מי הרוויחו מההוצאות של יוון?

אחד המקורות הגדולים למשבר הכלכלי של יוון אינו מדיניות חברתית נדיבה, אלא הוצאות אדירות על ביטחון. וגם כאן גרמניה מככבת
גיא פדה

יו"ר הועד המנהל של המכללה החברתית כלכלית. מרצה באוניברסיטה הפתוחה. מרצה במרכז אדוה ובמכינה הקדם צבאית ע"ש יצחק רבין

בשיח התקשורתי והציבורי על משבר החוב של יוון מול האיחוד האירופאי, נכתב ונאמר רבות על עתיד האיחוד האירופאי ועל אחריותם ואשמתם של היוונים, בפרט הממשלה הסוציאליסטית הנוכחית, שמדיניותה הבזבזנית אשמה כביכול במשבר הנוכחי. אך שיח זה מתעלם משני היבטים עובדתיים חשובים. ראשית, שהגירעון של ממשלת יוון דווקא הולך וקטן תחת ממשלתה של מפלגת סיריזה. נקודה שנייה, היא שאחד המקורות הגדולים למשבר הכלכלי של יוון אינו מדיניות חברתית נדיבה, אלא הוצאות ביטחון אדירות (מהגבוהות באירופה), ובפרט רכש צבאי נרחב בעלות של מיליארדי אירו. רכש זה נעשה בחלקו הגדול מגרמניה, אותה גרמניה שאח"כ הלוותה ליוון כסף כדי לצאת מהמשבר ומאז לוחצת עליה לצמצם בהוצאותיה החברתיות כדי להחזיר את הלוואותיה.

ראשית, גרעון. בין ינואר למאי 2015, הוצאות הממשלה היוונית אמנם גדלו, אך כך גם הכנסותיה, שבחודשים מרץ ואפריל אף עלו על התחזיות. בנוסף, בכל חמשת החודשים הראשונים לכהונת ממשלת סיריזה ביוון, היו ההוצאות נמוכות יותר מהתכנון. כלומר, מדובר למעשה בממשלה זהירה, שידעה גם לקצץ הוצאות כדי לעמוד ביעדי צמצום הגרעון. הגרעון הממשלתי המצטבר של הממשלה היוונית נמוך בכ-2 מיליארד יורו מהתכנון התקציבי, ורשמה עודף תקציבי (בניקוי החזרי הלוואות וריבית) של כשני מיליארד יורו, פי 4 מהמתוכנן.

כל זאת, כאשר הממשלה עצרה את הקיצוץ החד בפנסיות ומשכורות, העלתה את שכר המינימום; העלתה פנסיות למעוטי הכנסה; ביטלה פיטורים של עובדים במגזר הציבורי ועוד.

נקודה שנייה וחשובה – הוצאות ביטחון ורכש צבאי מגרמניה. יוון היא היבואנית הגדולה ביותר של נשק ואמצעי לחימה באירופה והחמישית בעולם, אחרי סין, הודו, איחוד האמירויות ודרום קוריאה; תקציב הביטחון שלה הוא מהגדולים באיחוד האירופאי, ביחס לתמ"ג; ובשנים 1996-2007, הובילה מהלך רחב של שדרוג אמצעי הלחימה של הצבא היווני, בעלות של כ-17 מיליארד דולר. במסגרת התחמשות זו, שנמשכת גם בשנים האחרונות, אחרי פרוץ המשבר, רכשה יוון ספינות קרב ומסוקים צבאיים מצרפת; מטוסי F-16 מארה"ב וכחצי תריסר צוללות מגרמניה וכן שיפוץ בגרמניה של צוללות ישנות. לפי המכון למחקרי שלום בשטוקהולם, גרמניה היא הספקית הגדולה ביותר של נשק ואמצעי לחימה לצבא היווני, כאשר עלות הצוללות לבדן כ-3 מיליארד יורו.

מאז קבלת חבילת החילוץ, נמנעה יוון מלקצץ בהוצאות הביטחון שלה, והרכש הצבאי אף נמשך. היו באירופה גם מי שטענו שיוון ממשיכה מאז פרוץ המשבר, לרכוש אמצעי לחימה לצבא שלה מחברות גרמניות כדי לרצות את המלווה העיקרית שלה, ממשלת גרמניה

בשנים 2008-2009 אף נחשף כי ממשלות יוון ניסו להסתיר את היקף הרכש מצבאי על-ידי דחיית רישום ההוצאה בספרי התקציב. אחד הגורמים למשבר הכלכלי ביוון היה הגילוי בדיעבד שסך חובותיה של יוון גדול משמעותית מכפי שידעו.

מאז קבלת חבילת החילוץ, נמנעה יוון מלקצץ בהוצאות הביטחון שלה, והרכש הצבאי אף נמשך. הלחץ הכבד מאירופה לקצץ בהוצאות אזרחיות וחברתיות כדי לעמוד בהחזרי חובות, לא כלל דרישה מקבילה לקצץ בהוצאות הביטחון האדירות. היו באירופה גם מי שטענו שיוון ממשיכה מאז פרוץ המשבר, לרכוש אמצעי לחימה לצבא שלה מחברות גרמניות כדי לרצות את המלווה העיקרית שלה, ממשלת גרמניה. ממשלתו של ציפראס אף אישרה בראשית השנה עסקה על סף כחצי מיליארד יורו, לשדרוג מטוסי סיור ימיים של הצי היווני.

למעשה, המדינות העשירות באירופה, ובראשן גרמניה, הרוויחו היטב מהוצאות הביטחון המופרזות של יוון, לא דרשו ממנה לקצץ בהן גם כאשר נקלעה למשבר ונדרשה לחבילת חילוץ דרמטית, אך כן ניצלו את ההזדמנות ללחוץ עליה לקצץ בשירותי רווחה ולהעלות מיסים. מכאן שתמונת המו"מ בין הצדדים והאחריות של הצדדים למצב שנוצר, מורכבת יותר מכפי שמקובל לטעון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  החוב הכללי של יוון הוא כ-300-400 מיליארד יורו.

  זה מגמד את הרכישות הצבאיות, שלא מגיעות לעשירית מכך (וחלקן היו מארה"ב, למשל, שלא הלוותה דבר ליוון).

  וזה מגמד גם את המדיניות של סיריזה; מה שמפריע לאיחוד הוא לא הבזבזנות של סיריזה (שבודאי אינה קיימת) אלא הרצון שלה למחוק חלק מהחוב.

 2. חזי

  מאמר מוזר. אירופה רוצה שיוון תתאושש לא רק בשביל שתקנה מטוסי קרב אלא גם בשביל שתקנה את כל שאר הדברים. ככה השוק עובד. שקל שמגיע לסימנס הוא אותו שקל לא חשוב אם בשביל מטוס קרב או בשביל חיווט לבית ספר. אם אתה רוצה לחפש את הסיבה לכך שיוון נראית כמו שהיא נראית, בכל המישורים, לך לנורמות החשבוניות הקלוקלות (שהכותב מצביע עליהן) שדומות יותר לאלו של מדינות עולם שלישי ומתבטאות גם בתעלולים של תקציב הבטחון. אין בזה שום קונספירציה, יש בזה בעיקר מדינה שאיבדה עצמה לדעת למען קבוצות אינטרס ואיגודי עובדים (גם הצבא הוא איגוד עובדים בסופו של דבר).

 3. א.ב.

  לא הבנתי, אז גם בזה גרמניה אשמה?
  בכלל מצחיק, מדבר על הוצאות ביטחון, ובמלבן ליד כתוב שמרצה במכינה הקדם צבאית.
  זה דף שמצאתי שם:
  http://www.oranim.ac.il/sites/heb/community/rabin/activity/army/pages/default.aspx
  כמה שהם גאים שהצליחו לייצר הרבה רוצחים בצבא הציוני…
  גם בזה גרמניה תהייה אשמה?
  אפילו עמוד בעברית אין על המכינה… באנגלית אבל יש… כנראה הגרמנים הפעילו לחץ גם בעניין הזה…
  בכל אופן למשרד הביטחון הישראלי יש הרבה מה להגיד במוסד שבו הכותב עובד… והנה גם הוא, מן הסתם, את הכנסתו, במידה זו או אחרת, מפיק מתקציבי ביטחון מנופחים של מדינה זעירה וכוחנית…