תל חי של הבדואים

מערכת המשפט הישראלית מתעמרת בבדואים בענייני קרקעות כבר שנים. הריסתו של הכפר אם אלחיראן לטובת התיישבות הדתית-לאומית היא עוד שעל בדרך זו. אבל אולי יש דרך אחרת?
אריאל דלומי

בחודש יולי 2007 חזיתי באחד האירועים המצערים בחיי. מאות מאנשי כוחות הביטחון הגיעו ליישוב הבדואי אם אלחיראן בכדי לפנות את תושביו ולהרוס את בתיו. עריסות ובהן תינוקות הוצאו על ידי השוטרים מהבתים, דחפורים הרסו את המבנים ועצי הזית נעקרו מן החצרות. לכוחות הביטחון הצטרפו עשרות נערים, עובדי קבלן, שהובאו למקום בכדי לפנות את מיטלטליהם של התושבים לתוך מכולות ולפנותם מהמקום. משסיימו הנערים את מלאכתם, יצאו בריקודים מול התושבים ההמומים וזימרו כי "זו הציונות החדשה".

חלפו שמונה שנים ודיונים אין ספור בערכאות משפטיות שונות ושוב מעל הכפר אם אלחיראן מרחפת סכנת הריסה. הפעם סכנה זו מוחשית מתמיד, מכיוון שבג"צ דחה לאחרונה את ערעור התושבים ובכך אפשר למדינה להמשיך בתוכנית לפנות את אלף תושבי הכפר ליישוב חורה הסמוך, ולאפשר את הקמתו של היישוב היהודי חירן על אדמת הכפר. לא עזרו הצהרותיו של ראש המועצה המקומית חורה על כך שאין ביישוב שלו מקום לתושבי הכפר, לא עזרו גם הסברי התושבים כי המושל הצבאי, בשם המדינה, הוא זה שהורה להם להתגורר במקום בשנת 1956, עת פונו מאזור ואדי זובאלה, הסמוך לקיבוץ שובל.

קילומטרים ספורים מהכפר, במעלה הכביש המוביל ליער יתיר, יושבות 25 משפחות יהודיות מגרעין "חירן" במחנה זמני וממתינות ל"תהליכי אישור אחרונים לעלייה לקרקע לישוב חירן", כפי שמבשר אתר האינטרנט של התנועה המיישבת "אור". עוד נכתב באתר כי "הכוונה היא לבנות יישוב המיועד לקהילה הדתית-לאומית בצפון הנגב כחלק מהקמת רצף ישובים יהודים באזור". תיאורים אלה לגבי אופיו של הגרעין המתיישב עומדים בסתירה לטענת המדינה בפני בג"צ כי היישוב החדש יהיה ישוב "כללי" ללא מאפיינים ייחודיים, ושאינו סגור בפני אף תושב. כך, תוך מעשה של עיוורון חלקי, קורם עור וגידים סיפור נוסף על מאבק לאומי-אתני סביב קרקעות והתיישבות במדינת ישראל.

בדעת מיעוט קובעת שופטת בג"צ דפנה ברק-ארז כי "המדינה כלל לא שקלה נתון חשוב נוסף, ואף קריטי – העובדה שהמבקשים הם בני-רשות במקום זה עשרות שנים. בעניין זה המדינה התבססה על מידע מוטעה לפיו המבקשים הם מסיגי גבול. גרוע מכך: המדינה לא חזרה ושקלה את החלטותיה משהתגלו העובדות לאשורן. היא לא שקלה כלל את הזיקה שפיתחו בני-הרשות למקום מושבם […] ואת עוצמת הפגיעה בהם לאחר עשרות שנים בהן ישבו."

יש מקום לבחון האם בכלל יש סיכוי לערבים-בדואים בנגב לנצח במאבק קרקעות במערכת המשפט הישראלית. מדובר במערכת שהתעלמה לחלוטין מהשיטות המסורתיות של הורשת הקרקעות שנמשכו גם תחת האימפריות העות'מנית והבריטית; שהפקיעה את האדמות מהן גורשו הבדואים באמצעות חקיקת "חוק רכישת מקרקעין"; שפסחה על הישובים הבדואים כאשר עבר חוק התכנון והבניה בשנת 1965 והמשיכה להתעמר בהם בצווי פינוי, הריסות מתמשכות והצעות מעליבות לפיצויים.

בג"צ הוא מוסד חשוב ביותר במדינת ישראל, אמנם, אך יש מקום גם לבחון בביקורתיות האם בכלל יש סיכוי לערבים-בדואים בנגב לנצח במאבק משפטי כלשהו בנושא קרקעות במערכת המשפט הישראלית. מדובר במערכת שהתעלמה לחלוטין מהשיטות המסורתיות של הורשת הקרקעות שנמשכו גם תחת האימפריות העות'מנית והבריטית; מערכת שבשנת 1953 הפקיעה את האדמות מהן גורשו הבדואים בשנת 1951 באמצעות חקיקת "חוק רכישת מקרקעין"; מערכת שפסחה על הישובים הבדואים כאשר עבר חוק התכנון והבניה בשנת 1965 והמשיכה להתעמר בהם בצווי פינוי, הריסות מתמשכות והצעות מעליבות לפיצויים.

כפי שהדברים נראים כעת, בעוד כמה שנים ייצרב בזיכרון הקולקטיבי המאבק על היישוב אם אלחיראן כמיתוס "תל חי" של החברה הערבית-הבדואית בנגב. מעטים נגד רבים, הנאבקים על פיסת אדמה באזור מבודד ומותקפים על ידי כוחות חזקים מהם בחוסר צדק. נכון שבין מיתוס תל חי לבין הסיפור ההיסטורי ישנו פער אדיר, אך זה טיבם של מיתוסים – לספר סיפור שיצדיק תפישות גדולות יותר.

אבל יש אפשרות אחרת. כששוב ביקרתי בכפר בשבוע שעבר נאם בפני הנוכחים שייח' הכפר. בצעד מעניין הוא קרא להקמת יישוב משותף עם היהודים המעוניינים לגור במקום. עתה נותר לראות האם אם אלחיראן יהפוך לעוד מיתוס לאומי במאבק הקרקעות בין ערבים ליהודים בארץ הזו או לחילופין יהפוך למודל חדש של שותפות בין ערבים ויהודים שיהפכו משבר גדול להזדמנות חדשה ואופטימית לעתיד הנגב.

אריאל דלומי הוא מנהל משותף של ארגון אג'יק – מכון הנגב, הפועל לקידום תהליכי פיתוח חברתי וכלכלי בקרב החברה הבדואית בנגב ולשוויון בין האוכלוסייה הערבית והיהודית.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שיילוק הנגבי

    בדעת מיעוט קובעת שופטת בג"צ דפנה ברק-ארז כי "המדינה כלל לא שקלה נתון חשוב נוסף, ואף קריטי – העובדה שהמבקשים הם בני-רשות במקום זה עשרות שנים. בעניין זה המדינה התבססה על מידע מוטעה לפיו המבקשים הם מסיגי גבול. גרוע מכך: המדינה לא חזרה ושקלה את החלטותיה משהתגלו העובדות לאשורן. היא לא שקלה כלל את הזיקה שפיתחו בני-הרשות למקום מושבם […] ואת עוצמת הפגיעה בהם לאחר עשרות שנים בהן ישבו."
    זה כתבה כבוד השופטת על חירן או על גוש קטיף ?