30 ש"ח לשעה. זה מינימאלי

עליית שכר המינימום יכולה לשפר משמעותית את חייהם של עובדים רבים שחיים בעוני. רק מי שמנותק נפשית ותודעתית מהחיים בעוני יכול לחשוב ש-4,300 ש"ח בחודש מספיקים. אבל, מעסיקים גדולים במגזר הפרטי והציבורי צפויים להתנגד. האם הכנסת תתמוך?
אבי דבוש

"אדם בתוך עצמו הוא גר" אומר השיר המפורסם של שלום חנוך. מסתבר שגם מקבלי החלטות ופוליטיקאים גרים בתוך עצמם ועולמם בלבד. אחרת, איך נוכל להסביר את העובדה שיש מישהו מהם שחושב ברצינות שאדם יכול לעבוד במשרה מלאה (קרוב למאתיים שעות בחודש!) להשתכר 4,300 שקלים ולחיות באופן מכבד. כיצד יכול ברצינות מי שמעורה בשגרה יומיומית של הישרדות כלכלית, לחשוב שבסכום הזה ניתן לשלם על דיור בסיסי, מזון, תחבורה, מים וחשמל, תקשורת, מיסים וחינוך לילדים? הרי מדובר בטירוף.

אחת משתי מסקנות: או שמדובר בנתק נפשי ותודעתי של מי שמעולם לא רעבו ללחם, לא חישבו את כספם ברמת השקלים, לא נפלו לבורות של מינוס בבנק ולא חיו יום אחד ללא רשת ביטחון כלכלית. או שמדובר בסדר עדיפויות ברור שאומר: נשקיע במעסיקים, אילו שיש להם, על חשבון העובדים. נייצר שוק עבודה נצלני במודע, משום שבעלי ההון הם קהל היעד אליו אנחנו נושאים עיניים ולא 99 האחוזים.

סייעות בגני ילדים הן בין המשתכרות שכר מינימום. צילום: דן לזר
סייעות בגני ילדים הן בין המשתכרות שכר מינימום. צילום: דן לזר

 

כך או כך, המאבק החדש הקורא להעלות את שכר המינימום לשעה מ-23 שקלים ל-30 שקלים לשעה, הוא מאבק הכרחי שיכריח את מקבלי ההחלטות לנקוט עמדה. זו עלייה משמעותית של כשלושים אחוזים, מה שיעלה את השכר החודשי בכאלף שקלים לחודש. מהלכים דומים בעבר (למשל, בממשלת אולמרט כאשר עמיר פרץ, שהרים את דגל שכר המינימום בבחירות 2006, הביא לעלייה משמעותית שלו) לא הובילו לפיטורים, כפי שמנסים להפחיד נציגי המעסיקים. הם כן יכולים להביא לעליית עניים עובדים רבים מעל לקו המינימום ואפילו להגביר את הצמיחה במשק, כאשר מי שלא יכלו לסגור את החודש יוכלו להיכנס למעגל של השקעה וצריכה.

המהלך להעלאת שכר המינימום לשלושים שקלים לשעה הוא מהלך קונקרטי. על שולחן הכנסת מונחת הצעת חוק כזו, של חבר הכנסת דב חנין. למעלה משישים חברי כנסת חתמו על תמיכה בהצעת החוק. הרצינות הזו היא סיבה לדאגה. ברור שיש בעלי עניין משמעותיים שירצו לבלום את היוזמה הזו. בעלת העניין העיקרית היא, תתפלאו או לא, הממשלה. ממשלת ישראל היא המעסיקה הגדולה במשק ומעסיקה לא מעט א\נשים בשכר המינימום או בשכר קרוב לזה. העלאת שכר המינימום משמעותה עשרות מליוני שקלים בחודש לטובת השלמת השכר הזו. גם מעסיקים גדולים אחרים, אם במגזר הציבורי (עיריות, אוניברסיטאות) ואם במגזר הפרטי (מפעלים גדולים, ארגוני מעסיקים) צפויים להתנגד.

חשוב להקשיב לכל אילו ולבנות מנגנוני פיצוי לעסקים קטנים, שמתקשים באמת להרים ראש מעל המים. אבל אסור להתפשר. מדובר במאבק על דמותה של המדינה הזו. האם היא תיתן יד לניצול מחפיר של מאות אלפי עובדים "שקופים", או שתיתן להם ולילדיהם סיכוי לחיים אחרים, טובים יותר?

כנסת ישראל – בידייך הפתרון.

התפרסם לראשונה ברוסית באתר רלבנט

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מוישה

  למה זה מוצג פה בתור עניין של רוסים?אי אפשר לדבר יותר על שום דבר ציבורי בלי להדביק על זה תווית של איזה עדה או תת-תרבות? העוקץ בחיאת קפצתם את הכריש מזמן. הגיע הזמן להתקפל.

 2. שימי

  גם 30 ש"ש לא מספיק, בוא נעשה חשבון פשוט :
  שכירות: 3000-4000 ש"ח
  מזון : 1500 ש"ח
  חשבונות :ארנונה,מים,חשמל,טלפון : 1000 ש"ח
  נסיעות : נניח תחבורה ציבורית 250 ש"ח
  5250-6250 ש"ח, והמחיר הגבוה הוא היותר ריאלי.
  וכמובן שזה לא כולל ילדים, חסכונות, הנאות, כלום, רק להרים את הראש מעל המים.
  שכר המינימום צריך להיות 6500 ש"ח נטו, שזה 37 ש"ש נטו.

 3. דןש

  יש לקבוע אותו על פי ההישרדות הכלכלית. כלומר, על פי הסכום הנדרש בעבור דיור בסיסי, מזון, תחבורה, מים וחשמל, תקשורת, מיסים, שמירת תנאים סוציאלים, בריאות, חינוך לילדים וכו'.

  אני מניח שתהיה תקופת מעבר קשה במשק, מפעלים עשויים להסגר. לפיכך יש להתייחס לסבסוד מפעלים קיימים, תוך כדי הקמת מפעלים שיהיו רווחיים בתנאי השכר החדשים.

  המדינה כמעסיק נכבד ולא כ"מעשיק" – חייבת להיות הראשונה במהלך זה.

 4. אברי

  העלאת שכר המינימום הוא מעגל שוטה ותו לו !
  העלאת שכר המינימום תגרור בעקבותיה דל התייקרויות אשר יקזזו את כל התוספת ויותר מכך !
  עדיף להפחית מיסים , ובמיוחד את המע"מ !

  1. שימי

   אברי, כשהמדינה בוזזת באמצעות מנהל מקרקעי ישראל עשרות מליוני שקלים על כל
   שטח המיועד לבנין היא גורמת בעצמה להעלאת המחירים, ההנחה שלך נכונה
   כשאין עיוותים והשוק חופשי ותחרותי באמת, ישראל רחוקה מלהיות קפטיליסטית,
   זה פיאודליזם מודרני, ועד שהעיוותים העמוקים במשק וברשויות הישראליות יתוקנו,
   אין שום סיבה שאזרחיה ימשיכו לסבול, והעלאת שכר המינימום והצמדתו ליוקר המחיה
   היא הפתרון בזק שיתן תשובה במיידי.

 5. dror BDS

  "בממשלת אולמרט כאשר עמיר פרץ, ש…".
  Olmert is a war criminal
  Peretz is a war criminal.
  and as a punishment, because you forgot to maintain that, i will quote from Parshanenu
  נחמיה שטרסלר: "הספין החדש: יוקר המחיה". (haaretz)
  "לפיד מ־פ־חד. הוא יודע, שאם יחתום על הצווים — דרך המלך להורדת מחירי המזון המופרזים — כל עשרות מועצות הייצור החקלאיות וארגוני החקלאים, הקיבוצים, המושבים, האיכרים, מגדלי הבקר, מגדלי העופות, הלולנים והרפתנים יוציאו עליו דין רודף. הוא יוכרז כמי שהורס את החקלאות וגורם לרעב המוני. אליהם יצטרפו כל מפעלי המזון הגדולים, מתנובה ועד אסם".
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2484883

  Avi Dabush, you are vegetarian, aren't you? You also know that the war criminal Peretz made more damage than benefit even to the jewish people in the Zionist state, don't you?
  30
  NIS per hour can make more damage than benefit, even Dov Hanin knows that. But Dov Hanin doesn't really want to לשפר משמעותית את חייהם של עובדים רבים שחיים בעוני. otherwise he would been answered to some questions that had been asked at his facebook page, but he chose to ignore, as Ashkenazim Tomchey Hadash use to do while they were asked questions.

  מועצות הייצור החקלאיות וארגוני החקלאים, הקיבוצים, המושבים, האיכרים, מגדלי הבקר, מגדלי העופות, הלולנים והרפתנים, those are the enemies of the Mizrahi struggle also, and Dov Haneen, the carnivore Dov Hanin, knows it very well. How does he know? because he reads Haaretz? No. Because he is an Ashkenazi., and Ashkenazim know

 6. אלי אמינוב

  אמנם 30 ש"ח לשעה זה עדיין סכום שמספיק אולי לצרכים בסיסיים, אך כדרישת מינימום היא סבירה ומידתית. לו היה בארץ איגוד מקצועי אמיתי גדול, הוא היה מעלה דרישה תקיפה יותר – אבל אין. ההסתדרות איננה איגוד מקצועי משום שהנהגתה איננה נבחרת ישרות על ידי העובדים אלא באמצעות מנגנוני המפלגות שהאינטרסים שלהם שונים מאלה של העובדים. הדוגמא של עיני שהפך למשמר הגבול של הנהלת בנק דיסקונט נגד העובדים, מצביעה לא על האיש אלא על המנגנון בו צמח. הדרישה למינימום 30 ש"ח לשעה יצאה לפני למעלה משנה מכוח לעובדים שהוא איגוד מקצועי דמוקרטי אך קטן, ויו"ר ההסתדרות הנוכחי , לו היה באמת ראש איגוד מקצועי הרוצה לעזור לעובדים היה מצטרף לדרישה. אולם האדון ניסנקורן מנסה להעלות דרישה נמוכה יותר, הן כדי שלא יטענו שהוא מחקה באיחור רב את כוח לעובדים אך בעיקר לא להרגיז את המעבידים.

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  אבי דבוש צודק.

 8. עמית

  מי שמשתכר בשכר המינימום זה לא רק אם חד-הורית שעובדת כסייעת בגן ילדים, אלא גם מאות אלפי נערים ונערות, צעירים וצעירות, שאין לרובם משפחה לפרנס, ועובדים בעיקר כדי לממן מותרות.

  העלאה של שכר המינימום משמעותה עוד כסף לאותה סייעת, וגם עוד כסף לאותם מאות אלפי צעירים, על חשבונם של עסקים גדולים וקטנים, שחלקם באופן טבעי יקצצו תקנים ויפטרו עובדים. יכול להיות שכתוצאה מהמהלך דווקא הסייעת בגן תפוטר בעוד רוב הצעירים שעובדים כדי לממן נסיעה לתאילנד ישמרו על מקום עבודתם..

  במקום להאבק על שכר המינימום, שיצ'פר גם את מי שבאמת צריכים את הכסף וגם את מי שפחות, נכון יותר להאבק מאבקים ספציפיים להעלאת שכרם של עובדים במקומות הנכונים.