רגעי שקט בתוך האלימות של הסכסוך

"הס", ספר הצילומים החדש של נועה בן-שלום, מראה את החיים תחת סכסוך מתמשך, שמחלחל וצובע הכל // מדור תיק עבודות
נועה בן-שלום

הספר "הַס" מציג 130 צילומים תיעודיים שצולמו בין השנים 2000-2014, המתארים את השלכות הסכסוך על נופים ואנשים בארץ. בעוד שאנחנו מכירים את המצב הזה ואת הסכסוך הישראלי פלסטיני דרך האלימות שבו, הספר הוא על הרגעים השקטים שבין לבין.

על ידי הפניית המצלמה מהקיצוני – שלא פעם דורש מאיתנו עמדה חד-משמעית ומיידית – לבחור בין טוב לרע, כביכול – הספר עוסק בהשפעות ארוכות הטווח של החיים בצל סכסוך מתמשך: כיצד הוא מחלחל וצובע הכול, כמעט מבלי שנשים לב.

השכבה הטקסטואלית בספר מוצגת באמצעות מכתבים ואי-מיילים שנכתבו לחברים ועמיתים. המכתבים, הכתובים בגוף ראשון, נותנים הקשר לדימויים האילמים; לעתים הם מסייעים בפענוח הסיטואציה המתועדת, לעתים מציעים פרשנות אישית למורכבויות של החיים בארץ. בנוסף לקול הוויזואלי ישנו האני, שבאופן מילולי משתף בפחדים ובדילמות שליוו את יצירת הצילומים ומאפשר לקוראים להיחשף לרגעים שלפני ואחרי שבריר השנייה של שחרור כפתור המצלמה.

יחד, מכלול הצילומים והטקסטים מספרים סיפור של חברה שחיה במעגל חוזר של התפרצויות אלימות, בו פעם אחר פעם החיים מרוסקים ונבנים מחדש. כמו הכותרת שלו – "הַס" – מבקש הספר לאפשר רגע של התבוננות פנימה, דרך רגעים של ייאוש ואלימות מצד אחד, ותקווה וחסד מצד שני.

השקת הספר תתקיים ביום חמישי ה-09.07 בשעה 20:00, בחנות הספרים המגדלור, רח' לבונטין 1 ת"א. לאירוע בפייסבוק

unnamed

 

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.