מפלגה אשכנזית או ש''ס. זו הבחירה

עם כל הביקורת שיש לי על ש"ס ויש הרבה, יהיה זה אסון למזרחים אם היא תיחלש. אילו הייתה התארגנות מזרחית ראויה ועצמאית, וש"ס הייתה אבן הנגף האחרונה העומדת בדרכה למימוש המהפכה החברתית בישראל, הייתי פועל לסילוקה של ש"ס מהבמה הציבורית. אבל אין

בבחירות הממשמשות ובאות, לציבור המזרחי לא יהיה (כרגיל) בעד מי להצביע. לחלק מהמזרחים  נדמה, למרבה הצער, שהמפלגות האשכנזיות מהוות ברירת מחדל נסבלת. החלק האחר של המזרחים, זה שאינו מוכן להשלים עם מיצובם של המזרחים בירכתי המפלגות הלבנות, וכמי שנועדו ללקט עבור מפלגותיהם נתחים מהאלקטורט המזרחי, יתחלק בין אלה שיצביעו ש"ס ובין אלה  שיצביעו לאחת המפלגות הערביות, או לרשימה קיקיונית, כזו או אחרת, כעין הצבעת מחאה. יהיו כאלה שכלל לא יטריחו את עצמם לקלפי. פרט לשתי פעמים בלבד בהן הצבעתי בשני העשורים האחרונים (באחת מהן, בשנת 1999, נמניתי עם אלה שהזניקו את ש"ס ל-17 מושבים בכנסת), נמנעתי מהשתתפות בבחירות לכנסת. עבורי לא נמצאה אפילו ברירת מחדל. התכוונתי להימנע גם הפעם, אך לבסוף החלטתי להצביע עבור ש"ס. ומדוע?

עם כל הביקורת שיש לי כלפי ש"ס, ובעיקר כלפי אריה דרעי – ואת מקצתה חלקתי, יותר מפעם, עם גולשי אתר העוקץ – אין בי ספק שהיחלשותה של ש"ס, שלא לומר היעלמותה, תסיג את הנושא המזרחי עשרות שנים אחורה ותותיר חלל ענק בסדר היום הציבורי בישראל. כולנו מכירים את כל המנטרות הממסדיות שדבקו בש"ס למן רגע הקמתה, ואשר יצרו מפלצת של אינדוקטרינציה, שלעיקריה לא היה שום קשר עם המציאות, אך למרות זאת הם חלחלו לתודעת הציבור. המרכזי שבהם, המספר ש"ש"ס מנציחה בערות", קנה לו שביתה, למגינת הלב, גם אצל מזרחים לא מעטים. האמנם ש"ס היא שמנציחה בערות, או שמא ש"ס היוותה עבור השבט הלבן את האליבי המושלם והנוח ביותר למדיניותו ולמחדליו של הממסד, שבאופן מגמתי לא רק שלא מנע את העמקת הפערים, אלא אף היווה גורם אקטיבי בהיווצרותם?

כיצד התנהלה מדיניותן החברתית של ממשלות ישראל, לדורותיהן, עד ה-23 ביולי 1984, עת התקיימו הבחירות לכנסת ה-11, שבהן השתתפה בראשונה ש"ס? האם הן הניעו תהליך להקמת תיכונים עיוניים בערי הפיתוח והשכונות, ורק ש"ס בלמה אותו? האם הן החליטו לחולל רפורמות כלשהן בחלוקת הקרקע, וש"ס היא זו שטירפדה אותן? האם קמה מגמה להגדיל את הייצוג המזרחי בממשלה, ורק ש"ס זרעה מוקשים סביבה? האם מועמד מזרחי לראש ממשלה עלה על דל מחשבתם של קודקודי ההגמוניה האשכנזית, ורק ש"ס הטילה ווטו על כך? האם האקדמיה הלבנה שלנו ניסתה לעשות  מאמץ כדי לשנות את המציאות הכמעט סאטירית של כמעט 100% מרצים/ות וחוקרים ממוצא אשכנזי באוניברסיטאות בישראל (שבינתיים "התאזנה" לרוב של 92% "בלבד"), ורק ש"ס אמרה: "על גופתי"? האם בראשיהם של חברי הועדה לבחירת שופטים בצבצו הרהורי חרטה ובושה בעניין  הרכבו העדתי-אשכנזי של בית המשפט העליון, בשבטו כבג"ץ או בשבתו ככת סגורה, ורק ש"ס הניאה אותם מהרהורים אלה? האם פרס ישראל, שהפך לעתים לתמריץ האולטימטיבי עבור גזעני המדינה – ביניהם כאלה שפיתחו תיאוריות אולטרה גזעניות במערכת החינוך-  לא זכה אפילו להצצה ביקורתית רק בעטייה של ש"ס? תקצר היריעה מלשטוח את מגוון ורסיות ההתגזענות השיטתית במדינת ישראל. אולם, לא רק שש"ס לא הנציחה בערות (מילה איומה,שלעולם תעלה רק בהקשרם של מזרחים), היא שמרה על  כוחה וקיומה רק בשל אופיו של משטר הגזענות האשכנזית. למותר לציין, שאילו הממסד היה נוקט צעדים אמיתיים לצמצום פערים וקידום השוויון, ש"ס הייתה מתייתרת מאליה.

מעולם לא חשתי תחושה של זרות וריחוק מערכיה של המדינה כפי שאני חש בימים אלה, לנוכח המיפוי הפוליטי הברור, החוצץ בין הפוליטיקאים/ות לבני העור, שייעודם הבלתי מוטל בספק הוא לאחוז בהגה השלטון ובין כהי העור, האמורים להיות אסירי תודה על כך שנותר להם בכלל מקום בספסל האחורי של האוטובוס, לעומת מפלגות שבהן למזרחים אין מקום אפילו בעמידה. עוצמת תחושת הקבס שעולה בי מגזענותן של המפלגות האשכנזיות (מי באופן יחסי ומי באופן מוחלט) אינה באה, חלילה, כדי לדרוש מהן להגדיל ייצוג מזרחי (כבר מזמן חדלתי להאמין בשיתוף מזרחי-אשכנזי, היות שרצף הכישלונות המתמשך מראה שאינו בר יישום), אלא שברור לי כשמש, וכבר ציינתי זאת יותר מפעם, שהציבור המזרחי חייב להישען על עצמו. המשבר של ש"ס הביא למזרחים אחדים סיפוק, ויש בתוכם אפילו ששמחים על כך. חשבתי לעצמי: מה יכול להיות כל כך משמח בהתפתחות זו? שברתי את הראש ולא היה לי שום פתרון לתעלומה זו. הרהרתי ביני לבין עצמי: אילו הייתה התארגנות מזרחית ראויה ועצמאית, וש"ס הייתה אבן הנגף האחרונה העומדת בדרכה למימוש המהפכה החברתית בישראל, לא רק שהייתי שותף לשמחתם – הייתי פועל לסילוקה של ש"ס מהבמה הציבורית. אבל, כמו שכולנו יודעים, פרט לוואקום ענק ומהדהד לא קיים שום דבר חלופי. אף אחד לא אוסר עלינו להתארגן, גם לא ש"ס, ועל כך אנו חייבים לבוא חשבון רק עם עצמנו.

שס כרזה1
מתוך עמוד הפייסבוק של מפלגת ש"ס

דרעי וש"ס עשו לא מעט שטויות. גם מחדלים חברתיים משוועים היו מנת חלקם. ההיבריס הנחה את אורחותיהם, וחטאו רובץ על כתפיהם. ועדיין – יש חשיבות גדולה לקיומה של ש"ס. ללא ש"ס, תתמסמס באופן ניכר הנכחתו של השיח המזרחי במרחב הפוליטי של ישראל. מסיבה זו בדיוק עלצה ועלזה הבראנז'ה הלבנה בתקשורת, שביכרה ללטף את אלי ישי האולטרה ימני על פניו של דרעי, שמבחינה פוליטית הרבה יותר קרוב אליה בהשקפותיו. להתארגנות מזרחית עתידית תהיה נחיתה הרבה יותר רכה בשדה הפוליטי כאשר ש"ס נוכחת בו מאשר פעור בו וואקום מהדהד, כאמור. גם מבחינה טקטית, המזרחים ירוויחו הרבה יותר רק כאשר יהיו בשדה הפוליטי שני כוחות מזרחיים. כל מי שהיו פעילים, במהלך שנות ה-90 של המאה שעברה, בקשת הדמוקרטית המזרחית, חשו את עוצמת החיזורים של הממסד אחר א-נשי הקשת. כשאהוד ברק הביע את התנצלותו בשמם של ה"לדורותיהם", התקשורת עטה על פעילי הקשת רק כדי לעשות בהם שימוש טקטי ומניפולטיבי נגד ש"ס. בכל הכבוד הראוי לפעילי הקשת דאז, עיקר כוחה והשפעתה של הקשת באותה תקופה נבעו מחוזקה של ש"ס. אילו הקשת הייתה משכילה אז ליצור ברית עם דרעי, היום היינו  לגמרי במקום אחר. במקום לבהות בבית הלבן של בנט, באפרטהייד שבין החלק העליון לחלק התחתון של רשימת בוז'י ציפי, בנומרוס נולוס של מר"צ, בלבנבנות הלפידית וכו' וכו' וכו' – היינו אנו שחקני המפתח של הפוליטיקה העכשווית.

אבל, מה שהיה היה. מה שבאמת חשוב כרגע הוא לתחזק, אפילו לחזק, את הדבר המזרחי היחיד שקיים בשדה הפוליטי והוא – מפלגת ש"ס. היא רחוקה מלהיות מושלמת, באנדרסטייטמנט, אך מהסיבות שפורטו למעלה, חשוב שש"ס תתקיים, ואפילו תתחזק – כי אין לנו ש"ס אחרת. זה מה יש כרגע וזה ראש הגשר היחיד להנכחתו של סדר היום המזרחי. בואו לא נחפש את הדברים המושלמים, כי אין כאלה. השדה הפוליטי הוא דינאמי דיו כדי שכל מה שקיים בו כרגע יהווה נקודת התחלה סבירה למאבק שלנו.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  ש"ס היא אחת המפלגות האשכנזיות ביותר, שנייה רק ליהדות התורה באשכנזיותה. זאת כמובן אם מתייחסים לא רק למוצאם הגזעי של האנשים אלא גם למסורת, התרבות והערכים שהם מגלמים. ש"ס – בוודאי הנהגתה, ודרך החיים שהיא מנסה להנחיל – היא גילום מובהק של המסורת האשכנזית, ויריקה בפניה של זו הספרדית והמזרחית.

 2. שמעון אשל

  מאיפה יש כל כך הרבה שנאה?

 3. נעמי

  ממש מזל שיש לך ביקורת על ש"ס ועל דרעי, עכשיו אני רגועה ויש לי את הלגיטימציה לבחור ולחזק את ש"ס (!), באמת מאוד התגעגעתי למילה בס"ד בראש כל מסמך שאלי ישי הוציא בזמנו כשהיה שר הפנים וגם מזמן לא שמעתי כמה מקוואות הוא בנה בכל מני חורים בארץ, ואלה עוד נחשבים לדברים ה"טובים" שש"ס עשו כשהיו בממשלה. בואו בהמוניכם לחזק את ש"ס, המפלגה היחידה שהצליחה להוריד את את המזרחים מהביבי אל הביצים. בביוף לא התכוון שלביקורת שלו יהיה גם ביטוי מעשי, אל תגזימו….

 4. דורית

  מיפוי תחומי הגזענות במדינה כפי שעשית אין לו ולא כלום עם ש"ס. המפתח הוא רכישת השכלה. ש"ס באופן שיטתי, מונעת מחסידיה את המפתח העיקרי להתקדמות בחברה. זה לא אומר שכל מזרחי עם השכלה יתקבל בזרועות פתוחות למשרה כזו או אחרת. יש מחקרים המצביעים על כך ששם משפחה מזרחי הוא גורם שפוסל מועמד גם אם יש לו כישורים מובהקים טובים משל מועמד עם שם משפחה 'אשכנזי'. למרות זאת, לאדם משכיל יש יותר סיכוי ממי שהוא נבער. למען הסר ספק, אני מזרחית. נראית מזרחית והדוגמא האולטימטיבית לאופן שבו השכלה הובילה למוביליות חברתית – כלכלית. אולי משום שהחינוך אצלנו בבית היה ממוקד ב'תעשו – תצליחו'. כן, גם כשהיו אפליות ברורות על רקע מוצא. רק ככה מנצחים את השיטה.

 5. שי

  "האמנם ש"ס היא שמנציחה בערות…"? ודאי שש"ס מנציחה בערות! נכון, היא לא לבד. גם חרדים אשכנזיים מנציחים בערות. כל מי שלא מלמד מדעים מנציח בערות. אתה רוצה לתמוך בזה דרך הצבעה לש"ס? סחתיין!!! אבל אל תבוא בטענות לאשכנזים.

  ובהזדמנות הזאת, כיוון שאתה מדבר דוגרי, גם אני אדבר דוגרי (יהיה שמח): הגיע הזמן לנעוץ סיכה בבלון הנפוח של ההאשמות נגד האקדמיה. ארבעים שנה אני באקדמיה והשתתפתי באינסוף תהליכי מינויים. לא נתקלתי במקרה אחד שהמזרחיות של המועמד/ת הכשילה את הקידום. לעניות דעתי, הסיבה לכך שיש פחות מזרחיים מאשר אשכנזים באקדמיה היא שפחות מועמדים מזרחיים מנסים לעלות בסולם – מעבר לתואר הראשון והשני.
  אתה רוצה לתקן את המצב הזה, אשמח להשתתף במאמץ. אתך, אני מקוה, אפשר לעבוד, עם ש"ס זה חסר סיכוי.

 6. אלןה

  "נומרוס נולוס של מר"צ": רק שאלה. איך אנשים מצפים שיהיו מיוצגים יותר במפלגה אם לא מתפקדים אליה?

 7. אייל

  למאיר בביוף יש ייעוד אחד למזרחים – קיום של התרסה . שום דבר מעשי .

 8. סמולן

  אם כבר אתם מדברים, תזכיר לו שהמילה "מהפכה" אמנם רשומה כפטנט צרפתי ולכן היא לא בהכרח מסמן אשכנזי, אבל שור-אז-הל ש"מהפכה" מרמזת על משהו שמתנער מהעבר. "המהפכה חוזרת", זה מין קטע מגניב ומלא סתירות עצמיות, כמו "המצאת המסורת".

 9. מ

  למעשה אתה בוחר בנתניהו (ובימין הכלכלי).

  ש"ס תמכה תמיד בליכוד, ובכלכלה נאו-ליברלית. ש"ס היתה תמיד יד ימינו של נתניהו בהחלשת השכבות המוחלשות עוד יותר. בפעמים שהיתה לשון מאזניים ויכלה להכריע לכאן או לכאן, בחרה תמיד לתמוך בימין ופירושו של דבר כלכלה שמורידה את השכבות המוחלשות עוד יותר.

  כנראה שזו סיבה מספיק טובה למזרחים להצביע ש"ס…

 10. מישו

  צודקת דורית. ש"ס היא דוגמה להנצחת העליונות האשכנזית בארץ ע"י העמקת הבערות בקרב המזרחיים.
  למרות שמזרחי משכיל נתקל לעתים קרובות באפליה נגדו במקומות עבודה ובאקדמיה הרי שהדרך לעצמאות ולמיגור שלטון האפליות הוא ע"י יותר משכילים מזרחיים בעיקר במקצועות ראליים.

 11. ששדשד

  סמולן, האמת היא שמהפכה (revolution) בכוונתה המקורית מסמנת תנועה של גופים שמיימיים, וככזו היא אלמנט מחזורי.

 12. ג. אביבי

  אם נצביע לכחלון, שסביר שאת רוב שאיפותיו החברתיות לא יממש בקרוב, נקבל 6 – 8 ח"כים רובם אשכנזים חסרי כל רקורד חברתי כולל אלוף בגזילת קרקעות.
  אם נצביע לדרעי, שיש לו רקורד ארוך של בגידה במזרחים (ילדיו לומדים במוסדות חרדי אשכנז הגזעניים, תומך בהפרדה הגזעית ב"בנות יעקב"), נקבל את המשך חוסר התוחלת והניוון למזרחים.
  אם נצביע לאלי ישי, עבד נרצע לימין האשכנזי הקיצוני, נקבל חבורה פשיסטית שאין בה כל תקווה למזרחים, אלא רק למתנחלים.
  הרשימה הערבית/פלסטינית המאוחדת היא המפלגה המזרחית היחידה שאיננה כלבלב של הציונות האשכנזית.
  אם לא כחלון, לא דרעי ולא ישי, נותר להצביע רק לרשימה המאוחדת של המזרחים שאינם יהודים אבל אחינו למאבק.

 13. מירה כהן

  אחיי המזרחיים היקרים ,
  נולדתי בירושלים למשפחת מרוקאית גאה , 6 ילדים , משפחה מסורתית מרוקאית אמיתית עם אהבה וכבוד לתרבות מרוקו הקלאסית .
  הורי
  אבי ז"ל ואימי שתחייה גידלו אותנו בגאווה , חסכו מעצמם בכדי להעניק לילדיהם אפשרות ללמוד ולהתפתח ,כולנו למדנו והגענו להישגים כל אחד בתחומו ,( עובדי ציבור ממשלתי , הייטק ופרופסור לכלכה שבשנים שנים חקרה את קו העוני מטעם הביטוח הלאומי)דרכה גם למדתי והחכמתי כמה פערים חברתיים יש במדינת ישראל
  בבוקר שמעתי בדרכי לעבודה את תוכנית הבוקר של קרן נויבך ( מקפידה מאד להקשיב לתוכנית זאת ) ושמעתי את הדיון בנושא המזרחיות , הקשבתי בקשב רב ונהניתי מהדיון התרבותי והנעים עד שהגענו לנושא של שס וקריאה לבחור בשס וחשבתי שאני רותחת מזעם על אמירה זאת .
  לובשי החליפות המהודרות של ורסאצ'י אנשי שס היקרים
  שירתו בשני עשורים בממשלת ישראל , 60% מהם הורשעו בשחיתות , מנהיגם ישב בכלא וחזר לצערי הרב,
  ממתנגדי הדיור הציבורי ,שותפים לממשלות ביבי האכזריות ואתם המזרחים לא למדים כלום , ממשיכים לחשוב ששס הינה התשובה למזרחיות , חבל חבל …
  כנראה שהם יישבו בממשלה הבאה עם נבחרת הקפטילסטים ביבי את שרה את בנט את שקד וממש "יקבלו החלטות חברתיות "- רק להתנחלויות ולסיפור החדש הגרעינים התורניים של הבית היהודי מסחטת הכספים החדשה לטובת הכיפות הסרוגות , כולם כולם החרדים , הכיפות הסרוגות כולם כולם חוגגים על חשבון עיירות הפיתוח והפריפריה .
  בהצלחה לכם אחיי המזרחים החילוניים , תמשיכו לבכות ולבחור במי שדופק אותכם .. לא תלמדו …

 14. פריץ היקה הצפונבוני

  אין למי להצביע ? בודאי שיש: הרשימה המאוחדת של אלה שבאמת מקופחים ולא סופרים אותם ,כנראה גם אתם. אלה הפלסטינים אזרחי ישראל. שלא לדבר על הפלסטינים בשטחים שחיים קרוב ליובל תחת השלטון הישראלי ללא זכויות אדם ולאום כלל.אני כבר בכמה מערכות בחירות קודמות הצבעתי חד׳׳ש. ואמשיך להצביע בעד הרשימה המאוחדת. יש קרוב ל20% אזרחים ערבים. אתם מקופחים? הצחקתם אותי. אגב אני מקוה שש׳׳ס אם בוז׳י-ציפי ירכיבו ממשלה ש׳׳ס תצטרף כשצריך לגנב מורידים אותו מחבל התליה ושכל המוחלשים היהודים ברובם באמת ממוצא המהגרים מהמרחב האיסלמי-ערבי ימשיכו להצביע ליכוד המונהג ע׳׳י אשכנזים בעקר ושהוא המקפח ומפלה אותם.

 15. פריץ היקה הצפונבוני

  והבחירה הנכונה: הרשימה המשותפת. גם לא ,,אשכנזית׳׳ גם לא חרדית גם לא ציונית.