"יא חתיכת חמאס", קילל השוטר

אתה עובר על הפרטים באתרי החדשות, רואה אייטם קצר בטלוויזיה המתמקד בעיקר בהלוויה ובמהומה המתנהלת אל מול כוח משטרה מצויד בזרנוק מים ובסוסים אמיצי חזות, אבל מעבר לזה יש אנשים פרטיים. תומר כהנא מספר על ידידו, חאלד אל ג'עאר, אביו של סמי שנהרג בשבוע שעבר

בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר נהרג (יש אומרים נרצח – נחכה לבדיקת מח"ש) סמי אל ג'עאר, בן 20, בפשיטה שערכה משטרת רהט על ספקי וצורכי סמים בחצר בית הספר אל–נור בעיר. עוד מקרה של כרוניקה ידועה מראש, של שוטרים עם יד קלה על ההדק כשמדובר בנער/גבר ערבי ובמקרה הזה בדואי. סמי נורה ממרחק של כ-25 מטרים כשהוא עומד בחצר ביתו, ואיננו חמוש.

סאמיאתה שומע על אירועים מסוג זה, עובר על הפרטים באתרי החדשות, רואה אייטם קצר בטלוויזיה המתמקד בעיקר במסע ההלוויה ובמהומה-הפגנה, הנערכת אל מול כוח משטרה מצויד בזרנוק מים ובסוסים אמיצי חזות עם שוטרים פסאודו-בוקרים רוכבים בתוך ההמון. הפעם מדובר בבחור שניתן להגדירו כ"נורמטיבי" לחלוטין (היהודים קוראים לזה מלח הארץ), עובד בחברת הברום, עוזר בפרנסת המשפחה כמקובל בחברה הבדואית.

אך מעבר לכל זה אביו, חאלד, הוא חבר טוב שלי – יקר לי כאח. אנו מכירים שנים רבות, מהתקופה שעבדנו יחד במרכז ג'ו אלון (מוזיאון הבדואים) ואחר כך הדרכנו יחד קבוצות של ישראלים ברהט. הוא מרצה בחסד, רהוט ומצחיק. לפעמים הבאתי אליו קבוצות להרצאה על ההיסטוריה והתרבות הבדואית. באופן אירוני, אחת מהקבוצות הללו היתה קבוצה אליטיסטית מהמחלקה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל. חאלד שירת שלוש שנים בצה"ל והמשיך לעשות מילואים שנים רבות. הוא אח שכול – אחיו נהרג במלחמת ההתשה בסיני. יומיים לפני האירוע, הייתי אצלו בביקור וניהלנו שיחה אופטימית על מדינת ישראל – יהודית ודמוקרטית, השואפת לשוויון לשלום ולאחווה לטובת כל תושביה.

אך טרם סיפרתי לכם את כל הסיפור: בעוד סמי בנו בידיו, נושם את נשימותיו האחרונות, וחאלד בכאבו דוחף את השוטרים המנסים לעוצרו, מתנפלים עליו שבעה שוטרים ומכים אותו מכות רצח. הם שוברים את ידו השמאלית ואחד מהם אף מקלל אותו: "יא חתיכת חמאס." חאלד נעצר ונכבל באזיקים, ומאוחר יותר מובל לבית החולים ברזילי באשקלון, שם הוא משוחרר לביתו. הכאב והעלבון הצורב מכים אותו מכה אנושה ובשעות שלפני ההלוויה, כשהמון רב מסתופף באוהל האבלים שהוקם מול ביתו, הוא ממלמל ובוכה ותוקפת אותו חולשה איומה כשלידו רופא צמוד ומשגיח, בן משפחה.

סוכת האבלים ברהט.
סוכת האבלים ברהט. מהי רוח המפקד?

משלחת ארוכה של אנשי ציבור בדואים באה לנחם, ואחריה כמו תמיד משלחת של חברי הכנסת הערבים. לא נפקד גם מקומו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. כל אלו נתנו לאירוע נופך פוליטי, אך גם אנושי מאוד וסולידארי. שאלנו את עצמנו, מעט היהודים שהגיעו לנחם, כיצד נבחרים השוטרים המשרתים בתחנת המשטרה ברהט ואנשי הבילוש (שאינני יודע מהיכן הגיעו), ומהי רוחו של השוטר היורה? ומהי רוח המפקד? האם רהט נתפסת בעיניהם כעוד עיר פלסטינית? האם רוחו של הימין הישראלי הלאומני מתירה את דמם של הערבים?

שאלה אחרת שעלתה בלבי: האם לא צריך היה לצפות לביקור של איזה מנהיג יהודי, אולי אפילו נשיא המדינה, או לכל הפחות המפכ"ל, ולו רק בשם המשוואה המאחדת בין ישראל היהודית לישראל הדמוקרטית השואפת לשוויון בין כל תושביה כפי שנצרב במגילת העצמאות… בכאבו, עלול חאלד, שהיה עד לא מכבר ישראלי גאה ואמיץ, לאבד את אמונו במדינה, ובוודאי במשטרת ישראל.

ואני, קומץ ישראלי קטן, קורא לכם, מנהיגי תנועות המרכז והשמאל – יש לכם אזרחים ותומכים פוטנציאלים במגזר הערבי ובמגזר הבדואי בפרט. פקדו את המקומות האלו. בואו אל חאלד הביתה, והוכיחו לו כי אתם ראויים להיות מנהיגים של כלל אזרחי ישראל ולא רק של היהודים. יש מצב שיאמינו לכם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסףה מקיטון

  אם יבואו המנהיגים שאתה מזמן לבית האבלים אני מקווה שיזרקו אותם משם בבושת פנים. זו תהיה חוצפה שאין כדוגמתה שמנהיגים שאחראים לרצח יבואו לנחם. ומה פירוש "נחכה לתוצאות חקירת מח"ש"?? מה, אתה סומך על מח"ש? אתה נולדת אתמול?

 2. אבי בלום

  בתור תושב בבלי בתל אביב אני אומר לך שהשוטרים והיס"מ הללו שליחי הרשע של הישראל הזאת התנהגו באותה צורה גם כלפי תושבים מגבעת עמל שפינו אותם מהבתים ללא פיצויים לטובת פרוייקט נדלנ"י של פושע בשם יקי כוזהינוף, באלימות מעצרים, באיומים, בהפעלת רימוני הלם ו"רצח בעיניים". זה התוצר של מדינה רעה וחולנית שמצדיקה את האלימות והכוח כבסיס עליו היא נשענת

 3. אבי בלום

  רק שכחתי להוסיף שלפני חודשיים אירח אותנו חאלד ברהט בסיור מדהים ומרגש! קבוצה מחברת "איילה גיאוגרפית" בדרכנו לסופשבוע עם מדריכנו בנגב

 4. יהושע רוזין

  הדג הזה מסריח מהראש. ,,רוח המפקד מקדקד השלטון עבור דרך השר לבטחון פנים לפנים מפכ"ל וחבר במפלגת ימין קיצונית לאומניתועד לשוטרים שהם עצמם לרב משכבות מוחלשות ולהתעלל בחלשים מהםגורם להם גאוה כך הם ממלאים אחר רצון מפקדיהם.כלום לא השתנה מ1948עדיין פלסטינים הם גייס חמישי האויב שבפנים.