בעולם שבו אנשים כהים הם אלימים, בהגדרה

מה שבאמת מטריד את עם ישראל זו הנוכחות הלבנטינית "חסרת התרבות" במרחב. אם אתה מזרחי – אתה אלים, ואם אתה אלים – אתה מזרחי. זה כל הסיפור. על טרנד השיימינג החדש ל"ישראלי המכוער"

אזרחי ישראל יפי הבלורית והתואר מצאו לעצמם באחרונה תחביב חדש – מיגור האלימות הישראלית באמצעות שיימינג ושחיטה פומבית של "ישראלים מכוערים במיוחד" המתועדים בסרטונים כשהם נוהגים בבריונות. הקונטקסט לא מעניין אף אחד: מה קרה לפני, מה הוביל לסיטואציה המתועדת – כל זה לא מענייננו; חשובה רק המערכה האחרונה.

אלימות לבנה ומנומסת בדרך כלל לא מספיק "מגניבה" בשביל לגזור קופון של רייטינג. גבר לבן שמסרב לתת לך שירות, מתנשא עליך, מונע ממך משהו ששילמת עליו "כי יש לו סיבה ממש טובה והוא לא מתכוון להסביר לך למה", או נשים לבנות בחלוק לבן עם הטייטל הנכון, שיקראו לך ערס סתם כי העזת לפנות אליהן (!), ושפשוט יודעות יותר טוב ממך מה טוב בשבילך והן כאן בשביל להציל אותך מעצמך – כל אלה לא נחשבים לאלימות. להיפך – עלינו להגיד להם תודה שהם מואילים בטובם לחנך אותנו.

לעומת זאת, גבר מזרחי הוא מראש פיגוע פוטנציאלי על שתיים: גס רוח, אלים, מטרידן ועבריין מין סדרתי, ובקיצור – "ערס". אשה מזרחית היא תמיד בהמה, טיפשה, לא יודעת מה טוב בשבילה, חסרת כישורים ואינטליגנציה, ובקיצור – "פרחה".

ars
הנה דוגמה. שיגידו תודה שמחנכים אותם

נניח לרגע שמי שהיה מצולם בסרטונים האלה (כאן וכאן) היה גבר לבן. האם הסרטון היה מקבל אותה תפוצה מהירה ורחבה? האם גם אז היינו מניחים ללא כל שמץ של ספק שמדובר בגבר אלים ובהמי? מתי אנחנו נוטים לתת מקום למורכבות ולספק, ומתי אנחנו מניחים ללא כל שאלה שהשיפוט שמונח לפנינו הוא נכון ואמיתי? האם יתכן שהתפוצה המטורפת של הסרטונים האלה אפשרית בגלל שהם הולמים את התפיסה המוקדמת שלנו לגבי גברים שחורים, ובמקרה של אלימות כזו או אחרת של גבר לבן, היינו נמנעים משיפוט מהיר כל כך?

ומתי מחליט האזרח המודאג והמצוי ללחוץ על כפתור המצלמה? מדוע יחס משפיל, מתנשא ופטרוני לא יגרור צילום ולינץ' תקשורתי רחב, אבל קללה קולנית כן? מדוע הפצת שמועות, השפלה ציבורית וחיסול סימבולי באמצעות שיימינג ציבורי הם "חינוך אשר מיטיב עם הציבור", אבל להתרגז ולכעוס על אלימות רגשית שמופנית כלפיך נחשב להתנהגות בהמית?

מקרי בריונות מחרידים התרחשו בזמן האחרון – ולא זכו לחגיגה תקשורתית שכזו. למשל, תאונות האופניים החשמליים שאף עלו בחייו של הולך רגל קשיש, או בריונות כביש של רכב נושא מדבקה של חברת IBM שפגע ופצע רוכב אופניים. איך זה שמקרי הבריונות האלה, שאף גבו חיי אדם וללא ספק מסוכנים וקטלניים הרבה יותר מאירוע השוקולד המדובר או חניית הנכים במלון, לא זכו לאותה תגובה ציבורית ולא הפכו להיות מאפיין של "הישראלי המכוער"?

מתי מחליט האזרח המודאג והמצוי ללחוץ על כפתור המצלמה? מדוע יחס משפיל, מתנשא ופטרוני לא יגרור צילום ולינץ' תקשורתי רחב, אבל קללה קולנית כן? מדוע הפצת שמועות, השפלה ציבורית וחיסול סימבולי הם "חינוך שמיטיב עם הציבור", אבל להתרגז על אלימות רגשית שמופנית כלפיך נחשב להתנהגות בהמית?

התשובה פשוטה – בעולם שבו גבר כהה מעוכב על ידי המשטרה פי 6(!) מגבר לבן, אנשים לבנים אינם אלימים בהגדרה. בעולם שבו פרצוף שחור נתפס כמאיים יותר, אלימות נתפסת כמאפיין של "שחורים", והשחור הוא מראש אלים, עד שלא יוכח אחרת. בעולם כזה, סרטון שיתעד אלימות מילולית או פיזית של גבר לבן לא יתפוס תאוצה, פשוט כי הוא לא משכנע. אלימות של גבר שחור היא "הברור מאליו", וסרטון כזה זוכה לתפוצה רחבה ולא מסוייגת בדיוק כי הוא יושב על הדימוי המאיים הזה, וכמובן – ממשיך לשכפל אותו.

בשורה התחתונה, אירועי השיימינג האלה נועדו לבסס מחדש את הדימוי הלבן של ״הגבר הנכון״, לרווחת נפשו של הישראלי היפה. והם עושים זאת באמצעות פרקטיקה טהורה ומזוקקת של אלימות.

עם ישראל לא באמת מוטרד מאלימות. גם כשחיל האויר מפציץ בניינים והורג עשרות חפים מפשע, עדיין מי שיסומן ויואשם באלימות מחרידה ובגזענות הוא חייל מג"ב שמציק לפלסטיני במחסום. מקרי אלימות חמורים, כשהם חסרי סימון אתני ותרבותי, מעוררים עניין מועט ביותר. מה שבאמת מטריד את עם ישראל זו הנוכחות הלבנטינית "חסרת התרבות" במרחב, הנפח שהמזרחי תופס בו, ובעיקר – הדרישה שלו להתייחסות. אם אתה מזרחי – אתה אלים, ואם אתה אלים – אתה מזרחי. התורה על רגל אחת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דולי עירון

  אמנם ,אין הנחתום מעיד על עיסתו,אבל חייבת ,לצורך העניין לוותר על צניעות ולאמר:
  אני יפה,משכילה,תרבותית,פעילה חברתית ופעילה באירגונים ירוקים. אני גם תורמת לקהילה ושנים עסקתי בשיקום עברינים,חינוך ,אהבת האדם באשר הוא אדם והיום אני עוסקת בידיעת הארץ ובאהבתי העזה אליה.
  אני ממקימי ההתישבות החלוצית ב"ניצנה" שבנגב והיום מיישבת עם משפחתי את הגליל.(לא קבלתי אף אדמה בחינם)
  שכחתי להגיד פרט מאד שולי ,קטן ולא חשוב, אני דור שני ,ילדת מעברה ומזרחית!
  אז איך קורה כזה דבר?
  אולי לשיטתך,החליפו אותי בבית החולים?

 2. מבחן בוזגלו

  שי שטרן וד"ר דפי מנספלד הם הישראלי המכוער

 3. עמית

  "נניח לרגע שמי שהיה מצולם בסרטונים האלה היה גבר לבן. האם הסרטון היה מקבל אותה תפוצה מהירה ורחבה? האם גם אז היינו מניחים ללא כל שמץ של ספק שמדובר בגבר אלים ובהמי? "

  נראה לי שהתשובה לשתי השאלות היא בפירוש: כן. חבל שגינוי ציבורי חריף וחוצה מגזרים להתנהגות אנושית נלוזה מכניס אנשים מסוימים למגננה. הצורך הזה של מזרחיסטים לצופף שורות כל פעם שעולה רמז שמדובר במזרחים תמוה.

 4. דןש

  "שוקולד" א' ו"שוקולד" ב' – זוהי התנהגות חסרת תרבות ואינה מייצגת מגזר מסויים. לא חסרות התנהגויות כאלה ( שכרות, אלימות בכבישים וכו' ) של כלל אוכלוסיית אזרחי מדינת ישראל ללא כל הבדל.
  להתייחס לפעולות חיל האויר כאל פעולות אלימות – זוהי שיא החוצפה. חיל האויר ובכלל צה"ל ידוע כצבא הנמנע עד כמה שניתן מפגיעה מ"לא מעורבים". יחד עם זאת קיימים מקרים, בעיקר בקרב כוחות הקרקע, הבאים במגע עם האוכלוסיה ( ביניהם משמר הגבול ), בהם קיימת התאכזרות שלא לצורך של בודדים. מי שמייחס התאכזרות כזאת (ישירות או בעקיפין ( בכתבה זו)) למזרחיים, עושה חטא כלפיהם שלא יכופר.
  בכלל רצוי וחשוב להוציא את צה"ל וכוחות הבטחון מכל דיון גזעני. בצה"ל משרתית מכל שכבות העם כל אחד על פי יכולתו ועל פי כישוריו.

 5. נתן

  מאיפה את יודעת שהנשים במטוס הן מזרחיות?
  הרי אפילו את שמן את לא יודעת.
  נראה לי שאת פשוט מתקשה להתמודד עם הגזענות של עצמך.

 6. הנודניק

  גם אלימות של גברים אשכנזים, כשהם מתנחלים, זוכה לסיקור נרחב.
  לגבי הויראליות, באופן ספציפי, המקרים שציינת לא צולמו בוידאו.
  באופן כללי, בעוד התנהגות סרטון השוקולד היא אירוע שמרביתנו חווינו בצורה כזו או אחרת מיד ראשונה, אלימות חמורה יותר כמו בדוגמאות האופניים,לא כולם "זכו" לחוות כך שהחיבור הוא מיידי יותר.
  בלי בדיקה, עולה לי האירוע של אי מתן הלוואה ללקוח ערבי בסניף בנק בצפון, שם בלי סרט וידאו זה עדיין היה ויראלי למדי והגיע גם למהדורת החדשות.
  גם ציטוט הרופאה שהבאת ויראלי למדי.

  בקיצור, אין מחלוקת שכהה נתפס כמסוכן יותר (מדגיש, לא מסוכן, נתפס כמסוכן), אין מחלוקת שיש אפליה, לא מסכים שגבר לבן, עם אותו הטקסט והווליום, לא היה מקבל כזו חשיפה.

 7. יוסףה מקיטון

  נכון ועצוב.

 8. מזרחי

  כל מה שנאמר כאן: סרטוני השיימינג האלה היו זוכים לאותה תהודה גם אם המתפרעים היו נחזים להיות אשכנזים לבנבנים. איוולת לטעון אחרת.
  על מה את מגנה בעצם, נעמה? על מזרחי (לטענתך, נניח שכך), שהתפרע. למה? כי "מקובל להניח שמזרחים הם אלימים". ובכן הלוגיקה של הדברים שלך לא ברורה. אלימות היא מגונה. גזענות היא מגונה. לזכות את האלים בגלל שיש גזענות כלפי הקבוצה המאוד גדולה שכוללת גם אותו – מופרך.
  מזכיר לי את חבורת האנשים הטובים, כולל פמיניסטיות, שיצאו להגנת אייל גולן. אותה לוגיקה מופרכת. במקום להגיד בפשטות: מעשיו של אייל גולן מחליאים. גזענות של מי שבוחרים להטיל את האשם על כל המזרחים בעקבות אייל גולן – מחליאה גם כן. פשוט.

 9. דולי עירון

  לא משנה מי מופיע בכתבה,כך לא מתנהגים!צבע עור,מוצא אתני,מגורים,השכלה ,לא קשורים.לא מתנהגים באופן ברוטלי וחוצפתי!יש לגנות באופן אבסולוטי מעשי ביריונות ולא לתת לה או לאפשר לה פלטפורמה אתנית.ליהדות המזרח יש בלא מעט דברים להתגאות ,אז די לתת לגיטימציה למעשי בריונות ולעטוף אותם בהתנכלות לביריון בגלל היותו מזרחי!

 10. דולי עירון

  נראה לי שהתבלבלת נעמה.אם אין מה לכתוב,אי ,לא צריך בכח ודי לחכימא ברמיזא!

 11. עבדתי באילת

  במלון כלשהו שהוא הכל כלול. עבדתי כקב״ט הרבה פעמים בכניסה, ולצערי היחס הכי מגעיל שקיבלתי היה באופן גורף מאנשי עדות המזרח. היו תקריות עם אורחים אשכנזיים אבל הם ברמה של תלונות וביורוקרטיה ומעצבנים מאוד גם כן אבל הם היו לכל הפחות מנוסים ומנומקים. אותם אנשים שעשו בלגן ברמת האלימות הפיזית היו, מה לעשות, מזרחיים. אלה שעישנו לי בפנים כשביקשתי שלא יעשנו בתוך המבנה- מזרחיים. אלה שניסו כל יום להביא חברים לתוך המלון הכל כלול (שהוא סגור לאורחים) היו גם וגם, המזרחיים היו מאיימים במכות ומגיעים מהר מאוד לקללות ואיומים. לא כולם, אבל כל יום- ואני מתכוון לזה- כל – יום – היה מקרה לא נעים עם אורח שהיה, במקרה, מזרחי. המלון נתן יחס שווה לכל האורחים ואגב, הייתי מת שהיו עושים שימיינג ציבורי לכל אדם שמתנהג ככה לו רק כדי לשנות את הישראלי המכוער לישראלי המנומס. זה עניין של דרך ארץ! אגב, היותי אשכנזי היה אוטומאטית מעלה להם את הסעיף במקרה של ויכוח, הם מיהרו להעלות את עניין העדה מהרררר מאוד כאילו חוקי המלון הם התנכלות אישית. את צריכה להבין שמעשה הצילום מראה פה תופעה יומיומית. אני בעל חברים מזרחיים רבים, ואני מסתדר עם בני עדות שונים ומשונים על בסיס יומי, אבל במצב של עבודה מול לקוחות, זה מרתיע אחרי כל כך הרבה ניסיון.

 12. דוד שורץ

  המאמר הוא גזענות הפוכה- גם תיוג וגם רגשי נחיתות? אלימות היא אלימות היא אלימות, בלי קשר לעדה או גזע. התייחסי לאלימות, להתנהגות, בלי "מה היה קודם" "מה הוביל" ההתנהגויות במטוס ובמלון פשוט אלימות, התנהגות גסה . בלי שחורים או לבנים.

 13. מיכל זק

  שלב ראשון בדיון הוא להבליט את ההבדל בין אלימות שנתפסת כלגיטימית (של משטרה וצבא ובעלי סמכות) לאלימות שנתפסת כהתפרעות, סכנה וברבריות. נראה שלא מובן בציבור שבעלי סמכות, ומוסדות המדינה יכולים להיות ברברים, הבנה כזו כל כך מפחידה שמכחישים אותה. לדעתי שלב שני בדיון הוא הדיון על תפיסת המזרחים כאלימים והרצון למשטר אותם.

 14. א.ב

  זה לא קשור ליהודים ילידי מדינות ערב.
  אין סיכוי שהמשפחה שלי שנולדה בעיראק היו מתנהגים כך. אין סיכוי!
  מה שרואים בוידאו שבלינקים שצורפו, זה תוצר החינוך במדינה הציונית.
  בסרט השוקולד- הפרחות הן ממוצא מזרחי ללא ספק, אבל הן פרחות כי את החינוך שלהן הן קיבלו בישראל. בעיראק לא חינכו כך. אבל מי שחושב שאין בעיה כאן עם בני עדות המזרח, פשוט טועה. זה תסמונת שמלווה את בני עדות המזרח שחונכו על בירכי הציונות, כאזרחים נחותים מצד אחד אבל עדיין עליונים על הכהים מהם. זה הציונות… זה לא המוצא.
  הסרטון במלון הוא דוגמה אופיינית להתנהגות של ישראלים ללא קשר למוצא. מי שבמדינה לא ציונית היה מגיע לבית המשפט זה פקיד המלון. אבל במדינה ציונית כל אזרח שגדל על ערכי הרצח והשלטון של צה״ל, מרגיש שבשטח הוא המפקד, הוא נותן את הפקודות, הוא הפקח, שוטר תנועה, המאשים, השופט והמוציא לפועל.
  השאלה היחידה בסרטון הזה היא- באיזה סמכות בכלל הפקיד הזה נועל את הדלת לאורחים?
  רק אצל הציונים זה אפשרי.

  האורחים שצדקו בדרישתם לפתוח את הדלת, בין אם חנו במקום לא נכון ובן אם לא, פרחים בכל מקרה. גם זה תוצאה של החינוך הציוני- כדי להשיג משהו, בין אם מגיע לך ובין אם לא, אתה צריך להתנהג באלימות…
  סך הכול בישראל הם צודקים, רק כך זה עובד.

 15. אשכנזיסט

  אם לא היו מזרחים ואשכנזים, והסרט הזה היה מוצג בלי שיוך עדתי זה היה משעמם ואף אחד לא היה מתעניין בזה. כמו כמעט כל מה שקורה בציבוריות הישראלית הסרט והתפוצה הויראלית שלו זה פשוט עוד הזדמנות לנהל את הקונפליקט בין מזרחים לאשכנזים בלי להגיד את השם המפורש. אסור אסור אסור להגיד שיש בעיה בין מזרחים לאשכנזים, אסור לחפש נתונים, למפות את המצב ולנסות להוביל שינוי. לצערי, גם הכותבת (בלי כוונה אני מניח) מחפשת דרך להשתיק. זו טעות.

 16. אשכנזי גאה

  תקשיב, אנשים כמוך בעלי רגשי נחיתות לא מוסברים שככל הנראה תוצאה של פרשנויות ורצון להיות המסכן, הקורבן. אנשים כמוך יוצרים את ההפרדה בין העדות את הגזענות את ההתנשאות, כאשר אני קורא את "הכתבה" ששירבטת פה אני לא יכול לא להתנשא מעלייך כי זה מה שאתה מחפש.

 17. Guy Argaman

  כאשכנזי…..לצערי יש המון אמת בכתבה, יחד עם זאת, כל דבר שנגיד יחשב גזענות. גם אם הוא נכון. חוסר היכולת המזרחית לקבל ביקורת חריפה ולנופף בגזענות כל פעם שמגנים משו