האם ש"ס יכולה להוות בית עבורי?

כמזרחית, לאיזו מפלגה אצביע? וכפמיניסטית? הילכו שתיהן יחדיו? ואולי כפרפרזה על "עת לעשות לה' הפרו תורתיך" – עת לעשות לזכויות מזרחים הפרו תורת הפמיניזם? אפרת שני שטרית על ש"ס

אתמול בבוקר נתלו כרזות ברחובות תל אביב הצפונית: "אם את גרה ברמת אביב, אל תצביעי לנו. אם את עובדת בשביל מי שגרה ברמת אביב: רק ש"ס". אריה דרעי, שלא הוביל את ש"ס ב-13 השנים האחרונות, חזר עם בשורה חברתית חדה וברורה – ציוויו של מרן לדאוג לאנשים השקופים שהמדינה השאירה מאחור, מאבק בפערים החברתיים, מלחמה על ילדים רעבים, מלחמה על חינוך טוב יותר בפריפריה, מפעלים ומקומות תעסוקה. בשורה הזו, במידה ותמומש, תיטיב עם נשים מוחלשות רבות כמו גם עם גברים מוחלשים רבים.

ש"ס מציעה סדר יום מזרחי, מנהיג מזרחי וחברי כנסת מזרחים – מציאות הפוכה מן המפלגות האחרות. יש המבקרים אותה ביקורת עניינית הנוגעת לכיוון הלא-חברתי שאלי ישי הלך בו או להקצנת העמדות המדיניות לכיוון הימני, אך מקובל יותר לבקר את ש"ס ביקורת רושפת, מלאת שנאה ולא נכונה בחלקה הגדול, המדברת על הנצחת פערים חברתיים וחוסר תרומה ממשית לפריפריה (יש גם מי שטוענים כנגדה שהיא מושחתת, אבל צריך לזכור שהאליטות במסגרת החוק חמורות ומזיקות לאין-ערוך מהגניבות של דרעי). הרמת הראש המזרחית וחוסר ההתאמה לתבניות הפוליטיות שהיו אפשריות עד הקמתה, קוממו עליה הן חילונים, הן דתיים לאומיים והן חרדים אשכנזים. נדמה שהמציאות הישראלית לא היתה מסוגלת ועדיין אינה מסוגלת להכיל אפשרות של מפלגה מזרחית בהגדרה, שחרטה על דגלה סדר יום מזרחי. 

באופן הזה, השיח הציבורי עיוור לכך שתהליך ה"התחזקות" שהציעה ש"ס למזרחים בפריפריה, היווה אפיק כמעט יחיד לשינוי לטובה באיכות חייהם. מזרחים רבים שמסלול חייהם המנוחשל הותיר להם אפשרויות השתכרות שוליות, חסך בהון תרבותי ובמקרים רבים גם חיי פשע, רכשו השכלה דתית (באמצעות שיעורי תורה), השתייכו לדרך בעלת משמעות ואמונה וקנו מכוּבדוּת. השתייכות זו לא העניקה פתרון מלא לדיכוי המעמדי המזרחי, אך הרחיבה אפשרויות תעסוקתיות והעניקה פתרונות לאנשים רבים במקום שאף מפלגה לא לקחה עליו אחריות ולא עשתה מעשה.

shas1

העיתונאי אבישי בן חיים כתב לפני זמן מה ששמע אמא מזרחית שעלתה פעם לשידור רדיו במה שכונה "ערוצי הקודש" וסיפרה שיש לה חמישה ילדים: "שלושה בסמים ושניים בש"ס". מילותיה ממחישות מסלול חיים רחוק וזר למקטרגי ש"ס, שספק אם הם עושים למען אמא כזו או בוחרים במפלגה שפונה לאמהות אלה.

אנו, כמזרחים, לא יכולים להסתפק במאבק למען שכבת הביניים; רובנו שהגענו מהפריפריה הגיאוגרפית או החברתית, מחובתנו לדאוג לשכבות הנמוכות שבעקבות מדיניות אנטי-חברתית, הולכות ומתרחבות. כיום, המפלגה היחידה שמצעה מתרכז בעשייה חברתית למען השכבות המוחלשות היא ש"ס. השאלה המרכזית שאצטרך לתת עליה את הדעת בדרך לקלפי, היא האם אני מוכנה לתת אמון ולפיכך גם הזדמנות למפלגה שמצד אחד לא מייצגת אותי באופן מלא, אך מצד שני נלחמת את מלחמתי הבוערת ביותר? נפרוט את הצהרותיה של ש"ס עד כה:

– רפורמת הקרקעות: רווחי ארנונה לעיירות הפיתוח. הגדלת הדיור הציבורי בהקצאת אחוז קבוע של דירות בכל בניין דירות חדש.

– העלאת שכר המינימום.

– הורדת מע"מ על 35 מוצרי יסוד.

– חלוקה הפוכה בין מס עקיף (הפחתת מע"מ) למס ישיר (העלאת מס על הכנסה לפי גובהה).

נאום השקופים של אריה דרעי, ינואר 2015:

כפמיניסטית מזרחית, ודאי שלא אוכל להשלים עם מפלגה שנשים לא מכהנות בה כחברות כנסת. מאידך, אני מסרבת לנתח את המפלגה הזו והתהליכים הקורים בה דרך משקפיים פמיניסטיות לבנות. חשוב מאוד שהתפתחויות בריאות יתרחשו מתוך הציבור עצמו ותוך הבשלה ומוכנות – גם אם לי ברור שנשים חייבות לכהן כחברות כנסת, החלטה זו לא יכולה להתקבל באופן מוצנח מבחוץ וללא מוכנות אמיתית של הציבור החרדי. לכן אני תולה תקווה במועצת הנשים החכמות שהוקמה ומקווה שתתפוס מקום כמה שיותר רחב.

shas2
אם ש"ס תתחזק, ייתכן שמוטת הכנפיים תהיה מספיק רחבה כדי לצעוד אל עבר מהפכה נשית

במידה שש"ס תתחזק ותתרחב בבחירות הקרובות, בהחלט ייתכן שמוטת הכנפיים תהיה מספיק רחבה כדי לצעוד צעד נוסף אל עבר המהפכה הנשית אותה תוביל עדינה בר שלום. לנשים הנפלאות והאמיצות מארגון "לא נבחרות, לא בוחרות" אני מאחלת שהמהפכה הנשית תקנה לה אחיזה רחבה יותר בציבור הנשים החרדיות ותגיע דרישה דלתתא. או אז הרבנים הספרדים יחויבו להתייחס לכך ברצינות ויש סיכוי שיאמצו גישה ספרדית מקורית מתונה.

כאחרים המהווים את הרוב האוכלוסייה היהודית בארץ, כאחרות חסרות בית מפלגתי, אולי הגיע הזמן לתמוך בסדר יום מזרחי-חברתי שאגב אורחא לא פוחד מחרדיוּת, מכבד אותה ומשלב איתה זרועות לאופק משותף? אולי כדאי שתהיה לנו דריסת רגל והשפעה במפלגה שבבחירות הבאות תהווה בית שיויוני במלוא מובן המילה?

English

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ךפך

  אם נשים אז למה כבר לא חילונים? או רפורמים? או ערבים? או שמאלנים? או ששס מפלגה חרדית לפי תורת ישראל או שלא! מספיק מרצ אחת!

 2. דןש

  רק לא ש"ס או כל מפלגה על בסיס אתני
  הגיע הזמן שעם ישראל ימחק את ההבדלים האתניים. כולנו ישראלים. המפלגות צריכות להיות על בסיס אידאולוגי ולא על בסיס סקטוריאלי. הרכב הרשימות חייב להיות על בסיס בחירות ( פריימריס ) אמינות ולא ה"חרטא-ברטא" המתגלית כיום בראש חוצות. כאשר הרשימה מורכבת מ"כל גווני הקשת" של אזרחי מדינת ישראל.

 3. דן

  יש כמה שאלות חשובות שרצוי לא להתחמק מהן כשמדברים על ש"ס והיא מה יקרה ביום שאחרי הבחירות.
  הראשונה היא אילו ויתורים ש"ס תהיה מוכנה לעשות כדי לשבת בממשלה?
  ההיסטוריה מלמדת אותנו שהישיבה של ש"ס בקואליציה עלתה למצביעי ש"ס המזרחים הרבה מאוד… הם היו שם כשביבי (ולא רק הוא) קיצץ בקצבאות ילדים, וקיצץ את הדיור הציבורי והקל על מס החברות והעלה את המע"מ – הם היו שותפים ולא צריך לשכוח להם את זה כל כך בקלות.
  נכון, אין ספק שאם מסתכלים על החקיקה בכנסת האחרונה חברי הכנסת של ש"ס היו בין היוזמים של הרבה מאוד חוקים חברתיים, ונכון שהם רצים עם הסיסמאות באמת הכי חברתיות שיש, אבל האם הם יוותרו גם הפעם על המצע שלהם ויצטרפו ללבן ממרכז או מימין בהריסתו את הפריפריה מזרחית?

  השאלה השנייה היא לגבי הייצוג. נכון, הדברים לא צריכים לבוא מלמעלה אם החברה החרדית אינה מוכנה לכך. פמינזם לא "לבן" ולא "שחור" צריך להכתיב לה מה צריך להיות בה ואיך להתנהל. אבל האם זו לא התנשאות מול החרדים לא לבקר אותם לפחות על זה? לא לקרוא בכל גדול על כך שכן צריכות להיות נשים ברשימה.
  האם זה לא קצת מתנשא להתייחס אל ש"ס כתנועה של "שחורים" שלא מוכנים, במקום לבקר אותם על זה שאין אף לא אישה אחת ברשימה שלהם?
  וגם – רב הביקורת כלפי כל המפלגות הלבנות היא שאין ייצוג מזרחי. אז כשמדובר ב"שחורים" זה משתנה? איפה זה מציב את הביקורת (הנכונה מאוד) של חוסר הייצוג של מזרחים במפלגות ה"שמאל-מרכז"?

  והשאלה האחרונה היא איפה ש"ס עומדת לגבי הפלסטינים?
  ההתעלמות כשלעצמה לא מפתיעה, בארץ שבה כביכול יש הפרדה בין המדיני לחברתי. אבל בתור פעילים מזרחים מן הראוי לומר את הדברים בפנים – ה"סכסוך" הוא לעיוור צבעים. הפריפריה היא זו שאוכלת את רב החרא! מי שבשר תותחים הם לא "בני הטובים" מהיחידות המובחרות אלא ה"שחורים" שמנסים לתפס למעלה! ומי שנשלח לשמש חוצץ הם לא האשכנזים מהקיבוצים אלא המזרחים שנשלחים להיות הגבול. שלא לדבר על כך שמי שעובד בתעשיות שמרוויחות מהמלחמות הוא לא בדיוק שחור.
  גם בנושא ה"ביטחוני-מדיני" קיימת אפלייה. ההתעלמות של ש"ס, ושל הרבה פעילות ופעילים מזרחים מהנושא שמה אותה ואותם במקום בעייתי. מקום שאומר "שיוויון שיוויון" עד שזה מגיע למה שההגמון מציב לנו כאקסיומות שחייבים לקבל.

  ש"ס במערכת הבחירות הזו בינתיים מציבה את עצמה כביכול כאלטרנטיבה להרבה חרא שקורה מסביב. אבל האם התפקיד שלנו לא אמור להיות דווקא לאתגר אותה? דווקא לדרוש את התשובות שיהיה לה קשה לתת?
  ההליכה העיוורת אחרי הצבע "הנכון" היא לא רק בעייתית היא גם קצת מתנשאת וגזענית.

 4. אשכנזי

  ועל זה כבר שנו חז"ל : פרירים לא מתים הם רק מצביעים שוב לש"ס.

 5. אבשלומית קורה

  משקפיים פמיניסטיים לבנים, ולא כפי שצויין.

 6. לגילזציה עכשיו!

  לעניות דעתי, מסקנתה של הכותבת המבקשת להצביע לש"ס (שאכן אנשי התוכן אותם שכרו הפיקו את הסרטון הטוב ביותר עד כה) שגויה, שכן גם זו מפלגה סקטורילית במהותה, וככזו איננה משקפת את האינטרסים של כלל הציבור המוחלש הפריפרילי כראוי, אלא רק את הסקטור הצר מאוד המזוהה עימה, שרובו ככולו מורכב מכאלה המוגדרים כמזרחים דתיים-חרדיים (ובניגוד לעבר חלקם של הדתיים לייט/מסורתיים הצטמצם באופן ניכר וכבר אינו מהווה פאקטור משמעותי בה), ולראיה ניתן להסתכל על הפקרטיקה, הווה אומר על ההצבעות שחברי המפלגה תמכו/התנגדו להן ולהיווכח שקיים דיסוננס בלתי ניתן להכחשה בין הפרקטיקה הדואגת לאותו סקטור צר לבין הרטוריקה המעמדית-אוניברסלית לכאורה. לעומת זאת מפלגה המשקפת את האינטרסים של המדוכאים והמוחלשים בחברה באופן נאמן יותר תהיה חד"ש (שגם בה קיימת בעייה ברמת הייצוגיות, אך זו בעיה פחותה בחשיבותה ביחס לפוטנציאל התועלת הפרגמטי הקיים בה), שמקדמת הן ברמת השיח והן ברמת הפרקטיקה, שיח על הקשר בין הון-מעמד לבין למוצא אתני והקורלציה החיובית של משתנים אלו למיקום גאוגרפי.

 7. היפסטר מזרחי

  איזה אריה דרעי? זה שהורשע בלקיחת שוחד?אהה, טוב

  2 עבירות שוחד, 3 עבירות מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

 8. מיכה רחמן

  ש"ס היא לא מפלגה חברתית. נקודה.
  אסור להיגרר אחרי הסיסמאות. מצע בחירות איננו ערובה למדיניות חברתית בהמשך. ש"ס לכל אורך הדרך היא מפלגה סקטוריאלית ולא חברתית, הדואגת בעיקר למוסדותיה. ש"ס לא תמכה בחוק הדיור הציבורי. ש"ס לא נאבקת למען הדיור הציבורי. ש"ס תומכת רק בהחזרת קצבאות ילדים כמפלגה סקטוריאלית. ש"ס לא מנהלת מאבק על תודעה מזרחית. ש"ס תמכה בכל תקציבי הקיצוצים כשישבה בממשלות נתניהו. ש"ס מנהלת מאבקים לפי הישיבה באופוזציה או בקואליציה. להצביע ש"ס רק בגלל שהיא מפלגה המורכבת מחברי כנסת מזרחים זה בדיוק כמו להכניס את אלי אוחנה לבית היהודי רק בגלל שהוא מזרחי וגדל בשכונת מצוקה (או להתנגד להכנסתו למפלגה בשל אותם נימוקים). הגיע הזמן שאנחנו, התומכים במאבק המזרחי, נתייחס יותר ברצינות לצד החברתי כלכלי של המאבק. הגישה של להצביע רק עבור מזרחים בלי קשר לעמדותיהם החברתיות-כלכליות נראית לי מזיקה למאבק המזרחי.