• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

"תפחדו", הדור הבא. והפעם: דאע"ש

צבי יחזקאלי לא נח. אחרי "אללה אסלאם" הרשלנית והמניפולטיבית, הוא ממשיך במסע ההפחדה הריק מתוכן ומניתוח מעמיק
יזהר באר

לבי-לבי על צביקה יחזקאלי, פעם עיתונאי סקרן שרצה להמריא והיום פורנוגרף לענייני ערבים. אחרי הפארסה המצולמת "אללה אסלאם" מתחיל יחזקאלי לשחזר בדייקנות מופתית את ההחמצה העיתונאית הבאה בסדרתו החדשה: "איום דאע"ש". בפרק הראשון ששודר אמש בערוץ 10, קיבלנו שלושה מרכיבים: דוגמיות מתוך סרטוני דאע"ש, ראיונות עם מומחים וליווי בדברי קריינות של הכתב. את כל הוויז'ואל בפרק הראשון כבר ראינו ברשת או בטלוויזיה, כך שמבחינה עיתונאית לא היה שם שום דבר חדש.

לחיזוק אנזימי ההפחדה בחר יחזקאלי להסתמך על שני מומחים, שניהם לא מרכזיים, מזוהים עם קיצוניות פוליטית אנטי-ערבית. יגאל כרמון, קצין לשעבר במטה הממשל בגדה המערבית, אינו עוד עד מומחה חסר פניות. כרמון הוא מאבות "אגודות הכפרים" בתחילת שנות ה-80, יועץ לשמיר ולנתניהו ומייסד ארגון ממר"י, העוקב אחר הסתה נגד ישראל ויהודים בתקשורת הערבית. חמורה ממנה ומביכה מאד מבחינה עיתונאית היתה הבחירה להסתמך על עדותו של ד"ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר אילן. קידר משמש פרשן של עיתון המתנחלים "מקור ראשון" והוא מכהן גם כיו"ר "מוניטור האקדמיה הישראלית", גוף העוקב אחר אנשי אקדמיה, שאינם ציונים דיים, לפי השקפת חבריו. לאחר חטיפת שלושת הנערים מגוש עציון, הסביר קידר ש"הדבר היחיד שיכול להרתיע מחבלים, כמו אלה שחטפו את הילדים והרגו אותם, הוא הידיעה שהאחות שלהם או אמא שלהם תיאנס".

האם כלו מומחים ראויים לענייני ערבים בארץ מהקליבר של פרופ' עמנואל סיוון, למשל? הבחירה בשני מומחים כ"כ מזוהים ובעייתיים יכולה להצביע על החלטה דוקומנטרית לייצר מראש סדרה צהובה, שזונחת עיסוק רציני בבעיה הגדולה ששמה דאע"ש לטובת ייצור מסמך הפחדה רייטינגי שפוזל לרגשות הנמוכים ביותר של הצופים.

דאעש
צבי יחזקאלי מביא לצופים את מרדכי קידר כ"מומחה" לאסלאם: "השחיטה בבתים אסלאמיים מסורתיים היא חלק מהוואי החיים"

ראינו כשלים כאלה בדיוק בסדרה הקודמת של יחזקאלי "אללה אסלאם" (ששודרה בערוץ 10 בשידור חוזר לאחרונה). הסדרה הייתה עתירת הטעיות וסילופים ושפעה מניפולציות שהפכו אותה, לכל אורכה, לעבודה עיתונאית רשלנית ומוטה ולבליל סילופים, שמגביר את הבורות ואת הפחדים ומעודד שנאה. דבר אחד היה חסר בה: עובדות בדוקות.

לאורך הסדרה ההיא שובצו ראיונות עם "מומחים", שהוצגו כבעלי מקצועות חופשיים, אובייקטיביים לכאורה, הבאים מכל הקשת הפוליטית. אלא שבבדיקה שערך ארגון "קשב" התברר כי אחד "המומחים", שהוצג כ"היסטוריון וסוציאליסט, איש תנועת השמאל בדנמרק" הוא למעשה חבר "מפלגת העם הדנית" הימנית, שהורשע בפשע שנאה נגד האסלאם. מומחה שני, שהוצג כ"סוציולוג ומומחה לחברת מהגרים", מוכר בצרפת בעמדותיו האנטי-פלסטיניות והאנטי מוסלמיות. מומחה שלישי, שהוצג כ"שופט לשעבר ומומחה ללוחמה בטרור" הוא פוליטיקאי במפלגת הימין הצרפתית, שזכה לביקורת נוקבת מארגוני זכויות אדם על שיטות החקירה שלו.

>>> עמי וטורי | אזעקת הרגעה מרובע רוזנגורד

גם שני המומחים שבאו לחזק את הכיוון של יחזקאלי בפרק הראשון של הסדרה על דאע"ש אינם חסרי פניות, אך יחזקאלי לא טורח להבהיר זאת לצופים. בכך הוא מסמן את הכיוון של הסדרה בהמשך.

דאע"ש היא תופעה מרתקת, מאיימת, ובזויה מהרבה בחינות, אך גם מורכבת וראויה לבחינה רצינית. לפחות על פי הפרק הראשון, שמץ מהמורכבות הזאת לא הגיע אל הצופים. גם מידע חדש לא קיבלנו. במקומם צפינו בסטנד אפ המצולם של יחזקאלי על רקע כיפת הסלע המוזהבת, להזהירנו, שההונים כבר כאן.

יזהר באר הוא עיתונאי ומנכ"ל ארגון קשב שעוקב אחר התקשורת בישראל

כנראה שיעניין אותך גם: