעית. סוריה ועיראק תיעלמנה משום שאין להם שום בסיס היסטורי או הצדקה בעלת מכנה משותף שיחזיק לאורך זמן. גם ירדן וסעודיה למרות האינטרס האמריקני כאלה. אם הקב"ה יסייע תהיה מלחמה גדולה בין הסונים לשיעים משום שמדובר שנאה תהומית בת אלף שנים לאחר מותו או הריגתו של עלי יורש הנביא מוחמד לדעת השיעים ע"י הסונים בקרבות שהיו בעיראק בנג'ף ובכרבלא מיד לאחר ממות הנביא. אל קעידה ודאעש וחמאס הסוניים בצד אחד של המיתרס חיזבאללא העלווים והשיעים של איראן מהצד השני.

   זה הקומצרט הגדול שהקב"ה ינהל. אלה יאכלו את אלה ולנו תהיה הישועה. בעזרת ה' וכפי שהנביאים ניבאו וחזו.

   הקורדים וגם אנחנו רק טריגר או שוליים לא חשובים במאבק של האולטרה קימוניים האלה אחד בשני. מה עם המערב? אם לא תפרוץ אותה המלחמה בין הסוניים לשיעים שניהם שונאים את הכופרים מאוד והמצב הנוכחי רק ימשך. אובאמה במדיניות שלו להעדיף את האיסלאם הסוני הרדיקאלי רק יגביר את הלהבות.

   איך אומרים אללא יסתור. ובתוך המורכבות הזאת הקורדים הינם קרן של אור. סונים לא פאנאטיים. אנושיים ושוחרי שלום. אנחנו בשנות השישים סייענו להם והם לנו. ועדיין מסייעים והשתיקה יפה מאוד למה שהם עושים עבורנו. אלא שגם אנחנו פועלים מתוך אינטרס. עמית שהיה ראש המוסד בשנים של שיתוף הפעולה עם הקורדים אמר פעם: ישראל זרקה את הקורדים לכלבים כאילו אין לה אלוקים. והוא ידע על מה הוא מדבר.

   מתוך אמונה בבורא עולם אני קורא לכל מי שיש בו רגש והבנה לכאב הזולת לתמוך במאבק הלגיטימי והצודק של העם הקורדי בדאעש ויותר מכך בכל מי שמונע ממנו עצמאות בגלל אינטרסים וציניות

 13. דליה פינק

  עידן יקרה,
  כל הכבוד על הכתבה הרצינית וכמובן על האיכפתיות,מזל שיש אנשים כמוך!!
  אני רוצה לחלק את התייחסותי לשני חלקים :
  1, לגבי העם הכורדי, ליבי ,ליבי על העם הזה
  מוכרחים לעשות משהו, לשלוח סיוע אולהתארגן למענם באזשהי צורה,אני אשמח לעזור
  אז יאלה בואו נתארגן.
  2, לגבי מורשת הכורדים היהודים נכון, איבדנו המון ממורשתנו בכור ההיתוך בדרך להקמת מדינת ישראל.לא על הכל אני מצטערת , הרווחנו גם הרבה בעיקר בנושא שוויון זכויות ומעמד הנשים !!
  כמו הזכות לבחור את הבן זוג שלך , הזכות ללמוד ,ועוד …
  חבל שהדור השני בקושי מכיר את השפה הארמית -שפת אבות אבותינו.על זה ממש יש להצטער.
  לדעתי,אף פעם לא מאוחר, אפשר ללמוד מהצלחות של דור של שני של דוברי אידיש ולאדינו שעושים המון להחייאת שפת הוריהם ובהצלחה.

 14. עודד

  עידן
  כתבה רצינית ביותר
  מאוד מרגש ועצוב
  עודד א