מראות קשים? הרס בכיכר? נו באמת

זו היתה הפרת סדר גדולה, עם אנשים מלאי זעם שהיו מוכנים להתעמת עם המשטרה, אבל לא יותר. ישראל השלישית והרביעית לא מוכנה יותר להישאר רחוק מהעין. שתי מחשבות קצרות על אירועי ליל אמש בכיכר רבין

1. מעבר לאלימות שלה, המשטרה שלנו פחדנית, טיפשה, ולמרבה הצער גם שקרנית.

היא פחדנית כי אם המשטרה באמת רצתה לפנות את אבן גבירול, היא היתה מורידה כמה מאות שוטרים לרחוב, מעמידה אותם בשורות, שלובי ידיים, מצעידה אותם, והודפת את המפגינים אחורה. ייתכן שהיו שוטרים שהיו סופגים דחיפות ואולי גם בקבוקי מים, אך תוך זמן לא ארוך הרחוב היה מתפנה. אבל זה דורש אומץ.

היא טיפשה כי השימוש הסיטוני ברימוני הלם רק התסיס את האווירה, במיוחד משום שהוא נעשה ללא שום שיטה או הגיון. לא הייתי בכל פינה בכיכר, אבל במשך השעתיים שהייתי שם, ראיתי איך משליכים רימוני הלם למקומות שלא היתה בהם שום אלימות. רימוני ההלם, עם הרעש שהם מחוללים, רק יצרו אווירת מלחמה שנתנה עוד יותר מוטיבציה למפגינים. לפנות אותם – הרימונים האלה ודאי לא פינו. חוץ מלהוכיח לשוטרים שהם חזקים והם יכולים, ברימונים האלה לא היתה שום תועלת.

והיא שקרנית, כי לא היה קשר בין הדיווחים בתקשורת לבין מה שראיתי בעיניים שלי. מראות קשים? הרס בכיכר? נו באמת. זו היתה הפרת סדר גדולה, עם אנשים מלאי זעם שהיו מוכנים להתעמת עם המשטרה, אבל לא יותר. שום חלון באבן גבירול לא נופץ (באחת מהפגנות המחאה החברתית נופצו הזגוגיות של בנק דיסקונט ובנק פועלים, ולא הושלך אפילו רימון הלם אחד), לא היתה אלימות ברחוב.

היו דיווחים בתקשורת על מכוניות שזגוגיותיהן נופצו. מוזר. אלפי אנשים היו שם עם אלפי סמארטפונים ואלפי מצלמות, ואיש לא העלה תמונה של מכונית הרוסה. כשאחד מהכתבים הציג למצלמה קשיות פלסטיק וקיסמים מפוזרים על הרצפה כחלק מ"המראות הקשים", הבנתי שכבר אי אפשר להאמין למלים.

מתוך עמוד הפייס ״אתיופיה הקטנה״
מתוך עמוד הפייס ״אתיופיה הקטנה״

2. מרכז תל אביב כבר לא שייך ללבנים בלבד

אין קשר ישיר בין ההפגנה נגד הריסות בתים במגזר הערבי בכיכר רבין ובין מה שקרה אתמול באותה כיכר ממש, ורבים מהמנהיגים של הצעירים האתיופים מתחלחלים מעצם ההשוואה (הם תהו שוב ושוב מה איימן עודה ודב חנין עשו שם), אבל אין ספק שמשהו משתנה בחברה הישראלית.

ישראל השלישית והרביעית לא מוכנה להישאר רחוק מהעין, בשכונות, בערי הפריפריה ובכפרים, ולבקר בעיר הגדולה רק בתור שומרים בקניון, קופאיות בסופר וכו׳. הם נכנסים לבמה המרכזית, לכיכר ההפגנות, להייד פארק הלאומי שלנו, כדי לשאת את דברים. בערבית, בעברית, באמהרית. הם לא מוכנים לקבל את ההפרדות הישנות ואת החומות הוותיקות.

אני עוד לא יודע לאן זה יוליך, אבל משהו חדש קורה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  לדעתי חלק ממצוקת עולי אתיופיה משותפת לעניים בישראל בכלל.
  למשל, העיתונים הכלכליים מדווחים על שכונת קרית משה ברחובות (עם שיעור גבוה של תושבים עולי אתיופיה) כמין מציאה נדל"נית:

  ב-2013: "שכונת העוני עולה על מפת ההשקעות" http://www.themarker.com/realestate/yad2/1.2093188
  "במקום הראשון, עם עלייה של 18% במחיר מתחילת השנה, נמצאת שכונת קרית משה בדרום־מזרח רחובות, הצמודה לדרך הים. מדובר בשכונה בעלת צביון סוציו־אקונומי חלש. כמחצית מתושביה הם עולים מאתיופיה, המבנים הם באיכות וברמת תחזוקה ירודה, ורמת מחירי הדירות בשכונה ‏(844 אלף שקל בממוצע לדירת 3 חדרים‏), היא מהנמוכות באזור המרכז. היא גבוהה בכ-5% מרמת המחירים של דירות ברמלה ובמרכז אשדוד, ודומה לזו של שכונת נורדאו בנתניה. יחסית למחירי הדירות יד שנייה ביתר חלקי העיר, מחירי הדירות בשכונה נמוכים בכ-15%. הסיבה לעליות המרשימות היא כנראה משקיעים, שמצאו בקרית משה יעד מעניין להשקעה, שמזכיר בתשואות שלו את הפריפריה המרוחקת. בתחילת השנה הגיעה התשואה השנתית על דירת 2 חדרים בשכונה לכ-5%. עליות המחירים הגדולות שלוו בעלייה מתונה בדמי השכירות החודשיים קיזזו את התשואה על דירת 2 חדרים בשכונה לכ-4.5%."

  2015: "תשואה של 16.5% בשנה: השקעות הנדל"ן הטובות ביותר"
  http://www.themarker.com/realestate/1.2540369
  "התשואה הגבוהה ביותר נמצאת דווקא באזור המרכז – בשכונת קרית משה בעיר רחובות – שם דירת 2 חדרים נשאה במהלך השנה שעברה תשואה לא מרשימה במיוחד של 4.6% על ההשכרה, אבל מחירי הדירות זינקו בכמעט 12%, לממוצע של 643,474 שקל – מה שהעלה את התשואה הכוללת ל-16.5% עבור מי שרכש דירה בשכונה בסוף 2013."

  מי יודע אם חלק מהזעם לא נובע מכך שאותם צעירים והוריהם אינם יכולים לקנות דירה אפילו בשכונת מגוריהם המוזנחת והעניה.

  בינתיים, מר ישראלי מהמעמד הבינוני הגבוה מתכנן איך לבסס את הפנסיה שלו על דירה להשקעה בתשואה מעולה, בעודו צופה בחדשות ומצקצק על אלימות המפגינים האתיופים.

 2. נתן

  "לבנים" זה לא ביטוי גזעני?

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  זה שהם מקופחים,מופלים ומדוכאים זה נכון. אך זה לאדורש אומץ לב מוסרי להאבק על זכויות קהילתך זה דורש אומץ לב מוסרי להאבק לזכויות של קהילה מדוכאת ממך במקרה זה הפלסטינאים ,אזרחי ישרא ועוד יותר הנתינים בשטחים הכבושים שהם חסרי כל זכויות אדם, אזרח ולאום.

 4. חיפאי שזוכר את ואדי סאליב

  עד שנחזור ונמרוד ונמריד ונצא במרי חברתי כנגד קיפוח ואפליה על רקע עדתי (אז של המזרחים), נגד ממסד מפא"י ששלט במדינה אז והיום נגד שקרניהו והימין, כמו אז בואדי סאליב وادي الصليب‎ , בחיפה, בשנת 1959, לא ישלוט כאן סדר של בני אדם. אלא שמאז עד היום שולבו המזרחים במשטרע, והם נלחמים ב״מזרחים החדשים״ ביוצאי אתיופיה, ובמחפשי המקלט מאריתריאה וסודאן.

 5. אנשים שבעים לא דואגים לרעבים

  שר המשטרה בכור שטרית, (שהיה היחיד בין חותמי מגילת העצמאות שנולד בארץ) תיאר את מפגיני ואדי סאליב כ"אנשים בעלי מוסריות ירודה, הידועים כמעורבים בפשעים וזנות". שטרית השוטר המזרחי הראשון של מפא"י (ממוצא מרוקאי), דיכא ביד קשה כל ניצוץ של מחאה מזרחית. הוא חשש מהשפעת המהומות על הערבים בישראל, ואמר: "זה מתחיל להשפיע על החוצפה של הערבים… הם מתחילים לראות בזה דוגמה. אם יוצאי צפון אפריקה נוהגים בצורה כזאת ונוהגים איתם בכפפות של משי מדוע להם אסור?"

  זיכרו את שקבעה ועדת עציוני אז: אין הניצוץ מתלקח אלא אם חומר בעירה עומד מוכן… ומזומן לקראתו

 6. כשהשימוש בכח נכשל - צריך עוד כח

  זו האקסיומה הציונית מאז שהוקמה המדינה. והדת השלטת במדינה, אינה היהדות המוסרית. החליפה אותה ״דת צ.ה.ל״. במסגרתה הוכרז, קבל עם עולם ועדה, שצ.ה.ל הוא הצבא הכי מוסרי, והכי צודק, בעולם כולו. חייליו הם הכי טהורים, וצרכיו הם קדושים.
  לא מאמינים? לכו לשאול את הרמטכ״ך דן חלוץ ואת אבי התיאוריה הידועה בשם "דוקטרינת דאחיה", הרמטכ״ך הנוכחי גבי אייזנקוט… ״מה שהיה ברובע א-דאחיה בביירות ב־2006 (הפצצת בתי אזרחים) יקרה בכל כפר שממנו יירו לעבר ישראל. נפעיל עליו כוח לא פרופורציונלי ונגרום שם נזק והרס אדירים. מבחינתנו לא מדובר בכפרים אזרחיים אלא בבסיסים צבאיים.״