• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

האם ש"ס יכולה להוות בית עבורי?

כמזרחית, לאיזו מפלגה אצביע? וכפמיניסטית? הילכו שתיהן יחדיו? ואולי כפרפרזה על "עת לעשות לה' הפרו תורתיך" – עת לעשות לזכויות מזרחים הפרו תורת הפמיניזם? אפרת שני שטרית על ש"ס

אתמול בבוקר נתלו כרזות ברחובות תל אביב הצפונית: "אם את גרה ברמת אביב, אל תצביעי לנו. אם את עובדת בשביל מי שגרה ברמת אביב: רק ש"ס". אריה דרעי, שלא הוביל את ש"ס ב-13 השנים האחרונות, חזר עם בשורה חברתית חדה וברורה – ציוויו של מרן לדאוג לאנשים השקופים שהמדינה השאירה מאחור, מאבק בפערים החברתיים, מלחמה על ילדים רעבים, מלחמה על חינוך טוב יותר בפריפריה, מפעלים ומקומות תעסוקה. בשורה הזו, במידה ותמומש, תיטיב עם נשים מוחלשות רבות כמו גם עם גברים מוחלשים רבים.

ש"ס מציעה סדר יום מזרחי, מנהיג מזרחי וחברי כנסת מזרחים – מציאות הפוכה מן המפלגות האחרות. יש המבקרים אותה ביקורת עניינית הנוגעת לכיוון הלא-חברתי שאלי ישי הלך בו או להקצנת העמדות המדיניות לכיוון הימני, אך מקובל יותר לבקר את ש"ס ביקורת רושפת, מלאת שנאה ולא נכונה בחלקה הגדול, המדברת על הנצחת פערים חברתיים וחוסר תרומה ממשית לפריפריה (יש גם מי שטוענים כנגדה שהיא מושחתת, אבל צריך לזכור שהאליטות במסגרת החוק חמורות ומזיקות לאין-ערוך מהגניבות של דרעי). הרמת הראש המזרחית וחוסר ההתאמה לתבניות הפוליטיות שהיו אפשריות עד הקמתה, קוממו עליה הן חילונים, הן דתיים לאומיים והן חרדים אשכנזים. נדמה שהמציאות הישראלית לא היתה מסוגלת ועדיין אינה מסוגלת להכיל אפשרות של מפלגה מזרחית בהגדרה, שחרטה על דגלה סדר יום מזרחי. 

באופן הזה, השיח הציבורי עיוור לכך שתהליך ה"התחזקות" שהציעה ש"ס למזרחים בפריפריה, היווה אפיק כמעט יחיד לשינוי לטובה באיכות חייהם. מזרחים רבים שמסלול חייהם המנוחשל הותיר להם אפשרויות השתכרות שוליות, חסך בהון תרבותי ובמקרים רבים גם חיי פשע, רכשו השכלה דתית (באמצעות שיעורי תורה), השתייכו לדרך בעלת משמעות ואמונה וקנו מכוּבדוּת. השתייכות זו לא העניקה פתרון מלא לדיכוי המעמדי המזרחי, אך הרחיבה אפשרויות תעסוקתיות והעניקה פתרונות לאנשים רבים במקום שאף מפלגה לא לקחה עליו אחריות ולא עשתה מעשה.

shas1

העיתונאי אבישי בן חיים כתב לפני זמן מה ששמע אמא מזרחית שעלתה פעם לשידור רדיו במה שכונה "ערוצי הקודש" וסיפרה שיש לה חמישה ילדים: "שלושה בסמים ושניים בש"ס". מילותיה ממחישות מסלול חיים רחוק וזר למקטרגי ש"ס, שספק אם הם עושים למען אמא כזו או בוחרים במפלגה שפונה לאמהות אלה.

אנו, כמזרחים, לא יכולים להסתפק במאבק למען שכבת הביניים; רובנו שהגענו מהפריפריה הגיאוגרפית או החברתית, מחובתנו לדאוג לשכבות הנמוכות שבעקבות מדיניות אנטי-חברתית, הולכות ומתרחבות. כיום, המפלגה היחידה שמצעה מתרכז בעשייה חברתית למען השכבות המוחלשות היא ש"ס. השאלה המרכזית שאצטרך לתת עליה את הדעת בדרך לקלפי, היא האם אני מוכנה לתת אמון ולפיכך גם הזדמנות למפלגה שמצד אחד לא מייצגת אותי באופן מלא, אך מצד שני נלחמת את מלחמתי הבוערת ביותר? נפרוט את הצהרותיה של ש"ס עד כה:

– רפורמת הקרקעות: רווחי ארנונה לעיירות הפיתוח. הגדלת הדיור הציבורי בהקצאת אחוז קבוע של דירות בכל בניין דירות חדש.

– העלאת שכר המינימום.

– הורדת מע"מ על 35 מוצרי יסוד.

– חלוקה הפוכה בין מס עקיף (הפחתת מע"מ) למס ישיר (העלאת מס על הכנסה לפי גובהה).

נאום השקופים של אריה דרעי, ינואר 2015:

כפמיניסטית מזרחית, ודאי שלא אוכל להשלים עם מפלגה שנשים לא מכהנות בה כחברות כנסת. מאידך, אני מסרבת לנתח את המפלגה הזו והתהליכים הקורים בה דרך משקפיים פמיניסטיות לבנות. חשוב מאוד שהתפתחויות בריאות יתרחשו מתוך הציבור עצמו ותוך הבשלה ומוכנות – גם אם לי ברור שנשים חייבות לכהן כחברות כנסת, החלטה זו לא יכולה להתקבל באופן מוצנח מבחוץ וללא מוכנות אמיתית של הציבור החרדי. לכן אני תולה תקווה במועצת הנשים החכמות שהוקמה ומקווה שתתפוס מקום כמה שיותר רחב.

shas2
אם ש"ס תתחזק, ייתכן שמוטת הכנפיים תהיה מספיק רחבה כדי לצעוד אל עבר מהפכה נשית

במידה שש"ס תתחזק ותתרחב בבחירות הקרובות, בהחלט ייתכן שמוטת הכנפיים תהיה מספיק רחבה כדי לצעוד צעד נוסף אל עבר המהפכה הנשית אותה תוביל עדינה בר שלום. לנשים הנפלאות והאמיצות מארגון "לא נבחרות, לא בוחרות" אני מאחלת שהמהפכה הנשית תקנה לה אחיזה רחבה יותר בציבור הנשים החרדיות ותגיע דרישה דלתתא. או אז הרבנים הספרדים יחויבו להתייחס לכך ברצינות ויש סיכוי שיאמצו גישה ספרדית מקורית מתונה.

כאחרים המהווים את הרוב האוכלוסייה היהודית בארץ, כאחרות חסרות בית מפלגתי, אולי הגיע הזמן לתמוך בסדר יום מזרחי-חברתי שאגב אורחא לא פוחד מחרדיוּת, מכבד אותה ומשלב איתה זרועות לאופק משותף? אולי כדאי שתהיה לנו דריסת רגל והשפעה במפלגה שבבחירות הבאות תהווה בית שיויוני במלוא מובן המילה?

English

כנראה שיעניין אותך גם: