• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בשביל מרצ, תפילין זה קמע

כמו שעון: שוב מרצ מוכיחה כי היא בזה למסורת ולתרבות של הציבור המזרחי

במהלך מערכת הבחירות לכנסת הקודמת, בשנת 2013, מרצ הפיקה סרטון שבו האושייה התל-אביבית דפנה לוסטיג התייחסה אל מעריצי "הפרויקט של רביבו" כאל סוג של סכנה דמוגרפית. סוף הדמוקרטיה יגיע, כך טענה לוסטיג בסרטון, כאשר מעריצי הפרויקט יוכלו להצביע פעמיים. מעניין איך במרצ היו מגיבים אם, נניח, ח"כ איילת שקד היתה מפיקה סרטון שטוען שבקרוב מעריציה בארץ של הזמרת הלבנונית פיירוז יוכלו להצביע פעמיים, והדבר יבשר את קץ המדינה (ואגב, מחרוזת "תן לזמן ללכת" של הפרויקט עומדת כרגע על 9,910,383 צפיות ביו-טיוב! אמא'לה!!!).

ידענו שאפשר לסמוך על מרצ שיספקו את הסחורה גם במערכת הבחירות הנוכחית. והנה מוסי רז, מס' 6 ומי שאמור להיות הנציג המזרחי הבכיר של המפלגה, פנה לוועדת הבחירות המרכזית בטענה כי פעילי ש"ס מחלקים במתנה תפילין בבתי ספר, והדבר מהווה "שימוש אסור ומתן מתנה אסורה על פי החוק ומתן קמע שגם הוא אסור על פי החוק", כך לטענת רז. בינתיים בכלל הסתבר שש"ס כלל לא חילקו תפילין ורז הודיע שהוא משך את פנייתו. ראוי היה גם שמרצ יתנצלו על פרסום שגוי.

אך מה שמעניין יותר בפרשה הזו הוא עצם ההתייחסות לתפילין כאל קמע. האם הפעולה הפוליטית הזו הולמת את ערכי השמאל, שבמרצ מדברים בשמם? מנקודת מבט שמאלנית, אפשר להבין את ההתנגדות לקשר שבין רגשות דתיים לרגשות לאומיים. אכן, בשורות הציונות הדתית, האמונה היהודית נרתמת לטובת ערכים ציוניים קלאסיים כגון כיבוש האדמה וייהוד הארץ, תוך שלילת זכויותיו של העם הפלסטיני בין הים לירדן.

mosi
ההצעה להניח תפילין כמוה כהצעה של פעילים למען זכויות בעלי חיים להכין סנדוויץ' טבעוני. צילומסך

אבל האם הדבר נכון בהכרח לגבי ש"ס? הלוא הרב עובדיה יוסף זצ"ל קבע פסק הלכה, שעודנו בתוקף, אשר מתיר נסיגה משטחי הארץ על מנת לחתום על הסכם שלום. ולהבדיל מתקופת כהונתו של אלי ישי, תחת הנהגתו של הרב אריה דרעי, שהביע לא אחת את מחויבותו לקידום יישובים ערבים, המפלגה לא מעוניינת ולא פועלת לליבוי לאומנות באמצעות האמונה היהודית.

אני מניח שאני אישית קרוב יותר למסורת היהודית מרוב הפעילים במרצ, אך לצורך העניין, הצעה להניח תפילין כמוה כהצעה של פעילים למען זכויות בעלי חיים להכין סנדוויץ' טבעוני. בסצינה של חצר בית ספר, אני מוצא חן רב בשתי הפעולות.

מעניין לשים לב שלצד העובדה שבמרצ מתאמצים להביע רגשות אנטי-יהודיים, במקביל מובעות לא אחת עמדות מיליטריסטיות. חיים אורון, לשעבר יו"ר המפלגה, התראיין לא מזמן בכתבת שער למוסף "הארץ" שבה הוא זכה לשבחים על כך ששני נכדיו לקחו חלק פעיל ב"מבצע צוק איתן" ("חיים אורון גידל שבט של לוחמים, אבל לימד אותם לא לוותר על השלום", 14.08.14). הכיבוש הצבאי של הגדה המערבית והמצור על רצועת עזה כרוכים במעשים מזוויעים כלפי חפים מפשע. הנחת תפילין, לעומת זאת, ממש אין לה נגיעה בעניין. מדובר במסורת יהודית ארוכת שנים שאינה שוללת זכויות או מנהגים של קבוצות אחרות, והציבור המזרחי גאה, ובצדק, להיות חלק ממנה.

כך שמרצ טוענת שהיא השמאל של ישראל, אך היא מוכיחה לנו שוב שהיא אולי שמאל בשביל הציבור האשכנזי. בשביל קבוצות אחרות, זו מפלגה שאינה באה בחשבון.

כנראה שיעניין אותך גם: