מכתב גלוי לסילבן שלום

חשבתי על רעיון פשוט והגיוני, שאם נתייחס אליו בכובד ראש, יש סיכוי טוב שהוא יחלץ אותנו ממעגל הקסמים המוטרף

סילבן היקר והנכבד,

ראשית, ברכות חמות על עמידתך האמיצה והחכמה מול ביבי נתניהו, ראש הממשלה המושחת ביותר בדברי ימיה של מדינת ישראל (מושחת אפילו יותר מאהוד אולמרט, גם אם מפעל השחיתות הרשום על שמו אינו גולש לתחום הפלילי), ובודאי הגזען ביותר מאז חשכת ימי כהונתה של גולדה מאיר. תגובתך הישירה והממוקדת להצעותיו ה"מקצועיות" של האיש השפל והדוחה מרחוב בלפור פינת סמולנסקין, שאינו מגלה שום בושת פנים בהתנהלותו הראוותנית והחזירית על חשבוננו, תוך שאינו חדל מלהטיף לנו להדק את החגורה, חיממה את הלבבות של כולנו. התייצבותם של השרים עמיר פרץ ומאיר כהן לימינך המחישה לי, ואני מניח שלרבים וטובים בארץ הזאת, את בועת השקר הגדול של "הגורל המשותף" למזרחים ולאשכנזים. שותפות הגורל, כפי שנוכחת לדעת פעם אחר פעם, מקבלת תוקף רק כאשר הם נזקקים לתמיכתנו, שהיא תנאי הכרחי להמשך יציבותו של משטר הגזענות שהם השיתו על ראשינו. הגם שאינך מתנסח בסגנון שלי, אני יודע שבתוכך פנימה אתה מודע לגזענות המובנית של הליכוד, כמו של שאר המפלגות הותיקות, האשכנזיות, שבעיני עסקניהן הפוליטיקאי המזרחי אינו אלא גנב סדרתי של מפלגות אשכנזיות ותחמן של מפקדי ארגזים, שלעתים מנסה אפילו לגנוב להם את המדינה, רחמנא לצלן.

סילבן יקר, כמי שגדל בבאר שבע בתנאים סבירים (אביך המנוח היה מנהל סניף בנק בבאר שבע, שלמרבה הטרגדיה נרצח במהלך שוד מזוין בסניף הבנק שלו, בשנת 1964), כבר בגיל 28 התמנית ליו"ר מועצת המנהלים של חברת החשמל. בעברך היית עיתונאי מוכשר ובהשכלתך אתה עורך דין ורואה חשבון. בקריירה הפוליטית שלך תמיד היית שקול ומידתי. אבל, כפי שרואות עיניך, תקרת הזכוכית המשוריינת שהציבה ההגמוניה האשכנזית מעל ראשך, וראשי כולנו, בלמה אותך וביכרה על פניך סוחר רהיטים נכלולי,שזורע הרס טוטאלי בחברה שלנו, וש"בזכותו" כל ישראלי המסתובב כיום ברחבי תבל אמור להכמין את אזרחותו פן יבולע לו – עד כדי כך השכיל ביבי להשניא אותנו. ההגמוניה האשכנזית פוסלת אותך לא בגלל שאתה נטול יכולות. היא פוסלת אותך בשל מוצאך וצבע עורך, או אם תרצה, היא מבכרת את ביבי בדיוק מאותן הסיבות שאתה נפסלת. וכמיטב המסורת האשכנזית שהשתרשה לה בחלקת ארץ זו, אחיך כהי העור אמורים לרתך את גדר החווילה של הגזען הנ"ל בקיסריה, כך הוא אולף לחשוב, וכל מי שסובר אחרת סובל מטראומה. ומי מדבר על טראומה? האיש שקללת האל גזרה עליו לישון במיטה אחת, מעופפת או מקורקעת, עם מגה-טראומה, העונה לשם שרה נתניהו-בן ארצי.

Silvan_Shalom
אני באמת לא מצליח להבין מה עובר בראש שלך ושל שאר הפוליטיקאים המזרחים, שאתם כה מתעקשים לדבוק בפירכה, שיש לכם סיכוי לנצח בהתמודדות מול מועמד/ת אשכנזי/ת ולהוביל מפלגה אשכנזית צילום: איציק אדרי cc by-sa

סילבן יקר מפז, אני באמת לא מצליח להבין מה עובר בראש שלך ושל שאר הפוליטיקאים המזרחים, שאתם כה מתעקשים לדבוק בפירכה, שיש לכם סיכוי לנצח בהתמודדות מול מועמד/ת אשכנזי/ת ולהוביל מפלגה אשכנזית. כל ילד הרי יודע שדבר כזה לא יתכן, בודאי לא במבנה החברתי הקיים בישראל. מי כמוך יודע מה קרה למזרחים שניסו "להשתלב" בפוליטיקה האשכנזית. איפה פרופ' שלמה בן עמי? איפה שאול מופז? לאן הגיע עמיר פרץ עם הנצחון הגדול שלו על שמעון פרס? איפה הוא ואיפה פרס? ואם להשתמש בטרמינולוגיה משפטית, מה שקרה להם מספק את תשתית הראיות, מעבר לכל ספק סביר, שהמשטר הקיים בישראל אינו מסוגל להכיל מזרחים כשווי ערך לאשכנזים. כל פעם מחדש – ולומר לך את האמת, שזה מחרפן אותי – הפוליטיקאים המזרחים מתרצים לפתוח דף חדש ביחסיהם עם ההגמון המתחסד והמרושע, "משתלבים" ומגיעים לאותן תוצאות עגומות. בדרך הזאת, אתם מאלצים אותנו, המזרחים, להכניס לכנסת לא מעט גזענים אשכנזים, שלא מפסיקים לסייט את חיינו, שהפכו להיות יותר מנחוסים מהפרצופים שלהם.

ומכיוון שכך (ועוד הרבה דברים שפסחתי עליהם), חשבתי על רעיון פשוט והגיוני, שאם נתייחס אליו בכובד ראש, יש סיכוי טוב שהוא יחלץ אותנו ממעגל הקסמים המוטרף. לך, סילבן, הרי אין שום סיכוי להתקדם בליכוד (התיקרה, זוכר?), וגם אם היית הולך ראש בראש מול ביבי ומביס אותו, הוא היה פורש מהליכוד ומקים מסגרת פוליטית נפרדת – אשכנזית, כמובן. וכמו מופז ופרץ (לבן עמי יש את האקדמיה) היית מוצא את עצמך במעמד מוחלש מזה שקדם לניצחונך. זה הפרדוקס של המשטר האשכנזי שלנו. אלא, שהדבר המעודד בכל הסיפור הזה, שמציאות זו היא בהחלט הפיכה, אם רק נעשה סוויץ' קטן במוח. מדוע, אם כן, שלא תקום מפלגה, שתובל על ידי עמיר פרץ, מאיר כהן, פרופ' שלמה בן עמי, אריה דרעי (אם יחזור לעצמו), רן כהן (עוד דוגמה למזרחי, שאדי הגזענות האשכנזית במר"צ החניקו אותו) אתה, ועוד רבים וטובים? האם זו גזירה משמים שאנחנו, המזרחים, נצביע בכזו נדיבות עבור גזענים אשכנזים, שלא מפסיקים ללעוג ולהשתין על פנינו? על שום מה ולמה אנחנו מעניקים כוח פוליטי עצום לחורשי רעתנו – ביבי, בנט, לפיד הרצוג, לבני ושאר טפילים המוצצים את דמנו, כל אחד בתורו, מזה כשבעה עשורים? מדוע שלא נעשה את הדבר הנכון והצודק, ונתחיל להאמין בעצמנו?

בוא וננסה לפחות פעם אחת. מה אתה אומר, סילבן?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר עמור

  הלוואי. אפילו רק אם שניים היו חוברים עם תפיסה שכזו (סילבן ועמיר פרץ) זה היה שינוי דרמטי; אם שלשה היו חוברים זו היתה רעידת אדמה; אם ארבע היו חוברים זו היתה מהפכה. צעד כזה היה מיישר את גבם ומשנה את הפוליטיקה הישראלית ללא הכר. לו רק משהו כזה היה נרמז, נרמז לא יותר. לו זה היה רק נאמר, השינוי היה מורגש באויר. התדהמה היתה מרעידה את אמות הסיפים. הלוואי.

 2. דןש

  מי מאלץ ומה מאלץ – עדין במדינת ישראל קיימות בחירות חופשיות ובמפלגות הגדולות ובמרץ מקיימים בחירות מקדימות להרכב הרשימה. מדוע שכל מי שקץ בשלטון הקיים, אינו מנצל את כוחו בקביעת הרכבה של הרשימה. מדוע מפלגה, שגזרותיה הכלכליות לכאורה מרעות עם ה"עם" ומטיבות עם ה"טייקונים", מובילה שנים רבות בזכותם של אותם ה"מזרחיים" ה"דפוקים" לכאורה. ( אני כתבתי משפט זה לכאורה, כי אלו הן תלונותיהם של ה"מזרחיים". אני בעד כלכלה חופשית עם איזונים ובלמים, שימנעו "חזירות" ויאפשרו לכל אזרח ל"התרומם" ).
  לדעתי המכתב הוא "סופר גזעני". אין שום דבר המקשר בין ה"נבחרת" המופלאה שהוצגה בו, למעט מוצאם המזרחי. לקשר בין סילבן שלום לרן כהן – זה כמו לערבב שמן ומים – זה לא יעבוד. רק אדם חריזמתי היכול להנהיג אותנו בדך שונה ללא חשיבות גזעית, "יציל" אותנו מידי ביבי. כפי הניראה שעדין לא קם כזה.

 3. נעמי

  רגע אחד, אל תשכחו את כחלון!

 4. יואש א.

  זו קריאת השכמה לפעולה בניגוד לקינה על העבר.
  הלואי ומזרחיים רבים יצטרפו אליה ויעשו למען הציבור את מה שביבי ומרעיו לא יעשו לעולם.

 5. ד"ר דב סולנצ'יק

  מאיר ידידי היקר,
  על מה נסמכת אמונתך שסילבן שלום שונה בהתנהלותו משורת האישים האשכנזים שהזכרת(אגב מסכים לכל מילה לגבי התנהלותם האישית והפוליטית-מדינית).סילבן שלום נטש מזמן את מכורתו לטובת סיר הבשר ומנעמי השלטון.יותר מכל פוליטיקאי בישראל,שלום מחושק מרצון באזיקי הון שלטון,כשאשתו האשכנזייה המניפולטיבית
  סוללת ללא הרף את דרכו לצמרת. די אם תבדוק להיכן נעלם שר הנגב וכד' במשבר האבטלה האחרון בערד,היכן "הכרעותיו האמיצות" בתחומי משק החשמל וגז.החלטות אמיצות היו עשויות להוזיל פלאים את יוקר המחיה ולהקל על הלחץ הכלכלי על השכבות אותם הוא מתיימר לייצג.
  בידידות ובחיבה רבה,
  ד.ס

 6. שמעון

  זהו,קוראים ליצירה של מגדר חדש ו "עליהום על האשכנזים"? חסרה הארץ ,האומללה, הזו, כיתות ושבטים ועממים ומיעוטים,שזקוקים רק לקול מזרחי חדש\ישן, על מנת לטבוח זה זה? בתום הטבח ו"החזרה" הביתה ,של הניצולים…למרוקו,לפולין,לרוסיה,לגרמניה. כול שנותר לנו עכשיו,זה רק כמה עשרות ג'יהאדים פנימיים ובא לציון הגואל.

 7. נעמה

  מאיר בביוף, הינו יו"ר ההסתדרות החדשה במרחב הנגב זה מס' קדנציות.

  1. yossiloss

   טעות בידך. יש לפחות שני מאיר בביוף. זה שכתב את המאמר הזה אינו מאיר בביוף, יו"ר ההסתדרות החדשה במרחב הנגב.

 8. פריץ היקה הצפונבוני

  האם לא ההתיחסות (וההתעלמות )מהצעת העת מדינות ערב והאיסלם לסיום הסכסוך לא צריכה חעמוד בראש סדר העדיפויות? בלעדי סיום הסכסוך אין תקנה ליתר הבעיות שהועלו במאמר. הקמת מפלגה מזרחית חדשה לא תוביל לשינוי וספק אם בנוסף לש"ס היא בכלל לתהיה משמעותית גם אם תעבור את אחוז החסימה.
  ומה על המלחמה שממשלות ישראל מנהלות נגד אזרחי ישראל הפלסטינים בעקר הבדואים בנגב. שקודם כל יעלו את רמת עיירותיהם לזו של ערי הפיתוח. לעומתם ה,,מזרחיים "( מרוקו זה במזרח. הרי שמה ( -מג'רב זה מערב) הם אולי לא הדובדבן על הקצפת אלא הקצפת והעוגה עצמה והבדואים הם הצד התחתון –

 9. פריץ היקה הצפונבוני

  והבדואים הם הצד התחתון המפויח של התבנית בה נאפתה העוגה.
  תמיד מפלגה חדשה ? אי אפשר לשם שינוי להצביע חד"ש?

  1. אוי וויי זמיר

   פריץ,
   אתה לא בא בטענות נגד ערבים שמתארגנים למען הערבים בארץ, לא נגד נשים שמתארגנות למען מעמד האישה בארץ ולא נגד אף מגזר אחר הנלחם למען חבריו. אז למה אתה נחרד בכל פעם שמזרחיים מנסים להתארגן למען עצמם כנגד הגזענות וההגמוניה האשכנזית?
   למה אתה שולח את המזרחיים לחד"ש? הרי ביום-ייום הם לא סופרים את המזרחיים ממטר. עבורם – כמו עבור כל מתחזיי הסמול – המזרחיים הם חלק מהבעיה בארץ ולא ראויים לשוויון.

 10. ליאור שוורץ

  לפני שאתה כותב תכנס לדף הכנסת ותבדוק כמה חוקים סילבן שלום יזם

  וניסה לקדם כמעט כלום מהיום שהוא בכנסת. מופז אותו דבר,

  לפני שרצים לרשות הממשלה כדאי שחברי הכנסת מכל העדות יעשו את העבודה שלהם

  ולא ירצו להיות ראשי ממשלה כי יש רק אחד,

  אין לי אתך ויכוח על ביבי לדעתי הוא טרפה.

  את עמיר פרץ דפקו בגלל שהיה מזרחי ,(אני אחד שהחזיק ממנו ובצביע בעדו)

  והתנהג כמו ילד לאחר שהפסיד לשלי יחימוביץ. איפה העקביות?

  הבעיה היא מעמדית בישראל ולא מגדרית

  חבר כנסת מזרחי רע הוא חבר כנסת רע שלא כדאי שיהיה בכנסת

  כמו משורר מזרחי רע הוא משרור רע .

 11. אבי זלינגר

  האנשים שנולדו בשנת 1977 היום בני 37 הינה הליכוד והפוליטיקאים שלו בשלטון אבל העוני עלה פי 10 למרות שהסילוונים והכלואים בשלטון

 12. ג. אביבי

  הרצון להקים כוח פוליטי שיילחם את מלחמת המקופחים הוא מובן ובריא. אולם הרשימה המוצעת להובלת הכוח היא אימפוטנטית מבחינתם של המזרחים בישראל.
  סבירסקי הזהיר כבר בראשית פרסומיו ("לא נחשלים אלא מנוחשלים") שאת המאבק המזרחי אסור להפקיד (להפקיר) בידי גורמים מתוך הממסד הקיים. האג'נדה שלהם היא אחרת למרות הנראות (לצרכי בחירות פופוליזם וכו'). ואכן אם נסתכל על הדמויות המוזכרות, בנקל אפשר לזהות את אי-התאמתם לעמוד בראש המאבק למען צדק חברתי ולקידום המזרחים בישראל.
  עמיר פרץ: מיד זכייתו בראשות מפלגת העבודה (2005 – 2006), הוא הכריז בקולי קולות ובחנופה היסטרית לאליטות האשכנזיות שהוא יקבור את השד העדתי – יסתום את הפה לכל מי שיתלונן על קיפוח המזרחים, על אי השוויון שמתבטא בכל מגזרי השלטון לרעת המזרחים, ועל הגזענות האשכנזית. כוחו בממסד הקיים הוא ביכולתו (הנטענת) להשתיק את השיח המזרחי מבלי לאפשר כל תמורה ממשית.
  הרב אריה דרעי: מעבר לגלי התמיכה בו טרם כניסתו למאסר, הוא פעל בעיקר למען הקריירה של עצמו. את ילדיו הוא שולח להתחנך במוסדות חרדי אשכנז האולטרה גזעניים. בתמורה (או מתוך אינטרסנטיות שפלה) הוא התנגד למאבק האמיץ של עו"ר יואב ללום נגד האפרטהייד (ובעצם השתתת חוקי נירנברג להפרדת הגזעים) במוסדות חרדי אשכנז ב2010 ואילך. התנהגותו מבישה היא לשרות הממסד אנטי-מזרחי.
  סילבן שלום: אכן דמות סימפתית ואנושית. אסור לשכוח שבתקופה הקצרה בה כיהן כשר אוצר (ממשלת שרון הראשונה) הוא גזר גזרות כלכליות שהעמיקו את הפער בין השכבות הנמוכות לבין העשירון העליון. הוא בפרוש הועיל בעיקר לאשכנזים ע"ח המזרחים, השרבים ושאר אנשי הפריפריה החברתית. נקודת האור אצל סילבן היא אשתו ג'ודית (למרות שקל מטעמי פופוליזם להפנות את החיצים כלפיה), הוא כמעט היחידה מבין האליטות האשכנזיות המדברת בגלוי בתקשורת על הקיפוח נגד המזרחים ולא מתביישת להוקיע מדי פעם גזענים אשכנזים. לא מתאים לנו "מנהיג" שאולי יתרום במשהו למזרחים שלא כ"כ צריכים את זה ע"ח מזרחים אחרים והאוכלוסייה הפלסטינית בישראל.
  מופז: הוא ללא ספק אכל מרורים בפוליטיקה הישראלית בשל מזרחיותו (למשל בבחירות הפנימיות לראשות קדימה 2009). הוא גם קידם את פרויקט עתידים (שסורס כמעט לגמרי בתקופת ברק כשר ביטחון) שקידם מאות צעירים מהפריפריה לתפקידים הנדסיים בצה"ל. אבל מי שמעורב בפגיעה בפלסטינים בזמן היותו שר ביטחון, יכול להיות מכשול לברית בין המזרחים לפלסטינים – ברית שתהיה חשובה מאוד בהמשך המאבק. מעבר לזאת לא ברור מה יכולתו להוביל מאבקים ציבוריים.
  מאיר כהן: הוא העז להתבטא נגד אי הצדק החלוקתי ונגד פריבילגיות היתר של הקיבוצים. חיבוריו הפוליטיים הפנימיים ב"יש עתיד" ובכנסת בכלל אינן ברורים ויכולתו בעשייה עדיין לא הוכחה. סימן שאלה.
  רן כהן: הוא היחידי ברשימה שהוזכרה במאמר שיש לו קבלות ותפישתו החברתית קרובה למרקסיזם. הוא העביר (כמעט בהצלחה) חקיקה המאפשרת לדיירי עמידר הוותיקים (רבים מהם מזרחים) לרכוש את דירתם. הוא לא נבחר לראשות מרצ – ללא ספק בשל מזרחיותו הלא מוכחשת. הוא גם לא הכחיש שנחטפו אחיו בראשית ה50 בחסות הממסד הפושע של מפא"י. אולם כשמדובר בצדק חלוקתי למזרחים – מה הסיכוי שרן כהן יעז לצאת נגד פריבילגיות היתר של חבריו מהקיבוצים? אפס.
  לדעתי, מנגנוני האפל של הממסד הכל-אשכנזי בישראל מוכנים ויודעים להפיל או לתפור תיק פלילי מחסל קריירה נגד כל מזרחי המשרת כיום או שירת בעבר בפוליטיקה.

  את המאבק המזרחי, ע"מ שלא יהיה אפיזודה חולפת ומכאיבה לעתיד המזרחים בארץ, יש להשאיר לגורמים הנאבקים בפועל. מאבק אמיתי ופורה יכול להיות מובל רק ע"י קבוצת פעילים חברתיים ועמותות לצדק המחוברת לעם. העסקונה הפוליטית שהוזכרה (להוציא אולי מאיר כהן) ממש לא מתאימה לנו.

 13. צופית

  הרעיון שלך מעולה. בעיניי מנהיגים מזרחיים ראויים אף יותר מאשכנזים. בבסיסם הם אינטליגנטים רגשית הרבה יותר מהאשכנזים ולכן יש להם יכולת לראות את הבעיות ולהתמודד איתן ברמה גבוהה יותר מכל היתר. יש לי בעיה עם חלק מהאנשים המופיעים ברשימה שלך לגביהם איני בטוחה.

 14. עמית ל.

  אני באמת סבור כי רק מנהיג מזרחי יכול להסיט את החברה הישראלית מדרך קיצוניות הלאומנית ומדרך הקפיטליזם המושחת, לעבר המתינות הנחוצה כדי להבריא את החברה ולהביא שלום…
  אני, כאשכנזי גמור, הייתי מצביע ללא היסוס עבור מנהיג כזה ועבור מפלגה כזו.

 15. גיא

  הרבה רעיונות שטותיים במאמר הזה, ואחד עולה על כולם. בליכוד מפלים מזרחים? ימי ה"נסיכים" פסו לפני יותר מעשור, מי שקובע את דירוג המועמדים בליכוד הוא חברי המפלגה, בשביל זה יש פריימריז. יתכבד מר בביוף וילך לספור את יחס האשכנזים והמזרחים בין חברי הליכוד בכלל, ובמרכז הליכוד בפרט, ואחר כך ימכור לנו סיפורים על "הגמוניה אשכנזית" שחוסמת מועמדים מזרחים בליכוד.

 16. אורי

  יש והיו בעבר מפלגות מזרחיות לא ראיתי שהן היו טובות במשהו מהקיימות או שהנבחרים מטעמן עשו משהו שונה מאחרים. צאו מהראש הגזעני ותתחילו לבדוק אדם על פי מעשיו ולא על פי המקום בו נולדו הוריו

  1. אוי וויי זמיר

   זה ממש לא גזעני מפלגת אשכנזים כמו יהדות התורה.
   זה ממש לא גזעני שבכל המפלגות הציוניות לא תמצא אף מזרחי בראש.
   זה ממש לא גזעני שאחוז האשכנזים בכנסת גבוה בהרבה מאחוזם באוכלוסיה.
   זה בכלל לא גזעני שבעליון היו עד כה בין 86 ל 100 אחוז שופטים אשכנזים ובמחוזי 90% ויותר.
   אבל זה באמת נורא גזעני והזוי לדרוש מפלגה מזרחית שבראשה, ר"ל, יהיו מזרחיים.

 17. רועי

  מאיר היקר,
  בעיית הבעיות היא שהמזרחיים ממליכים על עצמם את נתניהו. תראה מה קורה בעיר שלך באר שבע, רוב מוחלט לליכוד.
  האיש שדורס אותם חומס את מעט הכסף שלהם ומעבירו לטיקונים בו הם בוחרים פעם ועוד פעם וגם בבחירות הבאות יהיה המצב זהה.
  תראה את ערד 33% תמיכה לליכוד בבחירות האחרונות. האדם שריסק את העיר עד יסוד מבחינה כלכלית נשאר מושא להערצת המזרחיים.
  עליבות מאין כמותה. טיפשות עד גבול המזוכיזם.

 18. זמירן נחמיה

  אתם המזרחים פחדנים בחיים לא תקימו מפלגה מזרחית אמיתית מקסימום ש"ס חרדית. מרץ אשכנזית הבית היהודי אשכנזי הליכוד כולם אשכנזים בממשלה חוץ מסלבן בקיצור אין לכם יכולת להתארגן כמפלגה מזרחית כמו שאמר הרב שך אתם לא בנויים להנהגה.
  תמשיכו להיות ילדים טובים בלי מחאות ותנסו להתקדם דרך ההשכלהואנחנו נאפשר לכם לפי הקצב שלנו לפי איך שתהפכו מקופים למתורבתים.

 19. אריה גל

  אני בעד !!!

 20. רעת גלבלום

  מה היה הצורך הבוער להכניס פנימה את שרה נתניה?
  חבל שאי אפשר לכתוב מאמר נגד הגזענות בלי לשלב פנימה מיזוגיניה.

 21. יואש אב

  יישר כוח למאיר בביוף על כתבה זו שלא קראתיה בזמנו.
  בינתיים סילבן שלום לא נרמז כהוא זה ואינו שוקל הקמת מפלגה מזרחית של אנשים טובים
  שיכולה לחולל שינוי בישראל,
  עשייה כזו היא חשובה בעקר על הרקע שמאיר ציין : שביבי הוא ראש הממשלה המושחת ביותר והמכשיל ביותר שהיה מאז הקמת מדינת ישראל.