אז למה מזרחים מצביעים לימין ואשכנזים לשמאל?‬

השמאל בארץ מתנכר בשיטתיות לאינטרסים של הציבור המזרחי. לכן מזרחים מוצאים בית בימין הפוליטי, ולכן אשכנזים מתבצרים בשמאל הלבן. כך שגם בבחירות הקרובות – בלי לדבר גלויות על זכויות היתר של האשכנזים, לא יהיה כאן שינוי פוליטי של ממש

האלקטורט ההיסטורי של מחנה השמאל מבוסס על מה שנהוג לכנות "השבט הלבן". מנגד, הימין נהנה משיעורי הצבעה משמעותיים בקרב מזרחים. מדוע? לקראת הבחירות הקרבות, כדאי לרדת שוב לעומק השאלה הזאת.

ראשית כל, הקטגוריות החברתיות "מזרחים" ו"אשכנזים" כלל לא מופיעות במצעים של מפלגות שנחשבות כחלק מגוש השמאל. אמנם מצעיהן של העבודה ("המחנה הציוני"), מרצ וחד"ש כוללים, בין היתר, סוגיות חברתיות של מרכז ופריפריה, אבל מפלגות השמאל עדיין מדברות בשפה של עיוורון צבעים, של "היום כבר אין מזרחים ואשכנזים". אז זהו, שיש. בשורה של נושאים, מזרחים היו ועודם ציבור מודר ומופלה בהשוואה לאשכנזים, אך מפלגות השמאל מתעלמות מכך.

1. ייצוג

עמיר פרץ עמד בראשות מפלגת העבודה במערכת הבחירות לכנסת ה-17 בשנת 2006, ואהוד ברק עמד בראשות העבודה בבחירות העוקבות לכנסת ה-18 בשנת 2009. השוואה בין שיעורי ההצבעה לפרץ לשיעורי ההצבעה לברק מעלה מסקנה ברורה: מנהיג מזרחי מהפריפריה מעלה משמעותית את שיעורי ההצבעה למפלגה בקרב הציבור המזרחי.*

כך למשל בשדרות, עיר הולדתו של פרץ, 24.57% מהמצביעים בחרו במפלגת העבודה, בהשוואה ל-5.31% בלבד לברק בבחירות 2009; בדימונה הצביעו 17.49% לפרץ, ו-5.31% לברק; בשלומי 20.74% לפרץ, לעומת 5.99% לברק; ובירוחם 14.9% לפרץ לעומת 4.21% לברק. בראשות עמיר פרץ מפלגת העבודה זכתה ב- 19 מנדטים, לעומת 13 מנדטים בלבד בראשותו של ברק.

אז נכון שמפלגת העבודה, שתמכה באופן מפורש ב"מבצע צוק איתן", ומרצ, שתמכה בו בשתיקתה עד שלב מאוחר מאד, אינן ראויות להיקרא "שמאל". אבל מה שברור הוא שקיים פוטנציאל לניעות אלקטורלית בקרב מזרחים. למרות זאת, מפלגות השמאל בארץ מדירות מזרחים באופן שיטתי. בעבודה, במרצ ובחד"ש משריינים מקומות לנשים וערבים, אפילו לנציג מטעם הקיבוצים שוריין מקום 18 בעבודה – אך דוחקים מזרחים.

בחד"ש עדיין מזכירים את צ'רלי ביטון, ולא נראה שבכוונתם לפעול לייצוג יהודי מהפריפריה בקרוב. במרצ מוסי רז נבחר למקום השישי, שלא ממש ריאלי נכון לעכשיו, וגם פעילותו התמקדה יותר בסכסוך ובכיבוש מאשר באינטרסים של הציבור המזרחי. במפלגת העבודה המצב כיום מעט טוב יותר – עמיר פרץ ואיתן כבל במקומות מובילים ופרופ' יוסי יונה במקום ריאלי – אך בראשות המפלגה נמצאים יצחק הרצוג, ציפי לבני ופרופ' מנואל טרכטנברג. כך שאותן מפלגות שפועלות, ובצדק, למען ייצוג ראוי של נשים וערבים, מי יותר ומי פחות, מדירות מזרחים משורותיהן. מפלגות אלה גם לא פוצות פה לנוכח ייצוג-חסר של מזרחים מהאקדמיה, מארגוני זכויות אדם ומשורות סגל השופטים בבתי המשפט. לעומת זאת, השר גלעד ארדן מהליכוד הביע את מחאתו בנושא ייצוג חסר של שופטים מזרחים בבית המשפט העליון.

2. חינוך

מערכת החינוך בארץ גזענית ביחס למזרחים. שיטת ההסללה למגמות לימוד שונות – רוב של תלמידים מזרחים וערבים במגמות "מקצועיות", לעומת רוב אשכנזי בלימודי בגרות עיונית – עודנה בתוקף. לא בכדי היה זה השר סילבן שלום מבאר שבע שהטיח בנתניהו "שהבן שלך יהיה פחח", כאשר השרים עמיר פרץ משדרות ומאיר כהן מדימונה תמכו בדבריו.

אבל איפה היה השמאל בסיפור הזה? להוציא את ח"כ שלי יחימוביץ', שכתבה דברים חשובים בעמוד הפייסבוק שלה, מפלגות העבודה, מרצ וחד"ש מילאו פיהן מים. גם במצעי שלוש המפלגות אין כל התייחסות לשיטת ההסללה. כיצד ייתכן שמפלגות שמתיימרות לקדם שוויון הזדמנויות, מערכת חינוך ראויה וצמצום פערים, שותקות לנוכח מדיניות זו?

מבחינת תכני הלימוד במערכת החינוך, ההיסטוריה של יהודים שהגיעו לארץ מארצות ערב והאסלאם מודרת לחלוטין. כמעט כל התלמידים במערכת החינוך היהודית לומדים על גלי ההגירה היהודית לארץ מאירופה מתחילת משלהי המאה ה-19 והלאה, ועל הפשעים והשואה נגד יהדות אירופה. אך הם לא לומדים כלל על קהילות שהגיעו לארץ מארצות ערב והאסלאם מבחינת ההיסטוריה והתרבות שלהן. לפני יותר מעשור, השרה לימור לבנת ניסתה לשפר מעט את המצב, בעקבות מחאת הקשת הדמוקרטית המזרחית, אך מאז בוטלו מעט התיקונים בתכנית הלימודים. ושוב – שתיקת השמאל רועמת וצורמת.

smol
מתוך האתרים של מרצ והמחנה הציוני. השמאל בארץ אמור להיות מי שמוביל מהלך ציבורי נגד גזענות ועוולות היסטוריות – אך הוא לא מתפקד

 

3. קרקעות

לאחרונה נחתם הסכם בין התנועה הקיבוצית לרשות מקרקעי ישראל. לפי ההסכם, במטרה לשמר את "אורח החיים הקיבוצי", הקיבוצים יוכלו לרכוש מרשות מקרקעי ישראל את כלל זכויות המגורים בקיבוץ, והמדינה כבר לא תחזיק בקרקע.

בהודעה לעיתונות של התנועה הקיבוצית בתגובה להסכם נכתב כי "לאחר דחיות חוזרות ונשנות של הדיון בנושא, כמעט 20 שנה של מערכת יחסים לא יציבה  בין רשות מקרקעי ישראל לבין התנועה הקיבוצית וחודשים ארוכים בהם עמדו הקיבוצים בעוטף עזה ובדרום בקו האש הראשון של מבצע "צוק איתן" קיבלה היום מועצת מקרקעי ישראל החלטה חשובה בנושא, לפיה תצא רשות מקרקעי ישראל משטח המגורים בקיבוצים אשר ירכשו את המגרשים המיועדים למגורים…".

ראשית, מה הקשר בכלל בין "העמידה בקו האש" להסכם כלכלי? באשקלון, ברהט ובשדרות לא עמדו בקו האש? רק הקיבוצים? ושנית, הקיבוצים הם הסקטור היחיד בארץ שמחזיק משאב כל כך משמעותי כמו קרקע בכמות שכזו, ומנהל מו"מ עם המדינה על מימושו. כמעט כל אזרחי ישראל ממעמד בינוני-נמוך נמצאים בקשיי דיור, בוודאי שבעיירות הפיתוח וביישובים ערבים, אבל רק הקיבוצים חתמו על הסכם שמשפר את מצבם בתחום הדיור.

יש לציין כי שר השיכון אורי אריאל, ששיווק את מעט הדירות שבדיור הציבורי לאנשי שלומו, בירך על ההסכם עם התנועה הקיבוצית, ובנצי ליברמן, לשעבר יו"ר מועצת יש"ע וכיום חשוד בפלילים, עומד בראשות מנהל מקרקעי ישראל בשעה שהקיבוצים חותמים אתו על דיל. אבל לא רק שהשמאל לא מציע סדר יום אחר לנוכח חלוקת משאבים מושחתת, אלא שנציגים במפלגת העבודה ומרצ תמכו בו באופן מפורש. האחרים פשוט שותקים. לעומת זאת, דווקא שר פנים במסגרת ממשלת ליכוד, גדעון סער, קידם והוציא לפועל תכנית שמשפרת מעט את המצב.

4. היסטוריה

כיום אנחנו יודעים שהממסד הרפואי ורשויות הרווחה בישראל לקחו ילדים ממשפחות שהגיעו מתימן, הבלקן והמזרח מרשות הוריהם ושיקרו להן באומרם כי הילד נפטר. בפרשת ילדי הגזזת כ-70,000 ילדים מצפון אפריקה נפלו קורבן להתנהלות גזענית של מדינת ישראל במהלך שנות ה-50.

אחד המרכיבים המשמעותיים בתהליך פיוס בין קהילות הינו הכרה בעוולות העבר. חשוב להכיר בצורה ציבורית ושקופה בפשעים שבוצעו ע"י הרשויות, לפצות את הקורבנות וללמד את הפרשות בבתי הספר. השמאל בארץ אמור להיות מי שמוביל מהלך ציבורי נגד גזענות ועוולות היסטוריות. אך גם בזירה הזו הוא לא מתפקד.

5. תרבות וזהות

מחקר של משרד הכלכלה משנת 2013 הוכיח כי למועמדים בעלי שם משפחה אשכנזי יש סיכוי גבוה יותר באופן משמעותי לקבל זימון לריאיון עבודה בהשוואה למועמדים בעלי שם משפחה מזרחי, למרות שכל המועמדים (הפיקטיביים) שלחו את אותם קורות חיים.

הסיבה לכך היא תדמיתית. במדינת ישראל מיום היווסדה תרבות מערבית נחשבת לראויה ואיכותית, בהשוואה לתרבות מזרחית שנחשבת לפרימיטיבית ונחלשת. התפיסה הזו השתרשה ומשגשגת בין היתר בגלל ההנחה שישראל היא חומה של המערב במזרח התיכון, "וילה בג'ונגל" כמו שקרא לזה אהוד ברק. מסיבה זו מוזיקה מזרחית כמעט לא מושמעת בתחנות רדיו ציבוריות כמו גלגל"צ וגלי צה"ל, ובפרסומות בטלוויזיה מופיעות בעיקר דמויות לבנות, אלא אם רוצים להציג פועל פשוט (במקרה הטוב) או עבריין (במקרה הרע), ואז הליהוק הוא מזרחי.

גישה רב-תרבותית אינה מקבלת את ההנחה שתרבות אחת היא פסולה והשנייה איכותית. קהילות שונות בארץ הינן בעלות תרבות מעניינת, וביטוי שלהן במרחב הציבורי הוא לא רק המעשה המוסרי, אלא יעשיר את החברה כולה. גם בתחום הזה השמאל קופא על שמריו ולא מגלה יצירתיות.

+   +   +

יש לציין שלמרות היוזמות של ארדן, לבנת וסער שצוינו לעיל, גם הימין עיוור לאינטרסים של הציבור המזרחי. ש"ס בראשות אריה דרעי  ו"כולנו" בראשות משה כחלון הן מפלגות שאינן מתוייגות באופן מובהק כימין או שמאל, אך הן יקבלו אלקטורט משמעותי מהציבור המזרחי קודם כל משום שהן מפלגות שהוקמו ע"י מזרחים, ושנית מפני ששתיהן מדברות על האינטרסים של הציבור המזרחי, אם באופן ישיר (דרעי) או באופן עקיף (כחלון). הן למעשה המקבילה המזרחית של "יש עתיד" האשכנזית, אשר לא מצהירה על עצמה ימין או שמאל, אבל ברור שהיא פונה לאשכנזים ממעמד בינוני-גבוה.

אולם שתי עובדות היסטוריות בכל זאת הופכות את הימין ההיסטורי, בעיקר "הליכוד", לבית פוליטי סביר בשביל מזרחים: ראשית, השמאל ההיסטורי כונן את משטר זכויות היתר לטובת אשכנזים, וממשיך להתנכר לכל ניסיון לאתגר אותו. עד "מרד הקלפיות" בשנת 1977, מזרחים הצביעו בשיעור גבוה למפא"י, אך לאחר המהפך ועד ימינו (להוציא את בחירות 2006 כפי שצוין) ישנו דפוס בקרב הציבור המזרחי שמזהה, ובצדק, את השמאל עם האליטה האשכנזית. ושנית, מזרחים אימצו עמדות ציוניות-לאומיות ביתר שאת לאחר שאולצו להתנכר לתרבות ולמורשת הערבית שלהם דווקא ע"י ממשלות השמאל שקלטו אותם. מסיבה זו, גם אם הימין אינו מדבר בבירור על אינטרסים של הציבור המזרחי, הוא לפחות מציע בית פוליטי אלטרנטיבי לשמאל האשכנזי.

בשביל הציבור האשכנזי, לעומת זאת, הצבעה לשמאל היא עסקה לא רעה: הם מצביעים למפלגות כביכול נאורות ומוסריות, תוך התעלמות מוחלטת מההיסטוריה של היחסים שבין אשכנזים למזרחים, ומהפריבילגיות שמהן אשכנזים נהנים עד היום. אבל לדעתי, בלי לדבר על זכויות היתר של האשכנזים באופן ברור וישיר, לא יהיה כאן שינוי פוליטי של ממש.

 

*הנתונים מתוך  אתר וועדת הבחירות המרכזית. שיעורי ההצבעה המוצגים הם תוצאה של ממוצע שיעורי ההצבעה ב-10 קלפיות
אקראיות בכל אחת ממערכת הבחירות. באתר ועדת הבחירות המרכזית לבחירות לכנסת ה-18 מופיעות 7 קלפיות ביישוב שלומי
(כ-2,000 מצביעות ומצביעים)

				
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שלומי אלמקייס

  זה לא עובד ככה. אי אפשר להשוות שתי מערכות בחירות באופן שרירותי. קודם כל 2006 היה לפני הארועים הבטחוניים הגדולים בעזה. בימים לפני הקסאמים ועופרת יצוקה הדרום לא היה בימין כמו היום ועוד היה אפשר לקושש שם קולות לעבודה ואפילו פעילי שטח (ככה פרץ התחיל). חוץ מזה שבאופן כללי מצב בטחוני שקט יותר טוב יותר לשמאל. שנית, הבחירות האלה לא היו טובות לעבודה: היא שמרה על אותו מספר מנדטים בגלל שכל קול שהיא השיגה בפריפריה היא איבדה לקדימה, קולות שלא חזרו אליה עד היום. שלישית, ההצבעה בפריפריה לטובת העבודה לא היתה סחף עצום אלא יותר טפטוף קל; ברוב הישובים היא עדיין היתה צמודה מאוד לליכוד, וגם זה, צריך לזכור, במערכת בחירות גרועה מאוד לליכוד (בגלל המנברות של שרון יותר מאשר בגלל פרץ).

  בקיצור, מהפכה זה לא היה. וגם לטריק הזה לא יהיה שידור חוזר.

 2. מיכאל

  לא ברורה לי ההתמקדות בשמאל. נטען כי המזרחים מצביעים ימין כי השמאל מתנכר בשיטיות למזרחים. האם הימין מיטיב עם המזרחים?

  הרושם שלי שמזרחים מצביעים למפלגות ימין לא מטעמים עדתיים כהדרת מזרחים, אלא מטעמים פוליטיים, מסורת משפחתית וקשר הדוק לדת. אומנם ראוי להעלות את הסוגייה המזרחית לסדר היום אבל ככל הנראה מזרחים רבים, אם לא רובם, כלל אינם עושים שיקולים בסגנון איזו מפלגה כוללת מתמודדים מזרחיים או מקדמת אינטרסים של מזרחים.

 3. מאיר עמור

  ממשיכים לשכוח את המפלצת
  מאמר חשוב של תום מהגר. הנקודות שמצויינות כאן הן חשובות ביותר. צריך לחזור ולומר אותן פעם אחר פעם. ייצוג לא פרופורציוני ומעדיף אשכנזים, חינוך מעוות ומעוות, שחיתות מתמשכת בהקצאצ קרקעות ושוד ממוסד, מחיקת היסטוריה והאדרת היסטוריה וכמובן דיספרופורציה מפלצתית בנושאים של תרבות וזהות. כל אלה הן נקודות נכונות בכולן למפלגות הליבה האשכנזית יש היסטוריה ארוכה של ניצול ושיסוי. ישנן מעט ״מעות חנוכה״ המחולקות על ידי פוליטיקאים אשכנזים מהימין המתון, המתלהם והמטורף. כל אלה הינם דברים חשובים שצריך לחזור ולומר. אבל גם תום מהגר לא אומר את עובדת הייסוד של הפוליטיקה הישראלית, גם הוא לא מדבר על העובדה הפוליטית מספר אחת בישראל כעובדה מחרידה. עובדת הייסוד הזו הינה השליטה ללא מצרים של אשכנזים ואשכנזיות בכל המימדים של הקיום בישראל. עליונות אשכנזית בלתי מעורערת. זו עובדת הדיכוי מספר אחת בישראל. בארצות הברית קוראים לכך ״וויט סופרמסי״. בישראל אפשר לקרוא לך עליונות האשכנזיות. עובדת ייסוד שממשיכים לא לדבר עליה, ממשיכים להתעלם מקיומה. ממשיכים לשכוח את המפלצת. לובן ועליונות האשכנזיות היא עובדת ייסוד שלאשכנזים נוח להתעלם ממנה ומזרחים רבים וגם פלסטינים ממשיכים לענות להם כהד.

 4. דןש

  למי קיים האינטרס לשמר את הקיטוב המדומה בין אשכנזים למזרחיים.
  הימין בראשותם של אלו המוגדרים כאשכנזים ומפלגות שכוחם נובע אך ורק מהקיטוב, עושים ככל יכולתם על מנת למנוע יצירת "כור היתוך" של כל מרכיבי עם ישראל באשר הם.
  נכון ש"כור ההיתוך" לא הביא את המצופה ממנו – אולי בגלל קוצר אורך רוח והרצון לקצר תהליכים. מסורות שנבנו במהלך מאות שנים, אינן יכולות להשתנות כהרף עין. גם לתנאי החיים והמחיה, השאיפות, ההשכלה האוניברסלית, האמונה קיימת השפעה על היכולת לטשטש את סממני הגלויות השונות.
  אבל החיים חזקים מהכל ולאט לאט ( אולי לאט מדי ) החברה הופכת ליותר הומוגנית.
  המדינה רואה עצמה כחלק מהחברה המערבית על כל יתרונותיה וחסרונותיה. אינני חושב שקיים מישהו החושב ברצינות על אופי שונה. אין כל רע בנוסטלגיה – אבל להפוך אותה לדרך חיים ???
  נכון שהמדינה חייבת להשקיע ולתת אפשרות זהה לכלל אזרחיה, להתקדם בהתאם ליכולותיהם וקישוריהם ואפילו מעבר לכך.

 5. בן רובס

  תודה! מאמר חשוב שיש להפיצו בכל אתר ואתר

 6. גל לוי

  תום, ביקשת תשובה, יצא לי ארוך (העתקתי לכאן כי לא ברור לי אם רואים את המקורית)

  אתה צודק. אתה צודק בפעם המאה, כי הדברים נאמרו כבר מאה פעמים לפחות. אז למה חשוב לך לכתוב אותם עכשיו? אל מי אתה פונה בדברים האלה ואת מי אתה מבקש לשכנע או את מי אתה רוצה להצדיק? אני שואל את השאלות האלה לא מתוך כוונה לפגוע או להפחית בחשיבות של מה שנכתב. אני שואל כי אני חושב שהדיון מתנהל במקום הלא נכון. יותר מדי זמן כבר הדיון מתנהל במקום הלא נכון לפחות בשלושה הבטים שלו.
  אחד, הלאה השמאל הלבן. נדמה לי שאמרנו את זה מספיק. הזמן שמתבזבז בויכוחים עקרים בין נציגיו בעיני עצמם של השמאל שרק באופן יחסי ומוגבל ניתן לכנותו כשמאל הוא שמן שצריך להשקיע אותו במאבק קונסטרוקטיבי ביצירה של שמאל חדש. שמאל המבין שלהיות שמאל זה לא תכנית כבקשתך, אלא משנה שאינה מייצרת הבחנות והפרדות בין מאבקים לצדק חברתי, לחירות ולשיווין. השמאל הזה יכול לכלול אנשים ונשים מכל הצבעים והמינים, למעשה הוא צריך להיות כזה.
  שנית, הלאה המזרחים כקטגוריה הומוגנית. יש כל מיני מזרחים, הם מתפלגים על הציר של דתיות או על הציר המעמדי, ויש להם אינטרסיסים שונים וציפיות שונות, ודרכי פעולה שונות. זה לא אומר שאין צורך במאבק אתני-מזרחי לתיקון היסטורי ותרבותי של העוול שנעשה כאן, אבל בישראל אין ״קהילה מזרחית״ במובן הפוליטי של המושג. בשונה מהפלסטינים אין תודעת על אחת המאחדת את הקטגוריה המזרחית שתאפשר פעולה פוליטית קוהרנטית.
  שלישית, וזה ישירות לפוסט שלך, אחרי שאנחנו יודעים את כך מה שאנחנו יודעים, ואת מה שתאה כותב בצדק, מדוע בכלל צריך להתקיים דיון בשאלה האם המזרחים יצביעו או צריכים להצביע לשמאל שאתה בעצמך מגדיר אותו כלא-שמאל? אתה כאן נכנע להנחה המזויפת ושגויה היסטורית ופוליטית כאילו אם המזרחים רק יצביעו לעבודה או למרצ אז מצבם וישתנה לטובה. אבל הרי אתה עצמך טוען שלא מתקיימים התנאים לכך, אז מדוע יש הגיון בבדיקת השאלה מדוע הם לא מצביעים לשמאל?
  נדמה לי שהזמן בשל לשדרג את הדיון הפוליטי שלנו, ואת השאלה מהו השמאל הנדרש לחברה הישראלית. אנחנו ממשיכים לקיים דיון שמתקיים בהגדרה בממדים נפרדים. הדבר הכי בולט כמובן בהפרדה בים מאבק שמאלי בהקשר הפלסטיני לבין המאבק השמאלי בהקשר המזרחי. אבל כל עוד שני המאבקים האלה נפרדים איך אפשר בכלל להגדיר אותם כמאבקים של שמאל, ולא כמאבקים פרטיקולריים ומוגבלים בהיקפם ובתחולתם.
  וזה חלק מהתשובה למה אני חושב שלא צריך להצביע בבחירות הקרובות (אגב ראיתי תם שאתה מסכים איתי בנקודה הזאת באחת התגובות שלך).

 7. ספקנית אקדמית

  הבנה כל כך תאורטית . למעשה, המזרחים פונים ימינה כי הוא לאומי ולאומני. למה? כי יש להם צורך לבטא את לאומיותם. יש למזרחים צורך לפגין את אהבתם למולדת, לאומה, ללאום.

 8. תום מהגר

  לא כתבתי שזו היתה מהפכה. כתבתי ששיעורי ההצבעה לעבודה בקרב מזררחים בעקבות הצבתו של פרץ בראש הרשימה היו גבוהים יותר בצורה משמעותית. זה הכל.

 9. תום מהגר

  אבל הנתונים לגבי עמיר פרץ מראים אחרת. וגם לגבי ש"ס. ולדעתי זה מה שיהיה עם כחלון. אז מזרחים כן עושים את השיקול הזה.

 10. תום מהגר

  אם אתה עדיין מאמין ב "כור היתוך" אז הפערים ביננו מאד משמעותיים. ממליץ לך להקשיב לנערים בסדרה של אמנון לוי, הפנים האמיתיות של השד העדתי.

 11. תום מהגר

  נתחיל בסוף- גם אני חושב שלא אצביע. או לאיחוד המפלגות הערביות.
  גל זה שאתה ואני אמרנו את זה הרבה פעמים, לא אומר שכולם יודעים את זה. צעירים וכו'.. כל עוד הדברים נכונים, הם ראויים לפרסום. ולפחות לגבי הנתונים שנוגעים לשיעורי הצבעה לעמיר פרץ בשדרות, דימונה, ירוחם ושלומי- נראהלי שלא תמצא נתונים משוקללים באינטרנט. לא ידעתי שהפערים בינו לבין ברק בערים אלה, ואפשר להניח שזה המצב בקרב מזרחים במקומות שונים, כל כך משמעותיים.

  אני לא בטוח שהמטרה שלי היא לקלס שוב את השמאל הלבן. אבל כן, הייתי שמח אם הוא היה מצליח לבעוט בנתניהו ובנט. ואם יש לזה סיכוי- זה יגיע מאלקטורט מזרחי. אם למשל ש"ס וכחלון יילכו עם הרצוג אחרי הבחירות אז תיווצר סיטואציה מעניינת- האלקטורט של מזרחים וערבים יפיל את ביבי. וכמובן שאשכנזים יעמדו בראשות הממשלה, איך לא.
  תודה על הערותיך 🙂

 12. שארלי

  אתה מתעלם ממה שנכתב לך על זה שפרץ לא באמת ניצח את הליכוד. וש"ס היא לא מפלגת שמאל.

 13. מ

  האם המזרחים המקצועיים השתגעו?

  זאת השאלה שעולה בראשי כשאני קורא את שלל הכתבות באתר העוקץ (כולל רשימתה של אור סיוונוב "אני צריכה את דוברי השיח שלי בכנסת").

  מעבר לכך שכלל לא בטוח הקביעה "מזרחים לא מצביעים לשמאל" נכונה עובדתית, הצבת העלבון וספירת ראשים בהירים וכהים במפלגות השונות לא יכולה להיות שיקול רלוונטי אצל אנשים שקולים ואחראיים. מפלגה לא צריכה להמדד על פי צבע, על פי נחמדות, או סנטימנטים מזויפים, אלא אך ורק על פי מצע. בכל הרשימות המתבכיינות בה"עוקץ" כלל לא ראיתי התיחסות למה מפלגה בזאת או אחרת מתכננת לעשות, האם נסתתרה בינתכם?

  אור סיונוב מעלה על נס את אורלי לוי וסילבן שלום; אז עם כל הכבוד והחשיבות לדיור הציבורי – אורלי לוי פועלת מתוך מפלגה המקדמת כלכלה דורסנית, שבועטת אחורה מזרחים ולא מזרחים; אלמלא הימין הכלכלי, שאורלי לוי פועלת מתוכו, בכלל היו פחות נזקקים לדיור הציבורי. הדיור הציבורי, עם כל חשיבותו, הוא לא משאת נפשם של המזרחים!!!

  סילבן שלום, כמו גם מאיר שיטרית, מוכיחים שאכן בימין ניתנה למזרחים מהפריפריה הזדמנות להתקדם במערכת; שניהם אכן טיפסו במערכת הפוליטית, שניהם כיהנו כשרי אוצר, וכנראה שהביאו למזרחים המון כבוד תוך ניהול מדיניות ניאו-ליברלית קיצונית שדחקה את השכבות החלשות כמו את מעמד הביניים, יותר ויותר לתחתית.

  אריה דרעי, ומפלגת ש"ס בכלל, גם הם עושים ימים כלילות להחזרת עטרה ליושנה; ככל הזכור עיקר הצלחתם היתה בימים שתיק הפנים היה בידי ש"ס, שאז התחילה ההצפה של ישראל במהרי עבודה חוקיים וחוקיים למחצה, בתנאי ניצול מרושעים. אין ספק שזה קידם מאוד את המזרחים, במיוחד את אלה המוחלשים ביותר.

  ובצד השני של המפה, מעניין שלא אור סיונוב ולא תום מהגר מזכירים כלל את האשכנזי הטהור עמיר פרץ, שטיפס לראש רשימת העבודה באמצע העשור הקודם. ולמרות שעמיר פרץ עשה כמה טעויות קשות בדרכו הפוליטית, עדיין הוא פעל או לפחות ניסה לפעול באמת לטובת השכבות המוחלשות.

  לסיכום, השאלה היא האם אנו המזרחיים מחפשים פתרון לפצעים שבחלקם עדיין פתוחים, או שאנחנו מעוניינים רק להמשיך ולחטט בפצעים. שיפור במעמדינו לא יבוא דרך איזה פיצוי שנקבל על עולות העבר; אלא רק עם שינוי בסיסי ועמוק בכללי המשחק הכלכליים והאזרחיים, מדיניות פנים "שמאלית" תיתן לנו סיכוי להתמודד, מדיניות "ימנית" מעצם טבעה משמרת ואף מחדדת פערים.

 14. תרזה, מוסררה, ירושלים

  מסכימה עם מ' במאה אחוז. רק מדיניות פנים שמאלית יכולה לשפר את מצבנו. אבל אם לא נעמוד על זכותנו לקבל את המשאבים לחינוך ציבורי הומניסטי, למערכת בריאות ציבורית לכל אזרח וכו', הם יזרמו להתנחלויות ולכל מה שמתחזק אותן (ואני כוללת בזה השכלה גרועה בתיבול לאומני). "לעמוד על זכותנו" זה להצביע למי שחושב באופן חיובי על כל הדברים האלה (כן-כן, ל"שמאל האשכנזי"), ואם צריך, אז להקים תנועה פוליטית חדשה. לתרץ תירוצים להצבעה שבטית-מעמדית ובאותה נשימה לקטר שאין מי שמייצג את האינטרסים של המוחלשים – זה ממש אבסורד! אז אני אצביע למר"צ, שהיא שמאל עקבי (גם אם לא מושלם, אני מסכימה), עד שתקום מפלגה טובה יותר, ובבניין ציון ננוחם.

 15. רחל

  התמונה מורכבת יותר ממה שתיארת, תום, וחלק מהמגיבים התייחסו לעניין. אתה צודק בכך שמפלגת העבודה ומרץ, נחשבות לשמאל, אמנם, אך לא ממש שמאל. ומבחינה חברתית, היום קשה לדעת מהי המשנה החברתית של מפלגת העבודה. אך יש להניח שהיא יותר חברתית מבחינת משנתה מהמפלגות שנמצאות בימין, כמו הבית היהודי, הליכוד, וימינה מכך.

  נכון שהשמאל עדיין לבן ומעדיף להישאר עיוור צבעים ולהתייחס לפריפריה, ועניים בלי להתייחס לחלוקת משאבים צודקת, מצד שני השמאל לא בשלטון כבר יותר מעשור, והמדיניות החברתית של השלטון בישראל היא אנטי סוציאליסטית באופן מובהק, ומי שנפגע מכך בחלקם הגדול הם מזרחיים.

  על ש"ס אין הרבה מה להוסיף מעבר למה שאמרו פה. חברתית היא לא. היא מפלגה מגזית, עם קמפיינר טוב. קמפיין השקופים הוא מעולה, אבל אין לו שום קשר למצע של ש"ס
  וכחלון הוא מטאטא חדש. אין לדעת מה באמת יעשה.

 16. דורית

  מאמר מעניין השופך אור כואב על הבעיה שמעטים מעזים להעלות. אני רואה סיבות נוספות בנטייה של המזרחיים לפנות ימינה. חלק מהסיבות נעוץ בתרבות לאומית ואמוציונלית יותר, המושרשת בהם. תרבות העונה על הצורך לבטא את אהבתם למדינה, לשורשים וללאום. לחלק מהם ישנה תחושה קשה של בגידה במשפחתם, במורשת ובשורשים , כאשר הם פונים לשמאל.

 17. אסף תלמודי

  יכול להיות שהמזרחים הם ימנים בדעותיהם?
  יכול להיות שהניתוח של המזרחים שאתה מציע מציג אותם כפאסיווים שרק יכולים להגיב ליחס האשכנזים אליהם? יכול להיות שאתה מתייחס למזרחים כאל אינפנטילים ומנוונים?

 18. שלומית

  גם הרשימה המשותפת הפלסטינית היא מבחינתך סוג של עיסקה אשכנזית? אני אשכנזייה ומתלבטת עמוקות בין הרשימה הפלסטינית לבין ש"ס.