ניר ברקת: מחוסרות דיור אינן משפחות צעירות

לא הלכנו לפוצץ כנס. הלכנו לשאול את ניר ברקת כמה שאלות בנוגע לדיור ציבורי ולסכום כסף עצום שממתין לשימוש לטובת דיור ציבורי, ובנוגע למחוסרות דיור שממתינות מצידן לדיור ציבורי. אבל "זה לא היה המקום". זה היה המקום של "משפחות צעירות"
מיכה רחמןמיכה רחמן

פעיל חברתי. חבר ב"קשת הדמוקרטית המזרחית", פעיל בקבוצת "המעברה" ובתנועת "יש גבול"

בחודש שעבר הלכנו לכנס של רשות הצעירים בעיריית ירושלים שהוקדש ל"משפחות צעירות". מטרת הביקור בכנס היפה הייתה לשאול את ראש העיר כמה שאלות קשות לגבי משפחות אחרות – המשפחות של מחוסרי הדיור. שאלנו את ניר ברקת, ראש העיר הנכבד: למה לא נעמדת על רגליים אחוריות כדי למנוע את סגירת חברת פרזות? כידוע בחברת פרזות נאספו כ-130 מיליון ₪ מכספי מכירת הדירות הציבוריות שהיו ברשותה. ראש העיר, כפי שנמסר לנו מכמה חברי מועצת העיר, נכנע ללחצי האוצר והאיומים לשלול ממנו תקציבים שונים, ונתן יד לסגירת פרזות. הטענה היום של העירייה היא שמנסים להשתמש בחלק מכספי מכירת הדירות לקניית דירות ובחלק אחר למטרות חברתיות אחרות. הבעיה היא שהעירייה לא יודעת איך קונים ומנהלים דיור ציבורי. מי שנתן יד לפירוק "פרזות" נתן יד לגזלת כספי הדיור הציבורי. 130 המיליון עומדים ללא שימוש עד שיגיעו לקופת האוצר או לקופת העירייה לטובת כל דבר מלבד הדיור הציבורי.

על הרקע הזה עמדנו ושאלנו את ראש העיר את כל השאלות האלה. מה הוא עושה למען הדיור הציבורי. התשובה הייתה כצפוי (אנחנו כבר מכירים אותו), התעלמות מוחלטת מהשאלה, התנשאות ושחצנות בתשובה: "תלכו לשאול את מנכ"ל העירייה, אתם לא בקיאים בחומר". מארגני הכנס הוסיפו מצדם: אתם לא במקום הנכון, ולא זו הדרך לשאול.

בהתחלה חשבתי שהם צודקים. ניסינו שוב לדבר עם ראש העיר בצד אחרי הנאום, אבל התשובות לא השתנו. אחר כך חשבתי: למה הייתה הכוונה ב"אתם לא במקום הנכון". מדובר בכנס של "צעירים" המוקדש לנושא: "משפחות צעירות". אחד מעיקרי החזון של ניר ברקת, ראש העיר, הוא להביא לירושלים צעירים רבים כדי לקדם את העיר. במסגרת החזון הזה פיתחו את פרויקט "המשפחות הצעירות", פרויקט עתיר משאבים המיועד כפי שהיה נדמה מתוכן הכנס, למשפחות של המעמד הבינוני שיש להן איפה לגור. ברובן משפחות בעלות דירה. אם כך, אז למה לא היינו במקום. האם המשפחות של מחוסרי הדיור אינן "משפחות צעירות". מסתבר שלא. כי המשפחות הצעירות מחוסרות הדיור הן "מחוסרי דיור" נקודה. מי שאין לו דירה וכמה ילדים נחמדים, הוא לא "משפחה צעירה". מחוסרי הדיור הם לא משפחות ולא שום דבר. הם סתם "מחוסרי דיור". ומחוסרי הדיור בקבוצתנו, "המעברה", הן ברובן משפחות חד-הוריות שאין להן מספיק ילדים כדי להיכנס לרשימת הזכאים לדיור ציבורי. במחוסרי הדיור מטפלים באגף הרווחה. הם לא קהילה, מטפלים בהם ביחידים. הם חייבים לקבל "עזרה סוציאלית" כדי להיות זכאים לדיור. הם לא נכללים בפרויקטים הקהילתיים היפים שראינו בכנסים המיועדים "למשפחות האמיתיות". הם לכל היותר יכנסו לרשימת "השקופים של אריה דרעי (רק? לקראת הבחירות). למחוסרי הדיור אין כוח ציבורי ומותר לגזול מהם את כבשת הרש – 130 המיליון שיכלו לספק להם דירה, בזמן שתקציבים "למשוך עסקים וצעירים לעיר" יש בשפע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. סמולן

    במילים אחרות, הפרעת לברקת להציל את ירושלים. לשיטתו, כמובן. השיטה שאתה מציע, בקריאה חתרנית, נראית טיפה כמו ואריאציית "ונהפוך הוא" על תהליכי ג'נטריפיקציה: בתחילה בולמים פעילות שוק וניהול תקין דרך הצפה של מקרי קצה ועיסוק בזכויות אדם במובנים תיאורטיים, וכך נוצרת ומתגבשת אוכלוסיה עניה משמעותית. בשלב השני, מסבירים לאוכלוסיה הזו שהכשל הניהולי הכרחי לגמרי, ועוניים הוא האינטרס המובנה של המנהלים ההם, שבינתיים מתרוצצים מבג"ץ לבג"ץ ומנסים ללמד את עצמם לדבר באופן נכון פוליטית. בשלב השלישי, מציעים לעניים התארגנות על בסיס מיטב נוער הקומינטרן, או גלגולים עדכניים. בשלב הזה, יש כבר גייסות שיכולים לפוצץ פעילות עיריה באופן ישיר, בלי בג"ץ ובלי בצלם. צריך לקרוא לזה בשם, למהלכים האלו. השם המקובל כאן הוא "קפיטליזם", אבל השם הזה מכחיש, מדחיק, משתיק ומדיר את הרכיבים הסוציאל-רדיקליים. אני מציע "עניפיקציה". יצירה מתוכננת של עוני דרך ניטרול שיטתי של פעולות השלטון המקומי הנבחר. כמו לניניזם של גאולה על דרך הרוע ההכרחי, אבל תוך שימוש בממש מעט אלימות, רק המינימום ההכרחי בהחלט, והמון תיאוריה רפלקטיבית.

    סתאאם. ברקת הוא סחי-מניאק, כלומר סניאק, אתה הרדיקלים סבבה, ורדיקלי זה הכי שורשי, כלומר ירושלמי, ואנחנו פשוט לא רוצים פלישה של אנשים שאינם ירושלמיים, כלומר שורשיים או רדיקלים. הכי טבעי ואנטי-קולוניאליסטי שיש. חג שמח.