הזניית ההיסטוריה המזרחית בידי מזרחים

לרגל יום הפליטים היהודים מארצות ערב אנחנו מפרסמים שוב קטע מרשימה שפורסמה ב-23 במאי 2003 באתר המזרחי "קדמה" זצ"ל. רשימה שלמרבית הבושה והצער ממשיכה להיות רלוונטית גם היום לאור פעולותיהם של שמעון אוחיון מ"ישראל ביתנו" והחומרים של "הדסים" – עמותת הבית של מפלגתו
שיקו בהר

אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה, קִרְיָה נֶאֱמָנָה; מְלֵאֲתִי מִשְׁפָּט, צֶדֶק יָלִין בָּהּ–וְעַתָּה מְרַצְּחִים.

(ישעיהו, כ"א, פסוק א')

[…]

אני מציע לכל דמוקרט/ית ישראלי/ת הוגנים ובעלי כבוד עצמי מינימלי ללמוד את ההיסטוריה של המזרחים בשנות ה-40 וה-50 בעולם הערבי בדיוק באותו אופן ביקורתי שבו הם ודאי כבר למדו את ההיסטוריה של המזרחים בתוך ישראל בשנות ה-50 וה-60. קיים כבר מספיק חומר ביקורתי על התקופה הזאת בעברית, אנגלית וערבית. חשוב מכך: אסור לאף אדם – קל וחומר למזרחים דמוקרטים ואלטרנטיביים – להזנות את ההיסטוריה המזרחית רק משום שציונים אשכנזים גרשו פלסטינים רבים ב-1948, הפכו אותם לפליטים ושדדו את אדמותיהם ורכושם (בעיקר הקיבוצים).

גם אם המשטרים הערביים חטאו כלפי תושביהם היהודיים – ואגב, פחות ממה שמתואר בספרי ההיסטוריה התעמולתיים-ציוניים של ישראל – הרי שאין בכך מלהמעיט כהוא זה מחטאי הציונים כלפי הפלסטינים. חטאים אלו היו חמורים הרבה יותר מחטאי המדינות הערביות נגד יהודי ערב. דוגמה קטנה כדי לסבר את האוזן: האם מישהו ראה פלסטיני עולה באופן יחסית מסודר על מטוס ומוטס החוצה כפי שארע לדוגמה ליהודים התימנים, העיראקים והאלג'יראים? לבד מכך, הרי יודע כל דרדק שחטאיהם של הציונים האשכנזים כלפי הפלסטינים עד 1948 היוו גורם מכריע ומרכזי בריסוק החיים היהודיים בארצות ערב בשנים שלאחר מלחמת 1948 (שלא להזכיר כלל את הערכים "חיסול הגלות" ו"חיסול הגולה" שבעבורם פעלו השליחים הציונים מראשית שנות ה-40 כולל כמובן במדינות ערב).

מזרחים דמוקרטים משוחררים ברוחם – שנפשם עדיין לא הושחתה ו/או סוממה לחלוטין ע"י מנגנון ההיסטוריוגרפיה הציונית-אשכנזית – חייבים לדבוק בערכי הצדק האוניברסליים ו/או היהודיים ולומר דבר פשוט בקול צלול וברור: "אדרבא, יכפרו מיד הציונים האשכנזים על חטאיהם כלפי הפלסטינים וכך יוקל לנו לדרוש מהמדינות הערביות לכפר על חטאיהן שלהן כלפי הורינו."

בית הכנסת באוראן, אלג'יריה. לפי ויקיפדיה, בית הכנסת, הופקע ב-1975 והפך למסגד.
בית הכנסת באוראן, אלג'יריה. לפי ויקיפדיה, בית הכנסת, הופקע ב-1975 והפך למסגד.

יתירה מכך, מזרחים בעלי יושר מינימלי חייבים גם לשאול: מדוע שאך ורק הקורבנות – בין אם פלסטינים או מזרחים – ישלמו על מה שקרה ב-1948? אם ציונים אשכנזים גנבו רכוש מערבים-פלסטינים, וערבים-לא-פלסטינים גנבו רכוש מיהודי ערב (המזרחים) – אז למה שהציונים האשכנזים והערבים-הלא-פלסטינים "יתקזזו" ביניהם על מה שהם שדדו וזאת בשעה שהשדודים הפלסטינים והמזרחים לא יקבלו כלום ממה שנשדד מהם?

ומי בכלל הסמיך את מדינת ישראל לדבר בשם המזרחים בעולם ולנכס את רכושם הפרטי? האם בני משפחותיהם של יהודי אירופה מתירים למדינת ישראל לנכס לעצמה רכוש יהודי פרטי שנותר באירופה? האם יש אירגון יהודי – ציוני או לא-ציוני – כלשהו שהביע הסכמה למין ניכוס שכזה ע"י ישראל? ודאי שאין.

האם לא יותר לוגי, צודק ומוסרי לדרוש שהחומס הציוני-אשכנזי יפצה ישירות ומיידית את הפלסטיני אותו הוא שדד ב-1948 ושהחומס הערבי יפצה ישירות ומיידית את המזרחי אותו הוא שדד בשנים שאחרי 1948 (בין השאר כתגובה – בלתי חוקית ולא מוצדקת בעליל – לשדידתו הראשונה והמקורית של הציוני-אשכנזי את הפלסטיני)?

אסור באיסור חמור להזנות את ההיסטוריה של המזרחים ולהפכה לעלה תאנה רופס שבאמצעותו מנסים ציונים אשכנזים לכסות על ערוותם וחטאיהם מ- 1948.

[…]

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. תמי

  1. אי אפשר להשוות בין בריחה/גירוש בזמן מלחמה להגירה בגלל רדיפות למיניהן ("האם מישהו ראה פלסטיני עולה באופן יחסית מסודר על מטוס").
  2. מדינת ישראל דווקא כן הסכימה מספר פעמים לפצות את פליטי 48 (כמובן שזה תלוי בהגעה להסכמה על גובה הפיצויים), הפלשתינים סירבו כדי לא לוותר על זכות השיבה.
  3. יש בהחלט ארגונים (כולל מדינת ישראל) שתבעו ותובעים פיצויים על רכוש פרטי שנגזל בתקופת השואה, כדי להעבירם לידיים ציבוריות. רוב האנשים שרכושם נגזל גם נרצחו, ולכן אם לא יתבעו פיצוי בשמם זהו מצב של "הרצחת וגם ירשת".

 2. מאיר עמור

  ד״ר משה בהר. תודה רבה. דבר דבור על אופנו. הכל במעט. תודה. עשיית צדק קשה לבעלי השררה, הכוח ובעיקר לשודדים. השררה והכוח והשוד הם תוצר של אלימות (גם אם היא לאומית או ״ציונית״ וגם אם היא של יהודים, ערבים או נוצרים).

 3. שושנה גבאי

  על שהטבת לבאר- בעיקר ליהודים המזרחים שגורלנו כרוך בגורל הפלסטינים שאי אפשר להשתחרר מהדיכוי שלנו ולזרוק את הפלסטינים מדממים בצידי הדרך לנפשם. פשוט אי אפשר.

 4. עמית

  1. המאמר כולו לוקה בכשל איש הקש. אף אחד לא מציע קיזוז בין הרכוש היהודי בארצות האסלאם לרכוש הפלסטיני בישראל. אף אחד. ההצעה הקונקרטית היחידה שעלתה בנושא הייתה על ידי אהוד ברק בקמפ דיוויד, שהציע קרן בינלאומית **שתפצה את הפליטים בשני הצדדים**. ההפך מקיזוז – פיצוי הדדי. ככל הנראה אולמרט הציע הצעה דומה ב-2008.

  2. מה מבדיל בין 6 מיליון היהודים שנרצחו בשואה לבין שאר עשרות מיליוני הקורבנות של מלחמת העולם השנייה? לא מעט אנשים שואלים את השאלה הזו. הרי חייהם של ששת המיליונים לא שווים יותר מאלו של שאר קורבנות המלחמה. אז מה מבדיל? אולי שהראשונים עלו על רכבות מסודרות…

  רצח\גירוש\רדיפות אתניות אכזריות\מעשי זוועה כחלק ממלחמה, לא הצליחו לזעע את המוסר האנושי באותה מידה כמו רצח\גירוש\רדיפות אתניות אכזריות\מעשי זוועה נגד מיעוטים אתניים מסכנים וחסרי הגנה. ״בצורה מסודרת״ כעלק..

  לכן כשאתה כותב את המשפט האבסורדי "האם מישהו ראה פלסטיני עולה באופן יחסית מסודר על מטוס ומוטס החוצה כפי שארע לדוגמה ליהודים התימנים, העיראקים והאלג'יראים?" אתה רק מדגיש את חוסר הסימטריה, ולא לכיוון שאתה מקווה. הפלסטינים לא גורשו ונמלטו על גבי מטוסים בצורה מסודרת. הם גורשו ונמלטו כחלק ממלחמה טוטאלית, מבולגנת וברוטאלית שנפתחה על ידם. היהודים התימנים, העיראקים והאלגיראים באמת זכו למטוסים מסודרים – הראשונים אחרי שרבים מתוכם נטבחו, נרצחו, נשדדו מרכושם ונאלצו לחצות מדבריות חסרי כל, השניים אחרי שנטבחו, נשדדו וגורשו והאחרונים אחרי פיגועים תכופים כנגדם ושלילת אזרחותם.

  1. שאול סלע

   אני לא עובד אצל עמית או הגרוע ממנו סמולן, ואין לי כוונה להיכנס לפולמוס ולהתיש את עצמי בהתמודדות עם שיטת הלקרדה.

   לגופו של עניין יש מקורות אמינים שמקעקעים בצורה מוחלטת את הטיעונים שהעלה עמית בתגובתו.

   מהי שיטת הלקרדה ? חפשו בגוגל "שיטת הלקרדה דני אורבך"

 5. שאול סלע

  בתחילת שנות ה 80 גייסה הטלויזיה הישראלית את סלים פתאל ליצור סדרה דוקומנטרית על יהודי עיראק. הסדרה היתה למעשה מוצר שדומה מאוד למוצרים שהופקו באותה תקופה ע"י משרדי התעמולה בגוש המזרחי.

  " המאבק המזרחי " של סמי שיטרית הגיע ב 2003, וב 2009 יצא ביד יצחק בן צבי סיפרה של אסתר מאיר גליצנשטיין "בין בגדאד לרמת גן" . היה לי הכבוד לסקר את הספר לקדמה. כדי לא לגלוש לתגובה ארוכה ,אספר שכנראה פעם ראשונה, במסגרת מוסד ממלכתי יש סימוכין לכך שהיתה אפליה ממוסדת לרעת מזרחים שהתבטאה בכך שמזרחים יצאו מהמעברות אחרי האשכנזים שהגיעו למעברות איתם או אחריהם. הספר מספר על המאבק למגורים במרכז הארץ שהובילו אותו פעילים קומוניסטים עיראקים.

  בחג השבועות 2011 פירסמתי בקדמה את הדברים הבאים

  [..]הפרהוד הוא ארוע שעבור הציונים מהווה פוטנציאל של בניית מיתוס שמציב את התנועה הציונית כמי שחילצה את יהודי עיראק מציפורני הנאצים. המיתוס לא נבנה רק בגלל הצורך של התנועה הציונית במיתוסים אלא בעיקר כדי "לשים טיפקס" על עובדות היסטוריות ביחסם של פקידי התנועה הציונית למגורשים העיראקים למדינת ישראל. מאבקם של אשכנזים כפרטים או מוסדות רשמיים להעלים מההיסטוריה הכוללת בתוכה ניחשול,דיכוי,אפליה וקיפוח של מזרחים לא פסק אפילו ליום אחד.[..]

  בנוסף לכל הקרקס של "יום הפליטות" התבשרנו שמדינת ישראל מצפצפת על יהודי עיראק, ושהתביעה של נפגחי הפרהוד לקבל פיצוי נדחתה

 6. דן

  על פוסט כמו זה כבר אמר פעם וולפגנג פאולי:
  "It is not only not right, it is not even wrong"

 7. טוביה בסקינד

  אם היה נוחת כאן חוצן ממאדים הוא עלול היה לחשוב כי אשכנזים בלבד שדדו את הכפרים הפלסטינים. ולכן, למענו ולמען חוצנים אחרים, ראוי לציין מקומות שבהם הודים שאינם מתפוצות אשכנזה תיישבו על חורבות פלסטיניות:
  קריית עקרון (יוצאי תימן) יושבת על אדמות עקיר
  מעוז ציון (יוצאי כורדיסטאן) יושבת על אדמות הקסטל
  אלישמע (יוצאי לוב) יושבת על אדמות ביאר עדס
  בית שאן (יוצאי צפון אפריקה, איראן ועיראק) יושבת על אדמות ביסאן
  כפר שלם (יוצאי תימן) יושבת על חלק מאדמות סלמה

  לרשימה הקטנה הזאת ניתן להוסיף מקומות נוספים.

 8. מיכאל קורן

  ראשית יש כאן איזו הודאה שלא קל בדר"כ להוציא ולפיה במלחמת השחרור השתתפו בעיקר האשכנזים. אבל כדאי להזכיר שחוץ מ"שוד קרקעות" (כמה אשכנזים גרים על אדמות שהם "שדדו" במלחמת השחרור?) אותם אשכנזים נוראיים גם תרמו את רובם של 6300 חללים שני שליש חיילים ושליש אזרחים.
  ונעבור עתה למסגרת השוד – לקורא התמים נראה כאילו מדובר בפלנגות של אשכנזים ששדדו רכוש ואדמות, למיטב הכרתי את ההיסטוריה לא מדובר בפלנגות של אשכנזים כי אם בכוחות צבאיים של המדינה שזה עתה הוקמה, כמובן שכל יהודי העולם הוזמנו לקחת בה חלק ומי שבא לא בא לשדוד אלא להשליך את נפשו למען המדינה שאחרי המלחמה יעלו אליה המקופחים ממדינות ערב. אלו שסבלו כל כך בגלל הביריונות של אחיהם האשכנזים.
  ובכן נעשה סדר – האשכנזים בייחוד נהרגו פה למען הקמת המדינה.
  האשכנזים לא שדדו אף אחד, אלא היו פעולות של צבא המדינה ( ונכון שרב מפקדיו וחייליו היו בעוונם אשכנזים ) .
  לא הוכח שום קשר ממשי לשוד רכוש או קרקעות בידי מדינת ישראל לרדיפות שסבלו יהודי ארצות ערב. אין שום סיבה להניח שגם לו לא היה בורח מכאן ערבי אחד ולא נשדד אפילו בית אחד, לא היו יהודי ערב סובלים רדיפה בהמשך לתבוסת צבאות ירדן ומצריים במלחמה.
  יש במאמר הזה לא מעט חוצפה. הגיעו הנה שארית הפלטה שאיבדו את רב בני ביתם בשואה נוראית, נלחמו ומסרו את נפשם במסגרת צבא המדינה שזה עתה קמה, והם מואשמים ב"שוד קרקעות ורכוש" כאילו מלחמת השחרור היא מבצע ביזה של קוזאקים… והם צריכים לפצות את אלו שהשואה דילגה עליהם וגם מלחמת השחרור ….
  בכלל האשכנזים צריכים לבקש סליחה שהקימו מדינה והפריעו ליהודי ערב להמשיך לחיות בשקט בארצות מוצאם.
  אני צעיר מידי אבל סליחה בשם הוריי …

 9. ליאור

  בתור בן ליוצאי המזרח ויוצאי אירופה (מעורב), אתה מדבר שטויות, והניסיון הנאלך שלך להשוות בין הפליטים היהודים ממדינות ערב לבין הערבים, הוא פשוט מגוחך לכל מזרחי שעבר את התלאות והייסורים לברוח מהשואה שהערבים עשו בהורינו ואבותינו, שנים על גבי שנים.

  לדוגמה: התיאור שלך כאילו נחתו מטוסים במרכז תימן והעלו את היהודים הוא שגוי ומוטעה במקרה הטוב, ושקר גמור במקרה הרע, אני מניח שאתה משקר ביודעין.
  ידוע לכל עולה מתימן שמטוסים לא העזו לנחות בשדות תעופה בינלאומיים בתימן, אלא נאלצו לנחות במקום שומם במדבר מבלי להתגלות, וזאת רק לאחר שהעבירו את יהודי תימן למקום המסוים בתיאום ימים רבים לפני הפגישה עם המטוס.
  זאת דוגמה אחת אך אבי והוריו ומשפחתו עלו לישראל, לא כולם, חלקם.
  חלק אחר של המשפחה עלו לארץ בבריחה בלילות למדבריות של אפריקה ומשם עברו דרך מצרים או חצו את ים סוף לכיוון סעודיה ונכנסו לארץ מכיוון סוריה, ירדן וכו'… הם לא חלמו על מטוסים, התלאות שבדרך היו איומים, רעב, התעללות מצד אוכלוסיה ערבים, שודדים, אנסים, רוצחים כמקובל במשפחת עמי הערבים.
  חלקם בכלל נרצחו ונטבחו בדרכם לארץ, מקום קבורתם לא ידוע עד היום, אז התיאור שלך הוא פשוט מביך ואין לך בושה לשקר ככה לקוראים.

  וזה רק מצב אבי, מצד אימי שהסבתא עלתה מעירק, צריך להזכיר לך את הפרעות והתליות שהיו שם ולא נתנו להם לעלות לארץ? להזכיר לך שאנסו ושדדו את רכושם? אתה בושה וכלימה ליהודי שמכבד את עצמו.

  סבי מצב אימי שהיה חצי רוסי וחצי תימני, עלה לארץ בתלאות רבות וייסורים רבים, אחיות שלו נאנסו בתימן והוכרחו להתאסלם, רכוש המשפחה הרב שצברו בתימן, כן כן רכוש רב בתימן נלקח מהם על ידי הערבים הגזלנים, ומדובר באדמות בגודל של כפר גדול שאבי סבי הרוסי רכש בתימן למשפחה, חלק מהמשפחה הוצאה להורג בצורות מחרידות על ידי הערבים השכנים שלהם.
  וזה רק על קצה המזלג…
  בשורה תחתונה, המאמר שלך פשוט ביזיון ובושה לאינטליגנציה האנושית.
  תתבייש לך.

 10. א.ט.

  רק עובדה אחת לדוגמא , יהדות אלג׳יריה. אלג׳יר היתה מחוז צרפתי, נתונה לשלטון צרפתי ויהודיה לא נרדפו ע״י המוסלמים , אלא עזבו בתחילת שנות השישים עם המתנחלים הצרפתים לאחר מלחמת שחרור ארוכה ועקובה של תושבי אלג׳יר הערבים כנגד הצבא והשלטון הצרפתי. אבל כל אמירה כשרה במלחמת הקודש בכובש האשכנזי.

 11. השפוי משפיה.

  הטיעון שחוזר על עצמו שהפגיעה ביהודי ערב באה רק בעקבות מעשי הציונים בארץ ישראל – דומה למי שיעשה פוגרום בכפר-קאסם ויטען שזה רק תגובה על ירי הקאסמים מעזה.