להיכן נעלם השד העדתי?

במקום לחפש את השד העדתי (המזרחי) בשוק הכרמל, חפשו את השד העדתי (האשכנזי) בממשלה, במפלגות, בישיבות התורניות בשטחים. הוא מעולם לא נעלם. הוא עושה לילות כימים כדי למנוע לגיטימיות מהתארגנות מזרחית לטובת אינטרסים מזרחיים

בחדשות ערוץ 10 ב29 בדצמבר, 2014, שודרה כתבה של רועי שרון תחת השם "לאן נעלם השד העדתי". במהלכה רואיינו שלומי חתוכה, כרמן אלמקייס עמוס, אור סיונוב ואורטל בן דיין. הכתב נלווה אל אורטל בן דיין במהלכה בשוק הכרמל בתל אביב. עם אסטרטגיית חיפוש זו קיווה הכתב לקבל תשובות על השאלה "להיכן נעלם השד העדתי?" גישה זו היא ביטוי צרוף של המושג טימטום חושים אשכנזי (טח"א). זאת משום ששואלים את קורבנותיו של השד על היעלמותו, ומחפשים את השד במקומות שהוא לעולם לא הולך אליהם (שווקים). אם כך, גם השאלה וגם הניסיון למצוא תשובה מהווים ביטוי צרוף של אלימות אינטלקטואלית רגילה מבתי דפוס אשכנזיים. מדוע לשאול פעילים ופעילות מזרחים ומזרחיות על מקום הימצאו של שד שפוגע בהם ובהן? מדוע לחפש את השד בשוק הכרמל במקום ללכת למקום מושבו הקבוע שהוא ישיבה תורנית קרובה בשטחים הכבושים? או אולי בישיבות הממשלה? רק להיגיון אשכנזוישראלי יש תשובות.

אלימות אינטלקטואלית אשכנזית זו אינה מפתיעה. אלימות זו באמת כבר לא צריכה להפתיע. מפתיע אותי במיוחד שאף אחת או אחד מהמרואיינים או המרואיינות לכתבה לא אמר זאת לרועי שרון הכתב.הוא מחפש את מה שאבד או נעלם לו, ממש כמו הבדיחה של הילדות שלנו ב"בזוקה", היכן שיש אור ולא היכן שצריך לחפש. בישראל קיים שד עדתי אחד. זהו שד אשכנזי. רק אשכנזים בישראל משתמשים במוצאם כקרדום לחפור בו את צור מחצבתם, את פרנסתם, את מגוריהם, את מפלגותיהם ואת פילוסופיית החיים שלהם בישראל. למשל, ביום שידור הכתבה, שד אשכנזי זה היה עסוק במכירת חיסול של הדיור הציבורי. ניתן לומר כי הכתבה עצמה היתה למעשה פעולת הסחה. על מנת להסב את תשומת הלב שלח הוא – השד – את רועי שרון לחפש "שד עדתי" בשוק הכרמל בתל אביב.

השד-העדתי-מגיע

אם נעניק לכתב את זכות החפות, אומר שלדעתי הוא התכוון לשאלה הבאה: מדוע לא נשמעת במסע בחירות זה בפרט ובחיים הפוליטיים בישראל בכלל קולה של תפיסה מזרחית של המציאות בישראל?

זו שאלה חשובה הרבה יותר מהיעלמותו המדומה של השד העדתי. כמובן שלא מתמודדים איתה. גם לא אלה שחייהם וחייהן תלויים בתשובה לשאלה זו. הסיבה היא שהבחירות במרץ 2015 נסבות סביב שאלות לא רלוונטיות, ושאלה זו נעדרת בדיוק בגלל שהיא רלוונטית מבחינה פוליטית. שאלה זו אינה נשאלת משום שמזרחים ומזרחיות אינם מהווים נושא בעל רלוונטיות פוליטית בישראל. זו אמת פשוטה וישירה. מזרחים ומזרחיות אינם רלוונטים בחיים הפוליטיים בישראל. יש לכך הרבה סיבות, אך ברור לגמרי שאנשים אשר הוריהם או סביהם וסבתותיהם הגיעו מארצות ערביות ומזרח תיכוניות עסוקים בעיקר במה שהממסד הפוליטי בישראל מלעיט אותם. כמו סוסים שראשם תקוע בשק המספוא שאת תוכנו הם אוכלים, אין אזרחים ואזרחיות אלה מסתכלים ימינה או שמאלה. חלקם עסוקים בהישרדות,אך חלקם האחר בניצול ציני של המצב לטובתם. חד וחלק.

אם וכאשר עושים הערכת מצב לגבי תפיסה מזרחית של המציאות בישראל, חייבים להגיע למסקנה כי מזרחים ומזרחיות, מבוגרים ומבוגרות, צעירים וצעירות, עושים – כפרטים – הכל על מנת להחליש את כוחם החברתי ולהשתיק את קולם כקבוצה לגיטימית. הם ממש אוסרים על עצמם לדבר על ואת חייהם. יש איסור לעשות או להפוך את חיי היום יום שלהם לכדי נושא פוליטי. מותר ורצוי לדבר על הכל, חוץ מאשר על "עבודה, שכר, מגורים, חינוך ובריאות". אזרחים מזרחים של החברה האשכנזוישראלית בישראל למדו על בשרם שאסור להם לדבר על עצמם/ן. הם והן למדו כי עליהם להתבייש בכישלונם החינוכי, הכלכלי, הפוליטי והאירגוני. בישראל להיות מזרחי/ת שקול לחיים במעגל שחומותיו הן בושה ושפלות רוח.

הם והן – מזרחים ומזרחיות – רשאים רק לדבר על נושאים המכונים לאומיים. על עצמם מותר להם לדבר אך ורק במסגרת דילים עם קבלני קולות של מפלגות. בישראל זכויות אזרח אינן נחשבות לנושא פוליטי שראוי לדבר עליו בפרהסיה. דיבור על חייך גורר עמו צל של בושה. של כשלון. על תנאי חייך רצוי שתדבר/י רק בדילים. פוליטיזציה של חיי היומיום הינה איסור על מזרחים/ת המקובל בכל הקשת הפוליטית בישראל.

לדוגמה, בבחירות הקודמות (רק לפני שנתיים ב2013) השר גלעד ארדן תמך, בדקה ה90 לפני קבלת התקציב, בעובדי משרד הדואר. כך הוא הבטיח את נאמנותם לו בבחירות הבאות. הוא "עשה להם טובה" והם/הן "מחזירים לו" באותה מטבע. על טובות צריך להחזיר בטובות.

בישראל האשכנזוישראלית אין אזרחים. יש נתינים. עבודה, שכר, מגורים, חינוך ובריאות אינם זכויות אזרח ונושאים פוליטיים לגיטימיים לדיון. כל אלה הן בגדר טובות הנאה שצריך לגביהם לסגור דילים עם קבלנים של פוליטיקאים.

בתהליך זה נעלם השד העדתי. השד העדתי בא לידי ביטוי בפעולה של השר גלעד ארדן. ארדן הוא ביטוי ישיר של פעולת שד עדתי. אם כך, אמור מהיום, השד העדתי טבעשקע במסתרי הפוליטיקה"הדמוקרטית" של מפלגת השלטון – הליכוד. דברים דומים קורים כמעט בכל המפלגות בישראל.פוליטיקאים עושים טובות לאזרחים. לאזרחים אין זכויות אזרח ואדם. לאזרחים עומדת רק הקומבינה של קבלני הקולות ומשלחיהם הפוליטיקאים. בישראל הפוליטיקה היא מכונה פוליטית של פאטרונג' בין נתינים ובוסים פוליטיים.

גם הערכת מצב של רשתות וארגונים החברתיים יתברר כי בישראל כמעט ואין קהילות אינטרס מזרחיות. קהילות אינטרס הן הבסיס עליו צומחות ונשענות מפלגות. כל מי שיערוך בחינה שטחית למדי יתברר שאין כמעט בישראל קהילות אינטרס מזרחיות. לבטח אין קהילות אינטרס מזרחיות מאורגנות באופן פוליטי להשגת יעדים חברתיים וקולקטיביים. לכולם מותר להקים קהילות אינטרס רק לא ליהודים מזרחים בישראל.

אם משווים לדוגמה את הבית היהודי כמפלגה של קהילת אינטרס מאורגנת רואים את ההבדלים באור חד ביותר. מפלגת הבית היהודי שהיתה בגלגוליה הקודמים מפלגת המזרחי ולאחר מכן המפד"ל,נשענת על ההשתלטות ההיסטורית על חצי ממשרד החינוך שהתבצעה כבר בשנת 1953. החינוך הממלכתידתי הוא הבאר הציבורית שממנה שואבים פעיליה של מפלגה זו את כוחם ואת כוחה של המפלגה. עם השנים, כוח זה גדל.

בשנת 1967 הגיעה שעתם הגדולה של בניו ובנותיו של עקיבא. מאז כיבוש השטחים הפכה הההתנחלות בשטחים הכבושים לסדן עליו מבססים בני עקיבא, גוש אמונים, אמנה וגופים רבים נוספים כמו המחתרת היהודית ובראשם מפלגת הבית היהודי את כוחם. פעולה כזו אינה נתפסת בישראל כשחיתות. כאשר אשכנזים בישראל מתארגנים במפלגה המשתלטת, בשם אינטרס של קבוצה מסויימת מאוד, על תחום שלם בחינוך ועל איזור טריטוריאלי בארץ ישראל, הם נתפסים כעוסקים ב"הגנה על העם והמולדת". אין זה מוצג ועל כן בדרך כלל גם לא נתפס כאינטרס קבוצתי צר.אין זה נתפס כאינטרס עדתי. אבל זהו בדיוק תוכנו של השד העדתי הישראלי. זוהי פוליטיקה של שד אשכנזי. לכן, אפשר לסכם ולומר: השד העדתי היחיד שקיים בישראל הוא שד עדתי אשכנזי. את זה אף פעילים חברתיים מזרחים מסרבים לקבל או להודות בכך בפה מלא.

פעילים ופעילות אלה מעדיפים להתקשקש במלחמות גוג ומגוג שבין דרעי לישי ובסערות כוס המים של ש"ס. חלקם עדיין מסתפקים במלחמות הבדיחה במפלגת השלטון הליכוד (בוחר ליכוד אחד אמר בחדשות יום שישי האחרונות "בלוד, אפילו אם תשימו חתול עם סימן של הליכוד הוא ייבחר".) "מה הליכוד עשה לטובת המזרחים?" שאלה אורטל בן דיין את המתדיינים והמתדיינות איתה במהלך הכתבה של רועי שרון בשוק הכרמל בתלאביב. היא כמובן לא קיבלה תשובה.

בליכוד שהיא מפלגת השלטון לא מדברים במוצהר על סדר יום מזרחי או על מזרחים כי זה דיון ושיח"שמפלג את העם". על מזרחים ומזרחיות לא מדברים בריש גלי גם במפלגת הבית היהודי כי שם הרי"כולנו יהודים שומרי מצוות". על סדר יום מזרחי מדברים רק מתחת לשולחן. מזרחים ומזרחיות ממשיכים להיות בהמות המסע שעל גבם מתנהל השיח הפוליטי בישראל וחורץ את גורלם לחסד או למוות.

בפוליטיקה הישראלית הקיימת מזרחים ומזרחיות לא אמורים לקחת חלק בדיון הפוליטי. על כן, מי שהרג את המזרחיוּת כתפיסת העולם וכשיח פוליטי, הוא השד העדתי האשכנזי. שד אשר התנחל בצורה מדהימה דווקא בראשם של מזרחים ומזרחיות רבים שמאמינים לו בכל לב. אסור לדבר על חייך באמצעים פוליטיים. הפוליטיקה היא תחום אקסקלוסיבי לאנשים מורמים מעם. הם מוכנים לרדת אליך רק לצורך דילים, אך לא לצורך היענות לדרישות אזרחיות. תפיסה מזרחית של מציאות החיים אסורה בישראל. פעילים מזרחים ופעילות מזרחיות מקבלים את הדין. במקום למזרח את האזרחות הישראל ולאזרח את הטענה המזרחית מחפשים שדים עדתיים בשוק הכרמל. השד העדתי היחיד שישנו בישראל הוא השד שחי, נושם ויושב בישיבות הממשלה. איך אפשר לשחרר עבדים אם רבים כל כך לא רואים עבדות?

עוד על בחירות 2015

ועל בחירות 2013

ועל בחירות 2012 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.