מה בין המזרחים האמריקאים למזרחים הישראלים?

לי-און הדר השווה בין אסיאתים אמריקאים למזרחים בישראל כדי לשכפל שוב את הטענה הסטריאוטיפית והמיושנת בדבר "הבכיינות המזרחית". צבי בן-דור בנית מסלק אפילו את כרעי התרנגולת
צבי בן-דור בנית
לי-און הדר כתב מאמר מעניין בהארץ שחורג באופן יצירתי משלל התגובות, שלצורך הדיון נכנה אותן כאן ״אשכנזיות״, לאופני ההתבטאות המזרחיים הרווחים בשנה האחרונה. המאמר חריג כיוון שהוא מדבר בעיקר על נסיון מזרחי במקום אחר—קבוצות מהגרים ממזרח ודרום מזרח אסיה בארה״ב—ורק לבסוף מקדיש פסקה לנסיון המזרחי כאן. המאמר יצירתי. הדר מדבר בקצרה על הנסיון האסיאתי באמריקה ומציג אותו כסיפור הצלחה. האסיאתים (ואני נוקט כאן את לשון הדיבור המכלילה בארה״ב רק לצורך הדיון) הובאו לארה״ב כמעט כעבדים, סבלו חרפת רעב, אפליה, והשפלה, אבל היום הם מצליחים יותר מן האמריקאים הלבנים. עד כאן בקצרה. המסקנה של המאמר אחרי ההשוואה למזרחים בארץ, לא יצירתית בכלל, הנה היא כלשונה:
השוואה של הנרטיב המזרחי־ישראלי הזה עם סיפור ההצלחה האסיאתי־אמריקאי מאלפת למדי. התקרבנות לא היתה מעולם חלק מהמודוס אופרנדי של המזרחים האמריקאים, אף על פי שהם סבלו לא מעט מופעים של גזענות ושל השפלות מהרוב מהלבן. מטרתם היתה להשתלב בחברה האמריקאית כיחידים, לא כחלק מקולקטיב אתני, ולהפנים את מערכת הערכים המערבית כדי לקדם את מעמדם הכלכלי והחברתי, מבלי להזדקק לשירותיהם של מנהיגים ואקטיביסטים שפועלים כביכול בשמם, ומנצלים את רגשי האשמה של הלבנים כדי לסחוט מענקים ממשלתיים והכרה בייחודם התרבותי.״
וכמובן, בלי זה אי אפשר […]
אז אולי הגיע הזמן שבניהם ובנותיהם של העולים מאיראן, מטורקיה וממרוקו, מדינות שגם ביניהן אין הרבה מהמשותף, ינטשו את הכלוב המזרחי שאליו דוחפים אותם אלו המדברים בשמם, ויאמצו את הזהות המערבית המשותפת לכל אלו שנוסקים לגובה בתחילתה של המאה החדשה.

חבל לקלקל מאמר כל כך יצירתי, אבל הוא מופרך כיוון שההשוואה היא מופרכת. לא אכנס כאן לויכוח עם הדר בכל הקשור לאופן שבו הוא מתאר את ההיסטוריה של מהגרי אסיה באמריקה. גם אין טעם להתווכח עם הנתונים שמהדהדים במאמר לגבי ההצלחה האסיאתית. לצורך הדיון, נקבל את כולם ככתבם. מה שכן מצריך תגובה הוא הבסיס המופרך, והפשטני עד איוולת של ההשוואה.

הצד השווה שהדר מוצא בין המזרחים שכאן לבין המזרחים ששם הוא ששניהם ״מזרחים״. אבל ״מזרחים״ זה רק שם שיש לו משמעויות שונות במקומות שונים ובזמנים שונים. מעבר לכך, רוב מכריע של האנשים שהדר מדבר עליהם מעדיפים להזדהות כ״אסיאתים״ ולא כ״מזרחים״. אמנם אסיה היא במזרח, אבל המרכיב המרכזי בזהות הזו הוא לא ה״מזרחיות״ של אסיה, אלא האסיאתיות של אסיה, ומשמעותה של האסיאתיות הזו בדמיון האמריקאי. להיות אסיאתי באמריקה זה להיות בעל נסיון היסטורי מובחן שהוא פרי היסטוריה מסוימת. לא כל אסיאתי הוא ״אסיאתי״. למשל, איראן גם היא באסיה, אבל איראנים אמריקנים לא מזדהים ולא מזוהים כאסיאתים.

בישראל, להיות ״מזרחי״, גם הוא ענין שמרכזו לא גיאוגרפיה אלא בעיקר היסטוריה. היסטוריה של הנסיון של מהגרים שהוליד, מכל מיני סיבות, את המושג ״מזרחי״. מדובר לפיכך לא רק בשני מצבים היסטוריים שונים. אלא גם, וסליחה על המילה, באפיטסמולוגיה שונה לחלוטין של המושג ״מזרח״ כאן ושם. זוהי סיבה אחת, עקרונית, למה ההשוואה מופרכת.

אבל אמרתי שההשוואה לא רק מופרכת אלא גם פשטנית. הנה למה. גם אם נניח שההצלחה של ״מזרחים״ בארה״ב היא בדיוק בגלל שלל הערכים (אף שמדובר בסטריאוטיפ לבן אחד גדול של אסיאתים) שמייחס להם הדר, יש להצלחה שלהם מרכיבים אחרים שהוא לא מזכיר.

ציור יפהפה של ארגון ח׳אן, הח׳אן האילח׳אני הרביעי (1258-1291), מחזיק את בנו ע׳זאן על הכתפיים. ארגון מינה את הרופא היהודי הבגדאדי סעד אל דוולה אל אבהרי לשר האוצר שלו ובכך פתח מסורת נפלאה. מחווה לכל רואי החשבון העיראקים באשר הם, כולל אלו שגרים ברמת גן
ציור יפהפה של ארגון ח׳אן, הח׳אן האילח׳אני הרביעי (1258-1291), מחזיק את בנו ע׳זאן על הכתפיים. ארגון מינה את הרופא היהודי הבגדאדי סעד אל דוולה אל אבהרי לשר האוצר שלו ובכך פתח מסורת נפלאה. מחווה לכל רואי החשבון העיראקים באשר הם, כולל אלו שגרים ברמת גן

ראשית, יש קשר הדוק בין ההצלחה של מהגרים אסיאתים באמריקה לבין עלייתן של מדינות מזרח אסיה אחרי מלחמת העולם השנייה. יפאן הפכה מאויב לבעל ברית, והזינוק הכלכלי שלה בשנות השבעים, גם אם היווה מוקד חדש למתיחות חדשה בין אמריקה ליפאן, הוביל בהכרח לשינוי היחס כלפי יפאנים. הם פשוט מעוררים יותר כבוד. טייוואן ודרום קוריאה היו מלכתחילה בעלות ברית של אמריקה ולעלייתן כמדינות דמוקרטיות משגשגות בשנות השמונים והתשעים היתה השפעה אדירה על האופן שבו תפסו לבנים את המהגרים מהמדינות הללו באמריקה. הוא הדין גם בסין. למרות שבעשרים השנים הראשונות של המלחמה הקרה היה בין סין וארה״ב עימות מתוח. בארבעים השנים האחרונות אין עימות כזה והוא התחלף בשיתוף פעולה תוך כדי מתיחות. הדברים הללו חשובים כי הם משפיעים מאוד הן על היחס של האמריקאים הלבנים כלפי אסיאתים שגרים בקרבם והן על המהגרים עצמם. בגדול אפשר לומר שלכל ההתפתחויות הללו יש אפקט מעצים. ואני לא מדבר רק על יחס יותר חיובי וייצוג פחות גזעני במדיה אלא בעיקר על כלכלה וחברה.

הדר מציין, כאילו אין לכך הקשר, את עלייתן של קהילות אסיאתיות משגשגות בקליפורניה. הדבר לא צנח מן השמיים אלא קשור בעלייתו של כל אגן האוקיאנוס השקט (pacific rim) בעשרים וחמש השנים האחרונות. קשרי המסחר בין עברי האוקיאנוס תורמים לשגשוג הזה. והעובדה שהכלכלות מעבר לים משגשגות, רוב הזמן, בוודאי תורמת לכך. היבט נוסף של השגשוג הזה קשור בהגירה עצמה. לא רק עניים מהגרים מאסיה לארה״ב, אלא גם בני המעמד הבינוני והגבוה החדשים. סינים עשירים קונים בתים בטירוף בצפון קליפורניה אפילו בלי לראות אותם. בניו ג׳רזי עולה קהילה ענקית של הודים שעובדים בוול סטריט. התעשרו שם, ובאו לכאן. גם לכך יש אפקט מעצים על הקהילות האסיאתיות הקיימות.

היבט נוסף הוא תרבות. גם כשאמריקה זלזלה באסיאתים, היא לא ממש זלזלה בתרבותם באופן בוטה. אמנם ייצוגם של אסיאתים במדיה היה גזעני, אבל היחס לתרבויות אסיה היה חיובי בסה״כ. בוודאי עכשיו, כאשר מהגרים עשירים תורמים ומקימים קתדרות ללימודי התרבויות שלהם בהרבה אוניברסיטאות. ארה״ב לא חוסמת את אופק ההזדמנויות של האנשים הללו. בוודאי לא בעשורים האחרונים כאשר מדיניות כור ההיתוך נעלמה. את החסימה הזו אמריקה מייחדת בעיקר לשחורים, וגם להיספאנים.

הדר מייחס את כל ההצלחה האסיאתית (שהוא קורא לה "מזרחית") לעובדה שהמהגרים הללו לא ״התקרבנו״ (רוצה לומר לא התבכיינו), ולא ניסו להתקבל לחברה האמריקאית כקהילות. לא ברור לי מאיפה הוא מביא את הנתונים, אבל הם לא נכונים בעליל. מכל מקום, כל מה שהבאתי למעלה על קצה המזלג מראה שההצלחה האסיאתית שהוא מדבר לא תלויה ב״אי התקרבנות״ אלא בהקשרים עולמיים ומקומיים רחבים.

בואו נפנה עכשיו לצידה השני של ההשוואה של הדר. המזרחים שכאן, כאמור מתבכיינים ומתקרבנים ובכך טמון עצם כשלונם. הבה נראה: ישראל נמצאת בעימות ישיר ואלים כמעט עם כל גורם ערבי או מוסלמי באיזור. לכן, אין שום סיכוי שיחסי ישראל-ערב ישפיעו באופן חיובי על המהגרים ממדינות אלה לכאן. גם כאשר יש שלום, הוא חרא של שלום. השלום עם מצרים לא ממש שיפר את יחסה של ישראל למהגרים המצרים כאן. יחסי מרוקו ישראל, שהם בעצם יחסים של שלום, לא ממש משפרים את מצבם של המרוקאים כאן.

ישראל גם לא מאפשרת הגירה של ערבים בני מעמדות גבוהים אליה, ולכן אין שום אפקט דומה על הקהילות כאן. כמובן שאני צוחק. שהרי אין בכלל מדיניות הגירה שכזו. נפנה ליהודים: ערבים יהודים בני מעמדות גבוהים שהיגרו לכאן דורדרו בכוונת מכוון בשנים הראשונות להגירתם ואופק ההזדמנויות נחסם באופן פעיל במשך עשרות שנים הבאות. לבסוף ישראל מזלזלת באופן פעיל בכל דבר ערבי או מוסלמי. ובעצם בכל דבר מזרחי במובן של "לא מערבי". תקציבי התמיכה בתרבות הם רק דוגמא אחת מני רבות.

מזרחים בארץ תמיד הבינו את זה. לכן כאשר חיפשו להשוות עצמם לקהילות אמריקאיות הם ידעו למי ללכת—לשחורים. אלו אמנם לא מזרחים אלא אפריקאים. אבל מבחינת ההזדהות, היה בסיס להזדהות. מזרחי משכונה עוני יודע היטב למה הוא מזדהה עם שחור מן הברונקס ולא עם אסיאתי עשיר ושמרן מפאלו אלטו. לבסוף, הדר טוען שכמו האסיאתים, המזרחים בארץ באו מכל מיני מקומות ואין להם הרבה מן המשותף. לא נכון! יש לנו דבר משותף אחד. קוראים לו אשכנזים.

צבי בן דור בנית הוא היסטוריון של סין וראש המחלקה ללימודי מזרח תיכון ולימודי אסלאם באוניברסיטת ניו יורק
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים

  ליאון הדר הוא עסקן רפובליקני זניח הסמוך על שולחנם של האחים קוך באמצעות מכון קאטו ומדקלם את דפי המזכרים שלהם. האידאולוגיה שהם מקדמים היא ליברטריאנית להחריד והוא מייצג את עמדות שולחיו. על הארץ להציג אותו ואת עמדותיו באופן ברור, לא להסתפק בהיותו ״יועץ גיאו-אסטרטגי״ ולציין את זהותו הפוליטית ואת זהות מעסיקיו.

  1. מוישה

   הפוליטיקה של הזהות ניצחה מזמן את הפוליטיקה.

 2. גל לוי

  תודה, צבי.

 3. יעל צדוק

  המאמר שלך מרתק, צבי. כשקראתי את הדר ב"הארץ" הרגשתי שהוא מורח אותי. אבל רק כשקראתי את המאמר שלך הבנתי למה. תודה.

 4. דןש

  שני המקרים הם על רקע שונה לחלוטין. ה"אמריקאים" הם זרים ויחשבו תמיד לזרים וה"ישראלים" הם ישראלים החייבים להשתלב בחברה הישראלית על כל גווניה.
  מה שחסר ל"מזרחיים" הישראלים , זאת היוזמה והדחף למצויינות. מרביתם, לצערי גם המשכילים שבהם ובעלי מעמד חברתי, עוסקים ב"בכינות" ( לקחו לי, שתו לי, לא נותנים לי ). מה שלא יקדם אותם באינצ' אחד. הם חייבים להתמודד בצורה פעילה ו"לכבוש" את מקומם בחברה הכללית – להשפיע ולהיות מושפעת.

  1. גל לוי

   אבל באמת אין צורך שתקרא את אתר העוקץ ותחזור על השטות הזאת שלך כל פעם. אני כבר שומע אותך כאן שנים, וממילא אתה קורא לא כדי להקשיב או ללמוד משהו, אלא רק כדי שתהיה לך עוד הזדמנות לומר את דברי הבלע שלך. הרי לו כתבת על יהודים באירופה של המאה ה-19 את השטויות שאתה כותב כאן, את הייחוס של תכונות אופי קולקטיביות ומשפילות, היית מוגדר בראש חוצות כאנטישמי. אבל אתה ממשיך לחזור לכאן, כי כנראה אתה לא יכול לעצור את עצמך.
   יאללה, באמת לך. חבל על עוגמת הנפש שלך כל פעם מחדש.

  2. אוי וויי זמיר

   בחיי אתה צודק! הפרענקים האלה בוכים ומייללים מבוקר עד ערב, המשכילים והפושטים. המהנדסים שלהם רק בוכים במקום לעבוד ולהתקדם, המדענים שלהם רק עושים את עצמם חוקרים, אנשי ההייטק של "המזרחיים" רק מזייפים המצאות ולוקחים משכורות עתק… אין מה לעשות זה המנטליות שלהם, זה בגנים שלהם!
   ולעומתם האשכנזים החרוצים עובדים קשה מבוקר עד ערב, הם אינטלגנטים ממש לא בכאילו כמו "המזרחיים", כי זה בגנים שלהם. הם גזע לעילא ולעילא.
   אבל שאיש, חס וחלילה, לא יגיד לך שדבריך טפלים, טיפשיים להחריד ומפיצים גזענות אשכנזית חשוכה ופרימיטיבית. הרי אתה גאון של אימא'לה, הרי אתה שייך לאשכנזים העשויים ללא חת ורבב.

 5. שושנה גבאי

  'הארץ ' מצליח תמיד להדהים אותי כל פעם שהם מפרסמים מאמר של ליאון הדר המתפרנס מאנליזות עבור מכון 'קאטו' הליברטני לקידום השוק החופשי. נכון שיש לו את המשקפיים עם הלוק האפנתי הנכון, אבל ראבק כל מי שיפשפש באנליזות שלו ימצא סיכום עמלני של הדעות הממוצעות של קוראי העיתונים.
  מאחר שהשוק הוא חופשי והשמיים הם הגבול ,הרי שהכלובים שבהם נתונים העשוקים לפי האדון ליאון אינם קשורים כלל למצבם הכלכלי והמעמדי , אלא רק לכך שהם מקשיבים לפעילים הדוחפים להם לפה זהות תרבותית.
  והכי חשוב -נראה שקשה לעקור מהאנשים שכותבים ב'הארץ' את האגדה חסרת כל ביסוס ההיסטורי, שעליו בנויה התשתית הממסדית בישראל, כי אשכנזים "דחפו את המזרחים לתרבות מערבית " כפי שכותב האנליסט הבכיר. מי שדחף את היהודים המזרחים שחיו במדינות האיסלאם לתרבות המערבית היו הם עצמם כששיתפו פעולה עם המעצמות האירופאיות מאות בשנים .

 6. איריס חפץ

  סוף חזק.

 7. אפרת שני-שטרית

  נפלא!

 8. שרונה

  הרגת אותי מצחוק.

 9. חן

  "גם אין טעם להתווכח עם הנתונים שמהדהדים במאמר לגבי ההצלחה האסיאתית."

  הנה מאמר ממש מעכשיו: http://thenewinquiry.com/essays/not-all-nerds/
  על הגזענות בעמק הסיליקון – שכן, אסיתיים מאוד נוכחים בו, מצטיינים במקצועות הנדסיים/תכנות והם בערך חצי מכוח העבודה – אבל איכשהו כל מי שמקודם לתפקידים בכירים, יעני מנכ"לים וכו' הוא תמיד, תמיד גבר לבן. איזה צירוף מקרים?!
  ובכלל, זה שנראה לו שהאסייתים בארה"ב "לא מתבכיינים" (= לא מוחים נגד הגזענות הקשה שהם חווים על-אף ההצטיינות שלהם), סימן שהוא לא מכיר מספיק אסייתים.
  נ.נ.ב. אולי ההצטיינות של האסייתים (בכל המדדים שאי אפשר להפלות בהם) היא *בגלל* שהם לא אימצו את הזהות המערבית מהתחת שארה"ב מציעה להם ולא למרות? הרי אנחנו רואים שהרבה סינים בסין, יפנים ביפן וקוריאנים בקוריאה לא נופלים בהישגים שלהם מאסייתים בארה"ב. אבל איכשהו נראה לי שהוא לא בקטע של לאמץ זהות אסייתית, אפילו שהוא כנראה נולד וגדל כל חייו ביבשת אסיה! צודק, למה לו ללמוד מכל מיני ילידים כשאפשר להרצות בפטרונות, באמת…

 10. פריץ היקה הצפונבוני

  עד כמה שידוע לי ,רוב המהגרים לארצות אחרות שואפים להשתלב בתרבות הארץ הקולטת. אני לא מקבל דרדור בכונה. אני גם לא רואה שמהגרים מעירק בעיקר העירטניים שבהם, שעל אף הירידה ההתחלית שקמו במידה רבה את מעמדם. דומים למהגרים ממרוקו שרובם היו בני שכבות עממיות שכישוריהם לא כל כך נדרשו כאן( מה על הנשים שלא למדו כלל ונשארו אנ=אלפבתיות והושאו כילדות. גם בזה אנחנו אשמים? אני גם לא רואה הרבה סולידריות עדתית למשל בין תשובה,יוצא מעברה שהתעשר לאחיו לעדה.אבל ודאי שחולשות אנוש שיחקו תפקיד בהעדפת אנ"ש. מה אנחנו אשמים שקבלנו פיצויים מגרמניה על אבדן רכושינו והסבל בשואה. יורשה לי גם להזכיר שעד סוף מלה"ע 1 הספרדים בארץ היו האליתה הכלכלית אדמיניסטרטיבית. עכשיו לא רק הקיבוצים נהנים מהעדפות המועצות האזוריות ע"פ עיירות הפיתוח אלא גם מושבי העולים הכלולים בהם למה ממשלות הימין שכביכול דואג למזרחיים שמצביעים בעדו לא עשה דבר לשינוי המצב. ועל הדכוי שלה פלסטינים אזרחי ישראלי ושזה ממש מגיע למלחמה נגדם אין לכם מה להגיד?.

  1. שאול סלע

   בזמנו נשאלה שאלה אם בדקו את ההצלחה היחסית של המהגרים מעיראק, וזו תגובה שהופיעה באתר קדמה.

   [..] . ""יש מחקר שנעשה על העיראקים ואיך הסתדרו. המסקנה היא שהם היו אלימים ודרשו את זכויותיהם. אכן חבר הביא חבר ובן משפחה הכניס בן משפחה לערים כמו רמת גן, ירושלים וחיפה, אבל עיקר הפעולה נעשתה על ידי פעילים עיראקים אנשי שמאל וקומוניסטים שלא קיבלו את הלוקשים שמכרו להם במפאי. לזה נוסף הפן שהעליה העיראקית היתה העליה הראשונה הגדולה של יהודים משכילים והיה יותר בלאגן מאשר בהמשך. העולים שוכנו במעברות בבאר שבע אבל הם יכלו לברוח למרכז הארץ. מהכישלון הזה בן גוריון למד איך לפזר את העליה מצפון אפריקה במקומות נידחים שאוטובוס לא מגיע אליו. זו בעיקר הסיבה להבדל הסוציו אקונומי, שרך אגב הוא גם לא כל כך גדול כפי שעיראקים רבים רוצים להתהדר בו (משחקים את שיטת ההפרד ומשול הידועה, "אנחנו העיראקים הסתדרנו, לא כמו המרוקאים"), ההבדל העיקרי הוא שהיתה להם נגישות למסחר קטן ולמרכזי ערים ולהשכלה אוניברסיטאית (עם נומרוס קלאוסוס כמובן) בערך עשרים שנה מוקדם יותר מהמרוקאים והתימנים. זה כל ההבדל. אבל מאחר והעקומה לא ממש שונה אז יוצא שרמת ההשכלה הכללית של יהודי עיראק , כמו של יהודי מרוקו ומצרים נמצאת בירידה מאז שהם עלו ארצה ועד היום."[..]

 11. צבי

  אמרתי ש" אין טעם להתווכח עם הנתונים שמהדהדים במאמר לגבי ההצלחה האסיאתית." כיוון שרוח דבריי היא שהם כולם מופרכים. לא התכוונתי לטעון שעובדתית הוא צודק.

 12. גל

  לדעתי מר הדר צודק במאה אחוזים. הבכינות המזרחית היא זו שתקעה אותם. חצי ממשפחתי עלתה מרומניה לאחר מלחמת העולם השניה והם התחילו עם נתוני פתיחה ממש גרועים בדומה לכול הסיפורים של המזרחיים. שיכנו אותם בפחונים בשכונת שובע בתל אביב, פינו אותם משם כדי לסלול את כביש איילון. סבתא שלי חיה ברחוב אלנבי ליד בניין צים הישן. כן כן היא היתה הומלסית וישנה ברחוב. אבל, שניבניה שנשלחו ללמוד בקיבוצים כי היא לא יכלה לכלכל אותם התגיסו לצבא ושרתו ביחדות מבחרות בלי להתבכיין. אח של אבא שלי נהרג ואבא שלי נפצע קשה במלחמת לבנון השניה. לעולם לא שמעתי בבית התבכינות על מר גורלם או על הדרת התרבות הרומנית מכלי התקשורת. לעולם לא שמענו בבית איך דפקו אותנו ושכנו אותנו בפחונים ואחרכך זרקו אותנו לטובת סלילת כביש אילון. להפך שמענו שלכולם היה קשה וקר באמצעות עבודה קשה מגיעים להשגים. שמענו שאנחנו ישראלים ולק מהמקום הזה וצריכים לתרום בלימדה ועבודה קשה. סבתא וסבא שלי נצולי שואה אבל לא בקשו מעולם כספים וישדאגו להם. הם חשבו שאף אחד לא חייב להם כלום וגם את כספי השילומים הם דחו כי הם לא רוצים כלום מהם. אבל כל יום אני שומע את הבכינות של עולי המזרח על הדרת תרבותם וכמה שהתעללו באם הממסד האשכנזי ועדיין עם כל הבכיונות יש כאלו שהתקדמו ויש כאלו שלא. האנשים שהתקדמו עשו זאת האמצעות עבודה קשה נקודה.

 13. יניב

  זה אכן היה מאמר שכולו הבלים, מההשוואה דרך הנתונים ועד למסקנות.
  תודה על תגובה נחוצה!
  ואכן, גם עצם "סיפור ההצלחה" האסייתי מבוסס על סטריאוטיפ שטחי ומומצא, בלי קשר לכך שההשוואה עצמה פשוט מגוחכת (שלחתי להם משהו על זה, נראה אם יפרסמו אם כי אין לי ציפיות מ'הארץ', שעצם זה שהוא נותן במה לדברים האלה מעידה על דלות העריכה שם).

 14. דן עמוס

  שני הכותבים לא נוגעים בנושא המרכזי, התרבות.
  התרבות המוסלמית היא תרבות כושלת ולא משתלבת במדינות המערב בזמן שהתרבויות האסייתיות: קונפוציוניזם, בודהיזם והינדואיזם גמישות יותר בתאוריה ובמבחן המעשה. בכל מדינות העולם מהגרים מתרבויות אלו השתללבו היטב, הטמיעו את התרבות המערבית והצליחו בזמן שמהגרים ממדינות האיסלאם גם כמה דורות אחרי עדיין עוינים את תרבות המערב, חיים בגטאות ולא משתלבים בחברה המערבית. היהודים שהגיעו ממדינות האיסלאם אומנם אינם מוסלמים בדת אך תרבותית הן מושפעים עמוקות מהתרבות שבה חיו מאות שנים ודפוס אי ההשתלבות שלהם דומה לאי ההשתלבות של מהגרים מוסלמים במערב. גם דפוס ההתקרבנות דומה.

 15. יוסי דהאן

  הבעיה עם מאמרים מופרכים כאלו שהם מאלצים את המגיבים להשקיע הרבה יותר מחשבה בתגובה משהכותב השקיע בכתיבתם. אבל עתה לפחות יהיו פחות אנשים שיחזרו על ההשוואה המופרכת הזו.

 16. לוגי

  אני לא יודע עד כמה יש בכלל בעיה של מזרחיים של הדור השלישי. הרושם שמתקבל הוא שאם יש בעיה אז היא חמורה הרבה פחות מבעבר. למעשה במקרים רבים אי אפשר לזהות 'מזרחיות' בשל נישואין מעורבים וטוב שכך.
  מאמר כזה חייב לבסס קודם כל את העובדות שבבסיסו.