השמאל הוא (לפעמים) געגועים לאירופה

שמאלנים אשכנזים בישראל בעצם רוצים קודם כל להיות אירופאים, ומשתמשים בשמאל כדי לעשות זאת – לא להפך. כך שכל הדרישה הזאת ל"חשבון נפש" היא בכלל לא הגיונית ומשמעותה חיסול עצמי
איתמר טובי (טהרלב)

בוגר החוג לשפה וספרות גרמנית ומוסמך המחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית

חבר שנמצא בתהליך של הוצאת דרכון מזרח אירופאי כבר קרוב לשנה, סיפר לי שהתקשה השבוע לתפוס את עורכת הדין שמטפלת עבורו בהליך. היא חזרה אליו רק בשעות הערב המאוחרות, רצוצה, וסיפרה לו שלאחר תוצאות הבחירות המשרד שלה הוצף במבול טלפונים של ישראלים אשכנזים שרוצים להוציא דרכון כמה שיותר מהר.

ברשימה קודמת כאן טענתי שבשל המוטיבציות הזהותיות הקולקטיביות שלה, קבוצת הקטגוריה האשכנזית בישראל לא יכולה שלא להדיר ולדכא מזרחים. "שמאלֹבן", המושג שהמצאתי בבלוג הרדום טיפול שורש, מאפשר לדבר ולהסביר כיצד חוסר ההיתכנות של שמאל בישראל הוא בין היתר בגלל שאשכנזים משתמשים בשמאל במקום להשתתף בשמאל.

בשבוע שלאחר הבחירות, הטקס הקבוע שבו נכנסים בשמאל על כך שהוא "לא מתנהג כמו שמאל" והגיע הזמן שיעשה "חשבון נפש מול המזרחים, הפריפריה, הערבים" ועוד, ממש התעלה על עצמו. זהו מעין ריטואל קבוע, טרחני ובעיקר מביך שבו מזרחים צריכים לצפות בכל מיני שמאלנים שמורטים את הנוצות של עצמם או של החברים שלהם. למרות ההתרגשות הרגעית מאמירות של, למשל, לוסי אהריש, אני מעוניין להציע שמדובר בקריאות שווא. או יותר נכון, קריאות שבר שנועדו לייצר מצג שווא של ביקורת שמאלנית בונה – מצג שווא שמטרתו להסוות ולאפשר את הפרויקט שאליו באמת מחויב השמאל האשכנזי: פרויקט הזהות האירופאית/המערבית.

לעומת הפרויקט הזה, המחויבות של אשכנזים לכל הנושא של השמאל היא משנית. למעשה, הם לרוב אמונים על כינון זהות מערבית אשכנזית חילונית, והם שמאלנים רק כי זה מסייע להם לטפח את הפנטזיה על היותם מערביים נאורים ולבנבנים – לא להפך. לא ארחיב על כך כעת, אבל חשוב לציין שאשכנזים לא מעטים משתמשים בעוד אתרים לכונן עצמם כמערביים ואירופאים: מסרטון השוקולד בטיסה, דרך אכילת חזיר או מרתון סרטים ביום כיפור ועד עיצוב הזיכרון סביב מאורעות השואה. אתרים אלו משמשים בין היתר כרטיסי כניסה ל"אירופה" עבור אשכנזים, כלומר אתרים שבאמצעותם אשכנזים מוכיחים וכך מנסים לכונן את עצמם כלא מזרחים.

כך שכפועל יוצא, חוסר היכולת לפנות למזרחים הוא אימננטי לשמאל האשכנזי. פנייה כזאת תהיה פעולה אוטואימונית עבורם. בהמשך, המחשבה שיש כאן מוטיבציה ל"שמאל אמיתי" שפשוט מתפקשש היא בעייתית מאוד, שכן היא טומנת בחובה עיכוב רב בניסיון להבין מה כל כך משובש פה ומעכבת חשיבה של אפשרויות פוליטיות חדשות, שוויוניות וצודקות יותר, כאלה שיכולות למשל לאזן ימין משתולל. אני מנסה לטעון שאין כאן שום שיבוש, אלא דווקא היגיון שכדאי לחשוף. מובילי השמאל הלבנים בעצם מחויבים לזהות שחייבת, לדידם, לסתור שיתוף עם מזרחים, ויותר מכך, מחייבת הדרה ודיכוי אקטיווי ותמידי של מזרחים.

עצרת ה"מהפך" בכיכר רבין (מתוך עמוד הפייסבוק של שלום עכשיו)
עצרת ה"מהפך" בכיכר רבין. המחשבה שיש כאן מוטיבציה ל"שמאל אמיתי" שפשוט מתפקשש היא בעייתית מאוד, שכן היא מעכבת חשיבה של אפשרויות פוליטיות חדשות שיכולות למשל לאזן ימין משתולל (צילום מתוך עמוד הפייסבוק של שלום עכשיו)

במקום לפעול לקידום השמאל כפרדיגמה לשינוי חברתי, אשכנזים בשמאל משתמשים באותו שדה של שמאל כדי לתקוף מזרחים. זה, בעצם, בדיוק מה שעשה יאיר גרבוז. כלומר השמאל כאפשרות פוליטית פחות עניינה אותו לעומת הצורך שלו לכונן את עצמו כאירופאי, כלא מזרחי. השמאל אם כך הוא פלטפורמת התקפה זמינה נגד מזרחים, יותר מאשר שיטה פוליטית, ואם כך, מה הפלא שישנה התנגדות גבוהה וידועה לשמאל בקרב מזרחים, זה אפילו מתבקש. כנראה שמי שטען שאין תשוקה בשמאל טעה בגדול: יש תשוקה עצומה בשמאל, וזאת התשוקה לאירופה, שהיא גם התשוקה לשנוא מזרחים, תלוי מאיזה צד של המטבע מסתכלים.

מעניין לראות כיצד הקדימות הלא-מוצהרת הזאת שקבוצת הקטגוריה האשכנזית מעניקה לפרויקט הזהות המערבית שלה על פני פרויקט פוליטי שמאלני, הופכת אט-אט ליותר ויותר מוצהרת: ראו למשל המקרה הבוטה, אך הכנה, של גל ווליניץ, כמו גם אינספור טוקבקים המאיימים במימוש זכות השיבה האשכנזית לאירופה וגם, יש להניח, אינספור שיחות סלון במשפחות אשכנזיות שמטפחות הגירה מישראל בגלל "האליטות הזגוריות החדשות".

Screen shot 2015-03-31 at 1.31.33 PM

ייתכן, אגב, וזה רעיון שמצדיק אולי מאמר בפני עצמו, שההבדל בין אשכנזים מימין לאשכנזים משמאל הוא בנטישה של האחרונים את אירופה כשדה מגנטי זהותי רלוונטי. הדבר יכול להסביר את החיבור של מזרחים רבים לביבי, כי ביבי (ובגין ששנא את השילומים מגרמניה) מייצג אשכנזים שנטשו את אירופה כמשהו לגיטימי ויומיומי לזהותם. ביבי ובגין הם אשכנזים פוסט-אירופאיים וזהו אחד ממקורות הכריזמה שלהם בקרב מזרחים, ההתנגדות והבוז לאירופה (נכון, ביבי אמריקאי, אבל אמריקה מכילה יפה גם מזרחים והיא בעצמה יבשה פוסט-אירופאית). אפשר גם לומר פה משהו יותר עמוק על המדיניות האנטי-אירופית של ביבי, כמו למשל מדיניות ההפרטה הבוטה, האופן שבו הוא ממזרח את השואה דרך ההשוואה לאיראן וכמובן הזלזול המוחלט שלו בכנסיית הבי.די.אס וסוכניה הבלונדינים בארץ. בהתאמה, גם אירופה של עמותות השמאל שונאת את ביבי, וכך מסמנת אותו יותר ויותר כמזרחי, או כגיבור מזרחי שמסוכסך עם אירופה ובמיוחד עם הקונצפט האשכנזי-בכייני סביב "ההגירה לברלין". האהדה לביבי היא האהדה למישהו שמתנגד לאירופה, וכמו שאומרים, האויב של האויב שלי הוא חבר.

לאחר התבוסה האחרונה מול ביבי, הסיפור מתחיל להיסדק, ויותר ויותר שמאלנים יוצאים מהארון ושולפים דרכון זר. זה דבר מבורך כי הוא מסביר לנו בפשטות למה אולי לא יכול להיות כאן שמאל. לאחר מכן אולי נצליח לדמיין תצורות פוליטיות אחרות, בתר-אירופאיות, או סתם רלוונטיות ומעניינות כמו למשל לחשוב על ישראל לא דרך חילוניות קיצונית וצרה

אם לחזור לנקודה המרכזית, הבעיה הפוליטית הרובצת לפתחנו היא קולקטיב אשכנזי שמספר לעצמו פנימה – קולקטיבית או כיחידים – שהוא "אירופאי/מערבי", בעודם מדברים כלפי חוץ כ"אנשי שמאל". אני יודע שיש נקודות השקה רבות עד כדי התכה של הקטגוריות "שמאל" ו"אירופה" דרך תיווך של קטגוריית החילון, אבל הנקודה היא שאשכנזים מייללים ומתלוננים על המרחב המזרח תיכוני בעיקר דרך האתר הציני של השמאל – ואולי בכך גם מבזים את השמאל כאפשרות כאשר הם לא מספיק חושפים את המוטיבציות החיוורות שלהם. ייתכן כאמור שלאחר התבוסה האחרונה מול ביבי, הסיפור מתחיל להיסדק, ויותר ויותר שמאלנים יוצאים מהארון ושולפים דרכון זר. זה דבר מבורך כי הוא מסביר לנו בפשטות למה אולי לא יכול להיות כאן שמאל. לאחר מכן אולי נצליח לדמיין תצורות פוליטיות אחרות, בתר-אירופאיות, או סתם רלוונטיות ומעניינות כמו למשל לחשוב על ישראל לא דרך חילוניות קיצונית וצרה. 

לסיכום, בניגוד למה שנהוג לחשוב השמאל הוא רק התיאטרון והאתר שדרכו אשכנזים מספרים לעצמם שהם אירופאים/מערביים/נאורים ולכן הוא לא ייתכן. האכזבה מתוצאות הבחירות היא האכזבה מכך שהפרויקט הזהותי האשכנזי בעצמו נתקל בקשיים שוב ושוב: אשכנזים מנסים לכונן זהות אירופאית קולקטיבית בישראל המתמזרחת והמתחרדת דרך הפקת מופעי שווא של שמאלנות, והפרויקט הזה נהרס על ידי "המון" הימין הלא-אירופאי והלא-חילוני, או הלא-גרבוזי.

הציפייה שהשמאל האשכנזי "יעשה חשבון נפש" היא ציפייה ריקה ומיותרת שכן היא מצפה מאשכנזים, בעצם, לצאת נגד התשוקה של עצמם למערביות אירופאית. אולי עלינו להתפכח מאשליות ששמאל ייתכן כאן במרחב, אם לא בגלל החילון המרקסיסטי שזר לנו, אז בגלל הטרמפיסטים האשכנזים שרוכבים עליו בשביל תשוקתם לכונן את עצמם כאירופאים/מערביים ואגב כך גם מבטלים עוד את ההיתכנות שלו וממסמסים אותו כרעיון פוליטי אפשרי ומעניין. מי שרוצה להיות קודם שמאלני שיהיה שמאלני – כמו יהודים רבים מדרום אמריקה (או במידה מסוימת אשכנזים חיפאים בישראל), שמצליחים לקדם שמאל ללא רצון ואיווי אגרסיביים מדי לאירופה, איווי שמורכב ומזין תיעוב עז ואלים למזרחים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נטליה קוצקי

  לא ברור למה הכותב נשאב שוב לטינת האשכנזים הרגילה, שכבר מעלה פיהוק. למה אי אפשר להגיד, בפשטות, שהעבודה ומרצ הן באמת לא שמאל לפי כל פרמטר סביר, אירופי או אמריקאי? למה לזרוק את התינוק (שמאל) עם המים (אשכנזים)? אכן, יש שמאל בארץ, הוא מיעוט מצומצם, נרדף וכמעט חסר ייצוג בכנסת. היהודים אזרחי ישראל, אשכנזים ומזרחים כאחד, הם ימניים לאללה לפי כל פרמטר שידוע לי לפחות (למשל, לפי מה שמפריד היום בין דמוקרט לרפובליקני ממוצע בארה"ב).

 2. ליכודניק

  רגע, הנרטיב "שמאלני=בוגד שמוכר את המדינה לאירופאים תמורת אמפתיה וחופן תרומות לעמותה שלו", לא שייך לימין? למה לקבל אותו?

  ברור שה-"שמאלבנים" הם קבוצה אמיתית; אך מה שיעורה והשפעתה בשמאל הישראלי? הרי מפלגת העבודה בחרה מאז 2000 את פואד ועמיר פרץ, שלבנים הם לא.
  וגם שלי יחימוביץ' היא בעיני שמאל אמיתי.

  ואגב, איך משפיעה תשוקה לאירופה ולמערב על מזרחים? נניח, יוצאי אלג'יר עם דרכון צרפתי, הם יותר שמאלנים או יותר ימנים מהכלל?

 3. דןש

  מה הימין ( ביבי ושות' ) עשו למען ה"מזרחיים" – כן אלו הבוחרים בו בהמוניהם ונותרים בדלותם. מה ההבדל בין "אשכנזיותו" של ביבי לזאת של בוזי. שניהם חיים באוריאנטציה המערבית ואינם מתרפקים על התרבות המזרחית, למעט בתקופת בחירות בהן הם הופכים ל"עממיים" לכאורה ומתנהגים שלא כ"דרך טבעם".
  גם בשמאל כמו בימין לא חסרים כאלו המנשקים כל "דבר קדוש" ( רבנים, כתלים, ספרי תורה וכו' ) כמו גם אוכלי טריפות ו"בועלי נידות". המשותף להם להביא את מדינת ישראל שתהיה דומה לארצות אירפה, אמריקה אוסטרליה וכו' ולא למדינות כמו אפריקה והמזרח התיכון.

 4. מיכאל לינדנבאום

  עוד מאמר הסתה נגד אשכנזים באשר הם אשכנזים של איש ימין מובהק התומך במשטר ההפרטה הניאו-ליבראלי של ביבי. אנשי ימין בארץ ובעולם משתמשים בהסתה גזענית כדי לחזק את שלטון הטייקונים ואויבי מדינת הרווחה.

 5. טל עמר

  במציאות המדינה נעשית יותר ויותר חילונית והמקום הכי מבוקש עיי הצעירים למגורים זה איזור המרכז החילוני.ככל שההגירה הזאת תתגבר מהפריפריה למרכז ככה יגדל כוח הזרם החילוני שבדכ הוא גם בשמאל.

 6. עומר

  שלום אנשי וקוראי העוקץ,
  אכשהו נתקלתי באתר הזה, האתר רווי דיבור על השד העדתי ורווי אד-הומינם.

  אינני מבין איך מקשרים את גרבוז לגזענות לא רק מזרחים "מנשקי קמעות… וכ'ו" בציטוט של ההתבאות אינני ראיתי קשר למזרחים אלא קשר לאדיקות דתית ו/או ימניות קיצונית. לא נמצא הסקה ברורה בצטוט הנאום קשר בין מזרחיות לאדיקות דתית.
  (או שפספסתי דקויות במרקם הנאום. או שרק מזרחים מנשקי קמעות או מזוזות וכל האשכנזים אנטיתאיסטים)

  ה"געגוע לאירופה" הוא לא לאמריקה הוא אך ורק בגלל הגישה האשכנזית לדרכון אירופאי והעדר גישה לגרינקארד ובלי שום קשר למזרחים (ע"ע המהגרים השונים באירופה), ככה אני עם התער של אוקהם שולל את הצורך לאזכר את אמריקניאותו של ביבי לעומת האירופאיות אשכנזית המדוברת במאמר.

  האמת אני מאוד רוצה למצוא את סיבת ההקשר העדתי למפלגות ולצדדים פוליטים שקיים, לצערי יש לי תחושה שהמאמר פספס משהו. למה באמת רוב השמאל הקיצוני אשכנזי(העמותות)? למה מרץ בתמיכת רוב אשכזי? למה הליכוד מזרחית יותר?
  זה לא שמרץ רוצה לשלול אזרחות לכל אנשי טיסת השוקולד. וזה לא הליכוד ששאף לשים את שושנה דאמרי על שטר ה50 ש"ח.

 7. לבנבן מהסטריאוטיפ

  לא נמאסה כבר ההתנפלות הגזענית הזאת על "האשכנזים"? אם אשכנזי פותח פה נגד מזרחים, עושים בו לינץ'. אבל ההפך מותר ואף רצוי. אם אשכנזי מעז להתייחס לצבע העור הכהה (כביכול) של המזרחים, עושים בו שפטים. ואם גבר נאור יתייחס לצורת גופה של אישה, יואשם בהטרדה מינית. אבל למזרחי הנאור באתר העוקץ הנאור מותר לכנות בהכללה אשכנזים בכינוי הגנאי הגזעני "לבנבנים" בלי שום ייסורי מצפון. הלוואי שעל כל עשרה מאמרים של שנאה נגד האשכנזים הייתם מפרסמים מאמר אחד – טוב, חצי מאמר – של ביקורת עצמית מזרחית. אולי זה מאוד לוונטיני לתקוף אחרים במקום לעשות חשבון נפש, אבל יש בזה גם משהו חשוך, פרימיטיבי ובעיקר עקר.

 8. ג. אביבי

  בחירות מרס 2015 והמזרחים

  מאמר יפה. אני מסכים עם הכותב שהזהות האשכנזית הקולקטיבית, בעיני רבים מהשבט, מדירה ומקפחת מזרחים. ברור גם שההזדהות עם "השמאל" (בעצם שימוש ב"שמאל" במקום לממשו, כפי שטוען הכותב) של רבים מהם היא סוג של התחפשות לאירופאים בעיני עצמם. ה"שמאל" האשכנזי הוא תרוץ להתגזען על המזרחים (גרבז'ים וחצרוניים למיניהם מייצגים דעות רווחות למדי בשבט הלבן).
  לגבי המזרחים הסיפור שונה מהנטען. הצבעתם לליכוד איננה בעיקרה התרסה נגד ה"אירופאיות" של האשכנזים.
  בשורה התחתונה המוני מזרחים, בעיקר בעיירות הקיפוח, התנהגו בבחירות מרס 2015 כעבד נרצע. עבד נרצע למולך הישראליות הלבנה. הם כאילו חיכו לבואו של הפטרון האשכנזי שלהם ע"מ לרוץ בהמוניהם להצביע "ליכוד". כך גם לאחר מסכת ארוכה של התנכרות למזרחים והתנהגות גזענית בוטה של בית נתניהו. הליכוד תמיד נשלט ע"י אשכנזים אליטיסטיים ועסקנים מזרחים שהגיעו לעמדת השפעה בו נחסמו ע"י האליטה האשכנזית או הודחו. המזרחים שדבקים בפנאטיות בליכוד, רק מאפשרים לקבלני הקולות של הליכוד לצבוע את המפלגה הזאת ב"צבע מזרחי", ליצור רושם בקרב המזרחים שזהו ביתם הטבעי של המזרחים. ביבי מבין משהו בנפשם של המזרחים בפריפריה ובתפישתם העצמית. הוא מבין שעבור המזרחי הדחוי ע"י החברה הישראלית (קרי האשכנזית), היאחזות באשכנזי מובהק כמו נתניהו היא "פיצוי" עבורו. היא כרטיס הכניסה המדומיין והמיוחל למועדון בו חברים בעיקר אשכנזים. כך הם נכנסים בכל זאת לחיק הישראליות המדומיינת, שלשיטתם מאחדת אותם עם האשכנזים ומחלצת אותם (כביכול) מן המזרחיות/ערביות שלהם. ביבי לשיטתם (ובצדק) הוא פטריוט אשכנזי פנאטי הבז ושוטם כל מה שאינו אירופאי ובעיקר כהי עור או מזרח תיכוניים. הזדהות אתו, בעיקר כשהוא בא לקראתם בבקשת תמיכה עם סיסמאות אנטי-ערביות גזעניות, היא עבורם ההוכחה להתאמתם המנטלית לחבור לאשכנזים.
  המהפכה המזרחית צריכה להתחיל בתפישה העצמית של המזרחים. אין קצורי דרך ולא מקסמי שווא לבנים.

 9. יאיר ולך

  על איזה אירופה מדובר פה? האיסלמפובים? שונאי הזרים? הפשיזם שמרים ראש כמעט בכל מדינה באיחוד? כי לאלה יש דווקא קשר נהדר עם הימין הישראלי.

 10. דמעות תנין

  מתקרבנים המקצועיים, כדאי שלא תתבלבלו.
  כל מי שמיתמם כאן בקשר לפרשנות על האמירות הגרבוזיות-חצרוניות ואחרות, לא נתפש כאן כתמים או כ"קורבן אשכנזי לפנאטיות המזרחית", הוא נתפש כאן כגזען מתחכם אבל ממש לא מתוחכם.
  עומר, אינך מבין איך מעיזים מזרחים לקשר את "מנשקי המזוזות והקמעות" של יאיר גרבוז עם גזענות אשכנזית, הרי הוא לא הזכיר במפורש מזרחים. לא מבין? אבל גם יורג היידר מנהיג התנועה הניאו-נאצית (נכון, גם אוהד ישראל) באוסטריה לא הזכיר במפורש את היהודים בנאומיו. הוא פשוט דיבר על גורמים לא אוסטרים שהשתלטו על הכלכלה והעיתונות – זה הספיק לכל גזען מקומי להבין במי מדובר. כמותם גם המוני מצדיקי אמירותיו של הגזען מעצרת ה"שמאל" בתל-אביב. הם מבינים היטב לאיזה ציבור כיוון הלז את דבריו.
  לבנבן מהסטריאוטיפ, לשיטתך זה מאד לבנטיני לתקוף אחרים (אשכנזים) במקום לעשות חשבון נפש. לידיעתך, מזרחים גאים ושוחרי שוויון בישראל לא מפסיקים לעשות חשבון נפש. הלבנטיניות, מושג מדומיין בו משתמשים גזעני אירופה נגד העמים המזרח תיכוניים, קיימת גם בדמיונו של הגזען האשכנזי הנפוץ. המשתמש במושג הזה מעיד על גזענותו המובהקת. איזה שם תיתן לחוסר היכולת של רבים מהשבט הפריבילגי להתמודד עם ביקורת עליהם מצד מי שאינם אשכנזים? איזה שם תיתן להתקרבנות הילדותית שלך במקום לעשות חשבון נפש אמתי לגבי תפישת 'האחר' המסוכנת של רבים מכם?

 11. נתן.

  "שההבדל בין אשכנזים מימין לאשכנזים משמאל הוא בנטישה של האחרונים את אירופה"
  העובדה שהכותב וכל הקוראים לא שמו לב שהמשפט אמור להיות הפוך(על פי כוונת המחבר)
  מראה שגם הכותב וגם הקוראים וגם העורכים ב"העוקץ" כבר לא באמת קוראים את המאמרים שממחזרים שוב ושוב את העיסוק האובססיבי חסר הרלונטיות ב"שמאל האשכנזי".
  אוסף של קלישאות סטראוטיפים ודעות קדומות שמבליט את חוסר יכולתו של מה שמכונה ה"אינטלקואל המזרחי" להתמודד ,שלא לדבר על להציע, פתרונות אמיתיים לבעיות של החברה הישראלית.
  וכאשר אין באמת מה להגיד לא נותר אלה להישאר עם תקווה ילדותית ש"השמאל האשכנזי יסע לאירופה ואז….". נו מה יקרה אז?

 12. יוסףה מקיטון

  תודה, איתמר! בדיוק היום היה לי ויכוח עם מישהי שאני מאד אוהב ומעריך בנושא הזה וניסיתי להסביר בדיוק את מה שאמרת פה כל כך ברור, בתשובה לשאלה המעצבנת "למה המזרחים מצביעים לביבי?". הניסוח שלך קולע ואני אפנה אותה ואת כולם למאמר הזה.

 13. אשכנזי אותנטי

  הכל מתחיל ונגמר בעובדה שאנחנו קבוצה שבנויה מקבוצות. ישראל היא לא הומגנית, אך היא בנויה ממספר קטן של קבוצות שכל אחת די הומוגנית בתוכה. ברור שאחת הקבוצות נולדה, חונכה וגדלה לתוך תרבות מערבית – אירופאית חילונית ליברלית וקבוצה אחרת נולדה חונכה וגדלה לתוך תרבות מזרחית – מסורתית. (ויש עוד 2-3 קבוצות אחרות, קטנות יותר)
  הבעיה: בין שתי התרבויות יש הבדלים ניכרים, והן מתקשות ב"חיכוך" אחת עם השניה. כל אדם מעדיף את מה שהוא מכיר וחי כפי שלמד וחונך מהבית, ובגלל ההבדלים הניכרים, כל אדם לא אוהב, לא מעריך ומתנגד לערכים ולתרבות של הקבוצה שאינו שלו. השייכות לכל אחת מהתרבויות משפיעה על כמעט כל היבטי החיים: מצב כלכלי, מקום מגורים, העדפה פוליטית, טעם במוזיקה ובמזון, מקצועות ומקומות עבודה ועוד ועוד.
  אי אפשר באמת למדוד איזה תרבות עדיפה (אין סנטימטר שמודד איזה תרבות ואיזה ערכים "טובים" או "נכונים" יותר) . מבחינה כמותית שתי הקבוצות בגודל די דומה.
  עכשיו לכו תגידו איך בונים מדינה עם המצב הזה?