הרשו לי להסגביר: על הומואים, נשים והחפצה

מה קורה כשקמפיינים של מצעד הגאווה שמים במרכז – שוב – את הגברים של הקהילה? ומה בין זה לבין החפצת נשים והומואים ״חמודים״?

כל הארץ דגלים דגלים. טוב, אולי זו רק תל-אביב, אבל בכל זאת נדמה כאילו יום חג מתקרב. ובאמת, שבוע הגאווה נושא עמו אווירה חגיגית שמגיעה לשיאה במצעד הגאווה. זה שבוע שבו נראה שהקהילה מרימה את ראשה ומחייכת ימינה ושמאלה, וכל שועי המדינה מחייכים אליה בחזרה. אך כמו בכל שנה, השבוע הזה חוטא בבעייתיות רבה ובהעלמת עין.

עיריית תל-אביב יפו הפיקה יחד עם הבר אוויטה קליפ מיוחד לכבוד שבוע הגאווה:

בקליפ אמיר פיי-גוטמן שר את השיר Things Can Only Get Better, כשברקע, כאילו על מנת להוסיף צבע, חברי קהילת העבריים מדימונה שרים קולות רקע. הקליפ הוא הומואי במובהק – עשרות גברים נאים וחייכניים רוקדים ומכייפים, מרימים כוסית יחד עם חברות כנסת ליברליות במיוחד: יעל גרמן, ציפי לבני וכמובן זהבה גלאון, שכבר ידועה בחיבה שלה לצ'ייסרים ולריקודים יבשושיים. בקליפ כולם נראים שמחים ועליזים – חלק מהגברים אפילו לבושים בדראג, בחיי – באמת חגיגה צבעונית. בשלב מסוים בקליפ, לא ברור למה, רואים בחורה יפהפייה ובלונדינית, מבדרת את שיערה בהילוך איטי, מתפשטת וקופצת לבריכה בביקיני, נחזור אליה בהמשך. מדי פעם מתארחות על המסך גם זוגות של נשים לסביות, כשהבולטות בהן הן זוג הריוני, אולי  כדי להזכיר לנו שאם אי פעם הגברים ההומואים יסיימו את הריקודים והשתיה וירצו להתמסד ולהביא ילדים – הם יוכלו לעשות זאת בעזרת הורות משותפת איתן. בכל זאת, זה סיפור לא פשוט למצוא פונדקאיות בנפאל.

השנה הוחלט לחגוג את מצעד הגאווה תוך מתן דגש על ייצוג הקהילה הטרנסקסואלית, ואכן ניתן לראות בקליפ כמה טרנסיות משתתפות בריקודים. אבל כמו הלסביות, גם הן נכנסות כאורחות לביתם הלבן והנקי של ההומואים – אשר מקבלים אותן באדיבות.  זה לא מפתיע לראות בקליפ למצעד הגאווה ייצוג הומואי בעיקר: האקסיומה הרווחת היא שגברים הומואים "עוברים מסך" טוב יותר מלסביות ומשאר חברות וחברי הקהילה.

כשבן הזוג שלי ואני מסתובבים שלובי ידיים ברחובות תל-אביב אנחנו שומעים ללא הרף התמוגגויות כגון "איזה יפים אתם", "אוי, איזה חמודים!" או "שובבים!". ואכן, למראית עין המיינסטרים התקשורתי מביט בעיניים חיוביות – שלא לומר חלומיות – על הומואים. עומר אדם שר על לירדים, רז'לים וגמלים, יהודה לוי ויפתח קליין מדגמנים בפריים טיים הורות חד-מינית אסתטית במיוחד (לחובבי הז׳אנר) וסלנג הומואי נשמע גם על שפתיים סטרייטיות למהדרין. גברים הומואים מצטלמים יפה בטלוויזיה, כשסביבם הילה עליזה, ליברלית, סקסית וצבעונית.

בעיניי חיבוק הדב הזה לו זוכים ההומואים מתרבות המיינסטרים הוא מסוכן. כשהתרבות מחפיצה הומואים ומסמנת אותם כחמודים ויפים, כאלה שכל היום רוקדים ושותים קאווה, היא מעקרת אותם מן הממד הפוליטי שלהם. כשהומו מתויג כ"חמוד", "מהמם" או "מתוק", הוא אינו יכול לאיים על הסדר הקיים. כשהומואים מסתובבים שלובי ידיים ברחובות תל-אביב, זה נחמד לסטרייטים, כי להחזיק ידיים זה רומנטי, זה לא מיני או מלוכלך או גס. ג'ודית באטלר אומרת שכל המערכות החברתיות פגיעות בשוליים, ולכן כל סוגי השוליים נחשבים למסוכנים לסדר הקיים. אם הגוף הוא סינקדוכה של המערכת החברתית, אז כל סוג בלתי מוסדר של חדירות מהווה מוקד של זיהום וסכנה. מין אנאלי ואוראלי בין גברים עלול להפר את הסדר ההטרונורמטיבי, וכך הומוסקסואליות גברית תהווה סכנה, מנקודת המבט הגמונית. התרבות לא רוצה לחשוב על מיניות כשהיא חושבת על הומואים, היא מעדיפה לנטרל אותם, להקטין אותם ולסמן אותם כחמודים ולא מזיקים. למה הדבר דומה? ליחס של גבר שקורא לאשה "מותק", "חמודה" או "בובה", ובכך מנסה לקטין אותה ולסמן אותה כחלשה ולא מאיימת.

אבל מה זה אומר כשהומואים מאמצים את הפרקטיקות האלה בעצמם? כשהומואים "עולים על הנש" וקוראים אחד לשני "חמודה", "מתוקה" או "בובה" הם משכפלים את צורות הדיבור המקטינות והמחפיצות שמופנות בדרך-כלל כלפי נשים.

לטעמי לא מדובר בריקליימינג של קריאות מעליבות כהעצמה אישית. השימוש בלשון נקבה שמור כמעט אך ורק לשמות תואר מקטינים: "יפַה שלי" או "מתוקה שלי" כשמבקשים להחמיא, ו"סתומה", "עלובה" או "מה כואב לַךְ?" כשמבקשים להעליב או לפגוע. כשהומואים מקטינים אחד את השני באמצעות השימוש בלשון נקבה, הם מפנימים את הנורמה החברתית הממצבת נשים כחמודות, קטנות ולא מאיימות. הדרך הקלה ביותר להקטין גבר, מסתבר, היא לדבר אליו בלשון נקבה.

ובאמת, ניתן לראות לעתים קרובות מדי ייצוגים בעייתיים ביחס של הומואים לנשים. הזכרתי קודם את הבחורה הבלונדינית שקופצת לבריכה בקליפ של אמיר פיי-גוטמן. אין התייחסות מובהקת או ברורה לזהותהּ המגדרית של הבחורה ולתפקידהּ בקליפ. האם היא מייצגת נשים סטרייטיות, לסביות, טרנסיות או קבוצה אחרת? אבל זהותהּ המגדרית לא באמת משנה, כי היא מיטשטשת מיד לעצם היותה אשה, וחשוב מכך – לעצם היותה גוף של אשה. תפקידה בקליפ הוא נוכחות של גוף נשי, וכזה שעונה על ההגדרות המערביות לאשה היפה – רזה ובלונדינית, והכי חשוב – בביקיני. כשם שתרבות המיינסטרים מתייחסת להומואים כאל חפצים, שאינם יכולים לאיים על הסדר הקיים, כך הקליפ מתייחס לנשים. מצער לראות שימור של הרעיון של נשים בתור אובייקט, במיוחד בקליפ שמיועד לאוכלוסיה שחווה את אותו יחס מצדה של תרבות המיינסטרים. 

בעולם ההיכרויות ההומואי היחס לנשים כבר הופך למיזוגניה של ממש. כל מי שנחשד כ"נשי" מיד הופך למוקצה או נחות, מושא ללעג ולאינסוף כינויי גנאי. הומו נחשק הוא הומו גברי, כל רמז לנשיוּת עלול להוות גורם מאיים. הדבר הופך בעייתי במיוחד ביחס לגברים שמגדירים עצמם כ"פסיביים".

הפסיביות המינית מייצגת את הנשיוּת האולטימטיבית. הרצון להיחדר הוא חלש ונחות, דהיינו נשי. ניתן להתייחס ליחס של חלק מן ההומואים ל"פסיביים" כשנאה עצמית, הומופוביה מופנמת, אבל בעיניי יש מקום לרדת לשורש ההומופוביה הזו ולהבין מה מקורה. ציינתי קודם כיצד מין בין שני גברים מאיים על הסדר ההטרונורמטיבי. האיום הזה מיתרגם לעיתים קרובות להומופוביה, אך נדמה לי שהמקור של ההומופוביה, גם אצל גברים סטרייטים וגם אצל גברים הומואים, נובע קודם כל משנאת נשים, מהנורמה התרבותית והחברתית שאומרת שכל מה שהוא נשי הוא חלש ונחות. נורמה שמצליחה לחדור אפילו לקבוצה חברתית שמורכבת מגברים בלבד.

בעיניי הנורמה הזאת, שמובילה להדרה של כל קבוצה שחורגת מההגמוניה הגברית, סטרייטית או הומואית, היא מסוכנת ואלימה. נראה לי שאמיר פיי-גוטמן צודק כשהוא שר שמכאן, מהתחתית הזו, דברים יכולים רק להשתפר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נטליה

    "מין בין שני גברים מאיים על הסדר ההטרונורמטיבי." – מישהו פה תקוע בשנות ה-80.