חוטבי עצים ושואבי מים, ישראל 2014

אז בנט מייעד תלמידים באשדוד לעבוד בתור חשמלאים, רתכים, מכונאי רכב, וזה לא מפתיע שצבע העור של הפועלים לעתיד אינו כצבע עורם של דוגמני הבית באתר משרד החינוך. תום מהגר על שאלת ה"מקצועי או עיוני" והחבר מהתיכון שהלך ללמוד חשמל

יהיה קל בהרבה ליישב יהודים מזרחיים (יהודים מתימן, מרוקו, חאלב והקווקז) במושבות חקלאיות. הם כבר נסחפים לכיוון פלסטינה. אך מצבם הרוחני והאינטלקטואלי של יהודים אלו נמוך כל כך, שהגירה המונית תוריד את דרגת התרבות של היהודים בפלסטינה ותזיק מכמה בחינות… היהודי המזרח אירופי לא יכול בשום אופן להתקיים ממשכורות כאלו. הוא יכול להתקיים בפלסטינה רק מעבודה המנצלת את חכמתו ואמינותו. היהודי המזרחי, שיכול לעבוד בעבודה פיזית באותו מחיר של ערבי, יכול לגשר על הפרצה הזו במערכת הכלכלית היהודית.
ארתור רופין, 1913

ארתור רופין – נפתלי בנט: אותה מהפכה אשכנזית. כמו לא עברו מאה שנה, הממסד האשכנזי מייעד למזרחים מקום מאד ברור בפרויקט הציוני: עובדי כפיים. השר בנט פירסם השבוע בעמוד הפייסבוק שלו סטטוס, ממנו עולה כי הוא מייעד תלמידים באשדוד לעבוד בתור חשמלאים, רתכים, שפים ומכונאי רכב. לא צריך להיות חדי עין בשביל לראות שצבע העור של הפועלים לעתיד אינו כצבע עורם של דוגמני הבית שבחר משרד החינוך. מרכז-פריפריה, שחור-לבן, מזרחים-אשכנזים, מקצועי-עיוני.

בנט
מתוך עמוד הפייסבוק של נפתלי בנט

עניין ה"מקצועי או עיוני" היה אחד הנושאים החמים בחטיבת הביניים שבה למדתי, "מקיף גילה" בירושלים, בסוף שנות השמונים. מצד אחד אבא שלי, בוגר מגמת דפוס בתיכון ירושלמי, אכל לי את הראש כבר מתחילת כיתה ז' שאני חייב לומר במבחני המיון שאני מעדיף מסלול עיוני מפני שאני בחור "הומאני", כך הוא קרא לזה. מצד שני, רוב חבריי דחו בזלזול את המגמה העיונית וטענו בתוקף ש"הכי טוב מקצוע ביד".

אחד מהם היה א', חבר ילדות שהוא ואני בילינו המון ביחד. אני זוכר את כתב ידו היפה והמדויק ואת הכישרון שלו לחשבון. הוא היה אחד הטובים בכיתה. לזכותן של המורות ייאמר שהן זיהו את כישרונו וייעדו אותו להיות "תלמיד פרויקט" – אחד מקבוצה מצומצמת מאד, שישה תלמידים מבין מאות, אשר יועדו לעבור כבר בכיתה ח' לבית הספר היוקרתי ביותר בירושלים, ליד"ה. א' החליט להישאר איתנו מפני שהנסיעות מגילה לליד"ה היו ארוכות מאד – עניין מורכב למשפחה לא ממש מבוססת, מה גם שכל החברים היו בגילה.

מאז שמעתי לא מעט עדויות של ילדים מזרחים שנאלצו לבחור: לממש את הפוטנציאל בבית ספר רחוק מהשכונה, לעתים בפנימיות, או להישאר עם החברים במסלול המקצועי/מקיף בתיכון המקומי. בסופו של דבר, א' בחר במגמה מקצועית ולמד חשמל בכיתה המקבילה לכיתה שלי. הוא לא המשיך ללימודים אקדמיים והוא עובד כיום בתפקיד אדמיניסטרטיבי בארכיון של ספרייה, משרה לא מאד מתגמלת. "מערכת החינוך בנויה עדיין על שלושה פסי ייצור שמכתיבים הכל", אמר סמי שלום שטרית לא מזמן בראיון במוסף "הארץ". "בתי ספר תיכוניים־עיוניים, שקיימים רק ביישובים מבוססים. בתי ספר מקיפים הכוללים מגמות עיוניות ומגמות טכנולוגיות, רובם ממוקמים בשכונות ובעיירות פיתוח שבפריפריה, ורק כשליש מהתלמידים מסיימים עם ממוצע בגרויות גבוה דיו כדי להתקבל ללימודי תואר ראשון. לסוג השלישי נכנסים בתי הספר המקצועיים שהם מרכזי הכשרה, או בשמם המכובס 'תיכונים טכנולוגיים'… מערכת החינוך עודנה בלתי שוויונית ורוב החינוך העיוני האיכותי מתרכז עדיין בקהילות חזקות כלכלית שרובן אשכנזיות. רובו של החינוך הלא עיוני, והעיוני הלא איכותי שכיח בקרב קהילות מזרחיות וערביות בעיקר, בעיירות ובכפרים וגם בכמה ערים."

בדיעבד, אני יכול לקבוע שא' היה אחד המוכשרים בכיתה, ודאי מוכשר ממני בחשבון ומתמטיקה, אבל ההונאה הגזענית אודות "מסלול מקצועי" ("יהיה לכם מקצוע ביד") חסמה אותו מלממש את הפוטנציאל שלו. לפני כשנה התנדבתי בשכונת התקווה במועדון פתוח, ראיתי ילדים פותרים משוואות בקלות ונזכרתי בא'. כמוהו כמוהם.

מילא נפתלי בנט, איש ימין מובהק. אבל איפה השמאל? הרי בנט לא צועד באחד במאי עם דגל אדום, לא מדבר על שוויון בין מגזרים ולא על זכויות אזרח. אז איך זה שהשמאל לא פוצה את הפה לנוכח מדיניות גזענית, ממוסדת היטב וארוכת שנים?

באתר של מרצ, למשל, תחת הקטגוריה חינוך, בכלל לא מופיעים מושגים כגון הסללה, מסלול עיוני או מסלול מקצועי, מזרחים או אשכנזים. כנ"ל לגבי מצע חד"ש, שבו נכתב כי מדובר ב"תוכנית חד"ש למערכת חינוך שוויונית". אור קשתי פרסם הבוקר ב"הארץ" שמשרד החינוך מציע תנאים מועדפים לבתי ספר דמוקרטיים שיואילו בטובם להצטרף ל"חינוך הרגיל". בתור בוגר "החינוך הרגיל", אני רוצה להודות להם על נכונותם. קחו למשל את אתר בית הספר הריאלי בחיפה, בו נכתב כי בית הספר "רשאי לבחור את תלמידיו ואת מוריו על פי מערכת של ערכים ומדדים שאותם הוא מגדיר". בעלון ההסברה באתר נכתב כי בית הספר מקיים "חוג מוכנות למועמדים לכיתות א'" וכי תינתן הנחה ל"משפחות להן יותר מילד אחד הלומד בבית הספר".

עד כמה שזכור לי, ב"מקיף גילה" בירושלים לא נרשמנו לחוג מוכנות, לא נשאלנו לגבי ה"ערכים" שלנו ושיטת ההרשמה לא היתה נגועה בנפוטיזם. כך נראית פריבילגיה.

וזהו אחד הביטויים המובהקים של משטר הפריבילגיות: מהימין של המתנחלים מעבר לקו הירוק ועד מפגיני השמאל "הרדיקלי" והסרבנים – זכויות היתר של אשכנזים חוצות, כחוט השני, את כל המחנות. שתיקתן של כל מפלגות "השמאל" לנוכח הקומבינה החדשה של התנועה הקיבוצית עם מנהל מקרקעי ישראל ולנוכח מדיניות גזענית של משרד החינוך ביחס לתלמידיו – היא שתיקה שבהסכמה. יש להם אינטרס לשתוק.

סמי שלום שטרית | הדברים שהציפורה הנחמדת של ביאליק לא סיפרה

יוסי דהאן | עצה מועילה להורים מבוססים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואל

  כל עוד שכותב המאמר לא מציג שום נתונים חוץ מאיזה א דמיוני שלמד איתו לפני 30 שנה אני בוחרלא להאמין למאמר. ההשכלה האקדמית היום נגישה לכולם והרבה בזכות מרצ שכןתב המאמר כה מתעב.

  1. תום מהגר

   לא קראת מה שפרופ' שטרית אמר? או קראת והחלטת להתעלם? וכן, אם בבית הספר שלי היו שלוש כיתות מקצועיות אז זו אינדיקציה. מה רק אצלנו היו שלוש כיתות? ורק באשדוד בנט מדבר על רתכים?

   1. אסף

    בסיפור הזה של "אפרטהייד רך" בחינוך (כי זה בעצם מה שקורה פה).
    הפרוייקט של ליד"ה… אלוהים, אין להם את זה ביותר גזעני ומתנשא? והכינויים שהמיוחסים ה"לא-פרוייקט" של ליד"ה המציאו לילדים האלה. שמעתי רק חלק מהם והשיערות סומרות.

    הכי מדכא הסיפור שלך על א' שלא נשמע לי דמיוני בכלל. אם אפילו בסוף שנות ה-80 נער שגדל באחת הערים הגדולות בארץ, ועל-פי כישוריו ההיה צריך לעשות 5 יחידות מתימטיקה עם מקצוע בחירה מדעי (או אולי אפילו מחשבים) ולהיכנס בהליכה ללימודי מדע או הנדסה באוניברסיטה, עושה מסלול מקצועי ונתקע בתעסוקה הרחק מתחת לכישוריו, ואם גם היום "מומחי הכלכלה" מזמרים אותם זמירות – אז מניין לנו שהמצב בכלל השתפר מאז?

    מצד שני, גדלתי בירושלים ולא בת"א וחיפה, אולי שם המצב לא פחות גרוע.

    1. תום מהגר

     הסיפור של א' אמיתי לחלוטין.
     תודה אסף

     1. ליכודניק

      מי הפעיל כלפיו את אותה "ההונאה הגזענית אודות "מסלול מקצועי" ("יהיה לכם מקצוע ביד") "? הוריו? ומה מנע ממנו, אחרי מספר שנות ניסיון באותו "מקצוע", להשלים בגרויות או לעבור הסבה קצרה לתכנות? מה לעשות, וגם אשכנזים בני הממסד לעיתים מגיעים בסוף ל-"תפקיד אדמיניסטרטיבי בארכיון של ספרייה".

     2. תום מהגר

      מה זאת אומרת מי אמר לו? בית הספר. היתה חלוקה לשתי כיתות עיוני ושלוש כיתות מקצועי. ובית הספר בפירוש צריך למלא כיתות. למה בנט מסייר דווקא באשדוד ומדבר על מקצועי? כך המערכת עובדת.
      יכול היה אחרי זה לעשות משהו אחר? סבבה, אבל זה זמן וזה כסף. למה שלא יקבל מה שמגיע ל ולכל ילד מלכתחילה- שוויון הזדמנויות.

     3. יואל

      מעניין באיזה גיל הוא התחתן החבר הזה מהסיפור וכמה ילדים מיהר להביא. בדכ חתונה בגיל צעיר מידי ויותר מידי ילדים מונעים מאנשים השכלה. ההשכלה האקדמית והשלמת בגרות אקסטרנית זה ממש לא בשמיים בישראל מבחינת שכר לימוד ותמיד אפשר להשתמש בפיקדון שחרור. הנוסף זה שבמקרה מצאתם כתבה על בנט באשדוד זה לא אומר שרק שם יש חנוך מקצועי. אני מאמין שאם היו עושים מחקר עדכני בטח התמונה היתה שונה ממה שמצוייר בפוסט.

 2. אורית

  מאז ומתמיד תנועות השמאל עסקו בשוויוניות אך ורק במה שנוגע לערבים. הם מעולם לא נראו בשכונות מצוקה ולמה? משום שהם אשכנזים. והם נוהגים בצביעות ושקר ויפי נפש. גם ביחס למזרחיים וגב גם ביחס לערבים.
  Nimby זו הגישה שלהם. זה נאמר בצורה כנה וישירה גם ע״י ח״כ חיים אורון בראיון שנערך עמו והתפרסם במוסף הארץ לפני כחודש.
  תנועות השמאל לדורותיהן לא כשלו אלא הן לא באמת נהגו ביושר אידיאולוגי

  1. שימי

   מר"צ רוצה פתרון של התנתקות מהערבים, לא רק (אם בכלל) מתוך מניע של צדק, או הומניות.
   הם פשוט רוצים להרחיק את הערביות מהם.
   אותה גזענות סמויה של מר"ץ כלפי הערבים קיימת ביותר גלוי כלפי מזרחים.

  2. יואל

   שטויות . בתקופה הקצרה שמרץ היתה חלק מהשלטון שרי החינוך של מרץ דאגו לשוויוניות הקמת המכללות ביטול בגרויות ועוד דברים רבים שעד היום מקילים על שוויוניות במדינה. הרבה יותר מחבורת הליצנים של שס שרק גנבו מהחברות החלשות

 3. דרור

  עצוב. זה לא שאין כאן גרעין של אמת אבל הקורא את העוקץ לאחרונה יכול לחשוב כי הבעיה המרכזית של ישראל היא היחסים בין האשכנזים למזרחיים.
  זה הופך את האתר ללא רלוונטי.
  להתראות.

  1. תום מהגר

   שמישהו יראה בעין לא יפה את "השד העדתי". זה בסדר, התרגלנו

 4. נעמה

  כאחת שתחום התמחותה וטיפולה הוא בתחום נוער בסיכון גבוהה, אני יכולה לומר חד וחלק : הכניסו את המקצועות העמלניים לתוך בתיה"ס של משרד החינוך. לצד תוכניות ההגשה לבגרות, לצד הלימודים העיוניים, חישבו גם על התלמידים שאינם מסוגלים או אינם מעוניינים לגשת לבגרות בהסטוריה.
  ישנם תלמידים נפלאים מכל גווני הקשת, הנאלצים לעבור לבתי"ס מקצועיים, לפנימיות, לבסיסי צבא, על מנת לרכוש מקצוע. אין שום סיבה שהפתרונות לא ימצאו להם בתוך המסגרות הקיימות. החוסר במקצועות עמלניים בתוך בתיה"ס גורמים להנשרת תלמידים ולמילוי שורותיהם של עשרות תוכניות חיצוניות. התפקיד של משרד החינוך ושל משרד הכלכלה לצמח את דור העתיד לא רק באוניברסיטאות אלא גם בתעשיה. אני מסתכלת על מחנה עמנואל, ביה"ס צור ברק- שם לומדים CNC – למה לא בביה"ס העיוני? חשמל לומדים באורט – למה לא בביה"ס של משרד החינוך. בואו נשמר את הילדים שלא מעוניינים ב BA בתוך מערכת החינוך. בואו נהיה כפר קדמה, כפר מנוף : כפרי נוער של עליית הנוער המלמדים בד בבד למקצועות הבגרות (בגרות מלאה) גם מכונאות רכב, מסגרות, נגרות, עיצוב אופנה, מחשבים, ועוד… אין שום סיבה שתלמידים בעלי לקויות למידה או בוגרי החינוך המיוחד לא ימצאו עצמם בתוך מערכת החינוך הציבורית.
  נא להכניס את המקצועות העמלניים לתוך בתיה"ס
  למען מניעת נשירה ולמען עתיד טוב יותר עבור כולם.

  1. ליאור קינן

   השאלה היא אם הכותב מודע לזה. אם הוא מתלונן על ההסללה, אז כן, הסללה זה גרוע וצריך להיאבק בה. אבל למחות כליל נגד החינוך המקצועי זו פשוט שטות. צריך חינוך מקצועי טוב, ברמה הגבוהה ביותר, שיאפשר למי שרוצה בכך לרכוש מקצוע ו"לרוץ" איתו. הבעיה היא שבמדינת ישראל של שנת 2014 האקדמיזציה של עולם העבודה הביאה לכך שמקצועות שנלמדים בחינוך המקצועי זוכים לבוז, אף שהם נחוצים מאוד. אנשים – מכל העדות – מתעלמים לגמרי מהערוץ החינוכי החשוב הזה.

 5. דודי

  לראשונה בחיי אני מגיב למאמר משום שאני משוכנע שהנימוקים שלך רלוונטיים לסוף שנות ה-70 אולי.

  אני כמובן לא סטטיסטיקה ולא מדגם מייצג באוכלוסיה אבל אני מרגיש צורך להציג פאן אחר של בתי הספר המקצועיים/טכנולוגיים איך שלא תקרא להם.

  גדלתי בשכונה הכי מעמדביניימית בחיפה, כזאת שאמא היא פקידה/מורה/עקרת בית ואבא הוא פקיד ממשלתי/מנהל זוטר בחברה פרטית/בעל חנות.

  כולנו הלכנו לחטיבת הביניים של התיכון העירוני הנחשב (בזמנו, היום אינני יודע)

  בחטיבת הביניים היו 10 כיתות בכל שכבה ובתיכון היו רק 3 כיתות בשכבה.

  לא צריך לסיים בגרות במתמטיקה בתיכון נחשב כדי להבין ש-70% מתלמידי החטיבה הלכו לתיכונים אחרים מהתיכון העינוי הנחשב.

  הרוב המכריע של חברי התפזר בין תיכון בסמ"ת המקצועי "הטוב" יחסית, תיכון אורט "חנה סנש" בו למיטב זכרוני נלמדו מקצועות "פקידותיים" ובית הספר התיכון שו"ב אשר גם בו למדו מקצועות טכנולוגיים אולם הוא נחשב לתיכון בעייתי מאד.

  אני עברתי לעיר אחרת, צפונית יותר ופריפריאלית יותר ובתיכון בו למדתי היו שלוש מגמות- עיונית יוקרתית, אלקטרוניקה- בינונית ומכונאות-כושלת (הכל במונחים של תדמית המגמה כמובן).

  אני למדתי במגמה העיונית עאלק יוקרתית כמובן.

  היום, כמעט שלושים שנה אחרי אני יכול לומר בודאות שכל מי שלמד במגמות הטכנולוגיות-אלקטרוניקה-מכונה, מצבו הסוציו אקונומי, עושרו ולא פחות חשוב מכך אושרו עולים בהרבה על מי שלמד בתיכון העיוני.

  אני לא מדבר על אחד או שניים ש-"עשו את זה". אני מדבר על כלל.

  בוגרי התיכון המקצועי (ושוב אני מדבר על עשרות) הגיעו לחיל החימוש ועד מהרה הפכו לקצינים כיוון שהידע והיכולת שלהם היו גבוהים.

  בוגרי התיכון המקצועי היו ועד היום מהווים את שדרת אנשי הקבע בצה"ל. אני מוכן לשים את היד באש על כך שלפחות 70-80 אחוז מהנגדים בחיל הים, לוחמים ותומכי לחימה הם בוגרי בתי ספר מקצועיים.

  בוגרי התיכון המקצועי למדו י"ג ו-י"ד כיתות והם בעלי תעודת טכנאי/הנדסאי. הדבר מאפשר להם כיום במיוחד לאור חוק ההנדסאים והטכנאים החדש להתמודד מול מהנדסים על משרות ממשלתיות כשווי ערך. התעודה מקנה להם מקצוע ששווה כסף ואם נסתכל במונחים הפולניים הקלאסיים אז התעודה מקנה להם פטור של 20 נקודות זכות בלימודי השנה הראשונה בטכניון/אוניברסיטה, מה גם שהידע שלהם בפיסיקה/מתמטיקה אינו נופל מהידע של תלמידי התיכון העיוני.

  בוגרי התיכון העיוני השתחררו מהצבא, התבלבלו בין הודו לדרום אמריקה (גם בוגרי התיכון המקצועי טיילו שם אבל הם סיימו מהר כי הסמסטר עמד להתחיל), החליפו שניים או שלושה מקצועות באוניברסיטה עד שהם גילו (כולם גילו) שעתידם הוא בהייטק (ואז לא הייתה להם עדיפות על בוגרי התיכון המקצועי אלא אם הם למדו במגמת מחשבים) או במשפטים וראיית חשבון.

  רבים רבים רבים וטובים מבוגרי התיכון העיוני מבוססים בבינוניות של כוורות עורכי הדין ורואי החשבון, מתוסכלים מאי ההגשמה ומבינוניות המשכורת שלהם בעוד שבוגרי התיכון המקצועי מחזיקים כבר בעמדות מפתח בצבא ובתעשייה.

  בן אדם חכם אמר לי פעם, קודם כל תרכוש מקצוע ואחר כך תלך ללמוד מה שאתה רוצה. אני חושב שבית הספר המקצועי מגשים את התכלית הזאת במדויק.

  עוד שתי אקדוטות קטנות.

  חבר טוב מאוד שלי הוא מנהל משאבי אנוש במפעל תעשייתי באיזור משגב/תפן.

  לטענתו מוצעות למסגרים/רתכים/הנדסאי חשמל/ סיב"ם ותיב"ם משכורות שמתחילות בחמש ספרות. במצבנו היום זה רע? עדיף להיות עורך דין מובטל?

  עדיף להיות רואה חשבון בינוני?

  גיסי היום בן 30. בתיכון שבו הוא למד בשיפולי השפלה, רמזו לו ולחבריו שכדאי להם לעזוב את התיכון בישוב מחמת ציונים לא מספקים.

  שלושה מחבריו עזבו לתיכון מקצועי במגמת מכונאות רכב ואילו הוא נשאר בתיכון לאחר שחמותי השתטחה על הרצפה, אחזה בקרסולי המנהל והתחננה שיתנו לו הזדמנות נוספת.

  גיסי עד היום לא סיים תואר למרות שלמד כבר בשלוש אוניברסיטאות ושתי מכללות ועדיין גר אצל ההורים.

  שלושת חבריו הם בעלי מוסך מצליח ומשגשג באחד מאזורי התעשייה של המועתה האיזורית באר טוביה. הם טסים הרבה לחו"ל, מבלים, חיים את החיים וכולם רכשו צמודי קרקע.

  כפי שאמרתי. אני לא מדגם מייצג אבל ממה שאני רואה אני יכול לקבוע חד משמעית שבוגרי התיכון המקצועי הצליחו יותר מבוגרי התיכון העיוני.

  אני חושב שהתיכון המקצועי הוא הכרח במדינת ישראל ואם צריך להיות דיון אז הוא בביטול התיכון העיוני.

  אין מניעה ללמוד מקצוע ביחד עם ספרות והסטוריה.

  אין חובה שרמת התיכון המקצועי במתמטיקה/פיסיקה/מדעי החיים תהיה נמוכה מרמת התיכון העיוני אלא להיפך.

  מחקרים הוכיחו שהדבר המשפיע ביותר על הצלחת התלמידים הוא…. המורים!

  הדיון חייב להתמקד ברמת המורה, באופי המורה ובגיבוי שניתן למורה ללמד ולהנהיג ולא במה לומדים חוץ מלשון-אנגלית-חשבון.

  1. ליכודניק

   א. אינני יודע מה המצב בחיל הים; בחיל האויר, שדרת הפיקוד של המערך הטכני הם מהנדסים שלמדו בעתודה- לא טכנאים והנדסאים.
   ב. גם בסטארט-אפים ובחברות בטחוניות איתן עבדתי, תפקידים רבים של אינטגרציה, בדיקות, תיעוד, סימולציה, קידוד פשוט וכו' שהיו יכולים להתבצע בידי הנדסאים מבוצעים בידי מהנדסים בוגרי מכללות או אפילו אוניבסיטאות.
   ג. היות וכך- העיסקה של ללמוד שנתיים (י"ג-י"ד) ולחסוך אח"כ סמסטר (20 נק') נראית פחות קורצת.
   ד. ויש בעיה יסודית בחינוך המקצועי: מי יכול לדעת איזה מקצוע יידרש בעוד 15-20 שנה? כשלמדתי בטכניון בשנות ה-90' הנדסת חומרה היתה בשמיים; היא נחשבה קשה מאוד אך מבוקשת ומעניינת ביותר. סטודנטים נחטפו לעבודה בסמסטרים 5-4 ללימודים, לפני שבכל ידעו משהו ספציפי בתחום. כעבור מספר שנים, חלקם גרף הון באקזיטים בתחום התקשורת. כיום בני הדור הזה מפוטרים כיום ממוטורולה, CSR, סיסקו וכו'. מה יהיה על נהגים, למשל, אם וכאשר יופיעו כלי רכב אוטונומיים? מה יעשה כרסם CNC כשרבע מהשוק, נניח, יעבור להדפסות תלת-מימד? מה יעשה בוגר מגמת מכונאות רכב עם רכב חשמלי ממוחשב? הכשרה מקצועית של ימינו צריכה לכלול שפות, רקע תיאורטי עיוני ויכולת לימוד עצמי שאינם נופלים מאלו של המסלול העיוני.

 6. טוביה בסקינד

  גדלתי בשכונת נוה שאנן, בחיפה, ואני זוכר היטב את החלוקה: ילידי מזרח אירופה שלחו את ילדיהם לבית הספר המקצועי הטוב בעיר בסמ"ת, כיוון ש"חשוב שלילד יהיה מקצוע ביד וגם תעודת בגרות". המצטיינים הלכו למגמות אלקטרוניקה ומכשור ובקרה, הפחות טובים הלכו למכונאות רכב, שרטוטו בניין ומיזוג אוויר. התלמידים הפחות טובים נשלחו לבית ספר שפרינצק, למסלול מקצועי נטול בגרות. כל השאר נשארו בתיכון של השכונה – עירוני ג'. הרוב במסלול בגרות והמיעוט למסלול גמר. דבר אחד היה משותף כמעט לכולם, בכל בתי הספר – הם היו ממוצא אשכנזי.

 7. מכלוף עידן

  מעניין שהוא לא מציע את זה ללבנים של גוש עציון

  1. נפתלי שם טוב

   בנט ודומיו לעולם לא מציעים את התיכון המקצועי לילדים שלהם.
   אם תיכון מקצועי זה כל כך חשוב למשק כפי שכתבו כאן אחרים, האם הם היו שולחים את ילדיהם לתיכון מקצועי? האם סטף ורטהיימר שמציע את החנוך המקצועי בשנים האחרונות כפתרון חשוב למשק, ירצה שנכדיו גם יתחנכו בתיכון כזה?…

 8. מאיר עמור

  ארתור רופין – קלמן קצנלסון – נפתלי בנט: אותה מהפכה אשכנזית.
  קלמן קצנלסון מחברה של "המהפכה האשכנזית" הוא הגשר עליו מהלך ארתור רופין אל הפגישה עם נפתלי בנט.

 9. תום מהגר

  יכול להיות שבמקרים מסוימים המקצועי מתגמל. אבל אם זה היה בהיקפים משמעותיים אז היינו רואים צמצום פערים בקצב מקמעותי וגם אולי בתי ספר שרוצים שילמדו אצלם מקצועי. בינתיים אני לא רואה את הריאלי בחיפה קופץ על המציאה.

  1. ציקי

   או לחילופין החינוך המקצועי מצליח לצמצם את הפערים במידה מסוימת אבל יש גורמים אחרים שמשאירים אותם גדולים. לא הכל בעולם זה מערכת החינוך אתה יודע.

   1. תום מהגר

    אבל אם אכן חינוך מקצועי מהווה מקפצה לקריירה מתגמלת אז אדרבא, בואו ננחיל אותו בבתי ספר ברעננה, צפון תל אביב, הוד השרון וקיבוצים.

    1. ציקי

     אם אתה חושב שאין חינוך מקצועי בקיבוצים אתה טועה טעות מרה. גם שנקר וויצו ממוקמות באזורים טובים ברמת גן וחיפה ולא באופקים.

     1. אוי ויי זמיר !

      לא נמאס לך לכתוב תגובות טפלות כל כך כל הזמן?

      אתה לא חייב להגיב אם אין לך מה להוסיף

 10. יואל

  האם יש מחקר שבדק את הבדלי השכר בין בוגרי תיכון מקצועי לבין תיכון רגיל? סביר להניח שהם מרויחים יותר מבוגרי סוצלוגיה וכאלו דברים דומים.אני בוגר תיכון מקצועי והסתדרתי יפה מאוד בחיים.

 11. איציק הימן

  כי שרברבים ושאר מקצועות הבנין לא רק מבוקשים אלא מרוויחים היטב, בשעה שמהנדסי היי טק נבעטים לאבטלה בגיל 40-50.

  לא על שמאל או ימין מדובר כלל, גישת ניצול מיעוטים היא שיטה מתמשכת ועקבית – מזרחיים, ערבים, פלסטינים, עובדים זרים ובסוף "מסתננים", כולם משרתים את השיטה הזו. השמאל הביא לפה את המזרחיים מראש מעמדה של ניצול, הימין ממשיך.

 12. נתן

  הבוז ווהתנשאות של כותב המאמר כלפי עבודות כפיים כמו מסגרות ומכונאות רכב מקוממת.
  מדובר במקצועות מכובדים ומתגמלים לא פחות מדוקטרנטים להסטוריה או פקידים במשרד הפנים שמאפשרים גם עצמאות כלכלית.

  מה שמשדר האשכנזי השחצן המתנשא תום מהגר למאות אלפיי צעירים הוא :אבא שלכם נגר? רתך? מסגר? הוא כישלון , ואם תלכו בדרכו גם אתם תהיו כישלון.

  וקצת נתונים לסבר את האוזן –
  46 אחוז מתלמידי הOCED למדו בחינוך מקצועי , באיחוד האירופי 65 אחוז המתלמידים לומדים בחינוך המקצועי לעומת כ30 אחוז בישראל.

  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02141.pdf

  פתטי לראות שוב ושוב את אבירי השיויון הצדק והשלום משדרים בכל מאמר שלהם בוז ולעג לכל העולם וכל זה תמיד במסווה המלחמה באפלייה.

  1. איציק הימן

   ויוצא שבחברה בה מלאכת כפיים נחשבת נחותה – היא גם נחותה בפועל. מי אמר שמכונאי צריך פחות כשרון ממהנדס? העמדת היכולות האינטלקטואליות המובהקות כנעלות על כל השאר מביאה אותנו לא רק לזלזל בעבודת כפיים אלא גם לקבל עבודת כפיים מאיכות ירודה – כי זה מה שאנחנו מזמינים. אותו דבר נכון גם למקצועות אחרים, הנה למשל שירות לקוחות שנחשב לנחות, לכן העוסקים בו לא מקבלים כמעט הכשרה וזה נחשב לחלטורה – אז מה הפלא שזה טיב השירות שאנחנו מקבלים?

   המחשבה שעבודת כפיים "כל אחד יכול לעשות" מחביאה בורות ממש בעבודות האלו. אין היום עבודה נטולת מיומנות כמו שהיתה לפני כמה מאות שנים.

  2. תום מהגר

   אבא נולד בעיר הכורדית זאכו, סבא וסבתא מצד אמא הגיעו מהעיר אורפה שבטורקיה. מה שכן- אתה, נתן, אולטרא אשכנזי.

   לגבי הטענה שאני כביכול בז למקצועות האלה: קשקוש מקושקש. את הסטטוס הזה כתבתי לפני בכלל שחשבתי על הפוסט הזה:

   "לגבי נפתלי בנט הגזען: חשוב לציין שחשמלאי או רתך אינם מקצועות נחותים או בלתי-ראויים. בדיוק כמו שאני סולד מהביטוי "כמו בשוק". אחלה באסטיונרים מהשוק ואחלה חשמלאים הכרתי בימי חיי.

   מה שמגעיל פה זו המדיניות הממסדית-גזענית לחלק את בני הנוער לפי צבעים ולפי מקצועות. החשמלאים עצמם- הלוואי יעשו בוחטות ושיהיה בכיף."

   וזה גם עונה לתהיות לגבי האם לימודיים מקצועיים משתלמים או לא? תהיי התשובה אשר תהיי, ואני בספק רב לגבי האופק התעסוקתי של רוב תלמידי ותלמידות המקצועי, אין שום סיבה שהחלוקה תהיי על בסיס אתני גזעני.

   1. יואל

    האם בדקת מה אופי תוכניות הלימודים בתיכונים המקצועיים לפני שאתה משמיץ אותן? האם יש בכלל נתונים חדשים על מוצא התלמידים ומיקום התיכונים האלו חוץ מהנתונים הישנים של סמי שיטרית?

   2. אילונה

    למה בדיוק אולטרא אשכנזי זה רע, לדעתך?
    כי בעיני להיות אולטרא אשכנזי זה ממש ממש בסדר.

 13. דורית

  צריך לעבור משיטת הצבעים למשהו יותר פרקטי.
  אולי שיטת הגובה? מי שגבוה יעבוד בקטיף תפוזים וני שנמוך יעבוד במלפפונים. די…נמאס מהגזענות שלכם כלפי עצמכם…..מי שיכול ומוכשר שילך וילמד מקצוע.מוסכניק טוב מרוויח מעולה ככה גם טבחים ורתכים.
  כל תופשי התחת למיניהם יכולים לקפוץ לי כשהם נכנסים אלי למטבח (בוגרת תדמור משנת 96 במגמת טבחות).
  האנשים הטכנים נושאים את כל העולם על גבם!!!!
  ראיתי מוסכניק שמעולם לא הזדקק לשרותי עריכת דין…אבל עוד לא ראיתי עורך דין שלא נזקק לשרותי מוסך…שלא לדבר על מסעדות, בתי מלון וכו'.
  בתור חצי חצי (גרמניה-מרוקו),אני מביטה בגיחוך על כל המתנשאים למיניהם. זאת חרטה לא נורמלית שמאכילים אתכם כדי "לשלוט" בכם.
  אני הפסקתי להעלב מטיפשותם של אחרים ולמדתי לתפוש כל הזדמנות בידיים.
  את הקורס שמימן לי משרד העבודה מוכרים לאנשים ב35,000 ₪.חלק מהמורים למדו איתי בקורס.
  אחי שלמד חשמלאות רכב בג'וליס….מתקן כבר שנים את הרכבים לכולנו….ואחותינו הגדולה, מרובת התארים מלימודי ההשכלה הגבוהה עובדת בחברת רכש.בכלל לא במקצוע שלמדה.אפילו לא בכיוון.
  מי שיודע בוודאות שאין ביכולתו השכלית או הפיננסית ללמוד לימודים גבוהים כל שהם…ואשר יש בו את המשיכה שדרושה למקצועות הטכנים, עדיף שילמד את המקצוע כבר בשלב בתיכון. לכן צריך בתי ספט למקצועות טכניים ברמה גבוהה. (ביקור חשמלאי/טכנאי מזגנים/אינסטלטור…מתחיל ב150 ₪) למי ששלם עם האגו שלו.אין בעיה לעבוד במקצוע שהוא לא אקדמי.
  יאללה…תרימו את הראש ותתחילו לחיות באמת.

 14. ג. אביבי

  אם "נתן" זיהה התנשאות של כותב המאמר כלפי עובדי כפיים מדוע לא ישלח את ילדיו/ נכדיו ללמוד רתכות ומכונאות רכב? הרי זה מתגמל לשיטתו. שישלח אותם לשם ולא יטיף מוסר לאחרים. נתן משווה את ההכנסות של רתכים/מכונאים לפקידי הפנים או לדוקטורנטים להיסטוריה. האם זה במקרה שלא הלז משווה את ההכנסה ממקצועות כאלה לאקדמאים במדעים מדויקים (מתואר ראשון ועד ד"ר)? או לעורכי הדין ולראשי מדורים במשרד הפנים (ברובם אקדמאים)?
  על מי אתה מנסה לעבוד כאן? למה אתה לא מציע, שאת הפניית תלמידי התיכון למגמות כגון רתכות וחשמלאות רכב, לא יבצעו באותה מידה בישובים ובשכונות אשכנזיות מובהקות? הרי גם להם ולנכדיך מגיעים מקצועות מתגמלות.
  אף מקצוע לא מבזה את העוסק בו. אבל כשמכוונים מראש אוכלוסיות גדולות למגמות מקצועיות שאין בהן כמעט אופק אקדמאי – זו אפליה מכוונת. אפליה שכוונתה היא לשמור את המשרות הבכירות באותם ענפים (אלקטרוניקה, פיסיקה, מכאניקה ומחשבים) לאשכנזים בעיקר. ברור גם ששם פערי השכר ופוטנציאל הקידום בענפים האלה הם במובהק לטובת האקדמאים. רק תמים לא יבחין בזאת או יאמין לטענות המופרכות והמתחסדות של "נתן".
  לדורית נמאס מ"הגזענות העצמית" של המזרחים "מי שיכול ומוכשר שילך ללמוד מקצוע [המתאים לכישוריו, ג.א]". העובדה ש90% מהמהנדסים בהייטק הם אשכנזים, לשיטתה, נובעת מכך שאשכנזים מוכשרים לכך יותר מהמזרחים לא בגין הסללה. מי כאן גזען כלפי מזרחים? אוי לבושה!
  ועוד שאלה. אם כל תושבי אשדוד, אשקלון, יבנה ושאר ערי הפיתוח יופנו בהמוניהם למגמת טבחות או מגמת רכב, איזה אחוז מהם באמת יתעשר או יחיה ברווחה? האם אחוזים בודדים (כדרך הטבע) או כולם (לשיטתך)? האם כל מי שלומד "רכב" בתיכון יהיה בעל מוסך מצליח? האם זה אפשרי בכלל? יש כאן סטטיסטיקה וברור שרק מעטים יגיעו למעמד ש"תופסי התחת יכולים לקפוץ להם". תלמדי קצת על עובדות החיים בטרם תקפצי.
  תתעוררי. יש כאן הסללה מובהקת של עוד דור של מזרחים צעירים ומוכשרים למקצועות שמהם רובם לא ירימו ראש וחלקם גם לא יגמרו את החודש, ובוודאי שיכולתם להשפיע על המדינה תהיה אפסית. זה מלכתחילה היה החזון של הציונות האשכנזית על בן-גוריוניה, ק-קצנלסוניה והנ-בנטים שלה.

  1. יואל

   סתם זורק נתונים כאילו שמישהו בדק מוצא של עובדי הייטק.

  2. נטליה

   מאיפה אתה יודע? ומה זה האד-הומינם הזה? בלי שום קשר, צריך לחשוב טוב טוב האם יש מקום בבתי ספר ללמידה לא עיונית, כלמר, צריך לחשוב מה בכלל מטרת בית הספר. מה מטרת מערכת החינוך. להסתכל על מערכות חינוך אחרות. אם מגיעים למסקנה שצריך בתי ספר מקצועיים, צריך כמובן לפזרם גיאוגרפית באופן הגון, ולא רק בפריפריה, כפי שהיום, וזו אכן הסללה.

   1. ג. אביבי

    א. אם לא הבנת, "נתן" מגיב כאן הרבה זמן והוא לא תמים. הוא מנסה להביא "בהפוכה" וללגלג על מי שכותבים על הגזענות האשכנזית בישראל. הוא מכחיש את אי השוויון האתני ואת פשעי הממסד האשכנזי לדורותיו נגד המזרחים. הוא גם מנסה לתאר את המזרחים שמתנגדים להמשך ההגמוניזם האשכנזי כמתנשאים וגזעניים למרות שאין לו שום ביסוס לכך.
    ב . אם בתי הספר המקצועיים היו כוללים מקצועות עיוניים (כגון מתמטיקה ופיזיקה 5 יחידות) כחלק בלתי נפרד מהמסלול, זה בסדר גמור. אבל זה לא מה שמציע בנט, אלא חזרה למתכון הידוע של בתי ספר מקצועיים נוסח שנות ה50 – 90 שרובם לא הגישו את בוגריהם למבחני בגרות.

    1. ציקי

     אם אתה חושב שבתי ספר מקצועיים כיום לא מגישים בכלל לבגרות אתה באמת חי בסרט משנות החמישים.

   2. אוי ווי זמיר

    ועדת האתיקה של אתר 'העוקץ' החליטה פה אחד למנות אותך לממונה על המוסר ועל איסור האד-הומינם.