ליברליזם ללא רחם

רבות דובר בשבועיים האחרונים בקדושתה של ״הזכות להורות״, ומעט דובר על כך שמדובר בקיצור לביטוי המלא: "הזכות להורות בתנאים שלי, הזכות לקנות כל דבר בכסף, והזכות לנצל את גופה ונפשה של הזולת". נעמית מור חיים צוללת לוויכוח הפונדקאות

כשוך עונת פולחני המוות הלאומיים, ופרוץ פסטיבל האסון השנתי המרוחק, עם הנקודה ישראלית להזדהות, בדמות טובי בנינו, על תרמיליהם המשופצרים, באנגיהם המאולתרים או רחמיהם השכורים, מצאתי את עצמי קרועה. מצד אחד המתח האדיר לשלום התינוקות, ההתרגשות מחוויית ההורות הניצנית בתנאי ארמגדון הניכרת על פני ההורים החדשים, הסבתות הממתינות בשדה. ומצד שני הכאב על הנשים המדממות בתנאים בלתי נסבלים, ודווקא לאחר שפרצו אל שוק חדש שעד היום לא היה לו עניין בשימוש בגוף האשה. האם ייתכן כי יצליחו למקסם את גופן הדואב לכדי משאב עוקף חוק השבות? האם האשה שסביב לרחם המרחיב תמורת סכום סמלי את הלאום, תזכה להצלה ושיקום בסגנון יהודי רחום?

בסערת המידע של השבועיים האחרונים, נדונו מספר פנים של הנושא, ובראשם "הזכות להורות". רבות דובר בקדושתה של זכות זו, ומעט דובר על כך שמדובר בקיצור לביטוי המלא: "הזכות להורות בתנאים שלי, הזכות לקנות כל דבר בכסף, והזכות לנצל את גופה ונפשה של הזולת, שתיתן במצבה הכלכלי גם את שלא יסולא בכסף".

הזכות הזאת הזכירה לי שיח זכויות אחר, עם מי שמתקשים לעכל את העובדה שסחר בגוף הזולת אינו יכול להוות זכות. הללו מעלים תמיד בדיונים על סחר בנשים (מבחינתם זה כמובן לעולם אינו סחר, כי אם משלח יד שובב הנתון לבחירה), את השאלות המהותיות הבאות: ומה אם מישהו מכוער? זקן? נכה? כלום אין לאדם כזה הזכות למין? השאלה הזו מגיעה עם שלש הנחות מבעיתות, החל מהרעיון שזכות היא מנת חלקו של צד אחד במשוואה, כשלצד השני שמורה רק הזכות להוות מימוש הזכויות של צד א'. ההנחה השנייה היא שהנשים המוחלשות בעולם הן בבחינת מילוי מקום, היכן שנשים ממעמד איתן יותר, נמנעות או אינן כשירות לביצוע "תפקידיהן". והשלישית, שמין הוא משהו שמחולק לבריות על פי מדדים חיצוניים.

היבט נוסף שעלה, הוא כי המדינה דחפה את האומללים חסרי הזוגיות ההטרונורמטיבית, שאכן מופלים בארץ חוקית מבחינת נגישות לניצול נשים, למצוא מזור לאפליה במזרח. בדומה לגברים שנדחפים לקנות כלות באוקראינה, כי כאן אין שוק, או לרכוש שימוש בנשים ובילדות בתאילנד, כי פה השוק יגע. בבסיס האמירה מצויה ההנחה ששכירת גוף האשה היא זכות יסוד, והוויכוח המתנהל הוא רק בפני אילו אוכלוסיות היא פתוחה.

הלוואי והמצקצקים היו תורמים לרווחת הנשים העניות, כפי שפעלו שוכרי הרחמים, עונים מקורביהם, ומתעלמים מהעובדה שמהקונים לא ניטלה הזכות ליצור דיאלוג עם אשה שתישא ברחמה את ילדם, ולמרבה הרדיקליות תהיה גם האמא שלו, שותפה בגידולו ולא פרט טכני זמני עד שימציאו מכונת כביסה שמדמה רחם

הלוואי והמצקצקים היו תורמים לרווחת הנשים העניות, כפי שפעלו שוכרי הרחמים, עונים מקורביהם, ומתעלמים מהעובדה שמהקונים לא ניטלה הזכות ליצור דיאלוג עם אשה שתישא ברחמה את ילדם, ולמרבה הרדיקליות תהיה גם האמא שלו, שותפה בגידולו ולא פרט טכני זמני עד שימציאו מכונת כביסה שמדמה רחם. את המעות שחסכו, יכולים היו לתרום בנפאל, מבלי שמישהי תשלם על כך בגופה. אך מי רוצה אדם זר שיהיה שותף לכל החיים? הם שואלים, ושוכחים שגם בן הזוג שלהם יכול להפוך מחר לזר, ועד כמה זה שכיח. הורות היא בין השאר מציאת איזונים מול הסביבה, שלא את כולם ניתן יהיה להסדיר באמצעות חסכונות, כך שיחסי פשרה עם זרה, הם מסד הגיוני בהרבה לגידול יצור חי, מנטילת חזקה על גופה של זרה.

לדיון מצטרפות ישראליות שהתעברו עבור אחרים כדי להחזיר טוב ליקום, ובתוספת סכום מרובה אפסים שסייע, ושוכחות לעסוק בכך שהנפאליות אינן גיבורות אלטרואיסטיות עם כפולה במוסף, אלא חוות הרבעה המקיימת את משפחותיהן. הן לא יפגישו את הילד עם ילדיהן בגינה. הן הכושי שעשה את שלו ויכול להתחפף לנו מהפנים.

הסוגיה הזכירה לי כי בהיותי אם חדשה, טרוטת עיניים, המגלה שתיאלץ להתנהל לשארית חייה מול הזר שנתגלה בהורה השני, ותוהה אם כל ניתוח שלה את המציאות נובע מהורמוני הנקה, שמחתי לפגוש בגינה זוג אבות חביבים לתינוקת ששיחקה עם בתי. רק כשאחד מהם סיפר שהילדה עלתה להם בארה"ב כמו דירה בגודל בינוני, מה שהוביל אותו להתפטר מההיי-טק ולפתוח סטארט-אפ של שכירת רחמים זולים יותר במזרח, התחיל לגרד לי בכל הגוף.

ומה על הנשים, כיצד יקיימו את ילדיהן שלא בהשכרת גופן? מדוע את רוצה ליטול מהן פריווילגיה שכזאת? נזעקים אותם שימסרו נפשם על קידוש זכותן של נשים בזנות ליהנות מחופש מיני בתשלום. אבל לא בזכויות הנשים עסקינן, אלא בזכות המשתמשים. יכולה כל אשה למכור את גופה, אלא שאין לאף אחד זכות לקנות אותו

ומה על הנשים, כיצד יקיימו את ילדיהן שלא בהשכרת גופן? מדוע את רוצה ליטול מהן פריווילגיה שכזאת? נזעקים אותם שימסרו נפשם על קידוש זכותן של נשים בזנות ליהנות מחופש מיני בתשלום. אבל לא בזכויות הנשים עסקינן, אלא בזכות המשתמשים. יכולה כל אשה למכור את גופה, אלא שאין לאף אחד זכות לקנות אותו. כשנחדל מלהתפשר על הזווית הזאת, נתקרב למצב בו סחר בגוף אינו אופציה, ויש למצוא פתרונות אחרים למין זמין, לילודה לחסרי הרחמים וכדומה.

בעולם שבו לא הכל ניתן לרכישה, יתבהר עד כמה זכות על גופה של אחרת הוא גרוטסקה. גם אם היא משרתת תחת פיקודך, הולכת ברחוב במחשוף, או חסרת כל. נשים תשתכרנה לפי כישורים, ולא פחות ממקביליהן הגברים, מי שלא יוכל להתפרנס מרחמה של אשתו ייאלץ להתאמץ יותר, והעבודה הרווחית בעולם לאשה לא תהיה להצטלם בהלבשה תחתונה. בעולם כזה יהיה לנפאליות ואפילו לי סיכוי גבוה בהרבה להשתכר, ללא צורך להידחק לשימוש במשאב מספר אחת של נשים בעולם: השכרת הגוף.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסףה מקיטון

  תודה על המאמר החשוב הזה.
  זו בדיוק הסיבה שיחד עם קומץ חברים הקמנו את "הומואים נגד פונדקאות מסחרית" (קבוצת פייסבוק וקבוצת פעולה).
  כשב gogay אתר החדשות בעל השם באנגלית של הקהילה הגאה (ובעיקר ההומואים שבה) מפרסם כל יום עוד כתבה בעד פונדקאות, מרענן לקרוא סוף סוף זווית שאני, כהומו, יכול להזדהות איתה. זה זמן רע מאד להיות הומו, בדיוק על התפר של הפיכה ממדוכא למדכא, למגה-מדכא. זמן מביך ומביש להיות בו הומו.

 2. דפנה

  אז אני מבינה, נעמית, שאת המקרר שקנית, העמסת על גבך שלך, והעלית אותו לקומה השלישית. לא עשית חלילה שימוש בגבו השבור והדווי של סבל כלשהו.
  בעצם, את גם זו שעמדת במפעל והרכבת את חלקי המקרר אלה לאלה. את הרי לא תנצלי פועל מסכן שנאלץ לעסוק בעבודה כל כך קשה ומתסכלת, תמורת פרוטות, כי אין ברירה. מישהו הרי צריך להאכיל את הילדים, והאשה לוחצת.
  מן הסתם את גם לא עושה שימוש כלשהו בטלפון סלולארי שיוצר בזיעת אפו של ילד סיני מסכן שהוריו שולחים אותו לעבודה כדי שיפרנס אותם.
  או שאולי אני טועה, ובעצם גם את נצלנית לא קטנה של גופם ונפשותיהם של אחרים, גברים ונשים וילדים. ועם הניצול הזה, את, מסתבר, מרגישה ממש בסדר.

 3. נעמית

  תודה על התגובה המעניינת והמרגשת, יוסףה מקיטון. עם זאת, לא נראה לי שיש בעולם תקופה שבה מביך ומביש להיות הומו (או אשה, או אפילו גבר סטרייט לבן גרמני ב-1944), אלא יש זמן שבו זה מביש להיות מדכא, וזה תמיד. הגם שבאופן מפעים עד משתק, הרגע שבו פרטים בולטים בקבוצה מצטרפים למדכא הפטריארכי העצום, הוא הרגע שבו הקבוצה תקבל את החיבוק הכי חם מהמיין-סטרים, בכל תולדותיה.

 4. פוריה

  מאמר מצוין! תודה

 5. רוני

  דפנה, הטיעונים שהצגת הם חסרי משקל לחלוטין. זה שיש עוד עוולות בעולם לא מכשיר את העוול הזה, וזה שכותבת הפובט אינה קדושה שמרחפת מעל לעולם הנצלני שבו כולנו חיים לא הופך את הטיעונים שלה לפחות לגיטימיים. אם כל מה שיש לך לומר להצדקת עמדתך הוא שתעשיית הפונדקאות במזרח היא לא המאבק היחידי בעולם, אולי כדאי שתשקלי שוב באיזה צד של הוויכוח לבחור.

 6. לרוני

  השאלה היא למה דווקא העוולה הזו מובחנת, וראויה ליחס מיוחד ואפילו לאיסורים חוקיים (דבר חסר תקדים כמעט ביחס לענף כלכלי שלם; אפילו זנות היתה תמיד בתחום האפור-שחור של החברה משחר ההיסטוריה ולא הוצאה ככה פתאום בגלל מהלך לובינג מתישהו בראשית המאה ה-21). בזמן שעבודות פיזיות קשות, שאותם מבצעים ברוב המוחץ ביותר של המקרים גברים, לא זוכות לקמצוץ מאותו יחס.
  אם את רוצה להיות לוביסטית של זכויות של נשים, או ליתר דיוק זכויות יתר של קבוצה מסוימת של נשים, זה משהו אחד. אבל אם את מתיימרת לדבר בשם הצדק, אנא הוכיחי כיצד ההצעה שלך מקדמת את הטוב הכללי ולא רק הופכת את יגונו של א' ליגונו של ב'.

 7. עפרה

  תודה על מאמר חכם ונכון.

 8. לדפנה

  מבחינה כלכלית, באמת שאין הבדל, והחקיקה בנושא פונדקאות היא לא הוגנת. אולם אפשר להתעלם מכל הטיעונים המוסריים והמשפטיים כאחד. אפשר גם לשאול אותך ישירות דפנה, אם לשכנה, קרובת משפחה, או מכרה, שאין לה כסף. האם היית ממליצה להשכיר את רחמה כדי להסתדר בחיים? אני בטוח שלא תמליצי לה לעשות זאת. עכשיו תשאלי את עצמך למה זה נראה לך בסדר לבקש מנשים אחרות.
  ההצעה של נעמית מקדמת את הטוב הכללי, מכיוון שהיא מקדמת יחס אנושי יותר כלפי העניות והעניים. אם יש לך רעיון יותר טוב למה זה "הטוב הכללי", שתפי.

 9. נעמית

  דפנה, אני רואה שרוני כבר ענתה לך. חייבת לומר שלא כל כך הבנתי את עמדתך.
  כיוון שזה מעניין אותך, ותמיד חשוב לדבר על כך, אספר שאני אישית משתדלת להוריד עד כמה שאפשר את טביעת הרגל המנצלת שלי בעולם, ומאוד ממליצה על כך. זה מאוד משפר את הרגשתי ואת חיי היום יום שלי. אולם אין להתעלם מכך שהעשירון שלנו בעולם נצלני עד אימה.
  הנושא כאן עם זאת, הוא השתתפות בנביטתה של צורת עבדות חדשה, סוג חדש של ניצול (שכלל לא היה קיים ובטח שלא במתכונת מסחרית עד שהתפתחויות רפואיות אפשרו אותו) שמהותו סחר בנשים, ושיכול להיעשות בנשים ובהן בלבד. אנחנו מדברות על שכירת אשה באופן פולשני, משנה חיים (ככה זה הריון), ומסכן חיים, וזה מרגיש לך כמו הרכבת חלקי מקרר?

 10. נעמית

  באיזה עולם בדיוק רק העוולה הזאת מובחנת?
  תגובה מוזרה, אבל לא מאוד מוזרה כשהיא מגיעה ממי שמכנה זנות, ענף כלכלי בנון שלאנט, ומתעלמ/ת מלובינג אינסופי לעצירת הסחר העולמי בנשים, שבינתיים לדאבוננו כי רב, לא מצליח. אינשאללה יצליח כאן, כשהתעשייה והסחר הספציפיים ביישום ה"חדש" שנמצא לגוף האשה, עדיין בחיתוליהם, אוי לביטוי ולהקשר.
  וכמובן שאקח את עצתך ואכנה עצמי מעתה לוביסטית לזכויות נשים, כדי שחלילה וחס לא ייצא שאני מדברת בשם הצדק. צדק זה נורא!

 11. נעמית

  אתה קצת חי בסרט של פורצ'ן, אבל יש עולם מחוץ להיי טק ולעסקים. ביונסה למשל מרויחה יותר מכפול שלוש מהאשה החשובה כאן ברשימה. אממה היא עושה זאת על בסיס כשרונות ולא מגדר, הגם שמתפשטת לא מעט (ומקווה שבכיף) על הדרך. מעניין כמה היתה מרוויחה לו היתה לבושה באותה מידה שלבוש בן זוגה, לאורך השנים.
  אני מדברת על עבודה רווחית לאשה, עבודה עם בסיס מגדרי מובהק. ג'יזל באנדשן למשל, בחורה עם חושים עסקיים נפלאים מן הסתם, מרוויחה סכום דומה למספר אחת כאן, על בסיס לבישת בגד ים סרוג בטיימינג הנכון, בגיליון הנכון, ומאז מכירה נכונה של האפיל שזה יצר. זאת רווחיות!
  לך זה לא יכול היה לקרות, מר ליכודניק. כי אתה גבר. קולט את הקיפוח?

  http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2694124/Gisele-earns-eye-watering-74-000-DAY-higher-net-worth-Ronaldo-claims-new-rich-list.html

  http://www.forbes.com/celebrities/list/2/#tab:overall