אי-ציות אזרחי הוא פטריוטיזם

תלמידים, מורים והורים מוחים נגד מחיקת היסטוריה של אי-ציות אזרחי מלימודי היסטוריה בבתי ספר
יוסי דהאן

מאות תלמידות ותלמידי תיכון "כצנלסון" בכפר סבא, מלווים במוריהם, עזבו השבוע את הכיתות ויצאו להפגין ברחובות העיר נגד שורת החלטות של משרד החינוך הפוגעות לטענתם במה שצריך לכלול חינוך ראוי במדינה דמוקרטית. התלמידים מכפר סבא מחו נגד פסילת ספר אזרחות, שלטענת שר החינוך וארגונים שמרניים ימניים לא היה מספיק ציוני ופטריוטי. כמו כן הם יצאו בדרישה להחזיר לעבודה את האחראי על לימודי האזרחות במשרד החינוך, שהודח על רקע התקפת ארגוני הימין בטענה שהוא שמאלני מדי.

"זה מטורף מה שהם עושים, הם משכתבים היסטוריה והופכים חינוך לתעמולה פוליטית," אמר עמית כהן, תלמיד כיתה י"א בבית הספר. כמו כן מחו התלמידים על מחיקה ושחזור מעוות של ההיסטוריה והספרות של קבוצות מיעוטים. תלמידי כיתה י' גם הכריזו שהם מתכוונים להחרים את הביקור השנתי במערכת המכפלה בחברון שמארגן בית הספר: "זוהי אינדוקטרינציה פוליטית, נהיה מוכנים לצאת לטיול רק בתנאי שיותר לנו להיפגש גם עם התושבים הערבים של העיר ולשמוע את דעתם על ההתיישבות היהודית בעיר," אמרו כמה מתלמידי השכבה.

"אנחנו כל הזמן שומעים כמה המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון היא צודקת, אולם לצד הדברים הטובים שנעשו כאן, מדינת ישראל גם גרמה עוול משווע לקבוצות שונות של אנשים. חשוב מאד ללמוד על כך, אחרת אנחנו נידונים לחזור על הטעויות הללו," אמרה ענת לוי, תלמידת כיתה י"ב בבית הספר.

התלמידים, המורים וחלק מהורי התלמידים גם מחו נגד מדיניות ההפרטה של מערכת החינוך המקדמת פתיחת בתי ספר פרטיים במימון ציבורי והאדרת עקרונות התחרות והשוק החופשי על ידי קברניטי משרד החינוך.

בינתיים כפר סבא היא לא דנוור, ותלמידי "כצנלסון" הם לא תלמידי בית הספר התיכון במחוז ג'פרסון בדנוור. שם הפסיקו התלמידים את לימודיהם ויצאו להפגין בכל רחבי המחוז בעקבות החלטה של רשות החינוך, ששלושה מבין חמשת חבריה הם שמרנים ימניים. הרשות החליטה שיש לחולל שינוי בתכנית הלימודים על מנת להפוך אותה לפטריוטית יותר, כזו שתטפח בקרב התלמידים ציות לשלטון ותדכא כל אי-ציות אזרחי. בשלטים שנשאו התלמידים נכתב בין השאר: "אי-ציות אזרחי הוא פטריוטיזם", ו"אנשים לא מתו כדי שנוכל למחוק אותם".

"כל ההיסטוריה שלנו, המעשים ששינו באופן חיובי את ארה"ב היו מעשים של אי-ציות אזרחי", אמרה דבי ולרד, תלמידה באחד מבתי הספר בדנוור, "הצהרת העצמאות היתה מעשה של אי ציות אזרחי."

דף הפייסבוק של המאבק 

ואתר המאבק

הפגנות תלמידים בדנבר

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שפתי כהן-יגאל כהן

  זו הזברה מלשון זובור וזבביר.
  הם משליטים את השקרים שלהם והפאשיזם שלהם בשם ה HAZBARA

 2. צביקה

  תלמידי תיכון "כצנלסון" תודה. חיפשתי קרן אור אחת בים העכור הזה של ההריסות.
  בניאו-פאשיזם הזה שקוראים לו בטעות פטריוטיות. בחלום הבלהות הזה שבו כל זב-חוטם מצומק מוח ומגודל שרירים מתייצב ואומר אני הישראלי האמיתי.העתיד האמיתי שלנו כחברה דמוקרטית מתקדמת ומודרנית הוא בידיים שלכם. בלעדיכם ושכמותכם אנחנו דעש.
  עלו והצליחו.

 3. נפתלי אור-נר

  מזה שנים רבות שממשלת ישראל, שריה, וצבאה "שוטפים את מוחו" של הציבור במסירת מידע חלקי, לא מאומת, ואפילו שקרי. הם עושים זאת, בסיועה הפעיל של התקשורת אשר "אוכלת" את כל המידע הנמסר מגורמים אלו בלא שאלות ותהיות, בהצלחה מלאה. כך "פשעי המלחמה" אותם ביצענו בעזה מוצגים כ"מלחמתנו על הבית" בעוד שמלחמתנו, מאז מלחמת יום-כיפור, היא על המשך הכיבוש וטיפוח ההתנחלויות.
  במצב דברים זה בוודאי ש"אי-ציות אזרחי" אינו אלא בגידה

 4. תימני כנרת

  יפה.
  מתי יגיע היום בו תלמידים מזרחיים ישביתו בתי-ספר בדרישה לכלול את ההיסטוריה של יהודי המזרח כהווייתה ולא דרך עיניים ציוניות-קולוניאליסטיות?
  מתי הורי תלמידים מזרחיים יצורו על מבני משרד החינוך בדרישה לכלול את הסיפור המזרחי האמתי? הסיפור האמתי על חטיפת ילדי תימן והמזרח, פרשת ההקרנות הרנטגן הקטלניות לילדי המרוקאים?, על פרשת העושק והגרוש באדמות כינרת?, על הצגת מדיניות הנחשול והסללת המזרחיים לעבודות כפיים לרווחת הישוב הוותיק?

 5. יוסי ברנע

  צריך להבין שבניגוד לישראל לארה"ב יש חוקה ומסורת חוקתית המצדדת בהתנגדות להפרת החוקה. בארה"ב התפתחה גם מסורת הן ליברטרית והן אנרכיסטית בעוד שבישראל הליברליזם מוגבל ע"י האתוס הציוני יהודי.

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  בהיותי בוגר התיכון כצנלסון. שהיה אז שיך לזרם העובדים שמחתי לפעילות של התלמידים הנוכחים. כל הכבוד.

 7. עידן אור

  קשה לראות צעירים בגיל הזה שחושבים שיש להם דעה מגובשת לפני שראו שהו בחייהם. ח"ח על הרצון אבל בוז על המטרה,
  לא צריך כל הזמן לנפנף בדגל הדמוקרטיה.
  התיקונים בספר מינוריים ואם תרצו לשמוע את דעתם של חבריכם
  הערבים סעו למערת המכפלה ותיווכחו בכך בעצמכם.
  אגב לא כל דבר שלא תואם את הנעער העובד זו "תעמולה ימנית ציונית"…
  בהצלחה בהמשך

  1. עומר

   קשה לראות צעירים בגיל הזה ש״חושבים״ שיש להם דעה מגובשת?
   מדוע? האם יש גיל סף אשר רק החל ממנו יכולה להתקיים דעה פוליטית? מה הגיל? 16? 17? 18? 20? 30? 40? אתה יכל לנמק את אחד המספרים האלו ולהסביר למה בגיל צעיר יותר לא תתכן דעה מגובשת?
   כפי שעידן אור מראה בתגובתו, דעתו מגובשת למרות שגילו לא ידוע לנו. דעה מנומקת מצד שני, היא דבר נדיר בהרבה. ואכן הדעה של עידן אור קובעת שקיים גיל סף כלשהו שממנו והלאה תתכן דעה מגובשת. את קביעתו זו הוא לא מנמק. הוא קובע אותה כעובדה.

   החוק בארץ קובע את גיל 18 כגיל הסף ליכולת הפרט להביע את דעתו בבחירת השלטון באמצעות הצבעה. הזכות להבעת דעה פוליטית ברבים, אינה מוגבלת לא בגיל, ולצערי הרב, כפי שמראה עידן אור, גם לא ביכולת לטיעון לוגי מנומק

 8. אמיתי

  ולכן חלק מהמגיבים לא קלטו שבעצם מדובר בביקורת על חוסר הביקורתיות כלפי מערכת החינוך הישראלית.
  או שאני טועה..

 9. גרי רשף

  במקום לשאול היפותטית מה יקרה אם באיזה בית ספר בהתנחלות יפרוץ מרי אזרחי בדרישה להכניס תכנים גזעניים לתוכנית הלימודים,
  הרי לכם מקרה אמיתי (ולא היפותטי) של מרי אזרחי שקרה כאן בארץ ואילץ את המערכת – כולל בג"צ והמשטרה – להתפשר ולוותר:
  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%92%22%D7%A5_%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A8_%D7%91%D7%A2%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%90%D7%9C

 10. ג. אביבי

  עמותת 'הדסים' פרסמה תוצאות עבודת מחקר שעשתה. על פיהן מתוך 161 הוגי דעות ואנשי רוח יהודים המאוזכרים ונלמדים במערכת החינוך הציונית, 160 הם אשכנזים ואחד ספרדי.
  מערכת החינוך וכלי התקשורת של מדינת ישראל כמובן גם לא יזכירו שמתוך קהילה של 350 אלף יהודים מרוקאים שלא היגרו לישראל, 3 זכו לפרס נובל בתחומי המדעים המדויקים, בתקופה של כ20 שנה.
  כל עוד משרד החינוך ימשיך להתנהל במתכונת של כלי תעמולה ושטיפת מוח על עליונות האשכנזים ואיון המזרחים, יש לנו סיבה טובה לאי-ציות. אי-ציות במובן של דרישה בלתי מתפשרת לשנוי התכנים ולסילוק חברי הועדות שקבעו את ההרכב הכל כך חד-גזעי / טהרני הזה. יש להחליפם בהרכב שלפחות חציו מזרחי ואתיופי. יש לשלב בו גם פלסטינים ישראלים ע"ח האשכנזים הזוכים כיום לייצוג של קרוב ל100%.