זהירות: בוגד במדינה בשירות המכללה

דעותיו של גבי ויינרוט, מתרגל במכללת תל חי, ביחס למלחמה בעזה היו קיצוניות מדי לטעמן של עיריית קרית שמונה, אם תרצו ו"האריות של הצל". במקום לצאת להגנתו, הצטרפה המכללה למתקיפיו והזמינה אותו לשימוע. עדות בגוף ראשון
גבי ויינרוט

בחודשים יולי-אוגוסט, מדינת ישראל יזמה הסלמה לא מוצדקת ברצועת עזה שבמהלכה ביצעה טבח באזרחי הרצועה באמצעות הפצצות חסרות הבחנה של אוכלוסייה אזרחית. הרצח הוצדק על ידי הממשלה כהוצאה להורג ללא משפט של פלסטינים החשודים באחריות לפעולות טרור או בעלי כוונות לבצע פעולות כאלה וכענישה קולקטיבית של אוכלוסייה פלסטינית בכלל – כי היא פלסטינית.

למרות שלא מדובר היה בהסלמה ראשונה, ממדי הטבח היו קשים מבעבר הפעם. מאות ילדים נרצחו, משפחות שלמות נמחקו. טבעי הדבר שבזמן התרחשות הזוועות האלה ניסיתי לבטא ביקורת חריפה נגד המעשים אשר מבוצעים גם בשמי. עד כמה חריפה יכולה להיות התבטאות בהשוואה למעשי הרצח עצמם; אם היא לא עוצרת אותם, היא לא חריפה מספיק.

ויינרוט1
הכרוז שהופץ במכללה.  דרישה לפיטורים

אני פעיל פוליטי לפחות בשלוש השנים האחרונות. הפעילות שלי מתרחשת בקרית שמונה. הייתי שותף במאהל המחאה בעיר בשנים 2011/2012 והיום אני שותף בקואופרטיב עובדים המפעיל בית קפה "חברותא" בעיר. מקום פוליטי שבין היתר משפיע על המרחב הציבורי במרכז העיר ונותן מקום גם לביקורת נגד הנהגת העיר וראש העיר.

צילום: Energidi, cc by-sa 3.0
צילום: Energidi, cc by-sa 3.0

בצל ההתקפה על הפלסטינים ברצועת עזה התרחשה בישראל גם התקפה על ישראלים רבים בעלי עמדות ביקורתיות כלפי השלטון, הן פלסטינים והן יהודים. בקרית שמונה המשנה לראש העיר, אלי זפרני, התבטא והבטיח לפעול לחיסול בית הקפה הפוליטי ונגדי אישית. חלק מחברי מועצת העיר חתמו על מכתב הפונה למכללת תל חי – שבה אני מועסק כחבר סגל זוטר – בדרישה לפטר אותי. במכללה עצמה הופץ כרוז לא חתום תחת הכותרת "זהירות: בוגד במדינה בשירות המכללה", שכלל מספר ציטוטים מהפרופיל האישי שלי בפייסבוק נגד הפעילות הצבאית בעזה.

ביום שלישי שעבר התקיים שימוע בנושא המשך העסקתי במכללה. הסיבה: "התבטאויות פוגעניות וקיצוניות והתנהגות שאינה הולמת איש סגל במכללה." במשך 40 דקות רקדנו סביב הפיל הגדול בחדר. שלושה נציגים בכירים של המכללה מתייחסים כמעט בחרדת קודש ל"סגנון ההתבטאות שלי" בפייסבוק. מתוך עשרות פוסטים שלי שעוררו את הפרשה נדון רק אחד שכולל קללה. ההר הוליד עכבר ובאותו יום הודיעה המכללה במכתב החלטה על הסתפקות בנזיפה.

>>> השימוע הוקלט במלואו וניתן לשמוע אותו כאן

ויינרוט2

קשה לדעת בוודאות מה גרם למכללה לרדת מהעץ. יש לציין כי מספר חברי סגל פעלו לטובתי ותמכו וכן עו"ד מיכל תג'ר מקו לעובד שיגרה מכתב מנומק לפני השימוע, אך בכל אופן ריח רע עולה מהמקרה הזה. לא ברור כלל מדוע המכללה מצאה לנכון לזמן אותי לשימוע בנוגע להמשך העסקתי. במהלך השימוע התברר שהמכללה "הוצפה" בפניות רבות שמהוות למעשה התקפה (לפי עדויות מסוימות, מאורגנת) נגדי. במצב הזה, במקום לצאת להגנתי בוחרת המכללה להצטרף ולשתף פעולה עם ההתנכלות לאחד מעובדיה, להביע הסתייגות ולהתנער ממחויבות בסיסית כלפיי. הרי בשימוע הובהרה עובדה פשוטה וקלה להוכחה גם ללא עזרתי שאין בסגנון התבטאות שלי איזשהי עילה שאמורה להעמיד את המשך העסקתי בסכנה כלשהי, ועל כך מעידה התוצאה וההחלטה של המכללה עצמה.

על כן יש לי חשד כבד שלא הסגנון שלי מהווה בעיה בעיני המכללה, אלא התוכן של דבריי ודעותיי הפוליטיות. בין אם מדובר בהתנגדות אידיאולוגית או חשש מפגיעה כלכלית עקב תדמית פחות פופולרית, ברור שהמכללה מסתירה את מניעיה האמיתיים. אין אלא להניח שעמדתה של המכללה זהה או דומה לזו של ארגונים פחות ממלכתיים בהתבטאותיהם ואשר עשו יד אחת נגדי, כמו למשל הארגון בעל המאפיינים הפאשיסטיים "אם תרצו" שפעיל במכללה וחבורת בריוני רשת "האריות של הצל" שקיבלה במה בכלי התקשורת הממסדיים. הווה אומר רדיפה פוליטית והתנכלות לאנשים בעלי דעות לא-ציוניות, אנטי-פאשיסטיות וקוסמופוליטיות. המעשה הנבזי של מכללת תל חי מהווה נסיון הפחדה והשתקה לא רק נגדי אלא בעיקר אמור להרתיע בני אדם עם חשיבה ביקורתית וחופשיים ברוחם מלהביע את דעותיהם. זהו מעשה אלים של מוסד הנהנה מתמיכה של הממסד כנגד קבוצות מיעוט נרדפות פוליטית.

התשובה ההולמת להתקפה כזאת על רוח האדם כדאי שתהיה דווקא בהתגברות של פעילות פוליטית והתארגנות בתא פוליטי חדש במכללה בעל אג'נדה אנטי-פאשיסטית.

מצפה לשיתופי פעולה.

גבי ויינרוט הוא מתרגל במכללת תל חי ופעיל חברתי בקרית שמונה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  כתבת "אתם רוצחים ילדים בשמי, יא נאצים פסיכופטים בני זונות" (כך על פי המודעה המצולמת ועל פי ההודאה שלך כאן ש"קיללת") וקיבלת על זה נזיפה משמעתית. יש מישהו שיכול להצביע על משהו לא תקין בהתנהלות של מכללת תל-חי?

  ולמה אתה כל כך מתרגש מזה שהתלוננו עליך הרבה אנשים (ועוד בצורה מאורגנת, רחמנא ליצלן)? אסור להתלונן? אסור לחשוב שזה לא סביר שחייל ששירת מילואים בצוק איתן יאולץ ללמוד תחתיך?

  1. סיגל רונן

   מדוע אין זה סביר שחייל ששירת במילואים ילמד משהו מגבי?
   אגב, גם במכללות אמורים ללמוד מ …, או עדיף – ללמוד את …, ולא לומדים מתחת ל …

  2. עידן

   אזכור את דבריך כשיפרסמו הודעות נאצה עליך במקום העבודה שלך

  3. אסף

   בניגוד למה שאתה אומר, יש משהו מאוד לא תקין בהתנהלות של המכללה ולו מהסיבה הפשוטה – אסור להם להתערב במה שהמתרגל שעובד אצלם עושה מחוץ לכותליהם. זה ממש לא משנה עד כמה הם מסתייגים מההתבטאות שלו. לשם ההשוואה, אספר לך סיפור קטן על שלמה ארצי.

   ארצי נהג בעבר בהופעותיו ללגלג על מי שנהג לפרש את שירו "נרקוד נשכח" כשיר ארוטי; הוא אמר בערך כך – הכל קם ונופל על השורה האחת לפני הפזמון, והיא "כשאת נצמדת לכתפי, מטוס של קרב ממריא" (תבין לבד למה). הוא המשיך ואמר בסגנונו של דני סנדרסון – סיפור טוב, אפילו מצוין, אבל לא בהכרח נכון, כי "כשאת נצמדת לכתפי" כאן, "מטוס של קרב ממריא" שם, ואין שום קשר הכרחי בין הדברים. שכל אחד יפרש מה שהוא רוצה, אבל לדידו של ארצי עצמו שכתב את השיר, השיר אינו מדבר על יחסי מין.

   כך בדיוק אין קשר בין התבטאות פרובוקטיבית יותר או פחות "שם" לתוכן הלימוד של המתרגל במכללה "כאן". הוא יכול להגיד מה שהוא רוצה מחוץ לקורס, כולל לשכנע בכוח אנשים להאמין למפלצת הספגטי המעופפת – וכל מה שהמכללה יכולה לעשות זה להורות לאחראי על תוכנית הלימודים לבדוק שהמתרגל ממשיך ללמד בתוך הקורס את תוכן הקורס. זהו. פייסבוק וכל רשת חברתית אחרת הן מחוץ לתחום של המכללה. כל התערבות שלה בחיים שלו מחוץ לה, היא פסולה, כולל נזיפות ובטח ובטח פיטורים.

   1. עמית

    איפה היית כשיזמו עצומה בחתימתם של 2,600 איש שקראה לפטר את ד"ר מרדכי קידר בגין אמירה שלו (שהוצאה מהקשרה) בתכנית רדיו?

    http://www.atzuma.co.il/notorape

    איפה העוקץ היה? פרסמו איזה מאמרים נוסח המאמר כאן שפיספסתי?

    אני לא בטוח על מה מבוססת הקביעה שלך שלמכללה אסור להתערב במה שעובד שלה עושה בזמנו הפרטי. אלא אם יש איזה סעיף בחוק שפיספסתי, בהחלט מותר למוסד להתערב, בעיקר במקום שההתנהלות במרחב הפרטי משפיעה או עלולה להשפיע על ההתנהלות בעבודה. במקרה הזה אני מסכים שפיטורים אינם מוצדקים, וטוב עשתה המכללה שלא פיטרה, אבל נזיפה משמעתית מוצדקת גם מוצדקת: איזה מן מוסד אקדמאי זה שמעסיק מתרגלים שמשתוללים בזמנם הפרטי וקוראים לאנשים "נאצים פסיכופטים בני זונות" ובעקיפין לחלק מהסטודנטים שלהם "רוצחי ילדים"?

 2. דןש

  ההתנגשויות, כאשר כל הצדדים ( שני הצדדים ) צודקים – נמשכות מעבר למאה שנים. ניתן למנות סיבות רבות של פעולה ותגובה. כפי שאין הכרעה מה קדם למה הביצה או התרנגולת – כך בלתי אפשרי או קשה מאד להחליט מי התחיל בסיכסוך. מי יוזם ומי משיב; מי רוצח ומי לוחם; מי "שוחט" ומי "מפיל" בנינים רבי קומות; מי פתוח להסדר ומי איננו מהווה פרטנר; וכו' וכו' וכו'.
  עד ששני הצדדים לא יתעשתו ויכירו ( תוך כדי פשרה כואבת) זה בזכויותיו של זה וימצאו דרך ל"גאולה". "פטנט" שטרם נולד – כיצד לחלק את הארץ מן הים לירדן בין שתי מדינות, שתחיינה בסימביוזה או לפחות בהבנה – זו עם זו. ימשך סבב אחר סבב, בו כמובן החזק ( זה אנחנו ) יהרוג בחלש ( הם הפלסטינאים ) יותר ויותר. אפילו ( אני מאמין בדבר ) שצה"ל עושה ככל יכולתו ( לפי התוצאות יכולתו אינה מרקיע שחקים, בתחום הזה ), למזער את הפגיעות בבלתי מעורבים.

 3. דן

  זה סביר,
  וגם סביר שאנשים שקוראים לטרנספר ילמדו באקדמיה ואפילו יהיו שרי חוץ או סגני יו"ר הכנסת (עיין ערך פייגלין)

  במציאות המטורפת של המדינה שלנו הסבירות הזו מאוד מאוד גבוה.
  ועל כך כמובן שאינך מתרעם עמית.
  כמו שאף אחד לא כל כך התרעם ובטח לא הזמין לשימוע את המרצה שקרא לאונס נשים ואחיות של אנשי חמאס.

  הרי ברור שהכל פוליטי ועל כך ההתלוננות – אם לא הבנת…

  במדינה שצריכה להצדיק את מעשיה הנוראיים דברי ביקורת מושתקים וכמו שאנחנו מגלים שוב ושוב בכוח.
  מה שמפחיד הוא שאנחנו לא רחוקים מהיום שהם יושתקו גם באופן ממוסד (וגלוי, כי בתחלס באוכלוסייה הפלסטינית ובאופן סמוי זה כבר קורה) ואז כן הגבולות בין הציונות למשטרים חשוכים אחרים יתשתשו עוד יותר.
  אולי עדיף עכשיו "לקלל" כדי שלא נגיע לשם

 4. יצחק גורן

  מדינה, שכל מי שמעז בה למתוח ביקורת על הממשלה, הצבא, המשטרה וכיוצא באלה פרות קדושות וטהורות, נקראת פשיסטית!!!

 5. ש. לוי

  מצהיר מראש שאני מסכים שהמכללה לא היתה צריכה להזמין אותך לשימוע. היה לי מאוד עצוב שהשעו את הרופא משערי צדק על התבטאויותיו הסבירות. Having said that
  הטור שלך הוא בכייני, לא מודע לעצמו ומאוד תינוקי. אתה לא קדוש ולא מיוחד ולא איזה אביר קוסמופוליטי. אף אחד לא חייב לך כלום. הדעות שלך (לפחות עפ"י הפוסט) הן לא סמל לאומץ ולא סמל לפחדנות, סתם דעות די בנאליות. הגיע הזמן להוריד את האף, לפוצץ את הבלון, או כל ביטוי אחר שתבחר ולהבין שזאת סערה בכוס תה וחבל שאתה בוחר בסגנון כל כך ירוד, אתה רק מרחיק אנשים מהעמדה שאתה מנסה לקדם ( גם אני ).

 6. נפתלי אור-נר

  בשל אנשים מסוגו של גבי איננו עדיין מדינה פאשיסטית במובהק

 7. אורי

  תקשיב..אחרי בערך ה5 משפטים הראשונים של הכתבה לא הצלחתי לקרוא יותר ובאמת שניסיתי…

  מדינת ישראל יצרה הסלמה לא מוצדקת??? אתה הוזה?

  לא יודע איפה אתה היית בדיוק אבל טילים נפלו לך במשך יומיים ברחבי הארץ כאשר מדינת ישראל שמרה על שקט ללא כל תגובה פרט לירי נקודתי על מקור השיגור. ורק לאחר יומיים שחמאס המשיך בירי אז ממשלת ישראל התחילה לנקוט עמדה…אנחנו לא יצרנו את ההסלמה..חמאס יצר אותה…וחמאס המשיך אותה לאחר שמספר רב של פעמים הסכמנו להפסיק את סבב האלימות הזה.

  אני ממש לא ימני בדעותי, אני מגדיר את עצמי כמרכז עם נטייה לשמאל.
  כואב לי על כל אזרח חף מפשע שמת והלוואי שהיינו יכולים לעשות שלום עם הפלסטינים אך כל עוד חמאס בהנהגה אני לא חושב שזה אפשרי.

  להגיד לך את האמת באמת העשירית שהייתי במקלט והתחבאתי והילדה שלי בכתה לי ואמרה לי "אבא מה אם הבית שלנו יהיה הבא בתור??" ולא היה לי שום דבר שיכלתי לענות לה לא היה אכפת לי יותר מי נפגע מאצלהם ושרק יפסיקו את הירי…

  אבל אנשים כמוך חיים באיזה שהוא עולם של צדקנות מיותרת, בטח תענה לי שאם הבת שלי פחדה לתאר לעצמי איך שמה הילדים פחדו…אז אני כן מתאר לעצמי אבל להגיד את האמת כמו שאמרתי, אם זה החיים של הבת שלי או חיים של כל ילדה אחרת, פלסטינאית , יהודיה , אוסטרלית לא אכפת לי בכלל..הילדה שלי לפני כולם.

  אנשים כמוך גורמים לי להתבייש בעם ישראל…
  אתם לא שמאל, אתם פשוט חבורה של מטומטים…

  1. י.א

   ישראל החלה בהסלמה מול החמאס עם הקמת ממשלת הפיוס הפלסטינית (מפחד יוזמה מדינית שהחמאס קיבל למעשה), והעלתה מדרגה במבצע "שובו בנים". לאחר מכן ישראל אכן רצתה שזה יפסק, אבל בלי לשחרר אסירי "שובו בנים" ובלי לתת לחמאס שום דבר אחר – ואלו היומיים עליהם אתה מדבר. אז כן, היה שלב בו החמאס הוא זה שהמשיך, אבל היו לו דרישות לגיטימיות, וביום קודם וביום אח"כ ישראל היא זו שהסלימה. אז יש מספיק אשמה לכולם

   שנית, אם כל הקושי והפחד במקלטים, ישראל הפציצה לא ההבחנה באזורים אזרחיים כולל בידיעה גמורה שייפגעו אזרחים. מאות ילדים נהרגו, ואתה עוד מתנאה בכך שבעת הפחד "לא היה אכפת לך" כמה ידלים ייהרגו כדי שלא תרד למקלט? ניחא באותו רגע, אבל כעת?

 8. פריץ היקה הצפונבוני

  נכון שהמשטר הוציא אותנו לשוב לאחת ממלחמות השולל.גם אני חושב שהאחראים להוצאת ישראל למלחמת השולל הזו והמבצעים של רצח המוני של לא מעורבים הם פושעי מלחמה שמקומם בבית המשפט הבינלאומי לפשעים נגד האנושות.כולל טייסים שנקודת מבטם בשחקים קרבונותיהם פחותים מנמלים.נכון שגם חיילות היושבות בבונקרים ומפעילות מקלעים מעל מסך, הקוטלות שבחי"ם שמנסים לעבור את גדר התועבה(,,בנפשו יביא לחמו") הן פושעות מלחמה. נכון שאין זאת זכותו של מעביד להתיחס לדברים שפרסם עובד בנצלו את זכותו לחופש בטוי. אבל הקללה :יא נאצים היא אותה זילות של השואה שעושה המשטר עצמו. עוולות המשטר דומות לכל מיני מעשי טבח ברחבי העולם .הן ראויות לכל גנאיועונש למתכנניהם ומבצעיהם והן באחריותינו כאזרחי ישראל יהודים .אבל זה בכל זאת שנות אור ממהשעשו הנאצים לנו ולאומות אחרות.

 9. לאה

  אנשיה וטפיה של עיר, מעיד על צוק איתן. מכללת תל חי, כמו רבים וטובים יותר או פחות, כפפה עצמה בפני הסטיכיה של 'אחדות עם ישראל'. מתרגל באוניברסיטה ראוי שלשונו תשמור על גדרה כדי לא ליפול בפח.

 10. מנשה נחמיאס

  אתה שכותב שטויות בצורה קיצונית שפוגעת בזכר השואה ובניצוליה, כאשר במקביל אתה פוגע בשמם של חיילי צה"ל.
  או, המכללה, שלא העיפה אותך לכל הרוחות, אפילו בלי שימוע ולבטח בית הדין לעבודה היה מצדיק אתם ולו על הטמטום שלך שמתבטא בחוסר ידע בסיסי על השואה ומעשי הנא. צים.
  ועכשיו לדיון… אתה יכול לומר שצה"ל "לא בסדר", אפילו להגזים ולומר שצה"ל מבצע פשעים נגד האנושות. אבל "רצח עם"?! למה, "העם" הפלסטיני בגדה נפגע?! למה, צה"ל לא הזהיר את האזרחים?! ככה לא מבצעים פשע ובטח לא שואה… יש לחיילי צהל הרבה מה ללמוד בנושא – מה שאתה פספסת!
  רצועת עזה היא מדינת טרור שנבחרו בה מנהיגים טרוריסטים על ידי האוכלוסייה "החפה מפשע", כך שכל לסנגר ולחוס עליהם, בא על חשבון אזרחי מדינת ישראל, שבאמת חפים מפשע!!! או שהם אשמים שהם יהודים ובכך חוזרים לצאצאי הישוב הערבי בארץ ישראל בראשות המופתי שתמך בנאצים

 11. יגאל

  ראשית גילוי נאות – אני אבא של אורן. אחד מהרוגי הנגמש של גולני במבצע צוק איתן.
  אם גבי חושב שמשהו בהתנהלות הממשלה לא תקין אז:
  1) שיביע את זה בצורה מנומסת.
  2) שיצא נגד מושא אי שביעות הרצון שלו – כלומר הממשלה ולא נגד חיילי צה"ל.
  3) יש לשמור על גבולות הטעם הטוב. לקרוא לחייל בצבא המוסרי ביותר בעולם נאצי זו חריגה בוטה מהגבול הזה.

  מישהו עדיין חושב שלשמאל בישראל מותר הכל. אז זהו שלא. טעות!!!
  נגמרו הימים שיגידו כל מה שרוצים, שינבלו את הפה, שיקללו וישמיצו והציבור השפוי הנורמאלי שמהווה את הרוב המוחץ במדינה ירכין את ראשו וישתוק.

 12. שלמה הלוי

  א. הניסוח הקיצוני של הקללה פסול בעיני. זאת על אף שאני מסכים לחלקה של הממשלה בהנעת המלחמה עקב רדיפת החמס ביו"ש. וכן לגבי התגובה חסרת הפרופורציה של המבצע, במיוחד, בנוהל חניבעל ברפיח. לא במקרה היה זה תחת פיקודו של המפקד וינטר. אותו אחד שדבר על מלחמה דתית כנגד החמס, וירד לדרגתם.
  ב. ח"כ איילת שקד פרסמה מכתב של נפטר המדבר על פגיעה באמהות הפלסטיניות. מכתב מחריד מבחינה מוסרית. האם היותה חברת כנסת אמורה להגן עליה? אני בספק.