העזו לסרב

בעקבות היוזמה החברתית המרגשת של תלמידי ותלמידות התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים להיאבק למען שיפור תנאי ההעסקה של עובדי ועובדות הקבלן בבית הספר, קוראיםות בוגריםות של בית הספר לבוגריםות טרייםות לסרב לשרת בצבא
בוגרות ובוגרי התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים

 

מציינות שש שנים לטבח בעזה

קריאה לבוגרות ובוגרי* יאס"א לסרב לשירות סדיר ולשירות מילואים בצבא הישראלי

אנו, בוגרות ובוגרי התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים, חברות צוות לשעבר, פלסטינים ויהודים, מגילאים שונים ומתפיסות עולם שונות ומגוונות, פונות אליכן, בוגרות, ובוגרות לעתיד – העזו לסרב.כבני אדם וכאזרחים מוטלת על כל אחת ואחד מאתנו אחריות לבחירותינו ולמעשינו. שירות צבאי או הימנעות ממנו הינם בחירה. הסירוב לשירות בצבא הישראלי אינו בחירה קלה, כי אם עמידה מוסרית נגד הלך הרוח הקולקטיבי המתבטא באלימות ובגזענות השוטפות את רחובות ישראל בימים אלה. זוהי בחירה להתנגד ללחץ המגיע מהבית, מהחברים, מהסביבה המקצועית ומכלי התקשורת, ולא ליטול חלק בפשעים הנעשים בשמנו.

הסירוב לשרת בצבא משמעו גם התנגדות לאינדוקטרינציה הצבאית שעברנו כולנו מילדותנו, בבית הספר, בתנועת הנוער, בטקסים הלאומיים, בתיכון – ואשר ממשיכה גם בחיינו הבוגרים.הצבא הישראלי אחראי למנגנוני דיכוי שיטתיים ויומיומיים המופעלים נגד הפלסטינים בשטחים הכבושים, והינו אף שותף לדיכוי ולנישול כלפי אזרחיה הלא-יהודים של מדינת ישראל. הצבא משמש כקבלן הביצוע של משטר הפרדה המבוסס על תפיסה של עליונות אתנית של יהודים על פלסטינים – משטר המדכא ורומס זכויות אדם בסיסיות, המחיל מערכות חוק נפרדות כלפי האוכלוסיות השונות בגדה המערבית, וממסד מערכת של אפליה על בסיס אתני בשטחי 48′.

הלבטים העקרוניים סביב הגיוס מושתקים לרוב בטענה שסירוב הוא כפירה בעצם קיומה של המדינה והינו אקט חסר אחריות המסכן את קיומנו הפיזי כאן. ברצוננו לומר לכם: זוהי השתקה דמגוגית של חוש הצדק וההיגיון. חובתנו האנושית והאזרחית היא להיות מעורבים בחברה ולתקן אותה. הסירוב הינו הצבעה ברגליים נגד מדיניות שאין לשאתה. תחת שלטון המפוגג כל סיכוי לנורמליות מדינית וחברתית, שיודע להתעלם ולנטרל מחאה חברתית גורפת, סירוב היום הינו אקטיביזם אזרחי אמיץ והכרחי נגד פשעים שאסור לנו לקבל אותם. כעת, בעקבות הטבח האחרון בעזה, זוועה שנעשתה בשמנו נגד קרוב לשני מיליון אזרחים – מחציתם ילדים – אנו בוחרות שלא לשתוק.

מנגנוני דיכוי מופעלים גם כלפי יהודים, ובמיוחד כלפי מזרחים, חרדים, אתיופים, נשים, תושבי הפריפריה, ועניים באשר הם. הצבא אינו הזרוע הביצועית היחידה במציאות הפוליטית, החברתית והכלכלית הנוכחית, אך סירוב להתגייס הינו ביטוי למרי אזרחי מובהק הקורא שלא לקחת חלק פעיל בדיכוי זה. בחסות הצבא, ממשלות ישראל ניצלו ומנצלות אוכלוסיות מוחלשות לפרויקטים של טיהור אתני ונישול מעבר לקו הירוק, בנגב ובגליל, ומגייסות אותם ל”מלחמה דמוגרפית”. מצב החירום הביטחוני התמידי משרת את המדיניות הניאו-ליברלית ההרסנית של השלטון, שמשמעותה התנערות המדינה מאחריותה כלפי אזרחיה, תוך שחיקה מתמדת של שירותים בסיסיים כגון בריאות, רווחה וחינוך.

סירוב לשרת הינו פריבילגיה המצריכה התמודדות קשה עם החברה, הקהילה והמשפחה, ולעיתים אף ישיבה בכלא צבאי. כשהיינו אנחנו בנות עשרה לחלקנו לא היו הידע, האומץ או רשת התמיכה הנחוצים כדי לאפשר מהלך כזה, ואנחנו רוצות שתדעו כי ישנם גם קולות כמו שלנו וקיימות מסגרות שונות התומכות במי ששוקל או בוחר לסרב לשרת.

בשנה שעברה הובלתן אתן, תלמידות בית הספר בהווה, מאבק מעורר השראה לשיפור תנאי ההעסקה של עובדות ועובדי חברת קבלן בבית הספר. זו דוגמה אחת מני רבות לפעולת התנגדות אפקטיבית כלפי מדיניות דורסנית באשר היא. אנו מאמינים שהתנגדות לשרת את המערכת על ידי סירוב של פרטים להתגייס לצבא יכולה לחולל שינוי מהותי בחברה ולקדם מבנה חברתי שאינו מבוסס על השליטה בפועל של יהודים על לא-יהודים במדינת ישראל.

הנהלת בית הספר התגאתה מראשיתו ועד היום בחינוך איכותי למצוינות ולמנהיגות. לכן לקיחת אחריות אישית וסירוב למדיניות של ישראל מצדכם הינם חשובים כל כך. השתמשו בכלים הביקורתיים ובניסיון הנדיר של החוויה בבית ספר המביא יחד אנשים ממוצאים ומרקעים שונים, כדי להשפיע לטובה על פני החברה ועל המדינה.

אנו קוראים לכם להצטרף אלינו להתנגדות לשרות הצבאי ולמדיניות אותה הוא מאפשר בפועל, מתוך מחויבות ותקווה לעתיד טוב יותר.

להצטרפות ולייעוץ אנא פנו אלינו: info@iasa-refuse.org או השתמשו בטופס צרו קשר.

http://iasa-refuse.org

 

על החתום

רעיה רותם, לשעבר מורה לספרות בבית הספר, אלמנת מלחמה

רז חן-מוריס, לשעבר מורה להיסטוריה ומחנך בבית הספר

ניצן אופיר, מחזור ב’

אלמוג לוין, מחזור ב’

נטלי רוטמן, מחזור ג’

רוני ברקן, מחזור ג’

אנונימי**, מחזור ג’

אלומה קליין, מחזור ד’

פאדי שביטה, מחזור ד’

דנה אבטה, מחזור ה’, לשעבר מורה לאמנות בבית הספר

גלעד ליבוביץ’, מחזור ה’, לשעבר מדריך בפנימיה

איילת מקיטון, מחזור ה’, מנחה תלמידים בעבודות גמר

רפי אביגד, מחזור ה’

אנונימית, מחזור ה’

גאדה בשארה, מחזור ה’

אסף מהללאל, מחזור ה’

אנונימית, מחזור ה’

אנונימי, מחזור ה’

נעמה לנדאו, מחזור ה'

ממדוח אפדילה, מחזור ז’

מאיה מקסוול, מחזור ז’

אודי גרינברג, מחזור ז׳

אנונימי, מחזור ז׳

מנאל עמורי, מחזור ט׳

דניאל שוורץ, מחזור ט׳

גבי וולף, מחזור ט’

אודליה חיטרון, מחזור י’

ערגה זוננברג, מחזור י’

סעאב מנסור, מחזור י’

אביטל רשף, מחזור י’

עמית גילוץ, מחזור י’

הנא עמורי, מחזור י’

יאל בן-גיגי, מחזור י’

לירון מור, מחזור י’

ניר ברוך, מחזור י’

אנונימית, מחזור י’

אנונימי, מחזור י’

אנונימי, מחזור י’

אלה גרינגאוז, מחזור י”א

ג’תרו ברייס, מחזור י”א

אריאל יהודה יהב, מחזור י״א

נעה אבנד, מחזור י”א

אנונימית, מחזור י"א

מייסלון דלאשה, מחזור י”ג

עדל נעאמנה, מחזור י”ג

מאי סולימאן, מחזור י״ג

אווה פלאח, מחזור י”ג

רועי הנדל, מחזור י”ג

אנונימית, מחזור י”ג

ענבל ג’משיד, מחזור י”ד

יוני בלבן, מחזור י"ד

אנונימי, מחזור י”ד

אנונימי, מחזור י”ד

אנונימי, מחזור י”ד

עבד שלבי, מחזור י”ח

אנונימית, מחזור י"ח

אנונימי, מחזור י”ט

מעיין שטנדל, מחזור כ'

אנונימית, מחזור כ”א

* הפניה מערבבת שימוש בלשון נקבה וזכר אך מתייחסת בכל עת לכל המגדרים כולם.

** מאחר ואקט של סירוב לשרת בצבא מטעמי מצפון נתפס באופן שלילי בחברה שבה אנו חיות, חלקנו לא יכולנו להרשות לעצמנו לחשוף את שמנו במסגרת העבודה, הלימודים או המשפחה ולכן בחרנו לחתום באופן אנונימי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.