מלחמת הכל בכל, הנה אני באה

כמה זמן יוכלו האליטות בישראל להחזיק את כולנו בני ערובה להפקעת הפוליטי מחיינו? בהיעדר הפוליטי, הכוח עובר טרנספורמציה לאלימות לא מבוקרת. דם ועוד דם ועוד דם
מרזוק אלחלבי

ישראל כמדינה וחברה דוהרת אל קץ הפוליטיקה בהיותה אומנות המשא ומתן והחתירה המתמדת למציאת איזונים לא רק בין כוחות אלא גם בין אינטרסים. מישהו כאן החליט שפוליטיקה במשמעותה זו לא מתאימה לישראל יותר, לא בכלכלה – חברה ולא ביחס לסכסוך באזור. מלת הקסם בישראל היא השימוש בכוח כדי למקסם רווח ולדמות עוצמה. רק במסגרת הזו נוכל להבין את החתירה לעקוף את בג"ץ המטיל מדי פעם הגבלות מזעריות על הממשלה ומונע עוולות נגד אזרחים, או את הקיטוב, את פערי המעמדות, פערי רמת השירותים בין המגזרים, את רווחי העתק של חברות החזקות העושקות את האזרחים ומנכסות לעצמן משאבי טבע על חשבון הדורות הבאים, וכמובן, את הדרתם עד עפר של האזרחים הפלסטינים בישראל. רק במסגרת הזו ניתן להבין את העמדה הישראלית המתעמרת בשלום ובכל סיכוי שמא משהו ממנו יגע בארץ מדממת זאת ויסיים את הכיבוש.

מישהו החליט להוציא חוזה על ראשה של הפוליטיקה במשמעותה הדמוקרטית המאפשרת הוויה ושיח אזרחי. ראה יוקר המחיה! מי לא שמע ומי לא ידע ובכל זאת, כאילו לא הייתה מחאה. שיעורי העוני גדלים מדי דו"ח על כל המשתמע מכך (כל ילד שלישי וכל אזרח רביעי עניים הם) והעוני רק מתרחב, עשורים של דיכוי ערבים אזרחי המדינה ולא קורטוב של חמלה ותיקון, כמעט חצי יובל של כיבוש ועוולותיו והכיבוש הפך למסיבה סביב מדורת השבט שהחלה רק כרגע, יוזמה ערבית נדיבה מונחת על שולחנו של הישראלי והקברניטים דוחים בשאט נפש כאילו עסקינן בטומאה. במצב זה, טבעי שגישות "לא פוליטיות" יפרחו וישגשגו. הסירוב העיקש לדבר שלום ולו למראית עין, ריכוזיות ממארת ורווחי שיא במשק, פנאטיות לאומית עיוורת, גזענות גלויה הפושה במיינסטרים, העדר סולידריות, חמלה וסובלנות. מצב זה הוליד תגובות נגד בצד הפלסטיני שגם הוא נתקף אובססיה לגישות לא פוליטיות – גם בהשפעת התמורות המרחיקות לכת באזור – שאף הן לועגות לפוליטיקה כמו"מ ומדברים גבוהות על החזרת עטרה ליושנה ע"י הקמתו מחדש של שלטון הח'ליפות (מלפני 1400 שנה!) שישים קץ למדינות ולכופרים גם בישראל! ואין ספק שגם הערבים בישראל נסחפו בלהט הדברים, אחדים מהם מלמדים סניגוריה על דאע"ש ומצדיקים את מפעלו, וחלקם מבטיח הקמת חליפות אסלאמית כאן שבירתה בירושלים!

נפתלי בנט2
המצב מעודד התנהלות לא אחראית בכל דרג שהוא, החל בממשלה וכלה באחרון האזרחים. נפתלי בנט, שר הכלכלה, כמשל. צילום: מתי מילשטיין (cc by-sa)

המצב הפוסט פוליטי הוא מצב נפיץ – ראה את הימים של המלחמה האחרונה על עזה ואת האווירה המתוחה בירושלים ואת מעשי הרצח הרודפים אחד את השני! בכל מקום שנדרוך, ישנו פוטנציאל להתלקחות ולא כי אנשים ששים לזה, אם כי יש כאלה, אלא כתוצאה של העדר הפוליטי. המצב מעודד התנהלות לא אחראית בכל דרג שהוא, החל בממשלה וכלה באחרון האזרחים. בימים האלה, האוויר בישראל דחוס וגם הזמן והאנשים מיואשים מהלכים חמי מזג על שברי זכוכית. ומישהו יושב לו שם למעלה וחושב שהכול בשליטה והמצב לא כל כך רע אלא להפך, מאוד נוח והזמן מיטיב עם ישראל. זהו האיש שהחליט לסיים את הפוליטיקה בהוויה הישראלית ולהכניס את המדינה, את אזרחיה ואת עתידה למצב הפוסט פוליטי המזכיר את "מצב הטבע" של הובס. מצב הטבע יוצר מצב של מלחמת הכול בכול, מכריח את האנשים והקבוצות להתגונן ולהילחם, כשידו של החזק תהיה על העליונה. האליטות האוחזות במושכות בישראל גמרו אומר להמר על הכוח לבדו, על החרב בגלגוליו הטכנולוגיים החדישים והטוטאליים. הן אחוזות פונדמנטליזם טכנולוגי. התנהלות המתאימה למצב הטבעי ולמצב הפוסט פוליטי כאחד. לאליטות אלה יותר מאליבי אחד להצדיק את גישתן. הן משתמשות במציאות העגומה שהן יצרו כדי להצדיק את המשך הסטטוס גוו. וכמובן, הן משתמשות בחורבן שהמיטו על העם הפלסטיני והרצון של עם זה להשתחרר מלפיתת החנק שלהן כדי להצדיק המשך שליטה במשאביו ובגורלו.

השאלה כעת היא כמה זמן יוכלו האליטות בישראל להחזיק את כולנו בני ערובה להפקעת הפוליטי מחיינו? דומני, שלא להרבה זמן. בהיעדר הפוליטי, הכוח עובר טרנספורמציה לאלימות לא מבוקרת. הסכנה במצב של העדר הפוליטי היא שהכול נמדד אחרת ונחווה אחרת. גם הטובים והאמיצים בינינו יתפסו את הקיום שלהם כאן בפריזמה של "להיות או לא להיות", להישאר או ללכת. ואין פלא שהטובים הולכים או אורזים ברגעים אלה את המזוודות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילנה שזור

  אכן דברך נבונים ונכונים אך לצערי המסקנה שלי הפוכה. זו הפוליטיקה שאותה אנו צריכים להוקיע. משמע, לא זו השפה שלי, אני רוצה פוסט פוליטיקה משמע להפקיע את ההתנהלות האזרחית מידי הפוליטיקאים ונציגיהם העו"דנים והעסקנים ומועסקי המדינה, והשבתם לאזרחים באמצעות נגישות טכנולוגית. העתיד כאן והוא שלנו. או כמו שאומר חכמנו אשר עידן, ההמון חכם מהגאון!

 2. גל לוי

  ואם חסרו דוגמאות בא נתניהו וביקש להציל את ממשלתו המקרטעת תוך ריקוד נוסף על הדם (כן, ביטוי שנשחק לעייפה היום) והציע ממשלת אחדות. ממשלת אחדות שתאפשר לו להמשיך את הכאוס הזה, להעביר את התקציב שאין בו בסופו של דבר רפורמה מבנית אחת שתוכל להבטיח כאן שינוי, וכמובן להמשיך לרקוד את רידוק מדינת היהודים הבוכיה שמקרבנת את עצמה מול האפשרות להביא לכאן קורטוב של יציבות.

 3. דןש

  שהמפלגות המובילות בה ( הליכוד – נתניהו והבית היהודי – בנט ושות ) לא הסתירו את דרכן לפני הבחירות. ההפרטה המוגזמת, ללא בקרה ( אני בעד הפרטה מבוקרת ), מתן "מתנות" לטייקונים המביא לקיטוב ולפערי המעמדות. זאת מבלי לפעול למען קידומן של השכבות החלשות ולתת להן כלים אמיתיים לפריצה קדימה. שלא לדבר על הדרתם עד עפר של האזרחים הפלסטינים בישראל. כמוהן גם הצהרות חלק מחבריה המתסיסות את השטח ומונעות התקרבות להסדר כל שהוא עם הפלסטינאים. זאת למרות שראש הממשלה בהצהרותיו ולא במעשיו תומך בהקמתה של מדינה פלסטינאית לצדה של מדינת ישראל, בגדה המערבית של הירדן.

  רק יציאה מ"שבלונת" התמיכה באותן מפלגות, המביאות עלינו את המצב המתואר לעיל.- עשויה להביא לשינוי וליציאה למרחב. אם לא יעשה כן ה"מזוחיזם" ישלוט בכיפה ונמשיך להלין עד קץ.

  חבל רק שגם מבין מפלגות האופוזיציה, אין כאלו היוצרות תקווה, בעלות יכולת אלקטורלית "לסחוף "המונים"".

 4. אברהם

  לא ייאמן כיצד מדיניות של אדם אחד הופכת חייהם של אזרחי מדינה שלמה
  לגהינום- כלכלי, בטחוני, תרבותי וכל מה שאתם רק מעלים על דעתכם
  אז, לכל אוהדי המשיח ביבי – אל תשכחו אותו גם בקדנציה הבאה.

  1. פריץ היקה הצפונבוני

   אלה שנפגעים יותר מכל ממשיכים להצביע בעדם? למהעדיין יש וטים שצועקים""רק בלי
   ש"ס?למה במקום להצטרף למחנה השלום . הם צועקים על,,שויון בנטל" ולא מבינים שמשחקים לידי נציג העשירים שחטף את המחאה החברתית .למה 05 מחיון של,,המחאה החברתית לא מבינים שבלי שלום והממסד השלטוני מסרב שלום (ראה התיחסות להצעת הליגה הערבית לחיסול הסכסוך אינה זוכה לתגובה) שפיכות הדמים נמשכת ומחיר הקוטג' והמילקי שכל כך חשוב להם לא ירד?

   1. 0מולני1

    ההצעה הסעודית אינה שלמה – ואינה כוללת פיתרון לבעיית הפליטים.
    כמו כן, היא דורשת חזרה לגבולות 67', שפירושו העתקת כמות גדולה של ישובים. דרושה גמישות בהחלפת שטחים.
    ולבסוף, נראה שהפלסטינים עצמם אינם מעוניינים בהצעה הסעודית – הם מעוניינים למשוך זמן ולגרום להקמתה של מדינה פלסטינית בלחץ בינלאומי מבלי שיוותרו במאומה מכוונתם להשתלט על שאר פלסטין ההיסטורית, באמצעות חמאסטן 2 שתיוולד בשעה טובה בגדה, ובאו טילים עליך ישראל.

 5. אופירה גמליאל

  כל המוסיף גורע.
  עם זאת, וסליחה על הקרצייתיות – יש שתי טעויות דפוס מצערות משהו. שיתפתי בשמחה, אגב, כי האבחון הזה מדוייק מאוד בעיניי.

  אנא תקנו:
  על החרב בגלגוליו >>> בגלגוליה
  המשך הסטטוס גוו >>> קוו

  תודה מראש,