בשביל מרצ, תפילין זה קמע

כמו שעון: שוב מרצ מוכיחה כי היא בזה למסורת ולתרבות של הציבור המזרחי

במהלך מערכת הבחירות לכנסת הקודמת, בשנת 2013, מרצ הפיקה סרטון שבו האושייה התל-אביבית דפנה לוסטיג התייחסה אל מעריצי "הפרויקט של רביבו" כאל סוג של סכנה דמוגרפית. סוף הדמוקרטיה יגיע, כך טענה לוסטיג בסרטון, כאשר מעריצי הפרויקט יוכלו להצביע פעמיים. מעניין איך במרצ היו מגיבים אם, נניח, ח"כ איילת שקד היתה מפיקה סרטון שטוען שבקרוב מעריציה בארץ של הזמרת הלבנונית פיירוז יוכלו להצביע פעמיים, והדבר יבשר את קץ המדינה (ואגב, מחרוזת "תן לזמן ללכת" של הפרויקט עומדת כרגע על 9,910,383 צפיות ביו-טיוב! אמא'לה!!!).

ידענו שאפשר לסמוך על מרצ שיספקו את הסחורה גם במערכת הבחירות הנוכחית. והנה מוסי רז, מס' 6 ומי שאמור להיות הנציג המזרחי הבכיר של המפלגה, פנה לוועדת הבחירות המרכזית בטענה כי פעילי ש"ס מחלקים במתנה תפילין בבתי ספר, והדבר מהווה "שימוש אסור ומתן מתנה אסורה על פי החוק ומתן קמע שגם הוא אסור על פי החוק", כך לטענת רז. בינתיים בכלל הסתבר שש"ס כלל לא חילקו תפילין ורז הודיע שהוא משך את פנייתו. ראוי היה גם שמרצ יתנצלו על פרסום שגוי.

אך מה שמעניין יותר בפרשה הזו הוא עצם ההתייחסות לתפילין כאל קמע. האם הפעולה הפוליטית הזו הולמת את ערכי השמאל, שבמרצ מדברים בשמם? מנקודת מבט שמאלנית, אפשר להבין את ההתנגדות לקשר שבין רגשות דתיים לרגשות לאומיים. אכן, בשורות הציונות הדתית, האמונה היהודית נרתמת לטובת ערכים ציוניים קלאסיים כגון כיבוש האדמה וייהוד הארץ, תוך שלילת זכויותיו של העם הפלסטיני בין הים לירדן.

mosi
ההצעה להניח תפילין כמוה כהצעה של פעילים למען זכויות בעלי חיים להכין סנדוויץ' טבעוני. צילומסך

אבל האם הדבר נכון בהכרח לגבי ש"ס? הלוא הרב עובדיה יוסף זצ"ל קבע פסק הלכה, שעודנו בתוקף, אשר מתיר נסיגה משטחי הארץ על מנת לחתום על הסכם שלום. ולהבדיל מתקופת כהונתו של אלי ישי, תחת הנהגתו של הרב אריה דרעי, שהביע לא אחת את מחויבותו לקידום יישובים ערבים, המפלגה לא מעוניינת ולא פועלת לליבוי לאומנות באמצעות האמונה היהודית.

אני מניח שאני אישית קרוב יותר למסורת היהודית מרוב הפעילים במרצ, אך לצורך העניין, הצעה להניח תפילין כמוה כהצעה של פעילים למען זכויות בעלי חיים להכין סנדוויץ' טבעוני. בסצינה של חצר בית ספר, אני מוצא חן רב בשתי הפעולות.

מעניין לשים לב שלצד העובדה שבמרצ מתאמצים להביע רגשות אנטי-יהודיים, במקביל מובעות לא אחת עמדות מיליטריסטיות. חיים אורון, לשעבר יו"ר המפלגה, התראיין לא מזמן בכתבת שער למוסף "הארץ" שבה הוא זכה לשבחים על כך ששני נכדיו לקחו חלק פעיל ב"מבצע צוק איתן" ("חיים אורון גידל שבט של לוחמים, אבל לימד אותם לא לוותר על השלום", 14.08.14). הכיבוש הצבאי של הגדה המערבית והמצור על רצועת עזה כרוכים במעשים מזוויעים כלפי חפים מפשע. הנחת תפילין, לעומת זאת, ממש אין לה נגיעה בעניין. מדובר במסורת יהודית ארוכת שנים שאינה שוללת זכויות או מנהגים של קבוצות אחרות, והציבור המזרחי גאה, ובצדק, להיות חלק ממנה.

כך שמרצ טוענת שהיא השמאל של ישראל, אך היא מוכיחה לנו שוב שהיא אולי שמאל בשביל הציבור האשכנזי. בשביל קבוצות אחרות, זו מפלגה שאינה באה בחשבון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. הקמע שהם מחלקים זה האשכנזיות ,חוץ מהקמע השד הזה אין להם מה למכור

  ראינו איך הם הגנו על החונטה האשכנזית בפרס ישראל.

  סיסמאות לחוד ומעשים לחוד. אבל לגמרי.

 2. דןש

  לדאבוני בני האדם אינם מסוגלים להבין בקיומו של אל רוחני. אל האמור להימצא בנפשו ובליבו של כל אדם ואדם.
  אל שאינו דורש שיסגדו לו כדברי ישעיהו "לָמָּה-לִּי רֹב-זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוָה, שָׂבַעְתִּי עֹלוֹת אֵילִים וְחֵלֶב מְרִיאִים; לֹא תוֹסִיפוּ, הָבִיא מִנְחַת-שָׁוְא–קְטֹרֶת תּוֹעֵבָה הִיא, לִי; רַחֲצוּ, הִזַּכּוּ–הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם, מִנֶּגֶד עֵינָי: חִדְלוּ, הָרֵעַ. לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט, אַשְּׁרוּ חָמוֹץ; שִׁפְטוּ יָתוֹם, רִיבוּ אַלְמָנָה."
  לפיכך כל הדתות כל האמונות ( למעט האיסלם ( ? )) לא הסירו מקרבן את ה"שקצים" את המנהגים הפגניים. כל נושאי הקמיעות ( כולל המזוזות והתפילין ), השתטחות על קברי קדושים וצדיקים, הציפיה לקבלת תמורה מהאל ( מידית או באחרית הימים) וכו' מעידות על כך.
  חבל שהאמונה בדרך זאת, שהכל בא מאלוהים, מרפה את ידי המאמינים ליצירת שנויים יזומים ושנוי שיאפשר לכל בני האדם חיים טובים יותר.

 3. עמי אשר

  במערכות הבחירות האחרונות, וזכורה במיוחד זו שבכיכובו של הרב כדורי, נעשה שימוש בעבודת אלילים כדי למשוך מצביעים. איני יודע אם מזרחים חוטאים בכך יותר מאשר אשכנזים, אבל ברור לי כיהודי שתפילין, מזוזה, כותל – אלה בסך הכל חפצים. אם מישהו רואה קדושה באיקונין אלה, שיבושם לו, אך השימוש בהם לצורך גיוס קולות פסול בעליל.

 4. דרור

  תגובה מדויקת וחכמה. גם באיסלם. פחות סממנים חיצוניים אמנם אבל לא פחות עיוותים בצורת פתוות וכדומה.

 5. יקירוביץ'

  מטרתם של התפילין מיוצגת בפסקת "קריאת שמע", ואכן אין דבר בין זה לבין קמע.
  אבל הצורה שבה הרבה מאוד אנשים כן מתייחסים לתפילין בפועל הוא יחס "קמעי", לא על בסיס מה שכתוב בפרשת קריאת שמע, אלא על בסיס השערות דמיוניות שלהם. כפי שאמר הרמב"ם "המחשבה על הדמיונות אינה קרויה דעה. היא קרויה רק 'העולה על רוחכם' ".
  תופעת הקמע בעולם היהודי היא תופעה שנגועה בהיות האדם מאמין באלוהים. קמעות יש בכל דת גם אם הם אמורים להיות בה וגם אם אינם. אין הדבר קשור לש"ס ספציפית, הדבר קשור לצורך הזה, שלפעמים אף אנשים לא דתיים קושרים עצמם בו.
  אז איזו מן אמרה מוזרה זו, ש"הצעה להניח תפילין כמוה כהצעה של פעילים למען זכויות בעלי חיים להכין סנדוויץ' טבעוני".להיפך, המציע להניח תפילין רוב הסיכויים שהוא שייך לחלק ה"קמעי" של המאמינים באל היהודי, ושהוא צוחק למצוות הנחת תפילין בפרצוף, משום שהוא כופר בפסוק "ולֹא-מֵעֵבֶר לַיָּם הִוא לֵאמֹר, מִי יַעֲבָר-לָנוּ אֶל-עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ, וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ וְנַעֲשֶׂנָּה. כִּי-קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד, בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ, לַעֲשֹׂתוֹ". להציע להניח תפילין ברחוב זה לבטל את דבר ה' שאמר שהאדם בעצמו צריך להחליט לעבוד אותו ומתוך לבבו זה יקרה, ולא מתוך אילוצי רחוב זולים.
  מאידך סנדוויצ'ים טבעוניים לא מרדדים שום דבר. אמנם כן, הם משרתים את המטרה המקורית שלהם. הם יכולים לגרום לאנשים לחשוב על טבעונות. ואילו מי שמציע להניח תפילין לעובר ושב ברחוב, סביר להניח שאותו עובר ושב ישוב ויניח תפילין רק כשהיה "זקוק לכך" פעם בכמה זמן, וכשיוצע לו ברחוב בשנית.

 6. ארי

  קידום זהות, שתהיה זו מזרחית, פוליטית, לאומית, דתית, אינה דבר המקרב בין בני האדם אלא מחוצץ ביניהם. אני ממליץ על קריאת הספר של Amartya Sen – Identity and Violence.

 7. יובל אלוני

  אני באמת לא מבין למה הכותב הנכבד קושר את התפילין לתרבות המזרחית . התפילין הא תשמיש קדושה ליהודים. מכל המינים והצבעים.ליהודי באשר הוא יהודי .
  באשר לאיסור לחלוקת קמיעות ותשמישי קדושה או תשמישים אחרים הם מתנה אסורה בבחירות כמו כל מתנה . אני ממוצא מזרחי ולגמרי לא מאופיין דוקא בתפילין .

 8. שושן

  הנפיחה החדשה נגד מרץ כל כך מצחיקה. מרץ הינה מפלגה חילונית, וככזו מחובתה להתנגד לחלוקת כל סוגי הסממנים הדתיים אם זה תפילין, צלב, או עור נחש להגברת האון הגברי בבתי ספר. ההתגיסות של "המזרחיים המיקצוענים" לדרעי ממש מעליבה. הרי הם כבר קרוב ל 30 שנה בבממשלה ומאז מצבם של עדות המזרח השתפר? הם דאגו להם? וגם הסיפור על היותם "תומכי שלום" נגוז כבר לפני 20 שנה. הגזענות ההפוכה של "לוחמי החופש הספרדים", מעדיפה תמיכה בדרעי, שמתנגד לייצוג נשים, שחלק רב מנציגיו נתפס שמכניס את ידו לכסף ציבורי (גם זה לטובת הספרדים?). מדהים שאנשים מבססים אג'נדה שבסיסה הוא רק שנאה. הם שונאים כל מי שלא כמוהם על בסיס אתני וגזעי. (ראה את 10 הנקודות שפירסתם אתמול).לכן, פושע מורשע שגנב ממכם ושמפלגתו התבררה כחשוכה, ושלא סופרת את עניי הארץ, עדיפה על מרץ רק בגלל שהוריו עלו ממרוקו? גזענות עלובה כבר אמרנו?

 9. עמית

  ומה רע במחשבה שתפילין זה קמע? ומה שגוי במחשבה שזה פסול שמפלגה פוליטית תחלק קמעות דתיים לקטינים זרים?

  השמאל המזרחי קצת התבלבל. זה שהמזרחים בישראל הם מסורתיים ברובם ובעלי קשר רופף יותר או פחות לדת לא הופך כל מתקפה על הדת מתקפה על המזרחים. מותר להיות אתאיסטים. מותר להיות אנטי-תאיסטים. מותר להיות מזרחים אתאיסטים או אנטי-תאיסטים. המזרחים בישראל הם מסורתיים כי תהליכי החילון שהחלו בקרבם עוד בארצות מוצאם נקטעו באיבם, לא כי זה משהו גנטי-תורשתי.

  אני מקווה מאוד שמוסי רז הוא חילוני לוחמני, אך לצערי, באטמוספירה הציבורית בישראל, גם אם הוא כזה הוא היה מתבייש להודות בכך. למעשה, אין בפוליטיקה הישראלית אדם אחד שמוכן להזדהות ככזה, כי בניגוד לתיאורים במאמר, קבוצה פגיעה ומותקפת בחברה הישראלית כיום אלה אנשים בעלי אורח חיים חילוני, לא דתיים ולא מסורתיים.

 10. יוסי ברנע

  האם תפילין הוא קמע? לא. תפילין הם אביזר דתי מאז ומעולם. האם חלוקתם היא מעשה דתי בלבד? לא בהכרח. ראשית סביר כי יש למקבלים כבר תפילין, שהרי מועד הבחירות אינו בהכרח זהה למועד תחילת הנחתם. שנית, סביר שהם ניתנים עם הקדשה או מלל מסוים. אין מדובר בצעד דתי אלא בצעד אלקטורלי. מבחינה זו פסול הצעד, מה גם שמחירם אינו זניח כלל. מעבר לכך, השאלה בבחירות הנה האם מדובר בצעד לגיטימי או בניסיון שכנוע והשפעה לא לגיטימי? גם חלוקת התנ"ך נופלת בקטגוריה השנייה. ואם מדברים על דת ומדינה, הגיע הזמן להפריד את מיסוד הדת מהמדינה.