כך נראית נתינה חברתית ציונית

כשהסוכנות היהודית מדברת על ״חוויה ישראלית״, היא כנראה מתכוונת על עוד שערוריית נדל״ן הפוגעת בחלשים ביותר בחברה הישראלית
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

באתר של הסוכנות היהודית כתוב שהסוכנות היהודית עוסקת בארבעה תחומים: עלייה, נתינה חברתית, חוויה ישראלית וקירוב בין ישראל לבין קהילות יהודיות מסביב לעולם. בואו נתעכב לרגע על הנתינה החברתית של הסוכנות היהודית.

אתמול בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, התבררה, כפי שמתאר זאת נמרוד בוסו ב"דה מרקר", אחת משערוריות הנדל"ן הגדולות של השנים האחרונות. בנסיבות לא ברורות, הועברה קרקע שהייתה קרקע בבעלות ציבורית, בבעלות הקק"ל, המיועדת לקליטת עלייה, לידי קופת הפנסיה של הסוכנות. הקרקעות הן קרקעות של מרכז הקליטה במבשרת ציון שבהם גרים 1,300 עולים יוצאי אתיופיה. קופת הפנסיה הוציאה את הקרקע הזו למכרז שמשמעותו המעשית היא השלכת העולים הללו לרחוב. איש, משום מה, אינו יכול להסביר או להציג מסמכים שיבהירו כיצד הועברה קרקע ציבורית המיועדת לקליטת עליה לידי גוף פרטי, המחכיר את הקרקע על מנת לממן את קופת הפנסיה של עובדי הסוכנות. העסקאות הללו נבדקות עתה בבית המשפט וייבדקו על ידי מבקר המדינה.

השערורייה הנדל"נית הזו של הסוכנות מצטרפת למסורת של שערוריות נדל"ן בהן מעורבת הסוכנות היהודית – עסקאות נדל"ן מפופקות ורווחיות מאד לסוכנות, שהמשותף להן הוא שקורבנותיהן הם השכבות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית: עולים חדשים ודיירי הדיור הציבורי.

הסוכנות היהודית היא גם אחת הנהנות הגדולות ביותר מחיסול הדיור הציבורי. הסוכנות, שבבעלותה חברה המשכנת דיירי דיור ציבורי – "עמיגור", קיבלה מהמדינה סכום אסטרונומי של כשני מיליארד שקלים במסגרת עסקה בין החברה לבין משרד האוצר למכירות דירות "עמיגור" שלא נמכרו לדייריהן, למדינה. חשוב להדגיש שכספי מכירת הדירות היו אמורים לשמש לבנייה ורכישה של דירות חדשות לדיירים הנזקקים. מהכספים שקיבלה הסוכנות היהודית לא נבנתה אפילו דירה אחת.

על עסקה מפוקפקת זו כתב מבקר המדינה בשנת 2003:

למרות שההסכם חריג מבחינת היקפו […] לא נבע מהחלטות הממשלה, ולא נערכו כל תחשיבים שעל בסיסם ייקבעו […] מחירי הדירות שלפיהם תרכוש הממשלה את הדירות […] משרד הבינוי והשיכון הנושא באחריות לדיור הציבורי – לא היה שותף למשא ומתן, ואינו חתום על ההסכם. במקום להשקיע את הכספים במימון פתרונות דיור לנזקקים – משלמת המדינה לסוכנות היהודית מאות מיליוני שקלים בגין רכישת דירות ציבוריות על יושביהן (תוך שהיא נדרשת לקחת תחת חסותה את הטיפול בהם).

מלבד נתינה חברתית, לסוכנות כאמור, מטרה נוספת, הענקת חוויה ישראלית, חוויה אותה היא מעניקה לעולים חדשים ודיירי הדיור הציבורי.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. נתן

    במקום :"אינו יכול להסביר או להציג מסמכים שיבהירו כיצד הועברה קרקע פרטית המיועדת לקליטת עליה לידי גוף פרטי,"

    צריך לתקן : " אינו יכול להסביר או להציג מסמכים שיבהירו כיצד הועברה קרקע ציבורית המיועדת לקליטת עליה לידי גוף פרטי,"

  2. פריץ היקה הצפונבוני

    פעם תייר בא לת׳׳א וראה את בנין הסוכנות אמר למלוהו הישראלי בהתפעלות,,איזה בתי-סוהר מפוארים יש לכם׳׳! ענה לו הישראלי :,, מה איתך הרי זה בנין הסוכנות׳׳ ענה לו התייר ,,אז למה מכל חלון מציץ גנב?׳׳
    הסוכנות וגם קק׳ל מומחים בכל מיני עסקות אפלות שכחו שהנציב העליון עזב את הארץ וממשיכים לנסות לרמות את הגויים. כמתואר בכתבה.