המדינה החלשה והמדינה החזקה של נתניהו

במדינה המסירה את אחריותה בתחום החברתי והכלכלי, מתפתחים אי-שוויון ועוני ונוצר משבר דה-לגיטימציה מצד האזרחים. הממשלה, מצדה, מתמודדת עם זה באמצעות שליפת מצעד אויבים קיומיים המתחלפים לפי הצורך
יוסי דהאן

בוויכוח על תקציב הביטחון, אני קורא ושומע עיתונאים ופוליטיקאים, האחרון שבהם שר הרווחה מאיר כהן, המנסים לשכנע את ראש הממשלה שאין צורך להוסיף לתקציב הביטחון "מיליארדים רבים" כפי שהוא מצהיר. דרישות מערכת הביטחון מופרזות, הם טוענים, וקיימים צרכים חברתיים חיוניים כחינוך, דיור ובריאות שאין לקצץ בהם. האיש הוא ראש ממשלה בארצנו מתחילת המאה הקודמת, והם עדיין לא הצליחו לעמוד על טיבו. מבחינתו של נתניהו, תקופת המשבר הנוכחית היא עיתוי מושלם לטיפול בהלם, הזדמנות פז להנחית מהלומה כבדה נוספת בשאריות מדינת הרווחה הישראלית.

האמונה והחזון של נתניהו מאז שעמד על דעתו, מכתיבים צמצום של מעורבות המדינה בתחומי הכלכלה והרווחה ככל האפשר באמצעות פירוק או הפרטה של מנגנוניה בתחומים אלו. צעדים כהחלשת האיגודים המקצועיים, יצירת שוק עבודה גמיש ללא הסכמים קיבוציים ופרולטריון ענק של עובדי קבלן ומשתכרי שכר מינימום, הפחתת מיסים וקיצוץ תקציבים חברתיים – כל אלה הינם צעדים חיוניים למימוש המטרה. זהו חזון המדינה החלשה של ניאו-ליברלים כנתניהו, ממשיך דרכם של מרגרט תאצ'ר ורונלד רייגן. חשוב להעיר, כי צמצום מעורבותה של המדינה לטובת השוק החופשי היא טענה ריקה. המדינה אינה מפנה את מקומה לשוק החופשי, אין שוק חופשי, כל שוק מבוסס על הסדרה של המדינה, הסדרה הבאה לידי ביטוי בהגנה על זכות הקניין הפרטי, באכיפה של חוזים ובהסדרה של פעילות השוק. מעורבות המדינה היא תנאי הכרחי לקיום "שוק חופשי", אלא שבניגוד למעורבות המדינה במדינת רווחה הפועלת לצמצום אי-שוויון והבטחת קיום נאות לאזרחיה, מעורבות המדינה במדינה הניאו-ליברלית פועלת לטובתם של התאגידים הכלכליים, בעלי ההון והמעסיקים הגדולים.

ביבי
מתוך עמוד הפייסבוק של ביבי

לצד המדינה החלשה חותר נתניהו, כמו ניאו-ליברלים אחרים, לבצר את המדינה החזקה, מדינת החוק והסדר, המדינה בעלת מנגנוני כוח צבאיים ומשטרתיים הדרושים לאכיפת החוק. ובמקרה הישראלי, מדינת החוק הסדר אחראית על מילוי הפונקציה החשובה של דיכוי האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים הכבושים, כלי מרכזי להגשמת חזון ארץ ישראל השלמה.

אולם במדינה המסירה את אחריותה בתחום החברתי והכלכלי, מתפתחים אי-שוויון ועוני ונוצר משבר דה-לגיטימציה ציבורית מצד האזרחים שנזנחו כלפי המדינה. דרך אחת להתגבר על משבר הדה-לגיטימציה הזה וההתפוררות החברתית היא באמצעות תעמולה עקשנית ומסעות הפחדה אודות הסכנה מפני אויבים חיצוניים נוראיים המאיימים על קיומנו, המתחלפים על פי הצורך: הגרעין האיראני, הטרור החמאסי והפלישה הקרובה של דאע"ש. בלשונו של ראש הממשלה הביטחון והקיום קודמים לכל.

האופן הנוסף שבו ניאו-ליברלים מנסים ליצור לכידות חברתית על רקע מציאות חברתית וכלכלית מתפוררת, היא אינדוקטרינציה לאומנית. יצירת לכידות שבטית יהודית כערך עליון, לכידות המבוססת על טיפוח נרדפות. שימוש ציני בזכר השואה הוא מרכיב מרכזי בכינון הזהות הזו. עוינות וחשדנות כלפי מיעוטים ורדיפת שמאלנים בוגדניים ואנטי-פטריוטים היא מרכיב חשוב נוסף ביצירת הלכידות האתנית היהודית המעוותת הזו.

צריך רק להביט על מערכת החינוך הישראלית כדי להבין כיצד פועלת האינדוקטרינציה הזו המכונה "חינוך לערכים". התחלת לימודי השואה כבר בגני הילדים, מתן תגמול כספי לבתי ספר שיגדילו את אחוזי המתגייסים לצה"ל, סיורי תלמידים לחברון ומגוון פעולות אחרות שמטרתן לחזק את הקשר בין הזהות האישית, הציונית והיהודית. כמובן על פי הפרשנות הלאומנית של מושגי הציונות והיהדות.

כשנתניהו מדבר על הגדלת תקציב הביטחון במיליארדים רבים, זה החזון שהוא חותר אליו. הניסיון לשכנע את נתניהו שיש להקצות כסף לצרכים חברתיים חיוניים דומה לניסיון לשכנע אדם דתי להמיר את דתו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי

  מסכים עם כל מילה. תוסיף לזה את הבלוף של ״יצאנו מעזה״ והפכנו אותה למכלאה לשני מיליון אנשים שלא יכולים להגן על עצמם מפני עריצות החמס מבית והכוחנות הישראלית המדכאת מחוץ. תוסיף לזה את קללת הכיבוש ביהודה ושומרון, זה וגם זה מצריך צבא ענק ומיומן בגיוס תקציבים שיכלו ללכת לחינוך ולעובדים בייצור. תוסיף לזה את החיבור של נתניהו ואנשיו עם הלאומנות הגזענית המבטיחה את שלטונו: ״מוות לערבים״ = ״היידה ביבי״! ותראה לאן אנחנו מתדרדרים.

 2. יהודה

  מאמר קצר ולעניין רק טעות קולמוס אחת, האיש רה"מ מסוף המאה הקודמת לא מתחילתה.

 3. ציקי

  עם זאת, המשפט המצוטט של נתניהו בתמונה נראה לי מדויק.

  בקשר לחינוך, משרד החינוך ברוב העשור האחרון דווקא לא בידיים של הליכוד אלא של המרכז והשמאל. לא כדאי להשתמש דווקא בו בשביל להדגים את המדיניות של הימין.

  1. עמית ל.

   עדיין חושב שהם לא מהליכוד???

   1. ציקי

    האם שמעת על אהוד ברק, שי פירון ויולי תמיר?

 4. דןש

  תקציב הביטחון כולל בתוכו את תקציב הצבא , תקציב השירותים החשאיים וכו' ותקציב משרד הביטחון. שני הסעיפים הראשונים חייבים בתקצוב שיבטיח את ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל במדינתם. הסעיף האחרון עשוי להיות סעיף מנופח. שם מצויים בין היתר ה"שומנים" אותם חובה ל"המיס".
  תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה – גם הם אמורים להבטיח את ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל וחייבים להתייחס אליהם בהתאם. כמו שנאמר – גוף בריא בנפש בריאה. אסור לנתק את הגוף מן הנפש.
  בכלל ההתייחסות לתקציב הוא חלק ממדיניות הממשלה וניתן לקבוע מדיניות כזאת מבלי לסכן את הביטחון ואולי אפילו להעצימו, ע"י פתיחות יתר וגמישות, כלפי הסובבים אותנו, תוך כדי קיצוץ בהוצאות הצבא והגדלת סעיפי התקציב החברתיים.
  נכון שלטנגו דרושים שניים ובהתחלה אפילו דורכים זה על זה על הרגליים – אבל אין דבר העומד בפני הרצון.

 5. איתם

  ביבי הנבל
  משך 10 שנים
  הסליל מליוני אנשים לעבדות
  בישראל 2014
  משטר פיאודלי גרמני

 6. ליאור קינן

  קראתי את מאמריכם (2005 ו-2007, אם אני זוכר היטב) על המדינה החזקה והמדינה החלשה, ואני מסכים לרוב-רובן של המסקנות שלכם. הקריאה ברשימה הזו עוררה בי שאלה לגבי "לחזק את הקשר בין הזהות האישית, הציונית והיהודית. כמובן על פי הפרשנות הלאומנית של מושגי הציונות והיהדות." אני שואל ברצינות – האם יש דרך חיובית/רצויה כלשהי, לשיטתך, לחיזוק הקשר בין מרכיבי הזהות הללו? דרך שלא תוביל לתפיסה קורבנית של קיומנו פה/מנטליות מצור/לאומנות וכו'?

  1. עמית ל.

   שיפור החינוך, השוויון, סיום הכיבוש והגעה להסכמים אזוריים – כל אלו יביאו למצב שכלל התושבים יוכלו להזדהות עם המדינה…
   וגם לשלום ורגיעה – ולרווחה כלכלית לכול.

 7. ג. אביבי

  השיטה של נתניהו, כפי שמתואר במאמר, היא לזרות פחד קיומי על הציבור ומדי פעם לצאת למלחמונת ע"מ ל"אחד" את הציבור נגד "אויב" ובו זמנית לעוור אותו ולהקהות התנגדותו בכל הקשור לרווחה, לכיסו של האזרח ולעתיד ילדינו.
  הכאב האמיתי הוא הציות הכמעט רובוטי/מתוכנת של הציבור הרחב.
  תוך כדי מבצע "צוק איתן" שמעתי יותר ויותר אנשים בתקשורת (ובהם מן הסתם סמולנים ו'לינור'ים למיניהם) המטיחים בלי בושה: "כעת רק המלחמה חשובה – בעיות חברה לא מעניינות אותנו".
  אכן ציוניותו המתוכנתת של הציבור הישראלי היא גורם הכשל העיקרי של רווחתו.

 8. יוסי דהאן

  תודה על ההערה. יש אנשים, למשל נמרוד אלוני, יולי תמיר ואחרים שסבורים שגישה ליברלית יכולה להעניק למרכיבים יהדות, ציונות פרשנות הומניסטית המחנכת לפיתוח אישיות אוטונומית ולא קורבנית.

 9. שרלי

  אני רק הייתי רוצה להבין מה ההבדל בין ביבי לבין מדיניות קודמיו או אפילו טענות של מרצ שאי אפשר להרים שני דגלים, זה או המדיני או החברתי. זאת אומרת שבסופו של דבר בין מפאי לליכוד יש מעט מאוד הבדל, מאז שנות החמישים עד היום.