• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מערכת החינוך שהותירה את אבישג זגורי מאחור

אבישג זגורי מייצגת את העוול שנגרם לנערים ונערות מהפריפריה. הפוטנציאל שלה הושחת על ידי מערכת חינוך גזענית – שאת זרעיה זרע דוד בן גוריון

באחד הפרקים הראשונים של הסדרה "זגורי אימפריה", אביאל זגורי (עוז זהבי), שחזר לבית אחרי שנים בפנימייה ובצבא, שואל את אחותו אבישג זגורי (חן אמסלם) האם היא עדיין קוראת ערך באנציקלופדיה כל ערב לפני השינה. אבישג מגחכת ועונה: היום יש כבר ויקיפדיה.

זו סצינה שתפסה אותי חזק. אבישג זגורי היא דמות מרתקת. בחורה בשנות העשרים לחייה, אינטיליגנטית, מתנסחת נהדר, חריפה וכריזמטית. וברגע הזה בסדרה אנחנו למדים שהיא גם היתה ילדה-נערה סקרנית וצמאה להרחיב את אופקיה. תשובתה אף מעידה שהיא עדיין קוראת מדי ערב. ובכל זאת, אבישג לא לומדת בצורה מסודרת שאולי תשתלם בעתיד, לא עובדת, גרה אצל הוריה ומוציאה הכנסה חודשית מקומבינה עם הביטוח הלאומי. אבישג זגורי היא אשה מוכשרת שלא מממשת את הפוטנציאל שלה.

באותו שבוע שצפיתי בפרק זה, קראתי על הנימוקים של דוד בן-גוריון להחלטתה ההיסטורית אי-אז בשנות ה-50 וה-60, החלטה שתקפה עד היום, להפריד במערכת החינוך בין תלמידים אשכנזים לתלמידים שהם או הוריהם הגיעו מארצות ערב והאסלאם. הוא חשש שהערבוב בין ילדים מזרחים לאשכנזים יוריד את הרמה בקרב הקבוצה האירופאית שבשמה הוא דיבר: "האם הם יהיו יהודים כמו שאנחנו רוצים או כמו יהודי מרוקו?" ובנוסף, "הם בעוד 10–15 שנה יהיו העם, ואנו נהפך לעם לבנטיני". כך התקבלה ההחלטה להפריד בין מערכות  החינוך: רוב בקרב ילדים מזרחים במערכת חינוך מקצועית; רוב אשכנזי במערכת חינוך עיונית.

לא צריך להיות איש חינוך מדופלם בשביל לאמץ את הכלל הבסיסי הבא: מערכת החינוך צריכה להאמין ולפעול למימוש הפוטניאל של כל ילד וילדה שבאים בשעריה. ללא הבדלים וללא הפרדות. אולי בהמשך הדרך החינוכית,  האחת תגלה כישרון להיסטוריה והאחר לאמנות, ובהתאם לכך ישובצו במסלולים שונים. אבל בתור התחלה, כל הילדות והילדים התברכו בכישרון מסוים. התפקיד של מערכת החינוך הוא למצוא את אותו הכישרון, ולתת לנערות ולנערים את הכלים המקצועיים והרגשיים על מנת לממש את הפוטנציאל שלהם.

אבל בישראל המערכת עובדת בהתאם לרוח המפקד ההיסטורי. עדיין קיימת הפרדה, ועדיין הפריפריה סובלת מהקללה של דוד בן-גוריון. מעבר למישור המוסדי, ישנן עדויות של נערות ונערים שנאמר להם במפורש ע"י המורה שהם לא נמצאים במקום שלהם, קרי, הם בעתיד יצטרכו לעזוב את בית הספר. "אל תטרחי השנה. גם ככה, איך שנגמר חוק חינוך חובה בסוף השנה, אני זורקת אותך מפה. אותך ואת אחיך", אמרה המורה לכרמן אלמקייס כשהיא היתה בכיתה ט'. לדברים שכאלה קיימות השלכות חמורות על הדימוי העצמי של ילד/ה, שהוא קריטי להתפתחות אישית והצלחה בחיים.

לכן, אבישג זגורי היא בעיניי דמות שמייצגת את העוול שנגרם לנערים ונערות מהפריפריה. הפוטנציאל שלה הושחת על ידי מערכת חינוך גזענית. לא רק שהיא, כאלגוריה לדמות של אשה מזרחית מהפריפריה, לא קיבלה את הכלים בשביל להתפתח ולהתקדם, אלא היא גדלה במערכת שנועדה מלכתחילה, בכוונת מכוון, להשאיר אותה מאחור.

לעתים קרובות עולה לדיון ציבורי סוער שאלת הלאומנות או האלימות בקרב קבוצות חברתיות מהפריפריה, בעיקר בני נוער. אלו המגנים אותם בטון מתנשא, שממשיכים לדבר על הפריפריה כ"אנחנו והם", אף פעם לא עומדים על הסיבות ההיסטוריות והפוליטיות שהביאו לכדי כך. או שהם לא יודעים, בורים בתחום שהם מבקשים להביע דעה פומבית עליו, או שהם מעדיפים שלא לדעת, ולשמור על התדמית הנאורה בעיני עצמם כמי שיוצאים נגד "החושך". הם ממשיכי דרכו של בן-גוריון.

נאמר במקורות: "רוח יזרעו, וסופתה יקצורו". דוד בן גוריון זרע רוח גזענית. הסופה הקשה עוד לפנינו.

כנראה שיעניין אותך גם: