בנט, לא ניתן להפרד ומשול שלך לפרק אותנו

הישראלי החדש-ישן של הבית היהודי הוא הטרוסקסואל, לבן, לאומני. הוא לא כולל מחוסרי דיור, להט"בים ופעילים חברתיים נוספים למען שוויון – שאת הסולידריות ביניהם בנט רק מעוניין לפרק. נעמה לזימי, שחוותה של ההשתלחות של היו"ר על בשרה, לא מפחדת

בשבוע שעבר הגעתי יחד עם שותפות ושותפים מהקהילה החיפאית לכנס פתוח של הבית היהודי בחיפה. האירוע הידרדר במהרה לאלימות קשה: בזמן שנפתלי בנט עלה לדבר, אנחנו הנפנו את דגל הגאווה וקראנו קריאות לשוויון זכויות, כאשר תוך מספר שניות תקפו אותנו פעילי המפלגה באלימות רבה. מאוחר יותר גם נדהמנו לגלות שעל אף שהאירוע מתועד, החלה נגדנו מלאכת הסתה מתוזמרת היטב על ידי המפלגה – בנט הפיץ את שמי, תמונתי ואזור מגוריי למאות-אלפי תומכיו בפייסבוק, וטען שיזמנו אירוע אלים עד כדי כך שהוא ומשפחתו חששו לחייו. בנוסף, תוך התעלמות מוחלטת מהאלימות של תומכיו, ניסה למשוך את המקרה בחזרה למגרש הפוליטי ולטעון שהגעתי מטעמם של המחנה הציוני. אלה אשר כידוע, לא למדו דבר מרצח רבין.

בחודש האחרון החלה התארגנות ספונטנית ועצמאית אל מול הבית היהודי מצד פעילות למען זכויות להט"ב, פעילות דיור ציבורי, פעילות ופעילי המאבק המזרחי, ארגונים למען שקיפות ועוד. בנוסף, בלטו במאבק גם בני ובנות נוער אשר יזמו מחאה ויראלית ומדוברת ("יש לי שתי אמהות ואני לא מתנצל") בבתי הספר ברחבי הארץ (ותראו איך ענה להם מס' 7 במפלגה). הסימן המזהה של רוב ההתארגנויות הללו – הגעה לכנסים פתוחים של הבית היהודי והשמעת קולם של אלו שהמפלגה הזאת רומסת: חסרי הדיור, תושבי הפריפריות, קהילת הלהט"ב ואחרים. תופעה זו היא סימפטום למגמות ותהליכים שלמים העוברים על החברה הישראלית המתארגנת ומגלה סולידריות אל מול משטר ההפרטה רווי ההסתה והמגזור – זה של בנט.

צילום:
כינוס הבית היהודי בחיפה, 18.02.14. צילום: רמי שלוש

מפלגת הבית היהודי מנסה לתבוע מקומה כממציאת הישראליות "החדשה", המתכנסת תחת מטרייתה הסקטוריאלית של המפלגה. כור ההיתוך של בנט מסמן את הישראלי החדש-ישן אותו הוא רואה בעיני רוחו: הטרוסקסואל, לבן, לאומני. אם אינך משתייכת להגדרה הצרה הזו, עליך להתנצל, או לפחות לזוז מקדמת הבמה. ההיררכיה הברורה הזאת מסוכנת יותר מכל בגלל המדיניות אותה מבקש בנט לקדם מאחורי מסכת הישראליות הממלכתית, כאיש עסקים המתגאה ברווח הכלכלי הסופי כחזות הכל, שלא מאמין בסוציאליות, שוויון וצמצום פערים, המתעדף את מפעל ההתנחלויות המשגשג לפני וכנגד כל דבר אחר. כך באופן סמלי, במקביל להפיכתו של משרד התעשייה והמסחר תחת הנהגתו למשרד "הכלכלה", מתפוררת התעשייה בפריפריה ומפעלים רבים נסגרים. ולא סתם בפריפריה (שם מוצאם של האזרחים ידוע וברור לכל אזרח); בעודו חולש ותובע בעלות על כל מה שקשור לישראליות, הוא מכשיר אקטיבית את הדיכוי של משפחות שלמות ואת גוויעתן ומיקומן של עיירות הפיתוח אל נקודת האל-חזור.

ציוץ
עמוד הפייס של בנט. התעלמות מוחלטת מהאלימות של תומכיו

באותה נשימה ממש וללא שום התנצלות בנט מבקש להפריח את השממה – אך לא בתקצוב ופיתוח מקומות תעסוקה כמנועי צמיחה, חלילה, אלא בהצפת המקומות הנחשלים בבתי ספר מקצועיים. כאמור, הגיאוגרפיה והפיזור האתני חד הם. משמע, בנט מייצר עתיד תעשייתי חד-ממדי עבור אוכלוסיות מוחלשות (מזרחים, עולי חבר העמים, אתיופים או ערבים) אותן הוא רואה כעובדי תעשייה בשירות ההון בלבד. את כל זה הוא תוחם לצד מלחמה אגרסיבית ומסיתה כנגד העבודה המאורגנת, ומכנה את ההתאגדויות בתור "כשל של ההנהלה", לא פחות.

בנט רוצה את "הישראלים החדשים" מסודרים על פי מדרג היררכי ורווי גזענות, ללא כל הזדמנות לניוד חברתי. מנגד, עלינו להמשיך ולייצר את הישראליות החדשה, האחרת, זאת שקמה מלמטה למעלה, זאת שמכירה בדיכויים, בעוולות ובמורכבויות. ישראליות המשלבת בין מאבקים, קוראת תיגר על הימין הלאומני אשר הגיע לשיאים של קיצוניות בשנים האחרונות וכמאמר המנהיג – אינה מתנצלת על עוולותיה; אותה קריאת תיגר המגיעה מתוך שילוב מאבקים, התארגנות ככוח פוליטי וסולידריות מעמדית מובהקת.

לא סתם בנט חוזר שוב ושוב על סיסמאות כמו "תחליטו באיזה מאבק אתן" ומתסיס באמירות כמו: "אנשי השמאל האלימים מתחפשים כל פעם למישהו אחר, פעם הם פעילי דיור ציבורי, פעם פעילים להט"בים, פעם ארגונים נגד הכיבוש", כדי לפרק ולערער את הסולידריות בין המאבקים בתפיסה הציבורית.

ואני רוצה לומר לבנט, אנחנו גם וגם וגם. את המגזור הסקטוריאלי שלך אנחנו מפרקות עד דק, ולא ניתן יותר להפרד ומשול הזה לפלג בינינו. המשאבים שלנו מופנים בלי בקרה, בלי מחאה ובלי מידתיות אל כל מי שמקורב לבית היהודי ול"ישראלי החדש", שהוא בעצם אותו ישראלי הגמוני ישן תחת מעטה אחר, והפאניקה שלך לא מגיעה מפחד מהשמאל – זוהי פאניקה של בעל בנק פרטי אשר קואופרטיב גדול מאיים עליו. אנחנו הקואופרטיב הזה.

הפאניקה שלו לא מגיעה מפחד מהשמאל - זוהי פאניקה של בעל בנק פרטי אשר קואופרטיב גדול מאיים עליו. אנחנו הקואופרטיב הזה
הפאניקה של בנט לא מגיעה מפחד מהשמאל – זוהי פאניקה של בעל בנק פרטי אשר קואופרטיב גדול מאיים עליו. אנחנו הקואופרטיב הזה. דימוי: עמוד הפייסבוק "בנט זה פח"

אנחנו נילחם למען המטרה שלנו, נשיב אש על הפגיעות שאתה משחרר ללא היכר: קריאות הזדון כלפי פעילות הדיור הציבורי, הלגלוג כלפי בני ובנות הנוער הלהט"בי שיוצאים במחאה על דבריך רוויי הגזענות וההסתה, ודה-הלגיטימציה של כל מי שלא מיישר קו עם החזון הלאומני שלך.

בשבוע האחרון חוויתי על בשרי את ההשתלחות הזאת של בנט. מעבר לכך ששר בממשלה, יו"ר מפלגה, בעל הון, פריבילגיות והגנה המלאה, משתמש בי כדי לנסות לגרור את המחנה הציוני לזירה הנוחה לו – זוהי חציית קווים. מעבר לאלימות הפיזית עצמה, להסית ולשלוח אלי את ההמון הזועם שיצר המלווה בקללות, נאצות ואיומי מוות ממשיים. בעוד עובדיו ממהרים למחוק חלק מהתגובות הספקניות או כאלה התומכות בי בפוסט שפרסם, נמצאות שם בנינוחות קריאות למוות, קללות, איחולים מיזוגניים קשים ואלימים. מבחינת בנט זה כנראה לגיטימי. מבחינתו פרגון אמיתי הוא פרגון הנלווה לשנאת האחר. אנחנו לא נפחד ממך ומשכמותך. נמשיך להגיע, נצעק ונחשוף אותך שוב ושוב, יחד ובסולידריות.

שלך, הישראלים החדשים באמת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אור

  נעמה חזק חזק ותתחזקי בסוף הצדק ינצח

 2. יואש אב

  יישר כח לך נעמה לזימי.
  את מזהה נכון חלק מהמטרות של נפתלי בנט.
  במסווה של קירוב חילונים ודתיים הוא מנסה לשווק את היהדות המפדלית-חרדלית בכתונת כביכול ליברלית ואוהבת ישראל. מתחת למסווה זה מסתתרת מפלגה דתית קיצונית בתפיסותיה, לאומנית בהתנהגותה, שונאת זרים ומי שאינו שותף לאמונותיה. מפלגה שכפופה למרותם של רבנים קיצוניים שאפילו בנט הוא "רך" מדי לטעמם. אלו אנשים ששואפים להקמת הבית השלישי, להחזרת הקרבת קרבנות, להשלטת הטוטליות הדתית המעוותת שלהם על כל עם ישראל וזאת באמצעות צבירת כח פוליטי ושליטה בכח הצבאי של ישראל.
  בנט הוא מתנחמד מקצועי, רהוט, חייכני, נראה צעיר משוחרר מסטיגמות דתיות, כל זה מסייע לו במכירת סחורתו בעטיפה צבעונית מתקתקה לציבור שמצפה לתיקון השלטון המושחת בישראל.
  טוב עשית שלא קנית ממנו מאומה, איתגרת אותו על תפיסותיו האמוניות, ליברליות לכאורה ,וקרעת חלק מהתחפושת ה"מאמי" שלו.
  המשיכי בכוחך זה והשמיעי קולך ברמה.

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  למה ציפיתם מבנט והכנופיות שלו. פשיסטו-חומיניסט. שכל מה שמענין אותו זה המשך שליטת ישראל על השטחים הכבושים והשלטת כפיה דתית בעזרת ,,חילונים׳׳ שרוצים את הכפיה הזאת. במבט היסטור ממשיכם של צדקיהו ונעריו . קנאי בית שני ומשיח השקר בר-כוזיבא,שהביאו אסונות גדולים על עם ישראל ולוא אישים כמו ירמיהו .יחזקאל ור׳ יוחנן בן-זכאי היו גורמים להעלמות העם היהודי. עמים שחיים על חרבם אין סופם להתקיים. ההתממות שלכם נאיבית.