• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

כשגבר אשכנזי מתעסק במחיר ה"השתכנזות" שלנו

הניסיון להגדיר מי הוא המזרחי האמיתי מצביע על גזענות ובורות, ובעיקר על השטחה גדולה מאוד של מורכבות סוציולוגית. אנא הפנימו: מזרחים זה לא שם נרדף לפשוט ועממי. תשובה לגל אוחובסקי

בתגובה לפרק פתיחת העונה של אמנון לוי בעניין הסללת מזרחים לחינוך מקצועי, מנסה גל אוחובסקי לבחון אפיקים פוליטיים עבור מזרחים למען מהפכה חברתית תוך ניתוח חלק משגרירי המאבק ופלרטוט עם רמות ההשתכנזות של אלו ובעיסוקם הנוכחי ב"שד העדתי" (מאקו, 11.02).

ההתעסקות של גבר אשכנזי ויהודי בהשתכנזות של אנשים כמו רון כחלילי ואמנון לוי היא לא פחות מחוצפה ומופע גזעני (די נדוש, יש לומר). אם היה מנסה גבר לבן בארה"ב לתאר את תהליכי ההלבנה שעברה לדוגמא קונדוליסה רייס – לא רק שהדברים היו מוקצים מחמת מיאוס, גם לא היתה נמצאת פלטפורמה אחת אשר היתה מפרסמת דברי בלע שכאלו. ראו איזה יופי: הגמוניה דורסנית מכתיבה לנו את חוקי ההתנהגות (במידה ואנחנו רוצים להתקבל בשערי הקבוצה האקסקלוסיבית והמנוכרת שלה) ולאחר מכן מרשה לעצמה להרים מולנו אצבע מאשימה ב"השתכנזות".

הרשה לי מר אוחוסבקי לספר לך קצת על מחיר ה"השתכנזות" הזו. הניכור והבושה מהמקורות שלנו, איבוד שפה ותרבות שלקחו עמם סבים וסבתות שכבר אינם, משא ומתן מתמיד עם הזהות ופשרה שלא נגמרת אל מול שתי הקבוצות – זאת שרצינו להתקבל אצלה וזאת שבאנו מתוכה. אני הייתי מציעה שכפי שעדיף שגברים לא יתעסקו במאפיינים הגבריים שאימצו לעצמן נשים כדי להצליח בזירות השונות, כך להבא תימנעו אתה וחבריך מלעסוק במאפיינים הפסאודו-אשכנזיים שאימצנו חלקנו. ומדוע פסאודו? היות ואקדמיה, הצלחה כלכלית מסחררת, שפה צחה, תרבות גבוהה וערכים של שוויון וצדק אוניברסאליים אינם המצאות של יהדות אירופה על אף שכך ניסו ומנסים לשכנע אותנו הדור השני והשלישי כאן בציון. ההפך הוא הנכון.

אוחובסקי כותב:

נוצר מצב לא הגיוני שהפעילים המזרחיים המיליטנטים, הם מין אי בודד של עוינות. לא אהודים על ידי המזרחיים ולא אהודים על ידי האשכנזים. ב"תכזינה" זה מאוד בולט שמרגול, כנציגה העממית, יודעת לדבר עם הקהל הרחב, בזמן שהפרטנרים שלה קצת מבהילים את הציבור שלהם. נדמה שברגע הזה בזמן, אם רוצים לחולל מהפכה אמיתית, יצטרכו הרון כחלילים ומרצ ללמוד לדבר אלה עם אלה. למעשה זה כמעט הפתרון היחיד. זה יביא בהתחלה רק את האינטלקטואלים המזרחיים למרצ, אבל אולי בהמשך תמצא גם הדרך להביא את הרחוב המזרחי כולו.

אתה מפשפש וחוכך בדעתך בשאלת המזרחיות ומי הוא מזרחי. הנה אקל עליך. אין מופע אחד של מזרחי כפי שאין מופע אחד של הומו. הניסיון להחליט ולהגדיר מי הוא המזרחי מצביע על גזענות ובורות ובעיקר על השטחה גדולה מאוד של מורכבות סוציולוגית. לכן הניסיון לומר שאמנון לוי ורון כחלילי אינם מייצגים את הציבור המזרחי הוא חלמאי. האם בדקת כמה מזרחים ומזרחיות הושפעו עמוקות מהעשייה של שני אלו? האם נכחת בגבעת עמל ערב הקרנת הפרק בעניינם? האם שוחחת עם תושבי יוקנעם בבוקר שאחרי הקרנת "האליטות החדשות"? אני מציעה מעט פחות יהירות בקביעה עבורנו מי כן ומי לא מייצג את המזרחים במדינה הזו ואולי גם לוותר על התייחסות מזלזלת אל המזרחים כאילו אלו דורשים לעצמם רק את המנהיג שיביא את "המזרח האמיתי, הפשוט והעממי" (כהגדרתך האומללה עד מאוד).

נכון, אנחנו קבוצה קטנה, אך כפי שאמרה מרגרט מיד: "לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולה לשנות את העולם; זה הדבר היחיד שאי־פעם הביא לשינוי". נדמה שאתם לא מפקפקים כאשר הקבוצה המדוברת היא בצבע הנכון. הייתי ממליצה לפקפק פחות גם במקרה הזה.

כנראה שיעניין אותך גם: