מקסם השווא של אריה דרעי

אינני יודעת מהו קסמו של דרעי המעוור כך את עיני חבריי הביקורתיים ביותר, אבל אל תטעו: תמיכה בש"ס היא תמיכה בפטריארכליות. השבת העטרה ליושנה משמעה, ראשית כל, הכתרת ההנהגה הרבנית הגברית המזרחית בכל הכתרים הראויים
יאלי הששיאלי השש

ד"ר יאלי השש היא היסטוריונית חברתית של א"י-פלסטין ומדינת ישראל במאות ה-19 וה-20, חברת פורום היסטוריוניות במרכז מחקר פמיניסטי אשה לאשה חיפה, ומובילה שותפה למעבדה להיסטוריה שבעל פה באוני' ת"א

ככל שמתקרב מועד הבחירות כך נשמעים יותר ויותר קולות בקרב אינטלקטואלים ופעילים מזרחים הקוראים לתמוך בש"ס בהנהגתו של אריה דרעי. את ההסבר לתמיכה זו סיפק סמי שלום שטרית בטורו האחרון ב"הארץ": "איש לא יכול להתעלם מהתפנית שמחולל דרעי בכל יום לכיוון כלכלי־חברתי מובהק, וממפגשיו עם מזרחים בעלי תודעה פוליטית כלכלית־חברתית ומדינית, התומכת בהסדר שלום עם הפלסטינים", כתב. "רבים מחברי מצהירים בגלוי על תמיכתם בו ומתרגשים מכל התבטאות חברתית שלו. בכך ברור לכל שהוא הולך ומשתחרר מכבלי מועצת החכמים". צפי סער פרסמה באותו גיליון מאמר המציג עמדה לפיה פמיניסטיות אשכנזיות התומכות במרצ ופמיניסטיות מזרחיות התומכות בש"ס פשוט מבינות פמיניזם אחרת. האפשרות שמרבית הפמיניסטיות המזרחיות, מתוך הפמיניזם המורכב שהן מציעות וממנו צמחו, דווקא מתנגדות לש"ס, כלל לא הועמדה כאופציה.

למרות שאותה קבוצת "מזרחים בעלי תודעה פוליטית" או פמיניסטיות בעלות סדר יום אחר מורכבת מהאינטלקטואלים והפעילים שנמנים על הביקורתיים ביותר בארץ, כשמדובר באריה מכלוף דרעי ביקורת זו נזנחת בלב שלם ונפש חפצה. אינני יודעת מהו קסמו של דרעי המעוור כך את עיני חבריי, אך ככל שעוברים הימים דוחק בי הצורך לבקש מהם לעצור רגע ולהבין – זה לא שאתם הופכים את דרעי לפמיניסט, זה יותר שבאמצעות חבירה אליו אתם משרתים את סדר היום השמרני והשוביניסטי שלו.

שלא תהיה טעות – תמיכה בדרעי היא קודם כל תמיכה בממסד פטריארכלי. הפטריארכליות אינה טעות במסגרת תפיסתו של דרעי, משהו שולי שנוכחותה של עדינה בר שלום, למשל, תסייע להפיג, ממש כפי שהעוני אינו תוצר לוואי בלתי רצוי של המדיניות הכלכלית של ביבי נתניהו. להיפך. התפיסה לפיה תלמידי חכמים, היינו גברים העוסקים בלימוד תורה, הם קבוצת האוכלוסייה החשובה ביותר בחברה, היא לב-לבו של השיח החרדי בכלל, ושל ש"ס בפרט. התפיסות החברתיות של ש"ס אינן מכוונות לשינוי רדיקאלי של פני החברה אלא להשבת עטרה ליושנה, והשבת העטרה ליושנה משמעה ראשית כל הכתרת ההנהגה הרבנית הגברית המזרחית בכל הכתרים הראויים, תוך קבלת ההירארכיה החברתית והמגדרית הכרוכה בכך.

כהיסטוריונית, אני ממליצה להעיף מבט אל מצב העניינים בזמנים שבהם העטרה עמדה על כנה. ניתנת האמת להיאמר, עבור נשים ועניים זה לא היה להיט. במזרח אירופה כמו גם במזרח התיכון, החברה היהודית הקהילתית, המונהגת על ידי הממסד הרבני, הייתה חברה פטריארכלית שבה הברית בין עשירים לרבנים הכתיבה את מהלך חייהם של חבריה. למעשה, הלאומיות קנתה לה שביתה בקרב המוני יהודים ברחבי העולם לא מעט בשל כשלונן של הנהגות רבניות לטפל בבעיות העוני ולהציע תקווה לנשים. כשלונה של הלאומיות בעידן הנוכחי מהדהד את כשלון הקהילות של המאה ה-19 – הפערים בין עשירים לעניים גדלו, העשירים התנערו מאחריות חברתית כלפי יתר חלקי החברה, ונשים אינן מוגנות מפני פרקטיקות פטריארכליות של התקפות והטרדות מיניות, הדרה לשוליים הכלכליים ועוד.

האם יש לנו הוכחה כלשהי לבשורת התיקון של דרעי מעבר לסרטון המצוין על "השקופים" ולשיחות בינו לבין גברים מזרחים אחרים שיחד שוכחים את הנשים? וממתי חוקרי שיח נופלים במהירות כה מדכדכת לתוך מניפולציה שיחית שאין מאחוריה כל תוכן ממשי?

ומה עתה? איזה תיקון מציעה ש"ס לתחלואי החברה? על מנת להיות אלטרנטיבה אמיתית לציונות עליה להתמודד עם האתגרים שבעטיים הציונות הפכה לאפשרות העדיפה עבור רוב היהודים, ועליה להציב תוכנית חברתית אמיתית שתתקן היכן שהלאומיות קילקלה. אך האם יש לנו הוכחה כלשהי לבשורת התיקון של דרעי מעבר לסרטון המצוין על "השקופים" ולשיחות בינו לבין גברים מזרחים אחרים שיחד שוכחים את הנשים? וממתי חוקרי שיח נופלים במהירות כה מדכדכת לתוך מניפולציה שיחית שאין מאחוריה כל תוכן ממשי?

וכשאנחנו חושבות על זה בכנות – איזה חשבון נפש מציע דרעי לנשים על מצבן בתקופה שבה העטרה הייתה במקומה? ומדוע על נשים לסייע להשיבה? האם קיבלנו התנצלות על דורות על גבי דורות של חיי נשים שהגישו עצמן קורבן לחברה הגברית? למשל, על חיי הנערות שנישאו טרם זמנן (דרעי הצביע נגד הצעת החוק להעלות את גיל הנישואין ל-18); או, על חיי הנשים שהעדיפו נשים אחרות (דרעי הצביע נגד כל הצעת חוק התומכת בקהילה הלהטב"קית); וגם, על חיי הנשים שהודרו ממעגל מקבלי ההחלטות (דרעי הצביע נגד הצעת חוק להכניס 20% נשים בועדה הבוחרת רבנים ראשיים). האם התנצל דרעי על כך שהעדיף את כיסו על פני רווחתנו כאשר עטרת הח"כ הנערץ הייתה על ראשו שלו? בראיון האחרון בטלויזיה רמז שאין על מה להתנצל, ואתר המשמר החברתי דירג אותו במקום ה-88 בחקיקה חברתית בין חברי הכנסת.

המאבק המזרחי ליווה את כל שנות קיומה של מדינת ישראל. במהלכו דרשנו, מזרחיות ומזרחים, שוב ושוב שקיפות, חלוקת משאבים צודקת, ביטול העדפה של אנשי שלומנו, זכויות חברתיות, שיוויון לנשים וכבוד לתרבות המזרחית. היינו חלק מכל מאבק לזכויות במהלך העשורים האחרונים. מגיע לנו מישהו שיודע לעשות יותר מלדבר יפה, מגיע לנו מישהי שיודעת לעשות יותר מאשר לתרגם את השיטה האשכנזית הישנה לשיטה מזרחית חדשה/ישנה שבה כלום לא משתנה חוץ מהמבטא. דרעי מציג מקסם שוא, ומן הראוי היה שאינטלקטואליות מזרחיות ומזרחים שקוראים עתה לתמוך בו יתנו דין וחשבון על כך שהם מוכרים את הנשים הנאבקות על קיומן, בעבור חופן אבק יוקרה שהפטריארכיה מפזרת עליהם במבטא הנכון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דורית

  תודה לאל שאת משמשת פה לרבים, שחוששים מפני טרור מחשבתי של קבוצה קטנה, שלפתע הפכה את דרעי לטרנד האווילי ואולי גם המסוכן ביותר של התקופה.

 2. ניר

  או! תודה רבה, קול של שפיות. אי אפשר שלא לנענע את הראש למשמע כל האינטלקטואלים שהגיעו למסקנה שהדרך הטובה ביותר לקדם את המאבק המזרחי היא להצביע עבור מפלגה אנטי דמוקרטית (תאוקרטית, יש להדגיש) ואנטי פמניסטית שבראשה עומד אדם שהורשע בפלילים.

 3. מ

  סדר היום ה"כלכלי חברתי" של אריה דרעי יבוא לידי ביטוי בסופו של דבר בתמיכה בבנימין נתניהו ובמדיניות ההפרטות. ולא בכדי, מאחר שש"ס היא מפלגה אשכנזית ציונית. רשימת מועמדים לכנסת ממוצא מרוקאי, שמבקשים את אמון הציבור (המזרחי) על מנת לתמוך ולחזק את הסדר האשכנזי-ציוני הקיים.

 4. bob

  לא מבין את התמיכה של אנשים עם קצת הבנה פוליטית בש"ס במיוחד תמיכה של אלו הקוראים לעצמם מזרחים ואינטלקטואלים. אי אפשר ליתמוך באריה דרעי או בש"ס אפילו בצחוק. עדיף לא להצביע בכלל… הרושם שלי זה שהתמיכה המוזרה בדרעי היא אתנית להחריד. אם כבר אז כחלון. הוא האיש היחידי בפוליטיקה הישראלית שאנשים מכל הצבעים האתניים מוכנים להצביע עבורו.

 5. פאדי

  כמזרחי לא יהודי, ערבי, די התקשיתי למצוא אפילו נקודת כניסה לתוך השיח הנ"ל. המסקנה כנראה היא שלמרות תרבות משותפת, ערכים וביקורתיות פוליטית דומה הממסד האשכזי הישן בכל זאת הצליח לחסום כל אפשרות לחיבור כיוון שהדיון הוא כל הזמן אל מולו

 6. סמי שלום שטרית

  אני חותם על כל מלה שלך יאלי. ומסכים גם עם כל מלה של שירה ואלונה. יש דיון. זה העניין. כתבתי את הביקורת שהצגת בעצמי פעמים רבות ואני עומד מאחורי כל מלה שלי גם היום. יכולת גם את זה לצטט מהמאמר האחרון שלי. יכולת גם לקרוא בסאבטקסט. רשימת היעדי המאבק שמנית בפסקה האחרונה, שרירה וקיימת. אל מי את מציעה לקחת את הרשימה הזאת? למרצ? אם בכלל. כי אפשר להמשיך לשחק בשולי המגרש, החשובים מאוד ושהביאונו עד הלום, אבל עדיין לא במגרש. הדיון לא התחיל במאמר שלי או שלך. הוא מתקיים כבר רבע מאה לפחות, וזה עוד שלב שלו, שגם ממנו נצא מחוזקים יותר. קצת הגזמת לדעתי – אני לא מוכר את אימי או אחותי או בתי או אחיותי למאבק, וכן לא את אחיי הפלסטטינים ואל את חבריי וחברותיי הגאים. זו לא הפניית גב לאיש או אשה. זהו נסיון לבדוק קואליציות בלתי אפשריות, כי האפשרי לכאורה הוא מזמן בלתי אפשרי. קומוניסטים ונציגי דת מוסלמים הולכים יחד לבחירות האלה. הקואליצה הכי בלתי אפשרית, הפכה לאפשרית. חברינו הקרובים האשכנזים מברכים על כך. איש לא מתרעם על פטריארכיה ומקומה של האישה. מדוע נשרף הפיוז לכולם כשמדובר בנסיון קואליציה בין מזרחים לא דתיים לבין מזרחים דתיים? מהו המעשה הפוליטי שנראה לך ראוי עכשיו? אני שואל בכל הרצינות. תודה.

 7. דוד

  ואני לא חותם פה על אף מלה. עוד דוגמה לאופנים הכביכול מתוחכמים שבאמצעותן עמדות ליברליות לבנות כמו-מרצ"יות, מחלחלות לשיח שאמור להיות מזרחי רדיקלי. ולגופם של דברים: כהיסטוריונית, אולי תאמרי מה הקשר בין המבנה הקורפורטיבי ההולך ומתרופף במאה ה-19 למבנה הליברלי-קפיטליסטי ההולך ומתהדק בזמננו. ואיך בדיוק החזרת עטרה ליושנה, מושג פיקטיבי, תומך זהות, הפך עבורך להיות זהה לאותה עטרה של הקהילות היהודיות הפורמליות, שאיש אינו חושב שניתן להשיב על כנן. והאם את באמת סבורה בראייה גלובלית שעול החיים של מישהו בעידן הנוכחי, מלבד מיעוט קבוצות היחס הגבוהות, שונים באופן מהותי מאשר בתקופת הכלכלה הקפיטליסטית של המאה ה-19, או המונופוליטסית-מרקנטלית של המאות שקדמו, או הפאודלית או בכלל. אולי ההיפך? והאם את באמת חושבת שניתן להאבק בלאומיות – קונפיגורצית הזהות הכה עוצמתית של זמננו – מבלי לקחת חלק, ולו כמי שכפאו שד, בשיח הלאומי ולנסות לשנות אותו מבפנים? פוליטיקה ידידתי היא אמנות האפשר, והבחירה הפוליטית היא השחייה נגד הבלוקים הטבעיים שמציב השיח הציבורי כנגד כל אדם חושב. כנגד הכשלים החשיבתיים שמציב הלובן הסקולריסטי המסנוור. אבל בשביל זה צריך להיות אדם חושב.
  דרעי הוא הדמות המשמעותית ביותר בפוליטיקה המזרחית מאז מנחם בגין (אישית, אני לא הייתי שם בליגה הזאת את דוד לוי). כל מיש שיש לו עיניים רואה זאת, וכל מי שיש לו אזנים שומע. המיקום שלו במקום הלא אפשרי, לכאורה, עבורכם, הוא היחידי העושה את שידוד המערכות אפשרי. לעתים, ואולי לרוב, גם סמל מספיק כדי לשדד מערכות. זהו אדם שהגיע מן המדבר הפוליטי בה"א הידיעה, מן הכלא עצמו. מה יותר סמלי מזה עבור המצב המזרחי? בכל רגע נתון, דרך הפעולה הרצויה היא המיקסום של דרך הפעולה הנכונה, הצודקת והמחאתית. זהו הרגע שבו הבחירה הפוליטית נושקת, ולו לרגע באותנטיות עצמה. וברגע זה הדבר הנכון הוא לבחור אריה דרעי.

 8. יונתן שם-אור

  המבחן צריך להיות קאנטיאני: האם אני מוכן שההצבעה שלי תקבע את השלטון כולו. בהנחה שיש חילונים/פמיניסטיים מעטים מאוד שיסכימו לכך, הרי הנהירה לדרעי היא התרסה ילדותית, שקרית, פחדנית, ומסוכנת. זה מאוד דומה למי שתומך בחמאס הלאומני-דתי-משיחי-דכאני בגלל שהוא הלוחם הגדול בלאומנות הישראלית, או בחבירה אל הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה בגלל שגם הם, כמו הלח"י, לחמו בבריטים.

 9. חיים עובדיה

  חכמי ספרד המקוריים היו בכיוון של העצמת זכויות האשה לפני שקולם הושתק על ידי הזרם היותר קיצוני. האשה הראשונה ששימשה כראש ישיבה היתה אסנת בראזאני בכורדיסטן. הגבירה פרחה ששון כובדה בעליה לתורה במסעה מהודו לבגדד. הרב יוסף משאש הגן על זכות הנשים לגלות את ראשן. הרב עוזיאל תמך בזכותם לבחור והרב אריה כרמולי כתב שהמאבק לזכויות האשה הוא הכנה לביאת המשיח. החברה החרדית הספרדית של ימינו די רומסת את זכויות האשה ולו רק בהתעקשות על לימוד תורה כל היום לגברים ודרישה שהאשה תהיה המפרנסת היחידה. ההתנגדות לש״ס לא קשורה למרוקאים או עירקים ולא לדתי או חילוני אלא לדרישה לתיקון עולם בכל הרמות ולא רכיבה על גלים מזדמנים.

 10. יוכי בר יוסף

  דוד, מי אתה?

 11. יאלי השש

  הי שירה,
  כשראיתי אותך בטלויזיה הגבתי אצלי בפיד תוך התייחסות לדברים שאמרת. וכן, אני חושבת שמדובר בנשים בודדות שמבקשות לייצג ציבור גדול ושבעיני מאוד פוגעות בציבור זה בדרך. אני מקבלת את הביקורת שלך לגבי ציון שמות של נשים – התייחסתי לדברים הכתובים ולא לדברים שנאמרו בתקשורת, כי זה מה שעמד מול עיני. וכן, אני מתנגדת מאוד לפעולה הזו של נשים פמיניסטיות שתומכות בממסד פטריארכלי מתוך מחשבה שזו הפעולה הפמיניסטית המזרחית הנכונה. הבעתי את ההתנגדות שלי בעבר למה שנתפס בעיני כתוצאות אבסורדיות של שיח התרבות. את דרעי הייתה לי הזדמנות לבחון מכיוון שהוא כיהן כחבר כנסת לא מעט זמן. מכיוון שעד היום הוא לא סיפק את הסחורה, מכיוון שרק לאחרונה פעילי ש"ס פעלו נגד נשים חרדיות שמנסות לרוץ לכנסת, וכו'. נראה לי שמותר להסיק בשלב הזה שהאיש אינו פמיניסט או חברתי או שוחר שלום, ובודאי מותר להטיל ספק בכנות הפוליטית שלו במהלך שלמענו עבדתם [אגב, האם הזמנתם מישהו למהלך הזה? או שזה עבר מפה לאוזן?]. אני חושבת שלייחס לי את מלכודת האוריינטליזם זה לא להתמודד עם הטענה – את הפטריארכיה הרבנית החליפה הפטריארכיה הלאומית בין היתר כי הראשונה כשלה. לצד הכשלון הזה היו הישגים חברתיים, תרבותיים, רוחניים נפלאים, ועדיין – נשים ועניים ביקשו דרך החוצה מהדיכוי הקהילתי ולעיתים נאלצו לשלם באובדן זהות ושורשים כדי לזכות בהגנה. עתה מול כשלונות הלאומיות, האם עלינו לחזור למה שהיה פעם באיזשהו עבר דמיוני? ולאבד בדרך את כל ההישגים שהשגנו עד עתה?

  סמי, אני מבינה שהמהלך הוא למצוא פלטפורמה מזרחית שבאמצעותה ניתן יהיה לטעון את כל התכנים הרדיקליים של המאבק המזרחי, שאתה ושירה ורבות וטובות שותפים לניסוח שלו. דווקא בגלל התקוה הזו נעשה לי דחוף לכתוב – תקרא עדויות על ילדות בגני הילדים של ש"ס, על היחס לנשים שמבקשות עצמאות פוליטית, תבלה מעט זמן בעזרת נשים ואולי אז תחשוב כמוני שמדובר במכירת חיסול של נשים עבור מקסם שוא של עתיד רדיקלי. בסיס התמיכה של ש"ס לעולם לא יגיע מהשמאל המזרחי הרדיקלי המונה אלפים ספורים. בסיס התמיכה של ש"ס מונה מאות אלפים. אין לשמאל המזרחי אפשרות להשתלט על המנגנון של ש"ס, הדבר היחידי שהוא יכול לעשות זה להצטרף לש"ס. אם המהלך הוא רפורמה בקהילה החרדית המזרחית, מדוע לעשות זאת בשם המאבק המזרחי הכללי? ואם המטרה היא ליצור תנועה מזרחית פוליטית – לעשות זאת ללא בסיס דמוקרטי רדיקלי נראה בעיני איבוד של משאבים חשובים ומהלך שנידון לכשלון מראש. אני חושבת שעבור חלק מהאנשים שתומכים היום בש"ס סדר היום התרבותי הוא חזות הכל, עבור אחרים התחושה שדרעי מצליח לעצבן את האשכנזים יותר מכל אחד אחר מספיקה כדי לתמוך בו, ועוד אחרים סבורים שבאמת ניתן לשתף עימו פעולה ולהגיע להישגים חברתיים משמעותיים. אני חושבת שהם טועים.
  אתה שואל מה לעשות? אני חושבת שכפעילים מזרחים עלינו קודם כל לתת דין וחשבון לעצמנו על הכשלונות שלנו, לנתח אותם, בחמלה, לברךאת עצמנו על ההישגים, אבל גם להתחיל מהלך כנה שבוחן איך זה קרה שהכל נעשה כל כך אישי, טריטוריאלי, ופעמים רבות מסוכן.
  לחבור לש"ס מתוך תקוה שאותם ניתן יהיה לשנות זה לדעתי תפיסה לא נכוחה של המציאות. הכוח של היהדות הרבנית חזק מכל אינטלקטואל מזרחי שיבקש לשנות אותה. מי שרוצה לחולל שינוי ביהדות החרדית המזרחית צריך בעצמו להיות יהודי חרדי מזרחי או יהודיה חרדית מזרחית. אפשר לצאת להגנתה של ש"ס כשהיא מותקפת על רקע גזעני, אפשר לתמוך במי שמבקשים לשנות מבפנים, אבל לחשוב שמועצת חכמי התורה תעשה מקום אמיתי, לא סמלי, למי שאינם אנשי תורה או אנשי ממון, אלה חלומות באספמיה.
  אתה שואל אם הברירה היא לתמוך במרצ – יכול להיות. זו לא אופציה גרועה בהתחשב במיקום שלהם במדד החברתי בחקיקה, ובהתחשב בכך שיש להם ח"כיות שמחוייבות לנשים באופן שיטתי. יש אנשים שחושבים שיש מעגל מזרחי מספיק חזק בתוך המחנה הציוני, יש כאלה שחושבים שיש תקוה בתוך הרשימה המשותפת. גם אני בתחושה שהיום הקול המזרחי שמבקש שינוי חברתי הוא קול שאין לו בית פוליטי מפלגתי. אולי זה אומר שצריך לפעול בקהילה, שצריך לחזור לדבר. שצריך לקיים שיח מזרחי שאינו רק לעומת אשכנזים, אלא שמכוון פנימה, שלא ממהר להמליך מלכות ומלכים ולקשור כתרים, שלא דחוף לו לסמן טריטוריה, משהו שהיה לנו לפני עשור או שניים, לפני שנעשה מפחיד לדבר.

 12. מודרניסט

  האם הברית הש"סית-תיאורטניקית (כפי שמתבטאת בתגובה של "דוד") היא התשובה המזרחית לברית האשכנזית-פלסטינית?

 13. מודרניסט

  במילים אחרות: מי שיש לו פטיש, כל בעיה נראית לו כמו מסמר. מי שהפוליטיקה שלו מצטמצמת לתמיכה במזרחים בתכניות ריאליטי, גם הבחירות הופכות מבחינתו לתכנית ריאליטי. וכמו בתכניות הריאליטי גם כאן מדובר בעיקר באשכנזים שמוכרים דימויים לאשכנזים אחרים (כי מה לעשות, שם נמצא כוח הקניה) ולוקחים את כל הקופה, בזמן שהמזרחים מקבלים "כבוד".

 14. ריקי ישראלי

  אני מצטערת, אבל איני יכולה שלא לראות בבחירה בש"ס בגידה עמוקה בציבור הנשים, בלהט"בים, בערבים, בפליטים, בכל מי שמאמין בשיוויון זכויות לכל אדם.
  שירה אוחיון מדברת על דה לגיטמיציה לבוחרי ש"ס במקום התמקדות בבנט, ליברמן וכו'. אבל הדיון כאן הוא כנגד פעילים חברתיים-שמאלניים-פמיניסטיים המחליטים להצביע ש"ס. אין שום התארגנות של מצביעים מהסוג הנ"ל להצבעה לבנט או ליברמן.
  הניגוד הכל כך עמוק בין מערך האמונות של מי שמגדיר עצמו כפמיניסט ופעיל זכויות אדם ובין כל מה שש"ס אי פעם עשתה ועושה גם היום – בהדרה הבוטה של נשים מייצוג ציבורי, בהומופוביה המוכרת של פעילי ש"ס, באופן בו דרעי לא קיבל את ידו המושטת לשלום של איימן עודה ובכל מה שאנו יודעים על חוסר העשייה החברתית של תנועת ש"ס בכל השנים בהן הייתה מופקדת על ברזי תקציב – הניגוד הזה כל כך בוטה, שלא ניתן לקרוא לבחירה בש"ס שום דבר מלבד בגידה בוטה בערכי מאבק זכויות האדם.
  מכירת כל הערכים בעבור נזיד דלוח של מבטא מזרחי, כריזמה וקמפיין מוצלח שאומר את כל מילות הקוד הנכונות המרעידות את ליבו של פעיל מזרחי – ומצליחות לסמא את עיניו מלראות את הברור כל כך לעין.
  מהפך מזרחי לא יהיה כאן. רק חבורת גברים מזרחים בלבוש ליטאי, שפסגת שאיפותיהם היא להכניס את ילדיהם למוסדות אשכנזים. מפלגה על טהרת הגברים שכל עיסוקה יהיה בהזרמת תקציבים לרשתות חינוך ברמת השכלה נמוכה, המחנכות לעולם ערכי חרדי-פטריארכלי, לשכפול תלמידי כולל ונשים כנועות.

 15. נתן

  הביטוי "אינטלקטואלים מזרחיים" הוא מעניין.
  לא זכור לי שאי פעם שמעתי את הביטוי "אינטלקטואלים אשכנזים".
  כביכול יש שני סוגי מזרחיים – הרגילים שאינם אינטלקטואלים בעליל וקבוצה קטנה ומופלאה שמצליחים (תחזיקו את הכיסא)להיום גם אינטלקטואלים וגם מזרחיים.
  איך אמרה איילת שקד : שמעתי שאלי אוחנה הוא אינטליגנט…..

 16. ישראלי

  האינטלקטואלים והפעילים החברתיים המזרחים שתומכים היום בש"ס: תגידו, חוץ מהמאבק המזרחי, המוצדק ברוב נושאיו, אין שום בעיה אחרת במדינה? נגמר הכיבוש? נגמרה ההתנכלות לדמוקרטיה מצד גורמי ימין? נגמרה הגזענות נגד הערבים? אין יותר קפיטליזם חזירי? אין בידוד הולך וגובר של ישראל בזירה הבינלאומית? אתם באמת חושבים שש"ס בהנהגת דרעי היא המענה לכל אלה?
  אני מקווה ששמעתם את ההתחייבות של דרעי לתמוך במועמדות נתניהו לראשות הממשלה שניתנה היום. אם זה יתממש, תקום לנו עוד פעם ממשלת ימין צרה שתחריף את הבעיות של ישראל. ולא משנה שהחייבות זו נכפתה על דרעי על ידי הציבור שלו, שהוא ימני מאד. התוצאה היא הקובעת.
  ההתמקדות שלכם בדרעי ובמפלגתו הלא דמוקרטית, הריאקציונית ומדירת הנשים היא פאתטית. היא נובעת, לדעתי, מהכישלון שלכם, במסגרת הקשת הדמוקרטית המזרחית ובמסגרות אחרות, ללכד סביבכם חלק גדול מהציבור המזרחי. תקראו את המאמר של פרופ' ניסים מזרחי ב"שערי משפט" ואולי תבינו למה נכשלתם. התסכול מוביל אותכם לשם. וכבר נאמר שהכעס הוא יועץ רע. הכישלון הזה לא צריך להוביל אתכם, שדעותיכם שמאליות, לתמוך במפלגה שתהיה שותפה להקמת ממשלת ימין אסונית. תתעוררו, חברים ותנו ברקס לפני שאתם מתגלגלים לתהום.

 17. ג. אביבי

  השיח המזרחי והרב אריה דרעי
  היום דרעי משמיע סיסמאות כגון "המהפכה (המזרחית שמעולם לא הייתה) חוזרת", "אנחנו עם השקופים" וכו'. הוא גם התייחס לאי הצדק החלוקתי (בעקבות תוכניתו של השר גדעון סער שבינתיים נעצרה). הוא ללא ספק הבין שזה יכול להביא קולות של בוחרים מזרחים נוספים למפלגתו. אבל מה מעבר לסיסמאות והאמירות יבטיח לנו שהוא אכן יילחם את מלחמות המזרחים למען שוויון במדינת הצלבנים האשכנזית הגזענית? לשם כך כדאי לזכור את התנהגותו הציבורית/פוליטית של דרעי בעשור האחרון.
  דרעי תמך במחוללי האפרטהייד הקיצוני ממנו סובלים וסובלות ילדי המזרחים במוסדות החינוך של חרדי אשכנז. דרעי, כמו מתחרהו אלי ישי, לא עשו כלום לפתרון בעיית האפליה בדיור והתנגד לחוק הזכאות לדיור. את ילדיו ונכדיו הוא שולח ללמוד במוסדות היחנוך של גזעני אשכנז החרדים. דרעי כשל במבחן המעשי למנהיגות המזרחית האמיתית ואיתו רוב עסקני ש"ס (חלקם היום ב"יחד"). מכאן שאין לצפות מדרעי שהפעם יילחם את מלחמת המזרחים לשוויון.
  דרעי נתפס מאמצע שנות ה80 ועד היום כפוטנציאל למנהיגות מזרחית עצמאית ולא נרצעת (כמו זו של מתחרהו אלי ישי). הממסד הגזעני האשכנזי בעזרת כלבי השמירה שלו (התקשורת) החליט לחסל את מנהיגותו. כשנפתחה המערכה הממסדית – תקשורתית הכל-אשכנזית נגד דרעי בשנות ה90, אינטלקטואלים מזרחים סרבו לתמוך בו. היו לא מעט "רדיקלים" מזרחים שהעדיפו את החיק החם של הקרבה לסמול הלבן על פני סולידריות מזרחית. בכך הם תמכו במסע השיסוי נגדו. אז הם כשלו והיום הם טועים שוב.
  אילו אז בשנות ה90 אנשי השיח המזרחי היו תומכים ציבורית בדרעי לפני ואחרי הרשעתו ומגנים את השיסוי הגזעני הנלווה, היינו נשכרים. אילו שמו את הפוליטרוקים המתקראים עתונאים (כמו אברמוביץ, גילת, קמפנר, חסון וגזענים ומשת"פים אחרים) תחת אש צולבת של ביקורת וחשיפת כוונותיהם האמיתיות, היה הצבור המזרחי מרוויח משהו מכך. אילו היו מסבירים שיש כאן רדיפה פוליטית כחלק מדיכוי הציבור המזרחי כולו, היה אז מסר ברור גם לציבור המזרחי וגם לכל ראשי ש"ס ודרעי בראשם לגבי הצפיות שלנו מהם.
  היום לתמוך בדרעי משום שהוא נתפס כמנהיג מזרחי זה אולי נחמד, ואפילו יש כאן אמירה של מזרחים למען מנהיגות מזרחית. אבל יש כאן נקודת תורפה – בדיוק אותו אריה דרעי. במקום זה עדיף להעביר מסר ברור לש"ס ולעומד בראשה: אם תלחמו ללא פשרות בעד חלוקה צודקת של הקרקעות ושל שאר משאבי המדינה, למען צדק בדיור, למען החלת העדפה מתקנת בכל מגזרי החיים ומוקדי הכוח בישראל – אז ורק אז נתמוך בכם.
  מאחר ועד הבחירות שום דבר לא ישתנה, אני מציע למזרחים היהודים המודעים לתמוך באחינו המזרחים המקופחים בני שאר הדתות ולהצביע בעד הרשימה הערבית המאוחדת.

 18. קוראת

  1. בכל מערכת בחירות ש"ס מדברת על העניים, ובסופו של דבר דואגת רק לחרדים.
  2. אני מתעבת את דרעי. אלי ישי עשה עלי תמיד רושם הרבה יותר מהוגן, חביב, אצילי. אלא שהעמדות שלו אינן לרוחי. דרעי במקורו פחות ימני, אבל הוא יעשה מה שכדאי לו יותר.
  3. ש"ס לא מקדמת את המזרחים, אלא משאירה אותם עמוק בביצה.