סערה אדירה בבורסה הסינית, והתקשורת משדרת עסקים כרגיל

הבורסה המזנקת בסין היתה חגיגה מופרזת שעמדה להתפוצץ. עם מפלתה הכואבת, נופלים גם האזרחים שהשקיעו בה את כל כספם
קובי לוי

בזמן שעיניכם נשואות מערבה למשבר החריף הפוקד את יוון, מתחוללת ממזרח סערה כלכלית בהיקפים שלעומתם החוב הלאומי היווני מחוויר כאוברדראפט מינורי. מאז אמצע יוני, אז נסקו לשיאים חסרי תקדים, צנחו שתי הבורסות של סין, בשנגחאי ובשנג'ן, בשיעורים של כ-30 ו-40 אחוזים בהתאמה, וסכום כמעט בלתי נתפש של מעל 3 טריליון דולר ירד לטימיון.

בתום שנים של השקעה מסיווית בנדל"ן, הבורסות הסיניות התעוררו במחצית השנייה של שנת 2014 ובתוך פחות משנה זינקו בשיעורים של 120-150 אחוזים. חלק לא מבוטל מהנהירה של המשקיעים לשוק ההון נגזר ממדיניות ממשלתית מכוונת מגבוה שעודדה את הסינים לשים את מיטב כספם, וגם את הכסף שאין להם, בבורסות. הממשלה מצדה חתרה להרגיע את הבועה בשוק הנדל"ן, ותוך כדי לשקף כלפי פנים וחוץ תמונה של בורסה משגשגת, שתמסך על ההאטה הניכרת בצמיחה הכלכלית. את עמדת הממשלה פמפמה בלי הרף התקשורת הסינית, שסיפרה לציבור על נפלאות שוק ההון ועודדה אותו לרכוש מניות.

הקוראים הסינים, ביודעם מי עומד מאחורי הפרסומים בתקשורת, נעתרו ברצון להזמנה – לאו דווקא מתוך חיבה יתרה לממשלתם, אלא מפני שהתשואות בנדל"ן אכן נחלשו ומתוך אמונה כי יש בעידוד הממשלתי משום ערובה להצלחה או לכל הפחות להתערבות ולגיבוי אם משהו ישתבש.

כנבואה שמגשימה את עצמה, התחזיות הורודות אמנם התממשו בטווח הקצר, אבל כשבכל המשק ניכרת האטה כלכלית בעוד שהבורסה מזנקת ללא הפוגה, מדובר בחגיגה שלא היתה יכולה להחזיק מעמד לאורך זמן ובבועה שסופה להתפוצץ. בשל הצמיחה האיטית במונחים סיניים, חברות שמניותיהן זינקו בבורסה לא באמת יכלו להוכיח הצלחה מחוצה לה, וכך החלה נטישה המונית של המשקיעים שמשכו את כספם ושבו להשקיע בנדל"ן.

צילום: 2dog, cc by-nc-nd
את עמדת הממשלה פמפמה בלי הרף התקשורת הסינית, שסיפרה לציבור על נפלאות שוק ההון ועודדה אותו לרכוש מניות. צילום: 2dog, cc by-nc-nd

המפולת היתה כואבת במיוחד בהתחשב בעובדה שהמשקיע הסיני הטיפוסי רחוק שנות אור מהדימוי המצוי של ברוקר חסר עכבות שאינו בוחל באמצעים בדרך לרווחי עתק ממניות. סטודנטים, צעירים שטרם נכנסו למעגל העבודה, עקרות בית, בעלי מקצוע מהמעמד הבינוני-נמוך ואפילו פנסיונרים ופנסיונריות הם שחקנים ראשיים בשוק המניות הסיני, שנדמה לעתים כזירת הימורים גדולה או משחק מחשב רב משתתפים, עד כדי כך שהשקעה בבורסה נהפכה לפעילות לשעות הפנאי או לשם הפגת השעמום במשרד. המהמרים, רבים מהם נטולי מושג קלוש בשוק, בוהים מול גרפים המרצדים על מסכי מחשב ובאפליקציות סלולריות, מושכים ומשקיעים כספים במניות ומחליפים ביניהם דעות על השוק במעגלים חברתיים ייעודיים, ברשת האינטרנט ומחוצה לה. כדי לממן את החגיגה לוו המשקיעים הלא מיומנים האלה סכומי עתק, כך שכספים רבים שהושקעו בשוק המניות היו למעשה כספי הלוואות. דבר זה רק החריף את המשבר, שכן ברגע שהחלו הירידות נחפזו רבים למשוך את הכסף כדי שיוכלו להחזיר את ההלוואות, וכך נוצרה מערבולת שסחררה עוד יותר את השוק המקרטע גם כך.

המפולת היתה כואבת במיוחד בהתחשב בעובדה שהמשקיע הסיני הטיפוסי רחוק שנות אור מהדימוי המצוי של ברוקר חסר עכבות שאינו בוחל באמצעים בדרך לרווחי עתק ממניות. סטודנטים, צעירים שטרם נכנסו למעגל העבודה, עקרות בית, בעלי מקצוע מהמעמד הבינוני-נמוך ואפילו פנסיונרים ופנסיונריות הם שחקנים ראשיים בשוק המניות הסיני, שנדמה לעיתים כזירת הימורים גדולה או משחק מחשב רב משתתפים

ממשלת סין לא נותרה אדישה להתפתחויות ובימים האחרונים היא נכנסה במלוא העוז, מזרימה סכומים מטורפים כדי לייצב את השוק ומאשרת השעיית מסחר במניות של מאות חברות הנסחרות בבורסה כדי לבלום את המפולת. הזרמת הכספים המסיבית – שלא לומר היסטרית – הובילה לשוק תנודתי מאוד בימים האחרונים, אבל בשורה התחתונה לא נחלה הצלחה. אחרי יום אחד שבו הבורסה של שנגחאי נסגרה בעליות, שלושת הימים האחרונים ננעלו בירידות על אף ההתערבות הממשלתית. אתמול (8 ביולי) צללה בורסת שנגחאי בשיעור של 5.9 אחוזים, והבוקר (9 ביולי) שוב נפתח המסחר בירידות שערים. כשבוחנים לעומק להיכן זרם הכסף הציבורי, מגלים שהמרוויחות הגדולות מההתערבות הממשלתית הן החברות הלאומיות הגדולות שמניותיהן זינקו בימים אלה, חברות שקשורות בקשרי עבותות עם מנגנוני המפלגה הקומוניסטית הסינית.

הממשלה, באמצעות כלי התקשורת הנאמנים, משדרת בינתיים עסקים כרגיל, אף על פי שהיא עצמה נוקטת צעדים שלא מעידים על נינוחות, אם ננסח בלשון המעטה. באופן אירוני, אותה תקשורת שיש לה יד בניפוח הבועה כמעט מתעלמת מהטלטלה שעוברת על הכלכלה הסינית בימים האלה. כותרות בדבר שבעים שנה לניצחון על יפן, רפורמות בהלוואות לסטודנטים ואפילו צעדים שנוקטת מנהלת היערנות הלאומית לשימור דובי הפנדה, דוחקות את הידיעות על שוקי המניות לשוליים, וגם אז מדובר כמובן בידיעות אופטימיות על משבר חולף, מלוות בתחזיות צמיחה נאות לעתיד. לשם שינוי, הפעם הציבור הסיני בוחר לא לשעות לעצות שהוא קורא בתקשורת ומדיר את רגליו מהשווקים.

ההתערבות הממשלתית האגרסיבית בולטת במיוחד על רקע האמירה של נשיא סין שי ג'ינפינג מ-2013 שיש לאפשר לכוחות השוק ולא לממשלה להיות הגורם שיתן את הטון במערכת הפיננסית. במערב הפיחה התבטאות זו תקווה לרפורמות עמוקות ולליברליזציה של הכלכלה הסינית, תקווה שבאורח תמוה הולידה גם תקווה לרפורמות פוליטיות, אף על פי שסין הוכיחה כבר מספר פעמים בעבר שרפורמות בשני התחומים אינן שלובות זו בזו, ובמבחן התוצאה שנות שלטונו של שי התאפיינו עד כה דווקא בהידוק הרסן הפוליטי. החרדה של הממשלה מובנת כמובן במשטר ששואב את הלגיטימציה שלו בעיקר מצמיחה ויציבות הכלכלית. להתדרדרות נוספת בשווקים, שתוביל אולי להחרפת ההאטה בצמיחה, לפיצוץ בועת הנדל"ן ולהצפה של בעיית החוב הפרטי התופח של האזרחים הסינים, עלולות להיות השלכות הרסניות בטווח הארוך גם על המשטר עצמו.

בטווח הקצר והבינוני, יהיה מעניין לראות כיצד מתכנן אותו משטר להגן על עצמו מאותן השלכות שמדירות שינה מעיניו. משברים קודמים, כמו המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008-9, הובילו למדיניות מסוגרת יותר, חנק של החברה האזרחית והמשך ההגבלות על חירויות הפרט.

קובי לוי הוא מתרגם ספרות סינית ועובד בחברה לפיתוח תיירות בעיר נינגבו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.