כאשה מזרחית, אני צריכה את דוברי השיח שלי בתוך הכנסת

במפלגה האוטופית שלי יש מנהיגות מזרחיות שלא חייבות לשום הגמון. במציאות, יש פעילים ופעילות שיודעים איך משנים מתוך הכנסת. לא תוך ויתור על זהות ואג'נדה – אלא כי כשאורלי לוי נלחמת על דיור ציבורי, היא נלחמת מהבית. וכשדרעי פונה לשקופים, הוא מדבר מהבית. אור סיונוב על יפעת ביטון והבחירות הקרבות

ערב שישי אחד, מאות פעילים ופעילות מזרחים שומעים על הדיווח של רינה מצליח, לפיו ד"ר יפעת ביטון (שלשמה הוצמד בחן – "הנכונה") עשויה להצטרף לרשימה של המחנה הציוני במקום ריאלי, מתוקף שריון של ציפי לבני. בהיותה של ביטון – משפטנית פמיניסטית ופעילה חברתית ותיקה – השראה ענקית לרבים מהקהילה הלוחמת הזו על כל הסתעפויותיה, היתה הודעה זו המשמחת ביותר עד כה במערכת הבחירות המייאשת והקפקאית אליה נקלענו.

בימים שאחרי ניסינו לבדוק האם אמת בדבר: האם בבחירות הקרובות תגיע בשורה דווקא ממפלגה אשר שום בשורה לא נשבה במסדרונותיה לפני כן – לפחות לא בעבורי, בעבור בני משפחתי או בעבור הקהילה שלי; מפלגה אשר דחקה מנהיגים מעוררי הערצה אחורה בעוד קידמה ושריינה לאלו שמקודמים ומשוריינים ממילא. לפתע, מי שלא מצאו שום מכנה משותף עם המחנה הציוני נכונים, משתוקקים, לצאת אל הצמתים, להתנדב במטה, להצטרף למהפכה. פתאום – "נעשה ונשמע". לא נשאלו שאלות: לא באיזה מקום, לא תחת אילו תנאים ולא מדוע ולמה במחנה הזה. רק שאלה אחת – האם נכונה הידיעה?

האם נכונה הידיעה שייתכן ומהיום שאחרי הבחירות תכהן בכנסת ישראל האשה שהערכים, העשייה והתרומה שלה בחברה הישראלית הם קרן אור בתוך מציאות לא מאוד מעודדת? האם במחנה הציוני יעשו את הבלתי ייאמן ויבחרו נכון, יבחרו צודק? האם – וזאת היתה התקווה הגדולה ביותר של כולנו נוכח הידיעה – תהיה גם לנו מנהיגה?

כאשה מזרחית אני צריכה את דוברי השיח שלי בתוך הכנסת. במציאות הנוכחית, אין לי את הפריווילגיה לוותר על אפשרות של נציג/ה זו כי היא לא נתפסה לי בפינצטה הבוררת בקפדנות ובטהרנות רק את מי שבאמת ראוי ורק בפלטפורמה היחידה שראויה ורק על פי לוח הזמנים הראוי ועוד ועוד. פינצטה שחודה הולך ונעשה דק וחד יותר ויותר ומייצרת אפשרויות בלתי רלוונטיות ומנותקות מהחברה הישראלית.

כשם שכפמיניסטית אני צריכה נשים פמיניסטיות בכנסת, מימין ומשמאל, כמזרחית אני צריכה מזרחים ומזרחיות בכנסת, מימין ומשמאל. כי כאשר אורלי לוי נלחמת על דיור ציבורי היא נלחמת מהבית. וכאשר סילבן שלום שולח את ילדיו של ביבי לבית ספר מקצועי הוא נלחם מהבית. וכאשר אריה דרעי פונה אל השקופים – הוא מדבר מהבית. וכששמעון אוחיון נלחם על סילבוס הכולל בתוכו היסטוריה של יוצאי מדינות ערב – הוא נלחם על ההיסטוריה שלו. מבית. ואלו לא מלחמות שיילחמו לא דב חנין ולא תמר זנדברג.

במפלגה האוטופית שלי יש מנהיגות מזרחיות שלא מתפשרות על שום עמדה, לא חורקות שיניים אל מול שום החלטה, לא נותנות דין וחשבון לשום הגמון. במציאות, יש מערכת בחירות שהוקדמה בהפתעה ואינספור פעילים ופעילות שיודעים איך המנגנון עובד, איך משנים מתוך הכנסת, שצריכים וצריכות מנהיגה. וכאשר לכמה שעות נדמה היה לנו כי מנהיגה כזו ניתנה – נעמדנו איתה – לא כי "מתרשמות מפירורים", לא כי מסתפקות במחוות סימבוליות, לא כי מוותרות על הזהות או האג'נדה. אלא כי מבינות מתוך בגרות וניסיון שככה מתחילה מהפכה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואב אטיאס

  את מפונקת. רוצה מזרחיות בכנסת? תקימי מפלגה.
  קיבוץ הנדבות שלך, של רון כחלילי, של צפי סער ושל ד"ר יפעת ביטון- במפלגת העבודה!!!-הוא פאתטי.
  קיבוץ הנדבות שלכן/ם מעיד שלא למדת כלום מההיסטוריה ומהווה של דיכוי המזרחים והמזרחיות.
  מפונקת שכמותך- רוצה חברי כנסת וחברות כנסת מזרחיות? רוצה סדר יום מזרחי?
  תפסיקי לקבץ נדבות מהאדם הלבן ותתחילי לעבוד קשה. תקימי מפלגה של לא נחמדים ולא נחמדות. אהה, ותשרייני מקום לאשכנזיה אחת- ככה בשביל האלימות הסימבולית.

  את סובייקטיבית עצלנית ושבעה שמתחננת בפני האדם הלבן שיקבל את ביטון (הלא נכונה!!!!!)

 2. דןש

  ד"ר יפעת ביטון – אחת ההוכחות מיני רבות שמשרעת ההזדמנויות רחבה וכולם יכולים להגיע להישגים בהתאם לכישוריהם ויוזמתם.
  המדינה חייבת לספק את התשתית הבסיסית המתאימה ( מה שהיא מתקשה לעשות) ולאחר מכן השמים הם הגבול.
  כל מי שמתחבא אחרי "תחושת" ההפליה לא יזוזו ממקומו .
  פעילות מתוך הממסד היא זאת שתביא לפריצה קדימה – אני מברך את כל אלו הנוהגים בדרך זו

 3. שלומפי

  אני אשכנזי ואין בכנסת אף נציג שמדבר את השיח שלי. יכולת להזדהות עם השיח השליט זו לא זכות, זו פריבילגיה.

 4. שושי שמר

  מצער שכפי שהבנתי, את קוראת להצביע למפלגות שלא הוכיחו טוהר מידות. זה אמצעי שנראה לי מעבר לקו אדום.

 5. יובל דעבול

  השאלה המתבקשת היא מדוע לא להצטרף לקמפיין של ישראל ביתנו? הרי הטענות לטובת מפלגת מפא"י ההיסטורית תקפות גם לגביה. במקום השני יש אישה מזרחית פמיניסטית. יש שתי תשובות אפשריות לשאלה הזאת ואף אחת מהן לא מעודדת מבחינת המאבק המזרחי: 1. ישראל ביתנו היא לא מפלגת שמאל (ואז בעצם המאבק המזרחי טוען שמפא"י היא שמאל) 2. כי ככה. ויש לומר שהמאמר הזה משקף את המחשבה המזרחית החדשה כפי שבוטאה ברהיטות במאמר של שושנה גבאי: המאבק המזרחי איבד את דרכו, או מוטב לומר, עלה על דרך ניאו-ליברלית קפיטליסטית. הפוליטיקה המזרחית של הדור הצעיר והמבולבל דומה להשתתפות בתוכנית ריאליטי: נצביע לפרט שמייצג אותנו (ועל הדרך מקבע אותנו) במקום לשרוף את תחנת הטלוויזיה.
  היכן סמי שלום שטרית, סמדר לביא ואחרים? לאן הלך האומץ הפוליטי של הפנתרים השחורים? הסתפקות בפירורים איננה הדרך. היינו שם כבר. הלאה הציונות, הלאה הקונפורמיות, הלאה שיתוף הפעולה עם מחריבינו.

 6. שוש אפרידר, המבורג

  "האם במחנה הציוני יעשו את הבלתי ייאמן ויבחרו נכון, יבחרו צודק? האם – וזאת היתה התקווה הגדולה ביותר של כולנו נוכח הידיעה – תהיה גם לנו מנהיגה?" שואלת הכותבת. ובכן, התשובה היא לא. המחנה הציוני לא יכולה לבחור בצדק כי הוא במהותו לא צודק. שיתוף הפעולה של מזרחים מהשמאל עם מפלגה שבמהותה תומכת ומבנה את המשך הכיבוש בעם אחר, מדכא עד מאוד. תמיד תהיו סוג ב' אם תסבו לשולחן המולך, זו מהותה של הציונות.

 7. שלומפי

  סמי בניו יורק, סמדר בברקלי. או הפוך? יותר קל להאבק בקפיטליזם ממרומי הקביעות.

 8. ג. אביבי

  ד"ר יפעת ביטון, עמותת תמורה ועוד מספר פעילים הם בין הבודדים שפעלו בשנים האחרונות נגד האפליות והגזענות האשכנזית. הם פועלים משפטית וגם ע"י פרסומים בתקשורת.
  כל אנשי השיח המזרחי ב10 – 15 השנים האחרונות לא עשו ולא תרמו למאבק המזרחי למען שוויון כמותה.
  מעבר לזאת, לקבץ נדבות/עצמות מהמפלגות האשכנזיות נראה לי מיותר. עדיף להקים תנועה מזרחית למען שוויון מלא למזרחים.