"תפחדו", הדור הבא. והפעם: דאע"ש

צבי יחזקאלי לא נח. אחרי "אללה אסלאם" הרשלנית והמניפולטיבית, הוא ממשיך במסע ההפחדה הריק מתוכן ומניתוח מעמיק
יזהר באר

לבי-לבי על צביקה יחזקאלי, פעם עיתונאי סקרן שרצה להמריא והיום פורנוגרף לענייני ערבים. אחרי הפארסה המצולמת "אללה אסלאם" מתחיל יחזקאלי לשחזר בדייקנות מופתית את ההחמצה העיתונאית הבאה בסדרתו החדשה: "איום דאע"ש". בפרק הראשון ששודר אמש בערוץ 10, קיבלנו שלושה מרכיבים: דוגמיות מתוך סרטוני דאע"ש, ראיונות עם מומחים וליווי בדברי קריינות של הכתב. את כל הוויז'ואל בפרק הראשון כבר ראינו ברשת או בטלוויזיה, כך שמבחינה עיתונאית לא היה שם שום דבר חדש.

לחיזוק אנזימי ההפחדה בחר יחזקאלי להסתמך על שני מומחים, שניהם לא מרכזיים, מזוהים עם קיצוניות פוליטית אנטי-ערבית. יגאל כרמון, קצין לשעבר במטה הממשל בגדה המערבית, אינו עוד עד מומחה חסר פניות. כרמון הוא מאבות "אגודות הכפרים" בתחילת שנות ה-80, יועץ לשמיר ולנתניהו ומייסד ארגון ממר"י, העוקב אחר הסתה נגד ישראל ויהודים בתקשורת הערבית. חמורה ממנה ומביכה מאד מבחינה עיתונאית היתה הבחירה להסתמך על עדותו של ד"ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר אילן. קידר משמש פרשן של עיתון המתנחלים "מקור ראשון" והוא מכהן גם כיו"ר "מוניטור האקדמיה הישראלית", גוף העוקב אחר אנשי אקדמיה, שאינם ציונים דיים, לפי השקפת חבריו. לאחר חטיפת שלושת הנערים מגוש עציון, הסביר קידר ש"הדבר היחיד שיכול להרתיע מחבלים, כמו אלה שחטפו את הילדים והרגו אותם, הוא הידיעה שהאחות שלהם או אמא שלהם תיאנס".

האם כלו מומחים ראויים לענייני ערבים בארץ מהקליבר של פרופ' עמנואל סיוון, למשל? הבחירה בשני מומחים כ"כ מזוהים ובעייתיים יכולה להצביע על החלטה דוקומנטרית לייצר מראש סדרה צהובה, שזונחת עיסוק רציני בבעיה הגדולה ששמה דאע"ש לטובת ייצור מסמך הפחדה רייטינגי שפוזל לרגשות הנמוכים ביותר של הצופים.

דאעש
צבי יחזקאלי מביא לצופים את מרדכי קידר כ"מומחה" לאסלאם: "השחיטה בבתים אסלאמיים מסורתיים היא חלק מהוואי החיים"

ראינו כשלים כאלה בדיוק בסדרה הקודמת של יחזקאלי "אללה אסלאם" (ששודרה בערוץ 10 בשידור חוזר לאחרונה). הסדרה הייתה עתירת הטעיות וסילופים ושפעה מניפולציות שהפכו אותה, לכל אורכה, לעבודה עיתונאית רשלנית ומוטה ולבליל סילופים, שמגביר את הבורות ואת הפחדים ומעודד שנאה. דבר אחד היה חסר בה: עובדות בדוקות.

לאורך הסדרה ההיא שובצו ראיונות עם "מומחים", שהוצגו כבעלי מקצועות חופשיים, אובייקטיביים לכאורה, הבאים מכל הקשת הפוליטית. אלא שבבדיקה שערך ארגון "קשב" התברר כי אחד "המומחים", שהוצג כ"היסטוריון וסוציאליסט, איש תנועת השמאל בדנמרק" הוא למעשה חבר "מפלגת העם הדנית" הימנית, שהורשע בפשע שנאה נגד האסלאם. מומחה שני, שהוצג כ"סוציולוג ומומחה לחברת מהגרים", מוכר בצרפת בעמדותיו האנטי-פלסטיניות והאנטי מוסלמיות. מומחה שלישי, שהוצג כ"שופט לשעבר ומומחה ללוחמה בטרור" הוא פוליטיקאי במפלגת הימין הצרפתית, שזכה לביקורת נוקבת מארגוני זכויות אדם על שיטות החקירה שלו.

>>> עמי וטורי | אזעקת הרגעה מרובע רוזנגורד

גם שני המומחים שבאו לחזק את הכיוון של יחזקאלי בפרק הראשון של הסדרה על דאע"ש אינם חסרי פניות, אך יחזקאלי לא טורח להבהיר זאת לצופים. בכך הוא מסמן את הכיוון של הסדרה בהמשך.

דאע"ש היא תופעה מרתקת, מאיימת, ובזויה מהרבה בחינות, אך גם מורכבת וראויה לבחינה רצינית. לפחות על פי הפרק הראשון, שמץ מהמורכבות הזאת לא הגיע אל הצופים. גם מידע חדש לא קיבלנו. במקומם צפינו בסטנד אפ המצולם של יחזקאלי על רקע כיפת הסלע המוזהבת, להזהירנו, שההונים כבר כאן.

יזהר באר הוא עיתונאי ומנכ"ל ארגון קשב שעוקב אחר התקשורת בישראל

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אברהם

  יזהר, הייתי שמח אם הייתי מפרט איזו בורות וסילופים מפיץ יחזקאלי על ידי המרואיינים שלו. שהרי לא אמרת דבר מלבד התנגדותך מלבד צורת ההגשה והמרואיינים בה. לא פירטתי ולא נימקת בעניין התוכן.

  האם שאלת אנשי דת מוסלמים או עיתונאים מהעולם הערבי לגביי התוכן? אם כן, מדוע לא ציינת. ביקורת היא עניין חשוב, אך גם הגיבוי והפירוט שלה. היכן הוא?

 2. אזרח

  בדיוק מה שחשבתי כשראיתי את זה.

 3. יגאל עברי

  מה זה? טור? קללות לא קשורות לנושא (איכות התכנית)? השמצות אישיות? תגובית אנונימית בפייסבוק? – הרגתם.
  בסוף אשלח אליכם אחד מהטורים האשכנזים/פשיסטים שלי 🙂

  1. דורית

   טוב עשית שהצהרת בריש גלי שאתה פאשיסט!!!!
   שנזהר.
   אבל קללות? אתה ממש לא יודע להגזים.

 4. טל קופל

  והנה הצעירים שראיין יחזקאלי בבלגיה, בסדרה אללה אסלאם, בניגוד לכל טענות חזית הקרן החדשה, נגדו.
  אכן טסו ונהרגו בסוריה?!

  העיתונאי מאתר מגמה, מנמק אותה, מציג הסבר אפשרי ראוי(נעזוב את ההשמצות שלך על קידר שעבודתו המחקרית לא מוטלת בספק) ועושה את מה שכל עיתונאי רוצה לעשות – חושף תהליך עומק שמתבטא בעתיד(דאז).

  ואתה מגיב בלא נימוק ראוי – אגב אם כבר עמנואל סיוון, אולי היה צריך להביא דווקא את בוקעי או אולי את גיא בכור, אולי את משה שרון..
  האם הוא סילף? האם המומחים שהוא הביא אינם אקדמאים ומרצים בתחומם?

  פוסט שכולו סוג של אד הומינם

 5. ליכודניק

  מצד אחד הם שונאים שיעים; מצד שני הם שונאים יהודים; מצד שלישי- באופן מפתיע שהופך לגמרי את התמונה- גם גם שונאים כורדים. לעין מערבית לא מנוסה בניואנסים של התרבות המקומית, זה בהחלט עלול להתפרש באופן שטחי ושגוי (אירוניה).

  דאעש אהובה על דוברי הימין משתי סיבות:
  א. פרקטית, ארגון סוני לא-מדינתי וכלל איזורי שומט את האפשרות לשלום עם מדינת לאום ערבית: איזה סיכוי יש לשלום עם ירדן, סוריה ופלשתין כשכוח גדול בכל אחת מהן מתנגד לישראל באופן עמוק ואינו מקבל את מרות השלטון?
  ב. פסיכולגית, השיטות הברוטליות שלו מוכיחות כביכול שהים אותו ים וכו'.

  כמו אברהם, הייתי שמח לשמוע התיחסות מהותית לדאעש; צבי יחזקאלי עושה טלויזיה מסחרית, זה ז'אנר שטחי ממהותו, בין אם הוא עוסק בדאעש או בחוויות של סלב מפתיחת שנת הלימודים; נראה שחשוב לקשב יותר להגן על תהליך השלום מאשר להבין לעומק את דאעש. נאמר, אילו מלומדים שמאליים שאינם רואים בדאעש סכנה היה צריך לראיין? הרי אירופה, ארה"ב, טורקיה ואירן מאוחדות בהתנגדות לו.

 6. דליה

  נראה כאילו צבי יחזקאלי הכעיס אותך בעבר ועל כך תגובתך-אחרת אין הסבר.

 7. עמי אשר

  ביבי הוא רוכל הפחד, וזו הסחורה היחידה בדוכן שלו. שנים ארוכות היינו מצווים לפחד מהאטום האיראני. כעת, לאחר פלרטוט עם הסייבר, הרקטות ומנהרות חניבעל, אנחנו מצווים לפחד מגברים בשחור עם סכין – אויביהם המושבעים, אגב, של אלה שעדיין עובדים על האטום.

  1. הפצצה

   לא הבנתי ועכשיו הפצצה האיראנית מפיצה סוכריות כשהיא מתפוצצת ?
   כבר לא סכנה?

   1. ירושלמי

    איזו פצצה?

 8. שי

  בערך לפני שנה נפגש צביקה יחזקאלי עם פעילי אסלם קיצוניים והביא לנו את הסיפור עם התמונות. היום מתברר שהדברים שאמר שם צביקה היו מעין נבואה שהתגשמה. צביקה יחזקאלי ראוי לכל התשבחות, אבל השמאל המתמסד בארגונים שלו, כמו פרה עיוורת, ממשיך לחפש את העשב במקום שכבר יבש מזמן, בניסיון אבוד להגיד מילה טובה גם על האיסלם הקיצוני, ולחרף את מי שחשף כבר לפני שנה את הקו המיליטנטי המטורף של האיסלם. עם חברים כמו יזהר באר, מי צריך אויבים?

 9. תומר

  איני תומך בכל הכתבות שבאות לזרוע פחד, אך אם זו לא ניתן להתעלם מארגון כשאנחנו בורג בתוך קואליציה רחבה עולמית, מערבית וערבית שצריכה לתת דעת על הנושא. כתבתו של צבי יחזקאל אינה מטילה פחד ואימה, אלא מודעות ומה מניע קבוצה של איסלם מיליטנטי שאינו שונה ולו במעט מתורת הנאציזם בתקופות אפלות אחרות, לכן הביקורת של יזהר הינה באה להכפיש את צבי ושפועל ונותן להמונים את המידע. הרי העיוורון של השמאל לא משקף כלל את המציאות בה אנו חיים, אני מחפש עדיין את האיש הראשון מהצד השני שיגיד רק פעם אחת "אני רוצה שלום"!

 10. רועי גזית

  דאעש הוא ארגון שפל ורצחני הוא לא צריך את צבי יחזקאלי, כדי להפחיד אותנו. הארגון יותר מפחיד מכל פרשנות של עיתונאי. לגבי קידר, המזרחן, עשו לו אבל. קידר לא אמר שצריך לאנוס, או שזה טיפול מומלץ. אלא שעל פי התרבות האיסלמיסטית מהם מגיעים הטרוריסטים רק איום באונס קרוביך ירתיע מחבל. כפי שאצל הפלסטינאים, חמאס סולחה יותר חשובה מהסכם שלום. אגב גם החרדים אצלינו פועלים על פי אותו עקרון. אם האם לא לבושה כהלכה הבת שלה תסבול גינויים בבית ספר.

  1. ירושלמי

   אם, כדבריכם, *רק* איום באונס קרובותיו ירתיע מחבל, האם המסקנה הבלתי-נמנעת איננה שמטעמי פיקוח נפש יש חובה לאנוס אותן? או שאל לנו להגות במסקנות בלתי-נמנעות של דברי חכמים ולהינות מהם כפי שהם? מזכיר לי את הגאונים הבריטים בהודו במאה ה-19 שקבעו שמשיחת כדורי הרובים בשומן חזיר תרתיע את המורדים המוסלמים (זה לא הרתיע).

   1. ליכודניק

    אתה מבלבל בין מיקרים: המרד ההודי של 1857 פרץ, בין היתר, בגלל מעבר לכדורים שהיו עטופים בנייר משומן, שהיה צריך להסיר בנשיכה לפני הטעינה לקנה; השמן הגיע מפרות ומחזירים, מה שהפריע לחיילים מאמיני הינדו ולמוסלמים.

    הרתעה ע"י קבורה בעור חזיר מיוחסת לדיכוי מרד המורו המוסלמים בפיליפינים ב-1899, אך לא אומתה.

    לעינייננו: אין מסקנה בלתי נמנעת. הרי אפשר להסיק שאין טעם להרתיע אותם, ויש פשוט לעצור אותם.

 11. דויד רון

  במקום לשים לב למהות הדברים אתה נצמד לאיך הדברים נאמרו, מאכזב.

  משול הדבר למישהוא ששומע את נגן הבלוז הטוב בדורו ומתרכז בתסרוקת ה80's שלו.

  רוב מי שיחזקאלי דיבר איתו אכן נסע להלחם למען האיסלאם וגם נהרג, זו תופעה שרק עכשיו מדינות אירופה מתחילות להתמודד איתה, הוא הראה את הרומנטיזם של האיסלאם בעיני הצעירים כמו את הפרקטיקה של החזרה בתשובה האיסלאמית במספר מדינות באירופה תוך כדי יצירת קשרים חברתיים, חלק מהמקומות שביקר בהם היו די מעגל פנימי מוסלמי.

  אני נוטה לחשוב שמעולם לא ראיינת מוסלמי רדיקלי בנסיבות חברתיות, מן הסתם אתה רואה את זה בטלוויזיה

 12. מרדכי היהודי

  זאת המציאות. אל תדחיקו ואל תרמו את עצמכם

 13. עוזיv

  רק שאני אבין: עמנואל סיוון הובא כדוגמה למומחה חסר-פניות? אני קורא טוב?