כשגבר אשכנזי מתעסק במחיר ה"השתכנזות" שלנו

הניסיון להגדיר מי הוא המזרחי האמיתי מצביע על גזענות ובורות, ובעיקר על השטחה גדולה מאוד של מורכבות סוציולוגית. אנא הפנימו: מזרחים זה לא שם נרדף לפשוט ועממי. תשובה לגל אוחובסקי

בתגובה לפרק פתיחת העונה של אמנון לוי בעניין הסללת מזרחים לחינוך מקצועי, מנסה גל אוחובסקי לבחון אפיקים פוליטיים עבור מזרחים למען מהפכה חברתית תוך ניתוח חלק משגרירי המאבק ופלרטוט עם רמות ההשתכנזות של אלו ובעיסוקם הנוכחי ב"שד העדתי" (מאקו, 11.02).

ההתעסקות של גבר אשכנזי ויהודי בהשתכנזות של אנשים כמו רון כחלילי ואמנון לוי היא לא פחות מחוצפה ומופע גזעני (די נדוש, יש לומר). אם היה מנסה גבר לבן בארה"ב לתאר את תהליכי ההלבנה שעברה לדוגמא קונדוליסה רייס – לא רק שהדברים היו מוקצים מחמת מיאוס, גם לא היתה נמצאת פלטפורמה אחת אשר היתה מפרסמת דברי בלע שכאלו. ראו איזה יופי: הגמוניה דורסנית מכתיבה לנו את חוקי ההתנהגות (במידה ואנחנו רוצים להתקבל בשערי הקבוצה האקסקלוסיבית והמנוכרת שלה) ולאחר מכן מרשה לעצמה להרים מולנו אצבע מאשימה ב"השתכנזות".

הרשה לי מר אוחוסבקי לספר לך קצת על מחיר ה"השתכנזות" הזו. הניכור והבושה מהמקורות שלנו, איבוד שפה ותרבות שלקחו עמם סבים וסבתות שכבר אינם, משא ומתן מתמיד עם הזהות ופשרה שלא נגמרת אל מול שתי הקבוצות – זאת שרצינו להתקבל אצלה וזאת שבאנו מתוכה. אני הייתי מציעה שכפי שעדיף שגברים לא יתעסקו במאפיינים הגבריים שאימצו לעצמן נשים כדי להצליח בזירות השונות, כך להבא תימנעו אתה וחבריך מלעסוק במאפיינים הפסאודו-אשכנזיים שאימצנו חלקנו. ומדוע פסאודו? היות ואקדמיה, הצלחה כלכלית מסחררת, שפה צחה, תרבות גבוהה וערכים של שוויון וצדק אוניברסאליים אינם המצאות של יהדות אירופה על אף שכך ניסו ומנסים לשכנע אותנו הדור השני והשלישי כאן בציון. ההפך הוא הנכון.

אוחובסקי כותב:

נוצר מצב לא הגיוני שהפעילים המזרחיים המיליטנטים, הם מין אי בודד של עוינות. לא אהודים על ידי המזרחיים ולא אהודים על ידי האשכנזים. ב"תכזינה" זה מאוד בולט שמרגול, כנציגה העממית, יודעת לדבר עם הקהל הרחב, בזמן שהפרטנרים שלה קצת מבהילים את הציבור שלהם. נדמה שברגע הזה בזמן, אם רוצים לחולל מהפכה אמיתית, יצטרכו הרון כחלילים ומרצ ללמוד לדבר אלה עם אלה. למעשה זה כמעט הפתרון היחיד. זה יביא בהתחלה רק את האינטלקטואלים המזרחיים למרצ, אבל אולי בהמשך תמצא גם הדרך להביא את הרחוב המזרחי כולו.

אתה מפשפש וחוכך בדעתך בשאלת המזרחיות ומי הוא מזרחי. הנה אקל עליך. אין מופע אחד של מזרחי כפי שאין מופע אחד של הומו. הניסיון להחליט ולהגדיר מי הוא המזרחי מצביע על גזענות ובורות ובעיקר על השטחה גדולה מאוד של מורכבות סוציולוגית. לכן הניסיון לומר שאמנון לוי ורון כחלילי אינם מייצגים את הציבור המזרחי הוא חלמאי. האם בדקת כמה מזרחים ומזרחיות הושפעו עמוקות מהעשייה של שני אלו? האם נכחת בגבעת עמל ערב הקרנת הפרק בעניינם? האם שוחחת עם תושבי יוקנעם בבוקר שאחרי הקרנת "האליטות החדשות"? אני מציעה מעט פחות יהירות בקביעה עבורנו מי כן ומי לא מייצג את המזרחים במדינה הזו ואולי גם לוותר על התייחסות מזלזלת אל המזרחים כאילו אלו דורשים לעצמם רק את המנהיג שיביא את "המזרח האמיתי, הפשוט והעממי" (כהגדרתך האומללה עד מאוד).

נכון, אנחנו קבוצה קטנה, אך כפי שאמרה מרגרט מיד: "לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולה לשנות את העולם; זה הדבר היחיד שאי־פעם הביא לשינוי". נדמה שאתם לא מפקפקים כאשר הקבוצה המדוברת היא בצבע הנכון. הייתי ממליצה לפקפק פחות גם במקרה הזה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  אכן, הניסיון להגדיר מי הוא המזרחי האמיתי מצביע על גזענות ובורות. חבל שדווקא אנשים כמו רון כחלילי ואמנון לוי מנסים לעשות זאת באמצעות היבטים שליליים.
  נכון שבמדינת ישראל מי שחי בפריפריה ( הארצית ו/או העירונית ), אינו מקבל תנאים שווים לאלו שבמרכז והסיבות רבות ומגוונות – אבל לבטח של על בסיס עדתי.
  נכון גם שמדינת ישראל בחרה לאמץ את התרבות המערבית ולא את זו המזרחית. זה אינו אומר שיש למחוק את העבר. איננו חיים כאן את חיי השטטל, כמו שאיננו חיים כאן את על פי הווי המזרח. איננו מתרפקים על החיים כאן טרום המדינה ואיננו מאמצים את דרך החיים ה"מפוארת" בה חיינו בגלויות השונות. מה שחשוב הוא הגיבוש החברתי ומתן הזדמנות שווה לכל אחד.

 2. עמית

  אם את מבינה ש"אקדמיה, הצלחה כלכלית מסחררת, שפה צחה, תרבות גבוהה וערכים של שוויון וצדק אוניברסאליים אינם המצאות של יהדות אירופה על אף שכך ניסו ומנסים לשכנע אותנו הדור השני והשלישי כאן בציון. ההפך הוא הנכון."

  אז למה את ואחרים בכלל משתמשים במונח השתכנזות וטוענים שנדרשתם להשתכנז? במה בדיוק "השתכנזתם"? אתם דוברי יידיש? המונח הזה בשימוש הנפוץ שלו מניח שהמאפיינים לעיל (שפה גבוהה, השכלה, הצלחה כלכלית וכו') הם "אשכנזיים" מטבעם, הנחה גזענית מחליאה וחסרת בסיס היסטורי. אם את מסכימה שההנחה הזו שקרית אז מה נשאר מהמונח?

  המזרחים היחידים בציבוריות הישראלית שבאמת השתכנזו, כלומר באמת אימצו ערכים, תרבות ומסורת אשכנזיים, הם אלה שיושבים במפלגה המזרחית היחידה – ש"ס – ולמדו ושולחים את ילדיהם ללמוד בישיבות אשכנזיות. מחוץ לציבור החרדי אין כזה דבר השתכנזות.

 3. מתן

  זו אותה הכותבת שטענה שרכזת מרכז של כוח לעובדים היא לא מזרחית כי איו לה ח' וע'? אני חש בחוסר עקביות.

 4. לירון

  אי אפשר גם להגיד שיש כל מיני מופעים של מזרחים ואז לכתוב "מאמר" שבו הכותבת מדברת בלשון רבים כאילו ייצגה את כל המזרחים. אני לא מחובבות אוחובסקי (מסיבות אחרות שקשורות לעמדותיו לגבי פונדקאות דווקא וגם מדיניות ההוצאה מהארון שלו) אבל המאמר שלו במאקו היה מעניין ובטח לא משהו שצריך לשלול. להתווכח כן, להגיד שהוא לא יכול כי הוא אשכנזי, לא. אני מזרחית ואת לא מייצגת אותי ואל תתיימרי כי את חוטאת לכל מה שאת מטיפה נגדו. דברי בשם עצמך.

 5. מזרחי אחר

  חבורה של היפסטרים מזרחים מנותקים מעם לא תביא לשום שינוי.
  את וחבורת ההיפסטרים המזרחים שלך מדברים בשם המזרחים לא פחות מאשר אוחובסקי.
  לפחות לאוחבוסקייים אנחנו כבר רגילים
  את ואוחבסקי דומים זו לזו יותר מאשר את ותושבי יוקנעם. שתיכן שבעות ומנותקות

 6. צביקה

  השיח הזה של הגדרת המיזרחי (אישה או גבר) יש בו כשל מובנה, של הגדרת האינדיבידואל על פי מוצאו.צימצום לעבר מרחב מחייה אחד,זהות אחת,העדפות מסויימות. צריך שיידברו על המיזרחיות כעל ערך תרבותי, ואולי אפילו יסוד נפשי.צריך לעשות צדק עם מה שהמיזרח בנדיבותו העניק לנו.
  ובכך לתת מקום לכולם לאמץ בגאווה את השפע המזרחי ולהרגיש שייכים.

 7. ירוחם

  אני נגנב מההתבכיינות על "איבוד שפה ותרבות שלקחו עמם סבים וסבתות שכבר אינם". מה, הסבים והסבתות של "גבר אשכנזי ויהודי" לא דיברו? הם היו אילמים?
  גברתי היקרה, בתור למקלחות דיברו אידיש וגרמנית והונגרית ופולנית. וכשהגיעו לישראל עברו לדבר עברית.
  קראו לזה כור היתוך.
  נכון, זה כנראה לא תמיד הצליח.
  קראתי אתמול בכיינית שגדלה במעלות וטענה שכולם במעלות היו מרוקאים. זה שקר וכזב. היו מרוקאים והיו רומנים והם התערו אלה באלה. חוץ מהמתבכיינים. ומאלה שעושים קריירה כ"פעילה מזרחית".

 8. ג. אביבי

  דברים שרצינו לספר למר אוחובסקי

  אוחובסקי מציע למזרחים המודעים להצטרף למרצ. מרצ בכנסת היא השדולה הפעילה ביותר להנצחת הפריבילגיות של "ההתיישבות העובדת" קרי קיבוצים ומושבים ותיקים ע"ח שאר האוכלוסייה. מרצ פועלת בכל כוחה לשמר את חלוקת הקרקעות בין המועצות האזוריות לבין עיירות הקיפוח הסמוכות. חלוקת הקרקעות כיום (ומאז ראשית המדינה) מאפשרת מצב של גביית תשלומים לטובת הקיבוצים (בדרום למשל) פי 65 – 70 אלף לנפש ביחס לעיירות הפיתוח הסמוכות בהן יש רוב מזרחי מובהק (וישנם גם רוסים שהממסד מקפח מטעמי זהות יהודית כביכול).
  מרצ מאז היווסדה סלדה מהמזרחים ומעולם לא הודתה בקיומה של אפליה ממסדית היסטורית נגד המזרחים. ראשיה, כמו רוב מצביעיה, מאז ומתמיד ראו במזרחים שד שצריך לסגור חזק בתוך בקבוק משוריין. לא לאויבינו בנפש נחבור.
  בעלי הברית הטבעיים של המזרחים (יהודים כולל האתיופים) הם המזרחים בני דתות אחרות – הפלסטינים. לכן טוב יעשו המזרחים המודעים אם יצביעו לרשימה הערבית המאוחדת.

 9. יוסףה מקיטון

  דברים כדורבנות! גל אוחובסקי הוא מהאנשים שגורמים לי להתבייש שאני הומו. אני והוא בטוח לא באותה קבוצה. כמו שבפוליטיקה של קהילות הלהט"ב הוא סמן ימני, בורגני ומנותק – כך לא מפליא שגם כשהוא רוצה (האם הוא רוצה?) להיות בן-ברית לנו כמזרחיות/ים הוא כושל באופן מוחלט.

 10. סמולן

  בל נשכח ש"חוצפה" היא אמנם מילת גנאי במזרחית, אבל שבח באשכנזית. לכן, אשכנזי שנתקל בביטוי כמו "לא פחות מחוצפה" עשוי להרגיש שהיומית בוצעה והיטב. זה כנראה מבטא משהו על כבוד ואי-כבוד, אבל לא זה העניין, אלא שפסקת הפתיחה כאן העלתה בי את המחשבה שיש אולי לאוחובסקי תקדימים. יצאתי וביצעתי מחקר קטן, ואני מגיש אותו כאן, כשירות לקוראי "העוקץ": אסופת מקורות ראשוניים של אשכנזים שכותבים מזרחיות השוואתית (אשמ"ה).

  אריה קיזל, הנארטיב המזרחי החדש

  יוחאי אופנהיימר, "מרחוב בן-גוריון לשארע אל-רשיד"

  ענבל פרלסון, שמחה גדולה הלילה – מוזיקה יהודית-ערבית וזהות מזרחית

  חנה יבלונקה, הרחק מהמסילה: המזרחיים והשואה

  שלמה סבירסקי, לא נחשלים אלא מנוחשלים

  חנה הרצוג, עדתיות פוליטית – דימוי מול מציאות

  יורם פרי, ג'וני גולדברג, האם המזרחיים ניציים יותר?: להבנת הזיקה בין השתייכות עדתית ועמדות פוליטיות

 11. שלומי

  אבל המאמר של אוחובסקי לא מתיימר להגדיר מיהו מזרחי. הוא פשוט לא. הוא אומר משהו אחר לגמרי.