היסטוריה של אלימות: מאחורי ההצתה בדו-לשוני

מדוע אלימות פלסטינית נתפסת כפחות לגיטימית מאלימות יהודית? ולמה אלימות פלסטינית מככבת כמאפיין תרבותי מובנה וזו היהודית – כנטע זר בתוך חברה מתורבתת? פאדי ח'ורי על אלימות ממוסדת והלגיטימציה של שימוש בכוח
פאדי ח'וריפאדי ח'ורי

עורך דין המתמחה בזכויות אדם וסטודנט לדוקטורט בבית ספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד

לאחר כל פעולה אלימה של פלסטינים נגד יהודים, ממהרים פוליטיקאים ישראלים למסגר אותה כטרור שנובע מהסתה שמקורה באבו מאזן, ברשות הפלסטינית, במנהיגות הפלסטינית המקומית או סתם בתרבות הערבית. האלימות היא תמיד חלק ממשהו גדול יותר.

ההצתה של בית הספר הדולשוני בירושלים אמש תזכה ככל הנראה ליחס אחר, ולבטח תוסבר בטיעון המאוס של "תפוחים רקובים". הצמרת הפוליטית הישראלית (בייחוד בימין) תמשיך להיות חסינה מפני נשיאה באחריות על חלקה בהסתה נגד האוכלוסייה הערבית ונגד השמאל. כך למשל, על ארגונים כמו להב"ה לעולם לא יכריזו כעל התארגנויות בלתי-חוקיות המקדמות שיח גזעני ומעודדות בכך פעולות טרור. גם אירועי תג מחיר ימשיכו להיתפש כ"בסה"כ גרפיטי".

הנרטיב לפיו אלימות יהודית היא נטע זר בתוך החברה הכללית והמתורבתת ימשיך לככב, בעוד שאלימות פלסטינית תמשיך להיות מוצגת כמאפיין תרבותי מובנה. אבל הנרטיב הזה מתעלם מהאלימות הממוסדת המופעלת על ידי כוחות הביטחון הישראליים – אלימות המייתרת את הצורך של מי שמיוצגים על ידי גופים אלה לפנות להפעלת הכוח בעצמם. הצימאון לפגיעה באחר מקבל מענה בידי הממסד.

הכתובות שרוססו בבית הספר הדו-לשוני בי-ם שהוצת אמש, 29.11.14.
הכתובות שרוססו בבית הספר הדו-לשוני בי-ם שהוצת אמש, 29.11.14. ההיסטוריה מאופסת עם כל מעשה אלימות המבוצע בידי פלסטיני, והאלימות היהודית לעולם תהיה בגדר תגובה אליו

מעשים אלימים מבוצעים על ידי יהודים בהיקף זהה ואף רחב יותר לאלה המבוצעים על ידי פלסטינים. אלא שבמקרה של הראשונים, האלימות נתפסת כלגיטימית ולא מלוכלכת/מלכלכת, זוהי האלימות של המתורבתים הנלחמים באלימות של הברברים. ההיסטוריה מאופסת עם כל מעשה אלימות המבוצע בידי פלסטיני, והאלימות היהודית לעולם תהיה בגדר תגובה אליו.

ההצתה של בית הספר הדולשוני היא מעשה שבוצע במסגרת פוליטית רחבה יותר מזו שמבצעיה הישירים דוגלים בה, ולכל הפחות בהשראתה. היא ההמשך של אותה אלימות ממוסדת שמקורה, בין היתר, בהסתה הממושכת מצד הפוליטיקאים בימין שלא בוחלים באמצעים להטיף לפטריוטיזם עיוור, לפאשיזם ולשנאת מי שאינו יהודי הדוגל בעמדה הנכונה. היא אלימות מופרטת שבאה לאותת לאותם גופים הנוקטים באלימות הממוסדת שפעולותיהם אינן מספקות או משיגות את המטרות אותן הן אמורות להגשים – שבניגוד לתפיסה הרווחת, אינן מסתכמות ב"ביטחון" במובנו הצר.

אין בכוונתי להצדיק אלימות של מאן דהוא, אלא להפריך את הנרטיב הנשען על תפישות קולוניאליסטיות בשיח הפניםישראלי סביב הלגיטימציה של השימוש בכוח. אותו נרטיב שמאפשר לישראלי המצוי להתנער מהאלימות, ההולכת ונהיית שכיחה יותר, המופעלת על ידי יחידים בקרבו מתוך רצון לשמור על עליונותו המוסרית ביחס לקבוצה האחרת, שכאמור, מתויגת ככזו הדוגלת בכוחנות ואלימות בלתי-מוצדקות. אולם אנחנו חייבים להוסיף למאגר הנתונים את האלימות הממוסדת שמופעלת בעצם הנוכחות הצבאית בגדה המערבית ונגד רשויות אכיפת החוק בתחומי הקו הירוק.

עוד של פאדי ח'ורי:

על הירי בכפר כנא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  ההבדל נעוץ ביחס של החברה למעשים. בישראל, מובן מאליו ששר החינוך יגנה כתובות נאצה על קירותיו של בית ספר שדוגל בדו-קיום ויקרא לזה פשע נפשע. זה גם מובן מאליו שראש עיריית ירושלים (הימני) יצטרף אליו בגינוי חריף. אם אחד מהם לא היה עושה זאת, התקשורת המיינסטרימית הייתה מתמלאת במאמרים פובלציסטיים ביקורתיים שמציגים אותם – מינימום- כמי שכתבו את כתובות הנאצה במו ידיהם.

  בקרב הפלסטינים, מעשי אלימות לא-חוקיים נגד אזרחים ישראלים מקבלים גיבוי חברתי מלא, ובמידה ומנהיג כמו אבו מאזן מחליט ללכת נגד הזרם ולגנות משהו כמו רצח של שלושה בני-עשרה (במילים הרבה יותר רפות מאשר המילים של שי פירון נגד כמה כתובות נאצה) הוא מגונה כבוגד.

  אותו דבר נכון גם בהקשר של ראיית טרוריסטים יהודים כ"מטורפים". זה דבר חיובי, לא שלילי. מטורף זו הגדרה חברתית שמאז ומעולם הייתה יחסית. המיינסטרים קובע מהו מטורף על פי סטנדרטים של מה מקובל ומה לא מקובל. אם אינטואטיבית הציבור היהודי רואה בכל טרוריסט יהודי כ"מטורף", זה כי מעשים כמו אלו כל כך מוקצים ורחוקים ממה שהציבור הזה רואה כמקובל חברתית. אם רואים בטרוריסטים פלסטינים לא כמטורפים אלא יותר כמייצגים, זה כי רואים את הגיבוי החברתי המלא שהם מקבלים מהציבור שלהם.

  1. נועם א"ס

   תודה על הקשקוש שלך. כעת, כדי למקד את הדיון, אנא אמור מי פושעי המלחמה המוערכים עליך מקרב שדרת ההנהגה של צבא הכיבוש, הטרור והגזל הציוניים לדורותיהם, כדי שנוכל לבחון את מידת "הגיבוי החברתי שהם מקבלים מהציבור שלהם".

 2. ת.י

  ההתקרבנות היהודית-ישראלית חסרת בושה לנוכח הפרקטיקות האלימות הפנימיות, תודה פאדי!

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  זוהי צמרת השלטון הישראלי ,ימין קיצוני מרוה"מ ולמטה . גם משת"פיו שגזלו את קולות המרכז ונתנו אותם למין, לא יינקו. המשדרים את רוח הםפקד. כך הימין האלים הישראלי מקבל הכשר למעשיו.

 4. זהבה חן-לוי

  פאדי צודק, אין ספק שהאלימות הישראלית היא בעיקרה ממוסדת וכוללת לא רק אלימות צבאית אלא גם אלימות אזרחית. שלילת זכויות האדם והאזרח מן הפלשתינים בגדה המערבית הינה אלימות רבת שנים שמפעילה המדינה. אלימות המתנחלים היא רק תוספת נוראה לאלימות הממוסדת.