איזרוס - תקשורת רוסית בישראל בסכנה

בשולי פרשת השחיתות שבה מעורבים לכאורה נבחרי מפלגת ישראל ביתנו, נמצא גם אתר חדשות ישראלי בשפה הרוסית אשר עומד בפני סכנת סגירה בגלל מהלכים משטרתיים. והתקשורת בעברית מתעלמת

בישראל עומד להיסגר אתר חדשות חשוב שפרסם תחקירים רבים בנוגע לריקבון שהתפשט (תרתי-משמע) במשטרה. השיטה שבה נקטה המשטרה מזכירה את רוסיה או איזו מדינה לא-דמוקרטית בעליל. לא חשבנו שזה יכול לקרות כאן אצלנו, אבל עובדה – זה קורה בישראל 2015.

לאתר קוראים איזרוס, והוא אחד האתרים המשפיעים, אם לא המשפיע ביותר, בשפה הרוסית בישראל. הוא לא הכי גדול ולא הכי נוצץ, אבל הוא הכי נושך. קוראים אותו יותר משלושים אלף איש ביום, כשבעים אחוז מהם בישראל, השאר ברוסיה, בארה"ב, באוקראינה, בגרמניה ועוד. האתר הזה שונה משאר האתרים בכך שהוא עורך תחקירים עצמאיים ומאוד נשכניים. העיתונאים שעובדים בו רודפים צדק באובססיביות, מציקים לפוליטיקאים, למשטרה, למח"ש, לעבריינים. ועכשיו הם יישארו בלי עבודה.

ב-24 בדצמבר נעצר אלכסנדר גולדנשטיין שהוא בעלי האתר. הוא נעצר במסגרת פרשת השחיתות הגדולה שבה מעורבים אנשי "ישראל ביתנו", כבר ביום הראשון שבו הפרשה התפוצצה. גולדנשטיין נחשד שפרסם כתבות אוהדות אודות פאינה קירשנבאום, והיא "שידכה" לו עסקים שיפרסמו אצלו. גם אם הטענות הללו נכונות, לא ברור מה פלילי בכך, שכן אם אין פרסומות, אין משכורות. גולדנשטיין נעצר ונחקר. הוא הוחזק שישה ימים בבית מעצר ושוחרר. המשטרה חקרה ובדקה ולאחר מכן גולדנשטיין חזר לעבודה. לכאורה אין בעיה.

אולם, כ-10 ימים אחרי המעצר הוקפאו לפתע חשבונות הבנק של גולדנשטיין עצמו ושל אתר איזרוס. כידוע, אפשר להקפיא חשבונות בנק באופן חד-צדדי אם יש חשד לסחר בסמים או בהלבנת הון. מכיוון שגולדנשטיין לא נחקר בנושא וגם לא נחשד במשהו כה חמור, לא היה מובן מדוע היה צורך להקפיא את חשבונות הבנק. עורך דינו של גולדנשטיין פנה לבית משפט על מנת לערער, ונאמר לו שהדיון יתקיים רק ב-11 בפברואר. הווה אומר – הן גולדנשטיין ומשפחתו, והן האתר יישארו בלי חשבונות בנק לתקופה של יותר מחודש.

>>> "איזרוס – זו לא עיתונות. זו פרופוגנדה" 

je suis izrus

גם אם נניח שצעד זה נגד בעלי האתר היה מוצדק, אף שלמעשה גולדנשטיין פתאום גילה שהוא לא יכול לתדלק את הרכב, לקנות אוכל למשפחה או לשלם את חשבון החשמל, דומה שבצעד פשוט אך דורסני זה המשטרה סגרה את האתר שהעז לתקוף אותה. הרי אתר לא יכול להתקיים בלי חשבון בנק. חוות השרתים דורשת תשלום; העובדים צריכים לקבל משכורות; התמונות, התמיכה הטכנית. כל זה לא בא בחינם. זאת ועוד, האתר לא יכול לקבל כסף מפרסומות בתקופת הבחירות, מה שמנחית עליו מכה אדירה.

שימו לב: המשטרה לא דרשה שגולדנשטיין לא יקח את הכסף לעצמו, או שלא יעביר אותו למישהו לא מוכר, למשל. גם דרישות אלה משבשות את החיים, אולם כך לפחות האתר יכול להתקיים. מה שהמשטרה עשתה הוא לעצור כל פעילות בנקאית של האתר.

לא שמעתם על כך עד כה כי מדובר באתר ברוסית. אין מדובר בערוץ 10, ולא בעיתון "ישראל היום". סביר להניח שלו אתר בעברית בסדר גודל של איזרוס (האתר של "הארץ" גדול ממנו אך במעט) היה עומד בפני סכנת סגירה כה שרירותית, היה קם קול זעקה, ועיתונאים היו יוצאים לתמוך בחבריהם. אולם במקרה הזה שקט ודממה. למרות שנעשתה פנייה לעיתונאים רבים (לרביב דרוקר, לאתר "אייס", לערוצים מסחריים ולעיתונים כלכליים וכו' וכו') – לאף אחד לא אכפת.

סביר להניח שלו אתר בעברית בסדר גודל של איזרוס היה עומד בפני סכנת סגירה כה שרירותית, היה קם קול זעקה, ועיתונאים היו יוצאים לתמוך בחבריהם. אולם במקרה הזה שקט ודממה

ברחבי הרשת ובמיוחד בפייסבוק נשמעות תגובות זועמות של עיתונאים ופרסומאים שעובדים ברחוב הרוסי. לא כולם מחבבים את איזרוס, רבים אף מאד לא אוהבים אותו. אבל בקרב אותם עיתונאים וסתם אזרחים אכפתיים מקנן חשש שלו הרחוב הרוסי לא יעבור את "מבחן איזרוס", עתיד העיתונות הישראלית בשפה הרוסית מצוי בסכנה. אם המשטרה ובית המשפט דורסים בקלות רבה כל כך כלי תקשורת, ומותירים עיתונאים מצוינים מחוסרי עבודה, ומתנהגים באופן שמזכיר את ברית המועצות, ממנה יש לעיתונאים אלה זכרונות לא טובים בעיקר, דומה שאין באמת חופש ביטוי בישראל. רבים מעיתונאים אלה שפת לחמם בסכנה החליפו את התמונה שלהם בפייסבוק לריבוע שחור עם הכיתוב Je suis Izrus, כי הם חוששים שאם הם לא יפעלו, חבריהם בידיעות אחרונות, הארץ, וואלה ושאר כלי התקשורת הגדולים יהיו טרודים הרבה יותר במה שקרה בשארלי הבדו, מאשר ממה שקורה להם מתחת לאף.

תגובת דובר המשטרה: "איננו מפרטים בדבר מהלכי חקירה מטבע הדברים, יחד עם זאת, נבהיר כי משטרת ישראל מנהלת חקירות באופן מקצועי וכי תפיסת כספים וחשבונות בנק הנקשרים על פי החשד למעורבים בביצוע עבירות, כמו גם תנאים מגבילים הנקבעים לחשוד, מבוססים על שיקולים מקצועיים וענייניים ומבוצעים בכפוף לצוים שיפוטיים ולסמכות המוקנית לנו בדין."

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שלומי אלמקייס

    הבחור היה צריך לחשוב על זה לפני שקשר קשר עם נוכלים.