למען זכויות הלהט"בים. היהודים

"אם אתה הומוסקסואל שמכיר מישהו שמכיר מבוקש – ישראל תהפוך את החיים שלך לאומללים" – נראה שהמלים הללו של סרבני 8200 לא ממש הטרידו את ארגוני הקהילה הגאה, ששוב הוכיחו בשתיקתם כי עניינם אינו באמת הגנה על זכויות להט"ב, אלא בעיקר שימור כוחם וקשריהם עם הממסד

לפני כשנה וחצי יצא לאקרנים הסרט הישראלי "עלטה". הסרט לא עורר עניין רב, אולי מאחר ועסק בתופעה כואבת שרבים, ובוודאי בקהילת הלהט"ב המקומית, מעדיפים לעצום אל מולה עיניים. הסרט עסק בדיכוי השיטתי, בניצול, בסחיטה ובסיכון חייהם של להט"בים פלסטינים על ידי השב"כ הישראלי, ותוך כך קילף את באיטיות, אך בשיטתיות, את המסכה העוטפת את משטר הדיכוי תחתיו חיים מיליוני אנשים ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". אבל, כאמור, הסרט לא עורר עניין רב, ולא רק בגלל הבעיות והסטריאוטיפים הרבים שהוטמעו בתסריט. כעת, שנה וחצי לאחר מכן, כבר לא מדובר בתסריט של סרט עלילתי: הסרבנים החדשנים והאמיצים מיחידת המודיעין 8200 חשפו, ללא כחל ושרק, את מה שרבים ידעו כבר קודם – את העובדה כי המשטר הישראלי, באמצעות יחידות המודיעין והביטחון שלו, משתמש בשיטתיות בשיטות נלוזות הכוללות סיכון חייהם של להט"בים פלסטינים, סחיטה ואיומים.

"אם אתה הומוסקסואל שמכיר מישהו שמכיר מבוקש – ואנחנו היינו צריכים לדעת את זה – ישראל תהפוך את החיים שלך לאומללים… בקורס ההכשרה ממש לומדים ומשננים מילים שונות להומו בערבית", אמר אחד מ-43 החתומים על המכתבהדבר הזה, שכולם לכאורה ידעו שנעשה, זכה סופסוף להוצאה פומבית מהארון – עכשיו כולנו יודעים מיהם החיילים שמאזינים, מי מעביר את המידע לסוכני השב"כ, איזה מידע משמש אותם ואיך עובדת המערכת הזו שכל תכליתה הפרה שיטתית של זכויות אדם.

לנוכח החשיפה המזעזעת, היה מצופה מארגוני הלהט"ב הישראלים להרים קול זעקה, למחות, לארגן הפגנות, ובאופן כללי להיות חוד החנית במאבק נגד הפרקטיקות הנלוזות הללו. אולם אגודת הלהט"ב, הארגון הגדול והמרכזי לזכויות להט"בים בישראל, הסתפקה בהודעה לקונית ובעייתית, שמצד אחד מסתפקת בהכחשה הגורפת שיצאה מצה"ל, ומצד שני מלבינה את הפשע ומטילה את האשמה על הפלסטינים, שהם כידוע פרימיטיבים והומופובים:

טענות 43 הסרבנים מטרידות. בעוד חלק מדרכי הפעולה שהם טענו שמתקיימות הן לגיטימיות, כמו הצעת טיפול רפואי תמורת מידע על טרוריסטים, חשיפת נטיות מיניות של פרטים בחברה מוסלמית רדיקלית אינה לגיטימית. השלטונות הפלסטינים רודפים את המיעוט הלהט"בי ויש לגנות אותם ולפעול נגדם בשל כך, ולא לחשוף להט"בים לרדיפה על ידם. יש לקוות שהכחשת צה"ל את טענות הסרבנים נעשתה לאחר בדיקה יסודית ושפרקטיקה כזו, אם ננקטה, תיפסק. בנוסף, לראייתנו על מדינת ישראל לאמץ מדיניות ברורה בנושא טיפול במבקשי מקלט הנרדפים על רקע נטייתם המינית וזהותם המגדרית, כל עוד אינם מהווים סיכון בטחוני.
מצעד הגאווה בירושלים, 2008. צילום: מגד גוזני / אקטיבסטילס
מצעד הגאווה בירושלים, 2008. צילום: מגד גוזני / אקטיבסטילס

מארגון חשוב אחר, הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים, ארגון המתיימר לייצג באופן שיוויוני להט"בים יהודים וערבים בירושלים, לא שמענו כלום! דפדוף בדף הפייסבוק ובאתר הבית הפתוח העלה כי הדבר המרכזי שמעסיק את הארגון בימים אלו הוא גיוס תרומות למימון הצבת דגלי גאווה ברחובות ירושלים ביום המצעד, אשר יתקיים ביום חמישי הקרוב לאחר שנדחה עקב המלחמה בדרום. אף אחד לא טרח לשאול עצמו האם יש טעם בכלל במצעד גאווה ובדגלים שעלותם עשרת-אלפים ₪ בשעה שזכויות להט"בים, ביניהם ירושלמים ממזרח העיר, מופרות באופן גס שכזה, והארגונים האמורים להיות חוד החנית במאבק נגד הפרה שכזו מגיבים בשתיקה רועמת כל כך. נראה כי שאר ארגוני הלהט"ב, מ"גאים בגליל" ועד איגי וחוש"ן, כנראה כלל לא מצאו את החשיפה האחרונה רלוונטית לפעילותם, והוכיחו שוב כי הם מייצגים, במקרה הטוב, את זכויות הלהט"בים היהודים.

בשתיקה זו הוכיחו פעם נוספת ארגוני הלהט"ב כי עניינם אינו באמת בהגנה על זכויות של להט"בים, אלא בעיקר בשימור כוחם וקשריהם עם הממסד. מנהלי הארגונים וחברי מועצות העיר הלהט"בים ברחבי הארץ אינם מוכנים, ככל הנראה, לסכן את השליחויות התכופות במימון הממסד לבירות אמריקה ואירופה, לשם קידום תיירות גאה, נסיעות המשמשות על הדרך גם להלבנת פשעי הכיבוש והדיכוי הישראלי (פינקוושינג). קל יותר לדברר את עמדות הממסד ולהציג קבל עם ועולם את צה"ל כצבא הכי ליברלי ומוסרי בעולם, ואת ישראל כמדינה מערבית המגנה ומקפידה על זכויות להט"בים, מאשר לומר את האמת המרה – צה"ל מפר ברגל גסה זכויות אדם של להט"בים ומסכן את חייהם, ומשטר הכיבוש הישראלי אינו בוחל בשום טקטיקה נלוזה לשימור הכיבוש ולהמשך משטר הדיכוי של הפלסטינים. האמתלה, כתמיד, בטחונית, ומול הצדקות ביטחוניות ולאומיות גם ארגוני הלהט"ב מוכנים להתיישר ולהתייצב לדגל, וחבל.

לקריאה נוספת: 

מחשבות על המאבק נגד קמפיין התיירות הגאה

להט"ביות, מגן דוד ויהדות אנטי-ציונית

הזיכרון הסלקטיבי של "המהפכה הגאה"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  "שכל תכליתה הפרה שיטתית של זכויות אדם"? גם אחרון המבקרים הלא-הוגנים, אמור להבין ש"כל תכליתה" של המערכת הזו הוא דווקא להציל חיי אדם ישראלים. אפשר לטעון שבדרך נרמסים זכויות של קבוצות פלסטיניות מסוימות, אבל אתם סתם עושים לעצמכם חיים קלים (ושקריים) כשאתם מתעלמים מהמטרה.

 2. עמיר רוזן

  נמאס לי כבר מהרדיקלים האלו. למה אי אפשר להביע ביקורת על דברים מהסוג הזה, והם אכן ראויים לביקורת אם הם נכונים, בלי כל השפה המתנשאת והרדיקלית? חן משגב. אין לי מושג מי אתה\את. קח\י את הדברים ותעזוב לברלין. רק שם יכול להיות לך טוב

 3. חן משגב

  עמית- מאחר וכל תכלית עבודתו של השב"כ בהקשר הפלסטיני זה לתחזק את הכיבוש הישראלי ולשם כך נדרש דיכוי מתמשך של זכויות בני האדם בשטחים, אז כן, לגמרי זה כל תכליתו של המעשה בהקשר זה, ואני מתכוון לכל מילה שכתבתי.
  עמיר- הדבריםש כתבת לא ראויים לתגובה. אתה מוזמן לעזוב בעצמך, אבל לא אתה ולא אף אחד אחר לא יגרש אותי. אם אחליט לעזוב את ישראל אעשה זאת, אבל בוודאי לא בגלל שאיזה אדם לא מוכר (וגם כנראה לא העיפרון הכי מחודד בקלמר) יאמר לי לעשות זאת. כל טוב גם לך.

  1. ליכודניק

   אפשר להתנגד לכיבוש.
   אפשר לתמוך בזכויות אדם של פלסטינים, כולל להט"בים.
   אבל איך מיישבים את השניים? הרי אותה "הפרה שיטתית של זכויות אדם" של השב"כ, שמרתיחה כ"כ את הכותב, היא פשוט איום להוצאה מהארון במיקרה של סירוב לשתף פעולה. עבור פלסטיני שחי בסביבה סבלנית, זה איום ריק.
   תחת שלטון החמאס, זכויות אותם הלהט"בים (וזכויות הנשים, הנוצרים וכו') יפגעו הרבה יותר.
   [לא שזו מטרת הכיבוש- מטרתו היא לשמור על ביטחון ישראל. הכותרת היתה צריכה להיות "למען זכויות הלהט"בים. האזרחים"].
   אבל כניראה ששמירה על ידי ישראל נקיות חשובה יותר מאשכרה לשמור על זכויות אדם.

   1. נועם א"ס

    באותו משפט אתה מתיימר לייצג גם אינטרס של הומו (או להט"בית אחר/ת) שאני מניח שאתה אינך אחד, וגם את האינטרס של פלסטיני שעל הראש שלו אתה דורך. רק כשהמשיח יגיע הציונים כנראה ילמדו סופסוף על הגבול של הזכות שלהם לדבר בשם אחרות/ים, להגיד מה נכון ומה לא נכון להןם, ולנהל את כולם.

    זה גם לחבר שלך יואל בתגובה הבאה.

  2. עידו לם

   אני לא יודע איך להגיד לך את זה אבל לפי המאמר גם אתה לא העיפרון הכי מחודד בקלמר, הבנתי שאתה דוקטורט ואני יכול לשער של איזה התמחות.

 4. יואל

  את מי שצריך לבקר זה את החברה הפלסטינית שבה נטייה הומוסקסואלית נחשבת כפשע.אם היתה חברה יותר מתקדמת לא היתה נוצרת כלל הדילמה הזאת.

 5. איציק הימן

  משום מה איני שומע עמדה הפוכה כלל. לכן אנסה לנסח אותה אני:
  הלהט"בים היהודים אכן מחויבים לשלומם של היהודים כיהודים, זו תכליתה של מדינת ישראל – הגנה על שלומם ובטחונם של בני ה*לאום* היהודי. אין לכך קשר לחובת כל אדם חופשי במדינה לפעול למען זכויות אדם באשר הוא, בין אם אזרח המדינה ובין אם בשטחים בהם יש שליטה ישראלית.
  אפשרי בהחלט שיחידת המודיעין חרגה מסמכותה, וראוי לגורם המכריע – משרד הבטחון – לבחון זאת היטב, אבל המכתב עוסק יותר בהשערות וסברות לגבי אופן השימוש במידע, ככזה – זו הגזמה קיצונית. ייטיבו החותמים עליו לשרת הן את בטחונם, הן את בטחוננו *והן את זכויות האדם בשטחים*, אם יפעלו בדרכים אחרות.

 6. יוסףה מקיטון

  ולמגיבים מעלי: ישראל היא זו שנמצאת במלכוד: מצד אחד טוענת בעולם שהיא מדינה מתקדמת בתחום זכויות ההומואים (אם הם ממעמד בינוני) ומצד שני מוציאה מהארון הומואים פלסטינים על-מנת ללחוץ עליהם לשתף פעולה. ראוי שתיחשף הפרקטיקה הנלוזה הזו, וראוי באמת שארגוני להט"ב מכל העולם (ובכלל זה מישראל) יוקיעו זאת ויעזרו להגן על ההומואים הפלסטינים, כמו גם על הפלסטינים/ות בכלל, מפני התוקפנות ההטרו-רצחנית הישראלית.

  למי שלא מבין את ההקשר של זה לשיח מזרחי: התיוג של המזרחי (הפלסטיני במקרה זה) כהומופובי הוא פרקטיקה קולוניאלית. בלי קשר לנכונות הטיעון, הוא משמש לא על-מנת לחזק הומואים בסכנה, אלא על מנת לצבוע את ישראל בצבעי גאווה שהם: לבן לבן ו…לבן, ולהלבין את פשעי הכיבוש (אם הם הומופובים / שוביניסטים אז לנו מותר להביא להם קידמה בצורת כיבוש). בעבר האשים המערב את המזרח בהומוסקסואליות, לא בהומופוביה (וראו את ספרו של דרור זאבי בהקשר זה, ואת דבריהם של סוציולוגים ישראלים משנות ה 50 על "עולי המזרח") – כך שכשהמערב יכול בנקודה אחת בהיסטוריה לגנות את המזרח על ה"הומוסקסואליות" שבו, וכ 60 שנים אחר-כך לגנות את המזרח על ה"הומופוביה" שבו…

  1. רועי פורטל

   החשיפה של שיטות הסחיטה של המודיעין הישראלי הטרידה אותי מאוד. אבל אני מאוד מתקשה להבין דבר אחד במה שכתבת. מה זאת אומרת "בלי קשר לנכונות הטיעון?"
   איך יכול להיות שהשאלה – אמת או שקר – לא רלוונטית? היא מאוד רלוונטית גם לחיים של האנשים האמיתיים בעולם וגם לדיון. העובדה שהחשיפה של נטייתם המינית של ערבים עלולה להביא לרדיפתם היא מאוד רלוונטית גם לחיים של אנשים אמיתיים וגם לדיון. הניצול של המצב הזה על ידי שירותי הביון הישראלים היא מאוד רלוונטית גם לחייםשל אנשים אמיתיים וגם לדיון.
   הבעיה בטענה הזו היא לא אם היא מריחה מקולוניאליזם, אלא אם היא משמשת כדי לסתום גולל על הדיון העקרוני – עד כמה השיטות האלה באמת משמשות להצלת חיי אדם ועד כמה בשביל לתחזק את השליטה בשטחים, עד כמה אפשר להבדיל בין השניים, האם הצלת חיי אדם היא צידוק מספיק בשביל ניצול מהסוג הזה? התשובה לאף אחת מהשאלות הנ"ל היא לא חד משמעית בעיני, ולסכם את כל העניין ב"זה קולוניאליזם וזהבטוח רע" משמשת כמסך עשן ולא מתמודדת עם בעיות העומק שעולות מהעדויות האלה.

  2. עמית

   ועל פי מה אתה מחליט שיש כאן "תיוג של הפלסטינים כהומופובים"? אין כאן בכלל תיוג, כי כל הפרקטיקה הזו – אם קיימת – מתקיימת בחשאי. יש כאן ניצול העובדה שלהט"בים פלסטינים חושבים שהפלסטינים הומופובים כדי להשיג מידע שיכול לפגוע ולסכל פעולות נגד ישראלים.

  3. דנה ג. פלג

   הומופוביה קיימת ומושרשת היטב גם בחברה הישראלית, מחד. יש הורים, ביניהם חילונים, לבנים וכן הלאה, שמשליכים את ילדיהם מהבית כשהם יוצאים מהארון. מאידך, נתקלתי כבר בלא מעט סיפורים על משפחות פלסטיניות שמקבלות את בניהן ובנותיהן הלהט"ביות, כחלק מהמשפחה. אז למי שמדבר על "אילו החברה הפלסטינית היתה סובלנית" טוב לו שיטול קורה מבין עיניו.

   1. יואל

    ממש. את זורקת לאויר סיפורים שכביכול שמעת כדי להוכיח את עמדתך אבל במציאות החברה הישראלית היא הליברלית בנושא הומוסקסואליות ואוי ואבוי למישהו שייצא מהארון בחברה המוסלמית . סביר להניח שלא יישאר בחיים.זאת מצווה להוקיע כל חברה שמתייחסת כך לנטיות מיניות כולל החרדים.

 7. רונית

  תודה לחן. דיןן דומה מתנהל בין להט״בים בריטים ובין להט״בים מוסלמים. מרבית ארגוני הלהט״בים מגלים גזענות ואיסלמופוביה, מתוך הנחה שה״מוסלמים״ כולם הומופובים. ואיסלמופוביה, כמו אנטישמיות, פירושן גזענות. זה שארגוני הלהט״בים לא השמיעו קול אחרי גילויי יחידה 8200 לגמרי לא מפת׳ע ולא רק בשל רצונם להיות סמוכים על שולחן השלטון (כולל נסיעות לאירופה להראות לעולם האכזר עד כמה ישראל אוהבת הומולסבים… נו באמת…) אבל גם בשל גזענות ישראלית מצויה. עדי קונסטמן וחבריה פרסמו ספר בנושא שבו חשפו את הגזענות של פעילי להט״ב ידועים… אם תרצו לראות סרט שמציג סולידריות לכו לראות את Pride המספר על קבוצת להט״בים בלונדון שהחליטה לתמוך במאבק הכורים בווילס למרות הדעות הקדומות – למרות שבסיכומו של דבר ממשלת בריטניה סגרה את המכרות, הכורים חזרו לעבודה לתקופת מה והאיגוד המקצועי שלהם תמך בליגליזציה של הומוסקסואליות. סולידריות חברים וחברות!!

 8. אבנר

  עמית. מטרתו של שלטון הכיבוש הישראלי הוא ממש לא לספק ביטחון. הרי אף אחד(שפוי כמובן) לא מציע לכבוש את עזה ולבנון ולהקים שם התנחלויות על מנת לספק ביטחון למדינת ישראל.

  מטרתו של משטר הכיבוש בשטחים הוא לשמור על משטר ה"אפרטהייד" ותו לא.

 9. אלעד דקר

  לא זה לא לגיטימי בכלל.
  למה בדיוק הפלסטינאים צריכים את הטיפול הרפואי של ישראל אם לא בגלל כמעט 50 שנה של כיבוש ישראלי שלא עשה דבר כמעט למען מערכת הבריאות שלהם? כיבוש שמנע מהם התפתחות כלכלית שאיתה הם היו יכולים לבנות מערכת בריאות משל עצמם, כיבוש שמקשה על מי שרוצה לצאת מהגדה נגיד לירדן למען קבלת טיפול רפואי, שלה לדבר על מי שרוצה לצאת מהרצועה למען טיפול רפואי.

 10. ג'נובי

  רוב התגובות למאמרו של משגב היו יעני-פילוסופיות או צדקניות. אף אחד לא אמר את מה שמתבקש – משגב צודק והמצב מביש. לקהילה שעד לפני מספר שנים הייתה מדוכאת בגלל מיניותה (ורבים מבני קהילתה ממשיכים להיות מדוכאים עד היום מחוץ לתל-אביב) השתיקה בנוגע לדיכוי הומואים במרחק של חצי שעה נסיעה היא בלתי נסלחת.