• kara w.
    קריטי עד מוות
    מה יהיה על ילדינו השחורים בנערותם?
  • ראפינו
    גול מחאה
    על קולן המהדהד של הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה

פוסטר מעוצב ליד ההודעה על מסיבת פורים, שליד מתקן התמי 4

על הזעם שמעורר הצורך בתליית תקנות למניעת הטרדה מינית על הקירות, ליד התמונה של העובד המצטיין, במשטרת ישראל ובכלל, בכל מקום עבודה

מאז שהתחלתי לעבוד בתעשייה יצא לי להיתקל בתקנות למניעת הטרדה מינית (חובות מעביד), התשנ"ח-1998. לפעמים המעסיק ומחלקת כוח האדם תולים את זה בקפיטריה, פוסטר מעוצב, ליד התמי 4, שם אנשים מתעכבים כשהם ממלאים את כוס המים שלהם, או כוס הקפה, ובין לבין קוראים: "(3) הצעות חוזרות בעלות אופי מיני אף שהאדם שאליו מופנות ההצעות הראה שאינו מעוניין בהן."

לפעמים זה תלוי בשירותים. בשני הלוקיישנים יש לתקנות את הפעולה שלהם על הקוראים, עד לגבול מסוים, שבו זה הופך טאפט לבהייה: "(2) מעשה מגונה. לדוגמה: עובד או ממונה הנוגע בעובדת לשם גירוי מיני או החושף את עצמו בפניה, בלא הסכמתה."

זו לומדת מה עליה לעשות במקרה ש וזה לומד איך עליו להתנהל. לפעמים במעמד החתימה על חוזה במקום עבודה חדש, מנהלת כוח האדם מצרפת את המסמך לחוזה: "(א) אם כי ברוב המקרים הטרדה מינית נעשית על ידי גבר כלפי אישה, הטרדה מינית יכולה להיעשות הן על ידי גבר והן על ידי אישה, כלפי גבר או אישה; והחוק מכסה את כל האפשרויות האלה."

אני לא ממעיטה בחשיבות התקנות, ובחשיבות תלייתן במרחבים הציבוריים שבמשרד, אבל יש בזה משהו שתמיד מכעיס אותי נורא; האנשים שמתהלכים פה בתוך המשרד צריכים תקנות למניעת הטרדה מינית? צריכים שיהיו חוקים שיהיו להם תלויים מול הפרצוף כדי להבין מה אסור להם לעשות ומהי הטרדה מינית? הם צריכים שאלה יהיו תלויות על קירות המשרדים ליד הודעות על מסיבת פורים המתקרבת ובאה, או על יד התמונה של העובד המצטיין?

איזה מחלה קשה זו שאנחנו חולים בה. חולים כל כך ולא נמצאה תרופה עדיין.

וממה שמתחולל במשטרת ישראל, אני לא מופתעת. זה פשוט אולטרא התחוללות, של מערכת שאיבדה כל רסן, איזשהי נקודת קיצון מופקעת של מה שקורה כמעט בכל מקום. הצמרת של המערכת הזו נשלטת מאז ומתמיד על ידי גברים, ובבסיסה ניצבים קודי התנהגות מאצ'ואיסטיים וסקסיסטיים באופן מובהק, תעשי לי קפה, ואם לא בכתב אז בעל פה, מועדון גברים סגור, שמור לי ואשמור לך, תעשי לי קפה, ומי חשף את הפרשיות האלה? תעשי לי קפה, גברים בכירים אחרים שרצו להחליף ניצב כזה בניצב אחר, מלחמת פאלוסים, מלחמת כוח, מין משחק בולבולים שכזה, השוטרות לא רלוונטיות. הן יצטרכו אחר כך להתלונן, לתבוע, לטבוע, לגשת לבית המשפט ולקבל פיצוי על אי אלו מילים או מעשים שהתחוללו בנפשן וגופן.

אני בטוחה שגם במסדרונות המשטרה היו תלויות התקנות למניעת הטרדה מינית משנת 1998. אבל צריך להפוך שם את כל הפירמידה, להפוך שם את השולחנות ולהתחיל מחדש.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.