באנו, ראינו, הרסנו... יאללה ביי

ממדי ההרס בעזה אסטרונומיים, אבל לישראלים יש את פריבילגיית ההדחקה ובעבור מרביתם, עזה והגדה נמצאות איפה שהוא בין מאדים למארס. מלבד משפחות הקורבנות, כולנו המשכנו בחיינו, והמלחמה הייתה עבורנו כמכה קטנה בכנף ותו לא
מוחמד יוסף

עונת המלחמה חלפה. מבצע "צוק איתן" נגמר ונעלם בנבכי העבר כלא היה. התקשורת שעד לפני רגע הפכה כל אבן בחיפוש אחרי מידע על עזה ואירחה גברים עטורי כוכבים שעמלו על פישוט המציאות עבור הצופים באמצעות דף מסרים אחיד – אי אפשר עוד, החמאס אשם ועוד – הפנתה גב לרצועה והחלה לעסוק בדברים חדשים אחרים המאיימים על שלום העולם.

יכולת ההדחקה הפנומנאלית שפיתח הציבור בישראל בסיוע כלי התקשורת המתגייסת (קודם כל יהודית), הצליחה לטאטא שוב את עזה ותחלואיה מתחת לשטיח. המעבר החד והחלק, מנבירה בכל פרט (כמובן מהזווית הביטחונית) שכללה אפילו סקירה היסטורית קצרה של השתלשלות האירועים שהביאו אותנו עד הלום, לחוסר עניין מוחלט בעזה, מעוררת תמיהה כל פעם מחדש.

בחלוף 50 ימי הלחימה, ספק אם מטרות המבצע הצבאי הושגו, מטרות שאף אחד לא טרח להגדיר אותם מחשש לביקורת עתידית. אמירות חלולות מפי פוליטיקאים פתחו מהדורות והודפסו בגאון על דפי העיתונים, והנה הקוסם ששלף את עזה מהכובע הצליח להעלים אותה אפילו מהתודעה.

הפעם, זה לא היה עוד סבב רגיל של לוחמה ואף לא עוד אפיזודה חולפת של הסכסוך הנצחי. הפעם האכזריות שברה שיאים חדשים: נראה שהכוונה הייתה להרוס, לדכא ואם אפשר אפילו למחוק. מניין ההרוגים זינק מעשרות למאות, משפחות שלמות נעלמו כלא היו. רבים קיפחו את חייהם על אף היותם "בלתי מעורבים" שכל חטאם הוא שבחרו להיוולד באזור שבו הם נחשבים לנזק אגבי.

"צוק איתן" לא היה קל לישראלים וגבה קורבנות בנפש וברכוש, אך מראות החורבן שלא מפסיקות לעלות מעזה וריח המוות שממאן לחלוף לא משאירים מקום לספק: "צוק איתן" הותיר עזה מצולקת וחבולה (על אף תמונת הנייה המחייך ליד ביתו שנחרב). על פי נתוני האו"ם, לפחות 142 משפחות מהרצועה איבדו 3 בני משפחה או יותר, מעל ל-11,000 פצועות ופצועים, מעל ל-110,000 איש נשארו ללא קורת גג ועדיין מחכים לישועה, וזה לפני שדיברנו על המחסור במים ובחשמל ועוד.

אוקספם מספק מים לעזתים במהלך "צוק איתן," ב-31 ביולי 2014. צילום: Iyad Al Baba/Oxfam, cc by-nd
אוקספם מספק מים לעזתים במהלך "צוק איתן," ב-31 ביולי 2014. צילום: Iyad Al Baba/Oxfam, cc by-nd

שנת הלימודים בעזה אמנם נפתחה. על אף הפגיעה ב-220 בתי ספר, תלמידים ותלמידות שאיבדו את יקיריהם או חבריהם לכיתה מנסים לאסוף את שאריות חייהם ולפקוד את בתי הספר. רובם אף לא זכו לטיפול פסיכולוגי שנחשב למותרות עבור מרבית העזתים.

ממדי ההרס אסטרונומיים. הם כה גדולים, עד שההרס שהותיר אחריו "עופרת יצוקה" נראה כמו תרגול של טירונים. ממדי הרס כאלה מחייבים דיון מעמיק במחיר שגובה המלחמה מהישראלים ומהפלסטינים. רפלקס ההדחקה לא יכול להתקיים עוד. עזה נמצאת על המפה ושוכנת במרחק דקות ספורות של נסיעה, ולא צריך לחכות לאזעקה הבאה שתרעיד את עולמנו על מנת לזכור שיש 1.8 מיליון אישה ואיש תחת מצור מתמשך מזה שבע שנים ועל מנת לזכור את הניסיון לבתר את הרצועה מהגדה על אף הקשר ההיסטורי והמשפחתי.

אולם לישראלים יש את פריבילגיית ההדחקה. מלבד משפחות הקורבנות, כולנו המשכנו בחיינו, והמלחמה הייתה עבורנו כמכה קטנה בכנף ותו לא. הדיונים בקהיר הם נושא השיחה ברחוב הפלסטיני, אך הם אינם מעניינים את הציבור בישראל. כרגע, יש תקציב וגזירות, מלחמת ארה"ב נגד בובת הטרור החדשה שלה וכמובן יש לנו את רוני דניאל שמרגיע.

הפלסטינים לא ישבו לעולמים בצד ויצפו באבו מאזן מלהטט בין המוסדות הבינלאומיים בתקווה לפירורים, חמאס צריך הרבה יותר מחיוכים, ולא קיומו מוטל בספק. אבל הישראלים כנראה ימשיכו לחיות בהדחקה עד האזעקה הבאה. עבור מרביתם, עזה והגדה נמצאות איפה שהוא בין מאדים למארס וכל עוד אין אזעקות וקורבנות, השגרה נמשכת.

בהעדר פיתרון מדיני או צבאי ועם כישלון מדיניות ניהול הכיבוש שמובילה הממשלה מזה שנים, לא נראה אף פיתרון באופק. כיום הציבור הישראלי, שבשונה מהפלסטיני אינו מצוי תחת כיבוש, מתנער מחובתו להציב שאלות קשות בפני מקבלי ההחלטות שבחר בהם, ולא יקבל עוד התלקחות, עוד מבצע עם שם מפוצץ וקליט, סבב… השלם את החסר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  הישראלים עבדו קשה במשך עשורים רבים כדי להרוויח את ה"פריביליגיה" להלחם תוך ספיגת מעט אבידות ומעט נזק (יחסית) ולהתאושש ממלחמה במהירות (כלכלית, צבאית ומנטלית). הם הרוויחו את זה בזכות כמה עשורים של בניין כוח כלכלי, צבאי וטכנולוגי כנגד כל הסיכויים, שהביא לחוסר סימטריה בין ישראל לאויביה. זה לא משהו שהם צריכים להתנצל עליו.

  1. נועם א"ס

   אתה בושה. מילא המגיבים המטומטמים שאחריך – הם לא יודעים מימינם ומשמאלם. אבל אתה יודע את העובדות. העובדות הפשוטות, הישירות, הקשות. אז אתה מתעקש להמשיך לשקר. שלב אחד לפני שתאסוף את מטלטליך הרעועים ותצא לקושש את רחמי העולם.

 2. יניב

  לא מסכים איתך,
  ההרס בעזה הוא אזהרה לבוסים של עזה.
  סבב נוסף – הרס נוסף
  זאת הנוסחה. כואב אבל עובד– בנתיים אין טילים בלתי פוסקים על עוטף עזה – שדרות וכל הציר הזה – שספגו את זה 14 שנה. אתם קיבלתם בראש חודש וקצת וזהו – ילדי שדרות והעוטף פצועים נפשית וזה לא הולך לעבור להם.
  אז אם כל (המעט) כבוד שיש לי לעזתיים – קחו את עתידכם בידיכם וסלקו את החמאס שאתם ככ אוהבים

 3. גרי רשף

  אני מתחיל להשתכנע שהחמאס כנראה טעה כשגרר את עצמו ואת הרצועה כולה למלחמה הזו:
  פעם ראשונה טעה כשהחל לשגר טילים על אזרחי ישראל (מה לעשות- הוא החל בירי ועל אזרחים..),
  ופעם שניה ושלישית ורביעית טעה כשדחה את הפסקות האש והפר אותן.

  שינסה משהו חדש בפעם הבאה: אולי לנצל את הסיוע המגיע אליו לפיתוחה של עזה במקום להתחמשות שתביא עליו ועל תושבי עזה אסון נוסף?

 4. דןש

  אבל בחינה לאורך זמן, אינה משחררת אותנו מאחריות. לא הצלחנו למצוא את השער חהסדר עם הפלסטינאים. מה שהיה גורם לתחילת נירמול היחסים בינינו לבינם.
  אולי הסבב הזה, יביא לפקיחת עינים של שני הצדדים. היום יושבים למו"מ עם החאמאס – זה בהחלט חייב להביא להמשך המו"מ עם הפלסטינאים (אש"ף ),

  באשר להרס – אני מאמין לדובר צה"ל, שלא ניתן היה למנוע את ההרס בגין מיקומם של אמצעי הלחימה, שאותם היו וצריכים להמשיך להשמיד ובגין האתרים מהם ירו..

 5. דן

  תודה על המאמר
  אולי מה שהכי מעניין לראות איך כמה הדברים שכתובים בו מתגשמים ממש ממש כאן בהתכתבות של האתר.

  הנה גרי ויניב מצטטים לנו שוב מ-ynet את ההשקעה של חמאס בצבא במקום בפיתוח ואיך התושבים צריכים ללמוד ולהעיף את חמאס מהשלטון, ומזכירים שעכשיו שוב שקט.
  (זה אולי לא המקום להזכיר שחמאס רק התחזק מאז המחלמה, ושבתחלס ישראל משקיע פי 2 מהחמאס מהתל"ג שלה "בביטחון" – לפחות לפי מסמכי השב"ק שהתפרסמו בוייקיליקס)

  אבל כמו שמוחמד כותב עזה נשכחה, העובדה שיש מצור (ועכשיו יש דיונים על עתידו ועתידה של עזה בקהיר) כבר לא מעניינת אותם. העובדה שכבר היה הרס והרג בעבר וזה לא פתר כלום, אלא רק עד הפעם הבאה, גם היא לא באמת חשובה.
  כנראה שאין מה לעשות אנחנו פריבילגים שיכולים להרשות לעצמם לשכוח, ולתת למנהיגים, שלא אנחנו בחרנו, לעשות בנו עכשיו כרצונם וביי חינוך וביי בריאות וביי רווחה ושלום לביטחון (הכלכלי של תעשיית הנשק)
  כל כך צודק
  כל כך עצוב

  1. גרי רשף

   יש כמה דברים שעוד לא ניסינו: לא ניסינו לקפוץ ראש לים ולתת לחמאס את המדינה שלנו כפי שהוא רוצה.

   מה כן ניסינו? ניסינו להתנתק מעזה, פירקנו את כל ההתנחלויות, הוצאנו את כל הצבא משם, וכל זה עד הסנטימטר האחרון: לא תיקוני גבול, לא תחנות התראה, לא מצור (!).. המשכנו לספק חשמל, השארנו את המעברים פתוחים, והשמלאנים שביננו (כולל אותי) קיוו שזה יצליח ואז נעשה את זה גם ביו"ש.
   מה שקרה זה שמההתנתקות החלו לעוף קסאמים משם. למה? כי זו המטרה שלהם! הם אינם יורים כדי להשיג עצמאות, אלא רוצים עצמאות כדי שיוכלו להמשיך לירות.
   רק כשהחמאס השתלט על הרצועה ישראל נאלצה להטיל סגר, ואם זו תעמולה של ynet עדכן אותי מה הן העובדות לאשורן.

   1. אילונה

    מסכימה איתך לחלוטין גרי.
    רק תיקון קטן: הרקטות מעזה התחילו להתעופף הרבה לפני ההתנתקות.
    כבר 14 שנה תושבי עוטף עזה חוטפים.
    אבל זה רק מחזק לדעתי את הטיעונים שלך.

    1. גרי רשף

     אלא שקודם עמדה לפלסטינאים הטענה (הבעייתית כשלעצמה) שאנחנו כובשים והם יורים בתגובה על אזרחי ישראל; ואילו לאחר הנסיגה התגלתה מטרתם האמיתית – חיסול ישראל, וכעת גם מי שתמך כמוני בנסיגה שואל את עצמו מדוע להמשיך ולסגת גם מיו"ש.
     מבצע צוק איתן לא היה צודק ממנו ולכן גם היה לגביו קונצנזוס בחברה הישראלית (ושקומץ התמהונים מ"העוקץ" יתפוצץ): הותקפנו, למרות שעזה חופשיה לחלוטין (והסגר הוא בגלל התקפותיהם עלינו ולא להיפך).

     1. דןש

      במקום נוכחות פיזית בשטח, אנו שולטים על עזה בים ובאויר וכשקיים צורך גם ביבשה. אנו הקובעים מה יכנס ומה יצא בשערי עזה ומשערי עזה. כאשר הם "ילדים טובים וממושמעים" הם יקבלו כוסברה ( כמשל, שלדאבון ליבי הוא פטנט של רעות רוח וטפשות ) וכאשר לא נמנע מהם " מטעם" זה.
      לא מדובר על אמצעי מלחמה ו/או תומכי מלחמה כמו: צינורות, דשנים ומלט המשמשים כאמצעי ייצור ולא כאמצעי בניה ופיתוח.
      בכלל עזה לא תשקוט עד שהבעיה הפלסטינאית תפתר במלואה. כל עוד נמנע מהם להגיע להר הבית ( השנה נעשה מחווה ומקווה שזהו סימן לבאות ) , כל עוד לא תהיה להם הרגשה של חופש אמיתי.
      זה ניתן להשגה – אם תהיה כוונה אמיתית של שני הצדדים, שכפי הניראה עדין אינם בשלים לכך – מי פחות ומי יותר.

  2. יניב

   תוריד את המשקפיים! אנחנו מדינה ריבונית – דמוקרטית ושיווינית עם מערכת משפט מצויינת, צבא חזק וערכי ואזרחים טובים!
   לא הכל מושלם ,אבל עושים צעדים בכוון.
   1) הם – העזתיים – הם לא אזרחים פה. הם שכנים – ולא שכנים טובים
   2) הם משקיעים המון כדי להרוג יהודים – ראה ערך מנהרות החמאס – הברחות טילים וכו
   3) הם לא במצור! אין חיילים בעזה – השטח ש-ל-ה-ם ב100% – רוצים לצאת לעולם – צאו ממצרים (למה? כי אתם שכנים רעים!!)
   3.1) תן להם נמל ימי – קבל התחמשות מהירה ביותר עם כלים כבדים יותר
   3.2) תן נמל תעופה – קבל התקפות האוויריות מעל שמי ישראל
   4) הם – בחרו לא נכון! הלכו עם האחים המוסלמים הקיצוניים – ועכשיו סיסי מעניש אותם – ובצדק (כי התערבו בפוליטיקה הפנימית של מצרים)
   5) להם – חרא של הנהגה – שבאמת לא אכפת לה מהאנשים נשים וטף שבחזקתם
   6) הם – אויבים שלנו – הם לא מעניינים אותי כקליפת השום- כשם שתושבי העוטף לא עניינו אותם ולא יעניינו אותם
   7) הם ארגון טרור בכל מובן במילה! ההבדל היחיד הוא שזה ארגון טרור בעל טריטוריה
   8) אנחנו ממש לא מדחיקים – פשוט לא מעניין אותי מקבוצה שפועלת נגדי – דע את אויבך!
   9) ולסיום, אנחנו לא צמאי דם -ואתה יודע זאת – כן כואב על אזרחים הרוגים – כן כואב על משפחות ללא בית – אבל אלו בעיות שלהם ולא שלנו – אנחנו נדאג לאינטרסים שלנו קודם! ואם יש התנגשות בין האינטרסים – שלנו יקבלו עדיפות

   שנה טובה לכולם

   1. דן

    לא כי לא ניתן להגיב לכל אחת ואחת מהטענות, ניתן גם ניתן.
    אבל זה לא מה שמשנה כי כך נגיע לויכוח הסטורי, שבו שולפי התנ"ך ישלפו את זכות האבות ויביאו על כולנו התנחלויות ככורח.

    מה שכן חשוב הוא לשים לב להתבצרות,
    תפדלו התבשלו בשלכם והמשיכו לראות במשקפיים הורודים כיצד אתם הצודקים, תמשיכו להאשים אותם את העזתים במצבם וקבלו פה עוד סבבים ועוד הרוגים.

    הנורא הוא שלא לא אפכת לכם לא מהעזתים, לא מיושבי העוטף, לא ממשפחות ההרוגים ולא החרדות שצומחות בלבם של ילדים בכל הארץ, ולא החברה הגזענית (הפ…) שמכה כאן שורש. הם נזק שולי עבורכם מכה קלה בכנף, הם המציאות שאתם מוכנים לחיות בה כדי להמשיך ולשרת אמונה שאינכם אפילו יודעים מה היא באמת – רק שקט? אז למה התנחלויות? ומעצרים מנהליים? וכלכלה מבוססת נשק?
    כל אלו לא חשובים לא מעניינים אתכם הם זוטות בעינכם העיקר שהסיפור שסיפרתם לעצמכם יחזיק.

    שכחתם והשכחתם
    ומחר בבוקר נתעורר לעוד מלחמה (והיא תבוא והיא תהיה יותר רעה מקודמתה – כי בינתיים תרצו או לא זה מה שקורה) ונקווה שהטיל לא ייפול עלינו או הקרובים לנו.
    ונמשיך לקטוש את השכנים ולהתפלא למה ככל שנכה בהם כן ירבו וכן יפרוצו. ולעולם נחייה על חרב!

    ואם יום אחד כן תרצו לשנות את העתיד, אפשר.
    וכבעלי הכוח זה בידיים שלנו
    אבל בשביל זה שלב ראשון זה לצאת ממעגל הצדקנות האין סופי ולשאול, אולי בכל זאת טעינו? אולי יש משהו שניתן לעשות?

 6. נעמה

  יש מחיר לחפירות.

 7. גונן

  אני באמת לא מבין , לא מיתמם , לא מבין אותך מוחמד יוסף , ואשמח אם תסביר לי איפה אני טועה …. גם אנחנו עשינו טעיות – ביבי – ואנחנו משלמים עליהן .
  אנשי עזה בחרו בחמס ? בחרו !
  החמס נשבע להשמיד את ישראל? – נשבע!
  החמס החל את הסבב הזה ? – החל!
  החמס ירה על אזרחים ישראלים? – הרבה!
  החמס השתמש באנשיו , במתקנים אזרחיים כמו בתי ספר , מסגדים , בתי חולים ? – בגסות בלי בושה !
  זה לא שהפכנו אטומים , נהפוך הוא – הפנמנו , הפנמנו שהאנשים בעזה לא מוכנים להתפשר איתנו על איזו צורה של חיים משותפים , הפנמנו שבמקרה העזתי זה אנחנו או הם – וזה לא ככ מתאים לנו יוסי 🙁
  אולי אתה לא ציוני וזה מובן מאליו למה אתה לא מבין אותנו – תנסה ….
  זה לא שראינו יותר מידי טלביזיה ישראלית – זה שאתה רואה יותר מידי אל-ג'אזירה ותעמולת רשת !
  לכל פעולה יש תוצאה , החמס חטף ורצח 3 נערים ישראלים , ואז החל בשילוח רקטות למרכזי הערים בישראל …. איך אתה היית מציע לפעול ???
  אנחנו לא נגד האוכלוסיה הפלסטינית שרוצה למצוא פשרה – אנחנו מאמינים כשאומרים לנו שרוצים להשמיד אותנו ….. אני לא יודע להבדיל , אתה יודע ?
  במקום לכתוב לנו על מה עשינו , להשקיע בבוייקאט ישראל – תשקיע בציבור הפלסטיני – תלמד אותו למה חמס לא טוב לו ….. תשקיע בבוי קאט חמאס – זה יכול להפיק תוצאות טובות ….. אז למה לא תשקיע שם ? תאר לך עולם שאין בו חמאס – מה יוכל ביבי להגיד לאובמה , לאבו מאזן ……
  חתימה טובה , ועיד אל אדחא מבורך – הכתבה שלך לא עוזרת בשיט למנוע את הסבב הבא

  1. י.א

   ישראל פתחה בסבב הזה, והמטרה הייתה התגוננות מפני איום ממשלת הפיוס הפלסטינית.

   ושיראל ירתה על הרבה יותר אזרחים מאשר החמאס, כך שכדאי לא להתלהם – ביודעין זרענו הרג והרס עצומי ממדים

   1. גרי רשף

    סדר האירועים הזכור לי מההתחלה לסוף של הסבב הנוכחי:

    1. הפלסטינאים מכריזים על הקמת ממשלה משותפת של פתח והחמאס (זכותם).

    2. ישראל מתפוצצת מכעס (זכותה).

    3. חוליית חמאס חוטפת ורוצחת שלושה נערים, החמאס משבח אותם.

    4. ישראל עורכת גל מעצרים נרחב נגד החמאס ביו"ש.

    5. כנופייה של יהודים רוצחת נער פלסטינאי. הם נעצרים כמעט מייד, ומכל קצוות הקשת הפוליטית מגנים את הרצח.

    6. החמאס מתחיל לירות טילים על אזרחי מדינת ישראל.

    7. לאחר התאפקות של מספר ימים ישראל יוצאת למבצע צוק איתן
    שבמהלכו היא משתדלת לפגוע בחמושים פלסטינאים (בהצלחה חלקית) להימנע מפגיעה באזרחים (לא כל כך מצליחה) ולהגן על אזרחיה (די מצליחה),
    והחמאס משתדל לנצל את תושבי עזה כמגן אנושי (בהצלחה מבחינתו) לפגוע באזרחי ישראל (לא כל כך מצליח) ולפגוע בחיילי צה"ל (מצליח חלקית).

    8. מספר יוזמות להפסקת אש נדחות על ידי החמאס או מופרות על ידיו.

    1. י.א

     ישראל לא "התפוצצה" מכעס, היא חיסלה – ושוב הפציצה לאחר חטיפת הנערים. יש גבול לשקרים. באמת. אתה לא מתבייש?

     1. גרי רשף

      אכן, קשה להתמודד עם העובדות:
      ישראל הפציצה לאחר שהחמאס תקף משם בטילים את אזרחי מדינת ישראל. אם הוא לא היה תוקף את אזרחי ישראל – ישראל לא הייתה תוקפת בעזה. איך אני יודע? משום שבמהלך השבועות שחלפו בין ההכרזה על הקמת ממשלת האחדות לבין תקיפת אזרחי ישראל בידי החמאס מעזה, ישראל לא ירתה לכיוון עזה.

      ככה זה ידידי י"א: העובדות טופחות על פניך, ואתה משתולל בחמת זעם מתסכול כי זה לא מסתדר לך עם התיאוריה.. 🙂

     2. י.א

      ישראל תקפה לאחר החטיפה, ולא לאחר שחמאס ירה טילים. מה לעשות. אני מבין את הקושי שהעובדה שישראל הייתה התוקפן – לא רק בהטלת המצור וב"גדול" אלא גם במהלך האירועים עצמו, מבאסת את התדמית העצמית הצדקנית שלך. שלא תדע צער

     3. י.א

      שר הביטחון לשעבר: הסיבה לסגר – "אינרציה"

      לפוסט המלא: http://t.co/OyqDN1ytPe

      מצטברים סימנים שהמדיניות הישראלית כלפי עזה משתנה. השבוע, לראשונה מאז 2007, ישראל התירה את יציאתם מעזה של כמה מאות מוסלמים לכבוד עיד אל-אדחא, ובשולי ההודעה על כך, דובר צה"ל גם הצהיר כי בקרוב יאושר שיווק תוצרת חקלאית מעזה בגדה. מגיעות אלינו ידיעות על הקלות מסוימות בתנועת אנשים ומידע לא מאושר עדיין על כך שבשבוע הבא תותר קנייה מדודה של חומרי בניין לשוק הפרטי. אלה ניצנים של מה שחייב להיות מהלך גדול, משמעותי וגורף. גם ראשי מערכת הביטחון כבר מדברים על נחיצותם של צעדים אלה לכלל האזור. אנחנו מקווים שאלה רק באמת שלבים ראשונים בנסיגה מלאה מהסגר על רצועת עזה ולא וריאציה על המדיניות הישנה.

      בינתיים, קיבלנו השבוע הצצה נדירה לדרך שבה נוצרה מדיניות הסגר מלכתחילה. דן מרידור, שכיהן בממשלה הקודמת כסגן ראש הממשלה והשר שממונה על שירותי המודיעין, סיפר על הנסיבות שמאחורי מדיניות הסגר ביום עיון על לקחי מבצע "צוק איתן" במכון למחקרי ביטחון לאומי:

      "כשעמד להגיע המשט, המרמרה הטורקית, התכנסנו כמה שרים כדי לדון בעניין. אני שאלתי שם שאלה בדיון הזה 'למה יש מצור?'. המצור יצר את התחושה שאנחנו צרים על עזה, אין להם מה לאכול […] למה אנחנו צריכים את זה? אני לא מדבר על נשק. תפיסת נשק זה דבר אחר. אבל מצור? למה צריך את זה? ואחרי דיונים אמר בגילוי לב שר הביטחון [אהוד ברק] 'זה אינרציה'. החליטו פעם, במלחמת לבנון השנייה, שיהיה בידול. יהיה טוב באיו"ש ויהיה פחות טוב בעזה'."

      "אני חושב שזו היתה טעות גדולה […] נלחמנו מלחמה קשה נגד כניסה של כל ספינה כשהמנהרות היו פתוחות וזרם שם נשק בלי סוף מהצד המצרי. זה נשמע כמו אני לא רוצה להגיד מה, לא כמו אנשים חכמים ואינטליגנטים".

      את ההרצאה המלאה אפשר לשמוע כאן: https://www.youtube.com/watch?v=Kt_yKsTc4Tk
      את הקטע המצוטט ניתן לשמוע החל מדקה 9:45.

 8. צילי גולדנברג

  זה לא רק ההדחקה. זה לא רק הכחשת השואה המתמשכת שמעבר לפינה. זו היכולת הישראלית/יהודית לכבוש, לכתוש, לקצור, ולרצוח ולהרגיש בעת ובעונה אחת צדיקים גמורים ואפילו מסכנים. אני קוראת לזה סינדרום ״האנס הצדיק״. זו מדיניות הממשלה, זו שפת התקשורת וזה מה שרוב הציבור היהודי חוזר ואומר ברפלקס מותנה שוב ושוב. ״הרי הם התחילו״. 47 שנים אחרי שישראל כבשה את עזה, את הגדה, ובל נשכח גם את סיני שהוחזרה לבעליה, אז ״הם״, הפלסטינים, הם התחילו את הסבב הנוכחי. איך? לא כבשנו? לא שדדנו? לא הרסנו אלפי בתים וסילקנו את בני ביתם, לא כלאנו עשרות אלפים, לא חיסלנו? לא הטלנו מצור? כל זה לא קרה לפני שפלסטינים התחילו לירות עלינו ?
  הפעם, הנאנסת התנגדה לאונס המתמשך על פני עשורים. וזה ממש לא בסדר. למה היא לא השתמשה בכספים שהיא מקבלת מהאנס הצדיק לבנות בתים בעזה במקום להתנגד ולהתחמש.
  טוב, אחרי שהתושבי עזה העזו להתנגד ״יבוא סבב נוסף״. כי מה שלא ילך בכוח – בטוח ילך בעוד יותר כוח. אז אנחנו הצדיקים?

  1. אילונה

   ישראל יצאה למלחמת 1967 ככה סתם? להנאתה?
   אולי תנברי קצת בארכיונים? תקראי את עיתוני התקופה, ותרענני קצת את הידע שלך?
   ואגב, למרות שזו הייתה מלחמה לחלוטין מוצדקת, ולמרות שטוב שהיא הסתיימה כפי שהסתיימה, גם אני חושבת שהיה מטופש לחלוטין להמשיך ולהחזיק בשטחים. אלא שבראיית ממשלת ישראל דאז, הרעיון היה שהשטחים ישמשו קלפי מיקוח בשיחות השלום שקיוו שיבואו.
   באשמה ששיחות כאלה לא התקיימו נושאות מדינות ערב. לא ישראל.
   ולשאלתך, – אז כן. בכספי הסיוע שקיבל חמאס, היה עליו לעשות לשיקום עזה. לא לחפירת מנהרות מוות. לא לייצור והברחת נשק.
   אגב, את באמת חושבת שירי קסאמים מעזה לישראל הביא איזושהי תועלת לתושבי עזה? מה? עכשיו הם כבר משוחררים?

  2. תימני כינרת

   מסכים עם הניתוח שלך לגבי האנס הציוני המיתקרבן ועל מנגנון ההכחשה החולני שלו.
   אגב באותה גישה הם נוקטים גם ביחסי מזרחיים אשכנזים – לדידם השילטון האשכנזי תמיד צדק והמזרחיים רק מתבכיינים להם. כך הם מדחיקים את פרשת הגזזת, חטיפת ילדי תימן, אי הצדק החלוקתי וכולי – הם תמיד צודקים וקורבנותיהם, לשיטתם, הם האשמים והם מעמידי פנים.

   1. צילי גולדנברג

    לגמרי. אותה אדנותיות כוחנית, אותה גזענות וחוסר רצון להודות בפשעיהם.אני מתכוונת למפא״י של אז. לדעתי גם המניע אותו מניע – קוראים לו כסף. בין אם זה המנוכסים של ההסתדרות, ועייני הוא דוגמא בולטת שהמצב הזה נמשך, ובין אם זה סוחרי הנשק, ראשי התעשייה הצבאית או ביליארדרים כמו האחים עופר, תשובה, ואחרים, שגזרו וגוזרים קופונים מליבוי השנאה הפנימית ומליבוי השנאה החוצה. בעיני הדרך לצאת ממעגלי הדיכוי האלו, המזינים אלו את אלו, היא להכיר בכך שמדובר במאבק מעמדי של העשירים נגד כל השאר, ולכן אנחנו צריכים לאחד את כוחותינו – כנגדם. אבל כל עוד הם מצליחים לגרום לנו להאמין בצדקתם ועליונותם – המצב של עושק, גזל, עוני, ואי שיוויון בתוך המדינה והמצב של מלחמה מתמשכת עם הפלסטינים ימשך.

   2. דפנה המקורית

    גם לכאן את מצליחה לדחוף את ההתייחסות האובססיבית שלך לאשכנזים?
    השנאה רעה לבריאות. תזהרי.

    1. תימני כנרת

     ובכלל ידוע שביבי ראש ממשלתנו המזרחי וגם בוגי יעלון המרוקאי הם אלה שאחראים על הפצצות הטבח בעזה.
     ידוע גם שהטייסים שהפציצו וגרמו למותם של 2200 אזרחים בעזה הם כולם (טוב בערך) מזרחים. שיתביישו להם !
     העיקר להתבכיין נגד הצדיקים האשכנזים טובי הלב….

     1. דפנה המקורית

      אבל רוב הגולנצ׳יקים מזרחיים. לא? והם נתנו עבודה בעזה.
      והמתפרעים נגד הפגנות השמאל, (כלומר, תומכי המלחמה בעזה), הם ברובם מזרחיים. לא?
      ואוהדי בית"ר ירושליים, קרי, שונאי ערבים גאים, הם ברובם מזרחיים. לא?
      לזה יש לך הסבר? איך זה מסתדר עם האובססיה האנטי אשכנזית שלך?

     2. ג. אביבי

      אין כאן שום אובססיה אנטי אשכנזית, דפנוש. אותו ממסד אשכנזי-ציוני טובח בפלסטינים ומדכא את המזרחיים עשרות שנים. המניעים שלו הם אותו הקולוניאליזם ואותה הגזענות הלבנה.
      אבל יש כאן אובססיה של אשכנזייה שונאת מזרחים ורדודת היגיון נגד אמירת האמת – והיא כולה שלך. האמת, דפנוש, היא שהגולנצ'יקים החפ"שים (שלשיטתך כולם מזרחיים) ממלאים פקודות – כמו רוב חיילי צהל – כדי לא להיכנס לכלא. הם מצדם מתעמתים עם חמושי החמאס ולא עם אזרחים פלסטינאים. אבל הפקודות הקטלניות כולן באו מהריבוע הכול כך אשכנזי (עם או בלי אובססיה) ביבי-יעלון-גנץ-שדמי. עיקר הטבח באזרחים נעשה ע"י טייסי ומפקדי ח"א שרובם המוחץ – לא תאמיני דפנוש – אשכנזים.
      האמת, דפנוש (מקורית או מזויפת – זה ממש לא משנה), מזרחים לא מפגינים נגד השמאל – כי אין כאן שמאל. סמול אשכנזי שלא סופר את המזרחיים ואת עניי ישראל הוא ימין צבוע וגזען המחופש לשמאל. לא תאמיני, דפנוש, אבל רוב המפגינים בעד המשך המלחמה והטבח בעזה הם ימניים אשכנזים מהסוג הבנטי. המרחק המנטלי בין הבנטים לסמולניי אשכנז הוא ממש זניח.
      אוהדי ביתר ירושלים אכן מפיצים גזענות ושנאת זרים. לעומתם סמולנים ודפנושים אינם פחות גזעניים כלפי הערבים, הם רק יותר צבועים.

     3. תימני כנרת

      והרי ידוע שכל הגולנצ'יקים, כל אוהדי ביתר המיזרחיים, כל מי שאינו מקבל את עובדת היות כל האשכנזים טהורים קדושים שאינם נתונים לביקורת, הוא אובססיבי גזען…
      ידוע גם שהפרענקים הגזענים האובססיביים האלה מתכנסים כולם יחד ומטקסים עצה איך לפגוע באשכנזים כולם…ובעיקר במפגיני השמאל.

      אכן רעיונות מקוריים יש למגיבה המקורית.

 9. נפתלי אור-נר

  ולכל המגיבים והמתכסים באדרת הצדקנות הישראלית אומר כי אין להם כל יכולת רגשית-הכרתית להתייחס לזולת כאדם, ולקבוצתם כקבוצה בעלת זכויות קהילתיות משלהם

 10. גל

  כן. כמו תמיד הפכים את הפלסטינים והנהגתם לאינפנטילים וטפשים. אין להם יד ורגל בכל מה שקרא הקיץ. הם חיו את חייהם תחת שלטון שוחר שלום וכל רצונם הוא לחיות לצד היהודים בשקט ולהנות מפרי השלום. אבל היהודים רק רוצים להרוג ילדים פלסטינים ולעשות מצות מהדם שלהם. אז זהו שלא, חמאס שלט בכוח בפלסטינים ואין להם אפשרות לבקר ולהתנגד לחמאס. חמאס הוא ארגון שמצהיר שהמטרה שלו זה הרג כל היהודים בעולם (סעיף 7 באמנת החמאס) וששלום מבחינתם זה כניעה (סעיף 16). אז כדאי שצפעל לשחרור האזרח הפלסטיני מהשלטון הברוטלי של חמאס. הסבל הפלסטיני נגרם בעיקר בגלל המנהיגים הפלסטינים שעושים הון כלכלי ופלטי על גב העם המסכן הזה.

 11. אווה חדד

  הלא בלא מנגנון ההדחקה המח של כולנו היה מתפוצץ. קל וחומר כשמדובר באזור המקולל הזה.לפנינו לצערי הרב עוד מבצעים וקרבות רבים. אל תניח לאשליות להוליכך שולל. מדובר בשני עמים שיש בהם רוב של חוליגנים. אצלך זה הכולרות מחמאס,ג,בהאת אל נוסרה,חיזבאללה,המדוכאים עלי אדמות,דעאש,אל קעידה ועכשיו הצטרף לחיגיגה ארגון חדש חוסאן שמו. והיד המוסלמית עוד ארוכה. יקח השד את כולם לגן עדן אינשאאלה ,שם יחכו להם מן הסתם 72 בתולות.

  ואילו אצלנו יש את המתנחלים בני הבליעל ובני נעוות המרדות. מי שגנבו מקופת המדינה ובעצם מהמזרחים עשרות מיליארדים של דולרים, ומי שיחבלו בכל הסכם שבעצם בעתיד הנראה לעין כלל וכלל לא יגיע!
  הצד שלך,הצד החוליגני-,קריפטו פאשסיטי,אם תרצה לומר אפילו ניאו נאצי מבקש בסה'כ לחסל את היהודים מגדול ועד קטון.ובכלל מדוע אתה מלין על מצבם של ערביי עזה כששונא היהודים המוצהר א זהאר ערך שלשום עצרת נצחון בעזה. אם היה נצחון מדוע אפוא להתקרבן? ועד זאת נציגך באו"ם טוען ברוב חוצפתו כי הפלסטינים היו כאן כבר לפני 3000 שנה! וכי אין מקום לאף יהודי באזור.
  אם יהא אי פעם מנהיג פלסטיני שיחתום על ויתור על זכות השיבה,בו ביום יערפו את ראשו. בחר אתה אם יהא זה בסגנון דעאש או בסגנון חמאס.
  ןמנגד המתנחלים הארורים שלנו,שרק אמש חדרו בעשרותיהם אל לב ליבה של סילואן,בדומה ליהודים בחברון המונים כ 400 תושבים לעומת כ 180000 אלף מבני עמך.אין צל צילו של סיכוי לפנות כחצי מיליון יהודים מהשטחים. מה גם שהפלסטינים עומדים על כך שכל המדינה הזאת (שכאמור לא תקום) תהיה יודנריין.
  אשר על כן מוחמד יקירי, למד נא להדחיק עוד ועוד ואל נא תשעה לדביקות,לאוריינטליזם,להתנשאות ולתחושת הקתרזיס של ה"שמאל" האשכנזי,דוגמת האוויל המשריש גדעון לוי בבואם להגן עליכם.
  פעל למען מטרה נעלה יותר שהיא היא אבן הנגף של הערבים ב-300 השנים האחרונות: הכשלון המתמשך בהתמודדות עם המודרנה, ןכל השאר הוא באמת ובתמים בבבחינת הבל ורעות רוח.
  שיהיה לך חג אל אדחא שמח,וראה רק בטוהבכל ימי חייך.

  1. צילי גולדנברג

   את ממשטרת ההדחקה שאת כל כך יודעת מי צריך להדחיק מה, כמה, ומתי?

   1. אווה חדד

    דומה עלי כי לא את וגם לא אני היינו רוצים כי הולטשמרץ (עייני במילון גרמני-עברי) יפול על כתפיו של מוחמד. האין זאת?

  2. רתם

   המתנחלים ממש לא גנבו כלום. הממשלות כווווולן, נתנו להם

 12. פריץ היקה הצפונבוני

  תודה למר מוחמד יוסף. הוא מעמיד מולינו את המראה שאנו לא רוצים להסתכל בה. עמישראל כפי שזה גם משתקף בתגובות חכתבה. כמו שאמר משה רבנו בשירת האזינו : עם נבל ולא חכם. מאמין לשקרי הממשלה. אדיש לסבל זולתו שנגרם באשמתינו. וצוהל ל מראה ההרס ווהדם שנשפך. בשבילו הדם הזה שקוף. והסבל של פליטי 1948 הנמשך כבר קרוב ל70 שנה.רואים את הישובים הפורחים על מה שהיו אדמותיהם והם רואים וכלים. מעורר אצלנו רק פיהוק אחד גדול. אז להזכיר כמה עובדות לגבי מלחמת השולל האחרונה. גם לא מפריע לכם לצאת כל2.3 שנים למלמת שולל בתנאי שהנזק לישראל יהיה מזערי . חייהם של כמה עשרות חיילים שנפלו לשוא זה כנראה מחיר נסבל ,שמאפשר לנו להיות תמיד,,הקרבן". עכשיו כמה עובדות לרענןן את זכרונכם שלא תוכלו להגיד לא ידענו. ממשלת ישראל שקרה כשבקשה שנתפלל להצלתם של חטופי גוש עצין,כי ידעה מיד אחרי החטיפה שהם נרצחו. ההיא השתמשה בחטיפה כדי למחוק את,,חרפת" שחרור האסירים הפלסטינים בתמורה לשחרור גלעד שליט. הצבא חדר לשטחים פלסטיניים לעצור חשודים כפעילי חמאס לבסוף לצאת להתקפה על עזה כדי להחליש את החמאס,לא ל,,חסלו אחת ולתמיד" הוא הרי יציר ממשלת ישראל בזמנו והוא משרת את מטרתה הבלתי חוקית של ישראל לנתק את עזה מהגדה. שישראל יצאה למלחמת השולל הזו איש לא דיבר על מינהרות. הם ידעו עליהם מזמן והתעלמו.מה יכולתי בגיל 83 לעשות? רק לצאת להפגנות נגד המלחמה ,מעטים ככל שהיינו וסופגים בוז ואלימות מהרחוב. ולהיות בוש ונכלם על פשעי מדינתי וממשלתי.
  אז למה אתם מתפלאים על הביקורת נגד עוולותיה של ישראל? תתמידו להתנחם בזה שכל הגויים אנטישמים ותתנו לממשלות ישראל להמשיך ללכת בדרך שבה הלך הלכו המלך צדקיהו ונעריו .קנאי בית שני ובר-כוזיבא שהמיטו חורבנות על עמינו.

  1. גרי רשף

   ממשלת ישראל ידעה שהנערים נחטפו: התבלבלת- החוטפים מהחמאס רצחו אותם וידעו ראשונים שהם נרצחו, ודאגו להסתיר את הגופות. אז מה אם לממשלה היה מידע מודיעיני שהנערים *כנראה* הרוגים? אז הממשלה אשמה ברצח? אסור לה כבר להגיב כלפי הרוצחים ומשלחיהם?

   לצאת להתקפה על עזה: הממשלה החליטה לצאת למבצע לאחר שהחמאס ירה ללא הפסק על אזרחי ישראל. הבנתי מדבריך שזכותו של החמאס לירות על אזרחי ישראל (כולל בסעיף הקודם) ושאסור לממשלת ישראל להגיב.

   לא ברור לי מה הבעייה בכך שלא דיברו על המנהרות לפני ושהמטרה הייתה החלשת החמאס ולא חיסולו.. יצאנו למבצע צודק נגד הקמים עלינו להשמידנו ובחרנו את המטרות והדרך בהתאם לנסיבות.

 13. רחל

  ולעיניינינו, האטימות היא הדדית לכן לפנינו עוד מלחמות רבות.
  ככל שכל צד יצדיק את עמדות מנהיגיו כך הסכסוך חסר התחליט ימשך.
  אגב, כיון שלמדינת ישראל אין תחליף בצורה של מדינות שכנות, האכזריות במלחמות הבאות תהיה הרבה יותר גדולה.
  כרגע אנחנו חיים בבית משוגעים.
  בעוד מאתיים שנים האנשים לא יבינו למה היו צריכים חמישים מלחמות על מנת לפתור את הסכסוך
  שיהיה לכולנו גמר חתימה טובה . כולנו הכוונה לערבים וליהודים, הבני דודים הערורים.

 14. דןש

  כאזרח יצא לי לבקר ברצועת עזה ב"שיא פריחתה" – טרם החלו האינטיפדות. היא הייתה יצואנית תות השדה ( נדמה לי הגדולה ביותר משטחי ארץ ישראל המערבית ), בכלל היא הייתה יצואנית גדולה של תוצרת חקלאית. הו בה לולים מודרנים, שנדיר היה לראות כמותם במדינת ישראל נמל אשדוד שימש כנמל ה"בית" שלה – דרכו יצאו וייבאו סחורות. מעברי הגבול היו הומים ושיתוף הפעולה בין עזה למדינת ישראל " הרקיע שחקים". במעבר ארז הוקם אזור תעשיה משותף, בהשקעה ישראלית. מדוע כל זה נהרס ? מדוע המצב הזה היה לצנינים בעיני משהו, שאולי חשב שמה שיהיה רע יותר לתושבים יהיה טוב יותר לעצמו. במידה מסויימת זה דמה לתקופת המחתרות טרום הקמת מדינת ישראל. בהן הייתה ההגנה, שהקימה את התשתית למדינה בדרך וארגונים כמו אצ"ל ולח"י שניסו לחבל ולהרוס ככל יכולתם. אצלנו ההגיון גבר על הרגש והוקמה מדינת ישראל.. גם כאשר נעשה הפנוי מעזה נותרה תשתית חקלאית, שניתן היה להתבסס עליה לרווחת תושבע עזה.
  כולנו יודעים מה קרה לאחר מכן וחבל – אני מקווה שהשכל של כולם ישוב לשלוט באזור.

  1. אלי אמינוב

   כיום ברור לחלוטין שאחת הסיבות בגללן יוצאת ישראל מפעם לפעם למלחמה בעזה, היא הצרכים של מערכת הביטחון והתעשייה הביטחונית, במרחב מאוכלס כשטח אש. לניסוי כלי הנשק ואביזרי לחימה והרג, שתוצאות הניסויים בו יקבלו גם הערכה מספרית אמיתית ולא משוערת. עזה , איזור בו צפיפות האוכלוסין מן הגדולות בעולם והמסגרת האורבנית מתפקעת מהמוני אדם היא שדה ניסוי מתאים בתכלית למטרה זו. הצורך בכך עולה בהתמדה, הן בשל התרבותם שכלולם וגיוונם של אמצעי ההרג, הן בשל הגידול בחלקה של תעשיית נשק ביצוא הישראלי והן בשל ההבנה המתגבשת בקרב ממשלות וארגוני בטחון כי רוב המלחמות בשנים הקרובות יתרחשו בערים. הסיבה לכך היא העובדה שרוב האוכלוסייה בעולם כבר שוכנת בערים ואין ספק שמשברים כלכליים וחברתיים חמורים שיאיימו על הסדר החברתי הנוכחי עומדים על סף דלתנו. כבר במבצע "צוק איתן" ראינו שימוש נרחב במכשירי הרג משוכללים וחדשים ומותאמים ללחימה אורבנית והפרסומים על כך כלל אינם סודיים.
   זה שישראל היא מעצמת יצור נשק, ידוע זה מכבר, אך גידולה המהיר מתאפשר בזכות השימוש בו על אוכלוסייה אורבנית אנושית, ויצירת הוכחות אמינות ליכולת הרג, המהוות פרסום שיווקי מצוין וזול לחברות הישראליות ומגבירות את יכולת המכירה שלהן. היום למשל, חברת אלביט מערכות, התעשייה האווירית והתעשייה הצבאית שמוצריהן נסחרים בעולם כולו קיבלו ייצוג של כבוד בדירוג מאה יצרניות הנשק הגדולות בעולם, שעשה השבועון הביטחוני האמריקאי דיפנס ניוז. אלביט מערכות דורגה במקום ה-30, התעשייה האווירית דורגה במקום ה-35 ואילו התעשייה הצבאית (IMI) דורגה במקום ה-94. ממש אור לגויים.

   1. הוי פראנויה אהובתי

    וגם כל ראשי החמאס, כולל זה שיושב בקטאר*, הם מושתלים של השב"כ הישראלי. אחרת אין להסביר למה הם נופלים כל הזמן למזימות של ישראל ומשתפים פעולה באמצעות רצח ישראלים ויידוי טילים ורקטות על ישובים ישראליים.

    * לא בא לי להיזכר בשם שלו.

 15. דפנה המקורית

  רק שימי לב איך את מעוותת דברים.
  אני כותבת "רוב", את מתרגמת ל"כל".
  אני כותבת שאת, כנרת תימני אובססיבית ביחס שלך לאשכנזים.
  את מתרגמת את זה ל"כל הגונלצ'יקים ואוהדי בית"ר ו…… אובססיביים ביחסם לאשכנזים".

  ובהמשך לאמור שם למעלה, נכון, נתניהו ויעלון אשכנזים. אבל מי בחר בהם לשלטון? מיהם רוב בוחרי הליכוד? לא המזרחיים?

  ועוד: מי רצח את אמיל גרינצוויג במהלך הפגנת "שלום עכשיו" ב – 1983? לא אחד, יונה אברושמי שמו, מזרחי?

  ומי רצח את יצחק רבין, בעיצומה של הפגנה למען השלום? לא אחד, יגאל עמיר שמו, מזרחי?

  ומי עוד היו חלק מההתארגנות הנפשעת לרצח רבין ואחרים? לא אחיו של יגאל עמיר? לא דרור עדני? ולא אחרים, רובם ככולם תימנים, כנרת תימני?

  אז אולי הגיע הזמן להפסיק לסווג אנשים לפי מוצאם, ולהתחיל לבחון דברים בצורה עניינית?

  מה את אומרת, כנרת?

  1. תימני כנרת

   ראשית, "לא אובססיבית", אף אחד כאן לא מגן על אף פושע מזרחי ואף אחד כאן לא מסווג אשכנזים (טובים/רעים) בשל מוצאם. היותך נתפשת כגזענית אשכנזית נובעת לא מהיותך אשכנזית אלא מעמדתך הגזענית ומאמירותייך השקריות להגנת הפשעים נגד המזרחיים. אין ולא הייתה כאן הכללה על כל האשכנזים באשר הם ומכאן שה"אובססיה נגד האשכנזים" היא בעייה נפשית/שכלית שלך.
   קבוצות סוציו-אקונומיות נמוכות ומנוחשלות בכל העולם מוציאות מתוכן פושעים באחוזים גבוהים מהממוצע בכל האוכלוסיה – מכאן "רשימת" העלובים שהזכרת. אבל מדוע את לא מזכירה באותה נשימה את האשכנזי המרצח עמי פופר? מדוע את לא מזכירה עוד מקרים בהם אשכנזי תושב יש"ע רצח פלסטינים ללא כל סיבה? האם משום שלשיטתך היות קורבנותיהם פלסטינים שמה אותם בדרגת נאורות גדולה מזו של שני עלובי הנפש שהזכרת? מי שטורח/ת להזכיר את עלובי הנפש הללו לא שונה מאף תועמלן שטירמריסטי שהבליט כל מעשה פשע של יהודים ע"מ להגביר השנאה כלפיהם בגרמניה של המאה הקודמת. ממש לא "אובססיבי".
   את מתעקשת שהאשמת "לא רק" את המזרחיים בחוליגניזם של ביתר ירושלים – אז עכשיו את ממש לא גזענית ולא אובססיבית כלפי המזרחיים. ממש "מקורי". ההקצנה המזערית שעשיתי "כל הגולנצ'יקים…" היא להמחשה ולהגחכת טיעונייך הילדותיים. גם את זה את מתקשה להבין, מקורית שלי.
   מי בחר ביעלון –ביבי לשלטון? תתפלאי רוב המצביעים למפלגת הביבי-ליברמן והלוויין הימני קיצוני "הבית היהודי" הם אשכנזים חילוניים, דתיים ומסורתיים ויוצאי רוסיה / אוקראינה / מולדובה.
   ואם נחזור לשאלה מי רצח את רבין? השאלה האמיתית היא מי הסית את עמיר יומיום למעשה הזה – לא במקרה אשכנזי מהשב"כ ("שמפניה")? ומי הפעיל את הסוכן המדיח? לא במקרה אשכנזי? מאילו רבנים הוא שאב את הביטחון בצידקת פשעיו – לא במקרה מרבני הימין האשכנזי הקיצוני ביש"ע? לא במקרה מההסתות של ביבי, הרב אילון ושרון בכל מיני עצרות סמוך לפני האירוע?
   האובססיה הגזענית (המאוד לא מקורית) שלך מובילה אותך להתעלם מחלקם הבכיר של פושעים אשכנזים – ובהינתן "אינטלקט מקורי" כמו שלך – גם לראות בעלובי נפש כגורם המייצג את מעשי או עמדת רוב המזרחים כציבור.
   ההאשמה השקרית והחוזרת שלך ב"אובססיה נגד האשכנזים" גם היא לא מקורית. גם תועמלני הנאצים גרסו שאם חוזרים על שקר מספיק פעמים בסוף רוב הציבור ישתכנע.

 16. דפנה המקורית

  להזכירך: כותרת המאמר היא "באנו, ראינו, הרסנו…… יאללה, ביי", והוא עוסק בהרס בעזה.
  את זו שעשית, בדרכך המעוותת, קישור בין ההרס בעזה לבין היחס למזרחיים, כפי שהוא משתקף בעינייך. אז כן. זו אובססיה. והיא שלך.
  כל דברי ההבל שלך על "פשעים שנעשו כנגד מזרחיים", דווקא כאן, במאמר שעוסק במלחמה בעזה, רק מחזקים את דברי באשר לאובססיה שלך.
  כמובן שלא הזכרתי את עמי פופר, וגם לא את ברוך גולדשטין, ולא אחרים, אשכנזים במוצאם.
  כי את זו שטענת שיש קשר בין מוצא עדתי לבין מעשים הנעשים כנגד השלום. [בראייתך כמובן]. אני רק ניסיתי להראות לך שאין שום קשר. ולכן, הדוגמאות שהבאתי הן של מזרחיים שפעלו, ואף בצעו פשעים של ממש, כדי לעצור תהליכי שלום בהתהוות.

  ואגב, הנה עוד דוגמא: מלחמת לבנון השנייה. שר הבטחון: עמיר פרץ. הרמטכ"ל: דן חלוץ. שניהם מזרחיים במוצאם, ותראי איזה הרס נגרם בלבנון בכלל, ובביירות בפרט.

  אני, אגב, בניגוד לך, לא רואה שום קשר בין מוצאם של אולמרט, עמיר וחלוץ, לבין תוצאות המחלמה בלבנון. אני רק מנסה לשקף לך את הטיעונים שלך.

  ואגב, תני לי לחדש לך: רוב מצביעי הליכוד הם ממוצא מזרחי. לא יעזור לך. הם הרי לא הצביעו למפלגת העבודה, ולא למרצ, ולא למפלגות הערביות כמובן. לא ל"יש עתיד", לא ל"תנועה" ולא ל"בית היהודי". אז מה נשאר לנו? נכון, הליכוד וש"ס. שתי מפלגות ימין שרוב בוחריהן בא מהציבור המזרחי.

  מאוד משעשע שאת קוראת לי גזענית. חמותי האלג'יראית רואה גזענים דווקא בך ובשכמותך. החבורה הזו, שרואה אשכנזים בכל מקום, שמחרחרת ריב ומדון בכל עניין, מאוסה עליה עד לזרא. וגם עלי.

  אז את מוזמנת לענות, אבל אני כבר לא אקרא. חלאס עם זה.

  1. תימני כינרת

   ראשית, כדאי שנשים קץ לברברת החולנית שלך: א- נושא קיפוח המיזרחיים ונחשולם ע"י הממסד האשכנזי הוא רלוונטי לכל דיון הקשור למדיניות הציונית באזור – הוא חלק בלתי נפרד מהמדיניות הזאת. ב- אף מזרחי לא שואל אותך ולא את אף אחד אחר מתי לדון על קיפוח המזרחיים והספרדים ע"י האשכנזים בישראל.
   נושא המאמר (וגם הכותרת) קשור לאותו צד של המטבע: קורבנות הציונות האשכנזית – גם אם לאטומי נפש ושכל כמוך זה לא נוח או לא מובן.
   המגיבה צילי גולדנברג ציינה בצדק רב את האטימות וההתבהמות שפשטה בציבור נוכח הסבל הרב של תושבי עזה. אני רק הפניתי את תשומת ליבה לאותה האטימות בקרב מתחסדים גזעניים מהסוג שלך ושאר מרעין בישין. מי שרואה בקישור הזה עיוות הוא הוכחה מובהקת לטענתי. את חלק מההתבהמות הציונית.
   גם לא טענתי שהמוצא קובע את ההחלטה על המעשים האלה, אלא העמדה של הריבון הציוני הקולוניאליסטי (שמה לעשות הוא אשכנזי מובהק) ביחס לכל קורבנותיו הלא אירופאים. את שוב מוכיחה את דלות ההבנה שלך. מאידך יש עובדות בשטח: במשך למעלה מ100 שנה הריבון האשכנזי נוקט במדיניות אנטי מזרחית ובו זמנית אנטי ערבית ופלסטינית המגובה בגזענות לבנה.
   את הפשעים של מלחמת לבנון השנייה ביצעה ממשלה ציונית, והציונות היא פרויקט אשכנזי – ללא קשר למי מבצע תפקיד כזה או אחר. פרץ וחלוץ (וכמובן אולמרט) היו אחראים לפשעי מלחמה ב2006, בדיוק כמו בוגי-את-גנץ וביבי בראשם ב2014. אף אחד לא כופר בזה. להיפך, פרץ וחלוץ מוכיחים שמזרחי, כדי לחבור (ולו זמנית) לצמרת הממסד האשכנזי-ציוני, חייב להוכיח לצמרת הממסדים משטמה כלפי הפלסטינים והערבים בכלל.
   אם רוב מצביעי הליכוד הם מזרחים לשיטתך (נניח, אם מוציאים את המצביעים יוצאי המדינות הסלאביות והרבה אשכנזים שלא מספרים לך על זה) – מדוע את לא מזכירה את מפלגת הבית היהודי הקיצונית שבעתיים מן הליכוד, שרוב מצביעיה הם אשכנזים? רוב מצביעי ש"ס הם מזרחיים – מדוע את לא מזכירה את דגל/יהדות התורה הימנית קיצונית (בעיקר נגד נשים) שרוב מצביעיה הם אשכנזים?
   לעיתים קרובות האנטישמים במערב שולפים את המשפט המנצח "…אבל רבים מידידי הטובים הם יהודים …" – כך נוהגים רבים מגזעני אשכנז בארצנו וכך את עם חמותך האלג'ירית (אמתית או מדומיינת): . בנוסף, מה לעשות, בקרב כל קבוצה מדוכאת או בקרב עם כבוש יש משת"פים – כך בשואה, כך בשטחים הכבושים וכך בדיכוי המיזרחיים ע"י האשכנזים.
   ממש לא מפריע לי אם כן/לא תקראי את תגובתי. אבל אם תמשיכי להתבכיין ולהאשים כאן ב"אובססיביות נגד אשכנזים" -בסגנון השטירמריסטי / מתקרבן שלך – תגובותיי יהיו פחות סלחניות.