לא רק בית״ר ״טהורה לעד״

הרעיון הזה של מרחבים בהם הכניסה והשותפות היא ליהודים בלבד, צמח ושגשג הרבה לפני בית"ר ירושלים בשנת 2015. אבל אף אחד בשמאל (או ב״הארץ״) לא ינהל קמפיין שיימינג נגדם

נהוג לומר שחצי אמת גרועה משקר. אני לא בטוח שאכן כך, אבל בוודאי שראוי לדבר על החצי שמסתירים. "עד שישחק ערבי בבית"ר – פרויקט מיוחד של ספורט 'הארץ'" בניצוחו של העיתונאי יואב בורוביץ', יוצא נגד שנים ארוכות של הדרת שחקני כדורגל ערבים משורות הקבוצה. משרד הכלכלה אף הודיע כי יחקור את מדיניות בית"ר ירושלים בנושא.

אכן, המדיניות של בית"ר גזענית. בילדותי ביליתי די הרבה באיצטדיון טדי, גם ביציע המערבי וגם במזרחי. בימי אלי אוחנה ורונן חרזי, אי אז בתחילת שנות ה-90, כמעט ולא נשמעו קריאות גזעניות, אני לפחות לא זוכר כאלה, ובית"ר שיחקה כדורגל טוב. מאז השתנו פני הדברים לרעה מאד.

אז למה זו רק חצי אמת? מפני שישנם לא מעט מוסדות נוספים בארץ, שונים בזהותם מבית"ר, שמדירים ערבים באופן שיטתי וגזעני: מאות קיבוצים וייישובים קהילתיים. אף אחד בשמאל לא ינהל קמפיין "שיימינג" נגדם. הרי הם, בוודאי הקיבוצים, נחשבים להומניסטים ושוויונים. אבל זו בדיוק חצי האמת שב"הארץ", ובשורות השמאל בכלל, לא מדברים עליה.

העקרון האידיאולוגי שעליו מושתתת תנועת הקיבוצים מראשית ימיה הוא "עקרון ההתישבות הטהורה". כן, ממש כפי שאוהדי בית"ר הניפו שלט עליו נכתב "בית"ר טהורה לעד", כך התנועה הקיבוצית פעלה למען "כיבוש האדמה" ו"כיבוש העבודה", תוך נישולם והדרתם של פלסטינים מהקרקע ומהעבודה. אולי הם לא יניפו שלט מפורש, אבל המדיניות ברורה. כך כותבים יואב פלד וגרשון שפיר בספרם "מיהו ישראלי- הדינמיקה של אזרחות מורכבת":

הציונות העובדת ניהלה אפוא מאבק נחרץ ל"כיבוש העבודה" מידי הפועלים הפלסטינים, ומשזה לא עלה יפה, אימצה אסטרטגיה התיישבותית חדשה – "התיישבות עובדת" – שהייתה גירסה של מושבת התיישבות טהורה, שבה המתיישבים הם גם בעלי הקרקע וגם מעבדיה בפועל. החידוש החברתי המשמעותי ביותר שחוללה הציונות העובדת – הקיבוץ – הוא דוגמה מובהקת למושבת התיישבות טהורה.

יש שיאמרו כי מדובר בהיסטוריה רחוקה אשר אינה רלוונטית לפוליטיקה וגזענות בישראל 2015. אני לא מסכים. התנועה הקיבוצית, לצד "תנועות התיישבות" אחרות, חולשת על משאבים משמעותיים מבחינה חומרית עד היום. הם ייצגו מראשיתה של התנועה הציונית את המודל הישראלי הראוי, וברוח ה"חלוציות" שלהם הוקמה המדינה ונבנו מוסדותיה. עד היום, כאשר זה מגיע לאינטרסים "התיישבותיים", התנועה הקיבוצית עובדת בשיתוף פעולה מלא עם תנועת ההתנחלויות (ראו כאן, וכאן). הם שני צדדים של אותה המטבע.

ירושלים טהורה
מהנעשה בטדי. בית״ר יורה לעצמה ברגל

בהקשר זה כדאי להתעכב על ציטוט מתוך פס"ד קעדאן, שבו נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרן ברק, מצטט מדבריהם של העותרים, ולמעשה נותן גושפנקא מוסרית לעקרון ההתיישבות הטהורה מבית מדרשה של התנועה הקיבוצית:

אין בכוונת העותרים להעביר תחת שבט הביקורת את המדיניות ארוכת השנים, לפיה הוקמו ברחבי הארץ (בסיוע מוסדות ההתיישבות) יישובים – קיבוצים, מושבים ומצפים – שבהם התגוררו בעבר ומתגוררים היום, כמעט תמיד, אך ורק יהודים. העותרים אינם ממקדים את טיעוניהם בלגיטימיות של המדיניות ששררה בעניין זה בתקופה שקדמה לקום המדינה ובשנים שחלפו מאז הקמתה. הם אף אינם מערערים על התפקיד המכריע שמילאה הסוכנות היהודית ביישוב יהודים ברחבי הארץ במהלך המאה הזו.

הנה כי כן, המדיניות להדיר ערבים משורות מאות קיבוצים ברחבי הארץ נהוגה לפני קום המדינה ועד ימינו אנו.

דברים דומים ניתן לומר על מאות יישובים קהילתיים ברחבי הארץ, אשר מדירים ערבים וקבוצות נוספות משורותיהם באופן שיטתי, באמצעות ועדות קבלה. משרד הכלכלה פתח נגד בית"ר ירושלים בחקירה חריגה, מבלי שהוגשה ולו תלונה אחת של שחקן ערבי אשר טען שהוא הודר על רקע לאומי-גזעני. לעומת זאת, שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, אשר בדעת מיעוט קיבל את עמדת העותרים נגד "חוק ועדות הקבלה", מציין בהחלטתו כי עשרות משפחות ערביות נדחו ע"י יישובים קהילתיים שונים שנמצאים בשטח מועצה אזורית משגב:

בזה אחר זה יישובים שונים החלו מכניסים לתקנוניהם הוראות אשר מדירות מי שאינו יהודי. בין היתר נקבעו הוראות אשר מתנות קבלת מועמדים בשותפות להשקפות יסוד כגון ערכי הציונות, מורשת ישראל וחגיגת חגיה, שירות בצה"ל ועוד. ואכן, 25 שנה מאז הקמת חבל משגב, אשר כזכור מונה כ-30 יישובים בגליל, ועד לשנת 2007 לא נמצא אף אזרח ערבי מתאים להתגורר באף אחד מ-29 היישובים היהודים שבמשגב. 50 המשפחות הערביות שהגישו בקשות קבלה ליישובים נדחו על יסוד מבחן ה"התאמה חברתית".

אם כך, איפה הקמפיין נגד הקיבוצים והיישובים הקהילתיים? ואולי גם, "על הדרך", כדאי לדבר על מספר העיתונאים הערבים בשורות "הארץ"? נראה כי ישנו סוג מסוים של הדרה ש"השמאל" מעדיף שלא לדבר עליה.

כאמור, הדברים אינם מהווים הצדקה למדיניות של בית"ר. הדרתם של שחקני כדורגל מקבוצה על רקע זהותם היא מעשה שלא ייעשה. מאמן בית"ר עד לא מזמן, גיא לוי, אימן בעונה שעברה את בני סכנין, קבוצה ערבית. סכנין אף מינתה בעבר שחקן יהודי, השוער מאיר כהן, לתפקיד קפטן הקבוצה. אבל גיא לוי עצמו, ללא כל שמץ של בושה, אמר כי הוא לא יביא שחקן ערבי לבית"ר.

יתרה מזו: בית"ר יורה לעצמה ברגל. מועדוני כדורגל מיישובים ערבים מצמיחים שחקנים שמגיעים לטופ, וחלקם אף יצאו לשחק בליגות בכירות יותר באירופה. בעולם העסקי של היום, ובפרט בתחום הספורט, מי שפוסל מועמדים משיקולים לא מקצועיים, פוגע בסיכויי ההצלחה של המועדון. על כן, מדובר במדיניות שהיא לא רק פסולה מבחינה מוסרית, אלא גם נפסדת מבחינת האינטרס של המועדון.

אותו הדבר ממש אפשר לומר על מרחבים כמו קיבוצים או יישובים קהילתיים: בניגוד לתדמית שהם מייחסים לעצמם, הם לא חיפשו שכנות כנה ושוויונית עם האזרחים הערבים, אלא "וילה בג'ונגל". כל הדיבורים על דו-קיום הם כסות לגזענות שלהם עצמם.

לכן, אם מדברים על גזענות, ואם רוצים להילחם בה, אז בואו לא נהיה סלקטיביים. בואו נדבר על שורשי הגזענות בארץ ועל עצם הרעיון שיש מרחבים שבהם הכניסה והשותפות היא ליהודים בלבד. התמונה המלאה היא שהרעיון הזה צמח ושגשג הרבה לפני בית"ר ירושלים בשנת 2015.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  חטא שחטא השמאל ולא רק השמאל – אינו פותר את בית"ר מעונש
  מילה על הקיבוצים ובדומה על החרדים. כאן הקבלה הייתה על בסיס אידאולוגי או אמונתי התנהגותי. הרי קיבוצים התפלגו ומשפחות נהרסו על בסיס אידאולוגי.
  היום כאשר ה"להט האידאולוגי" "גווע" אין יותר מקום להפליה ולבטח שלא על בסיס גזעני.
  חייבים להלחם בגזענות, לעקור את שורשיה ולמנוע יצירת מרחבים שאליהם הכניסה והשותפות היא סלקטיבית מכל הבחינות.

 2. יוסי ברנע

  שורש הבעייתיות היא בעקרונות היסוד שעיצובו את התרבות הפוליטית של ישראל, ממדינה בדרך ,למדינה. מאז הקמת המדינה ועד היום אין שום כוח פוליטי המצדד בהיות ישראל מדינת לאום אזרחי דמוקרטי ליברלית. רק אינטלקטואלים בודדים או קבוצות קטנות מצדדות בכך, במה שהוא הנורמה במערב. גם אלי אמינוב המיטיב לבקר את הקיים, אינו מצדד בלאום ישראלי אזרחי. הבדל שלא נותנים עליו את הדעת הוא שהשמאל מתחכם בגזענותו ובהדרתו. כך למשל בכנס של "שלום עכשיו" ( מיום שישי האחרון) דיברו על הערכים האוניברסלים של השמאל לעומת הלאומנות של הימין, בעוד שהשמאל עצמו אחוז בתפיסה אתנוקרטית ומר"צ אבירת הנאורות בישראל מצדדת בהיות ישראל "מדינת הלאום של העם היהודי ואזרחיה", מה שכמובן לא ניתן לתרגם לשום שפה נורמטיבית במערב. וחוץ מזה אם נמשיך בקו של תום הגר- כמה ערבים קיבלו הקיבוצים של "השומר הצעיר" מאז הקמת המדינה? (למיטב ידיעתי יש כחמישה ערבים בכל הקיבוצים בארץ).

 3. עידית

  למה לעצור כאן? כמה יהודים גרים גרים בבתים בבעלותם ביישובים ערבים.( בעלות, לא דירות שכורות. ) מה עם ניסיונות ההדרה האלימים של יהודים מהר הבית? ישנן הדרות שונות ומשונות ולא כולן זוכות לטיפול זהה- גם באתר הזה.

 4. עמי אשר

  בית"ר איננה קבוצת כדורגל גזענית. היא קבוצת גזענות כדורגלנית. ויש לה יחידה מיוחדת, סיירת, המכונה לה-פמיליה, האחראית בין היתר לשריפת הנער מוחמד ח'דיר בקיץ הנורא אשתקד. אחד המעורבים ברצח הוא בן משפחתו של הרב בצרי שקבע שאין ללמוד עם ערבי כי אסור ליהודי לשבת ליד חמור.

 5. שושן

  עוד פעם מוצא לו מקום של כבוד ב"העוקץ" מר. מהגר, עם התשפוכת הרגילה שלו נגד התנועה הקיבוצית, וכל השמאל.
  אבל נתחיל בהתחלה: גם בשנות ה 90 בית"ר שאתה מתגאה כאוהד שלה, היתה קבוצה גזענית ואלימה ביותר (אולי שם נזרעו זרעי האיבה הבלתי נשלטים שלך?), לדוגמא אחת: להזכירך את "מישחק השרוכים" (98) שהיקנה לה אליפות מזויפת?.
  על מה אתה מלין נגד הארץ? שיצאו באומץ נגד הגזענות של בית"ר? (עוד לפני מה שקרה בבלגיה). למה על כל פעולה חיובית אתה מיד רואה שאין זה מספיק , ומייד מפעיל את הגזענות ההפוכה שלך נגד השמאל? לא כדאי להתבגר כבר?

 6. עמיר

  ושוב, שטופי השנאה כמהגר ישלפו עוולות של צד אחד בכדי להלבין, תרתי משמע, עוולות של צד אחר. והרי החדשות עבורך: א. עוול אחד אינו מתקן עוול אחר. ב. עוול מהעבר לא מצדיק עוול עכשווי ועתידי. ג. כל מי שאינו חושב, כמהגר, שהדרך להתמודד עם אפליית המזרחיים היא העתקת והפנמת השיטה לשנאת אשכנזים, צריך לבנות קואליציות של אנשים: מזרחיים, אשכנזים, יהודים, ערבים, כולם, אשר מאמינים בשוויון זכויות, תיקון אפליות מהעבר ומניעת אפליות בעתיד ולא שואבים סיפוק מהתבוססות בשלוליות השנאה.

 7. יואש אב

  תום מהגר טרח טירחה גדולה בגלל קבוצת כדורגל שולית וגילה עקבות גזענות ברבים ממאפייני ההתישבות היהודית בישראל מראשיתה. בדרך, השתלח בקיבוצים כי הנושא חם וסקסי בהעוקץ. אבל מדוע לחפש גזענות יהודית רק במאה זו?
  כל מי שקורא בתורה, מבין ש"עם הבחירה" מורם מכל העמים ומה שמותר לו לא בהכרח מותר לאחרים. היחס של היהודי לגוי, הוא יחס מובנה של עליונות וחוסר קבלה בגלל אי התאמה אמונית, דתית, מנטלית, מנהגית, נורמטיבית,של כללי חיתון וכו וכו.
  דוקא בעניין "ביתר" תום יורה לעצמו ברגל. ה"טהרה" של ביתר מקורה ברעיון של הלאומיות כמגדירה ציבורי אדם וקהילות ,ומגדירה גם מי לא ייכלל בגדרן.
  דווקא בקהילות יהודיות לאומיות "סגורות" בישראל, אין יכולת לאדם/משפחה להיכנס ולהיות חלק מהקהילה מבלי שהוא חולק עמה את אמונותיה, מנהגיה, כללי ההתנהגות בה, הנורמות שלה, והיכולת שלה לקלוט ולהטמיע אותו כחלק מהמבנה הקהילתי שלה.
  בקהילה דתית מכל סוג בישראל צריך לו למצטרף פוטנציאלי שיהיו לו כל המרכיבים שעל פיהם הוא "עובר" או "לא עובר".
  בקבוץ שהוא קהילה דומה במאפייניה , "עובר" הוא מי שמפנים את הכללים הבסיסיים והאינטימיות של הקהילה.
  אילו חבר קבוץ חילוני היה מבקש להתקבל לקהילה דתית יהודית או רחמנא ליצלן לקהילה מוסלמית ערבית או נוצרית, היו מופעלים כלפיו אותם קריטריונים עצמם.
  חלק מכריע של מלחמות בעולם פרצו על רקע "לאומי" שעשה אבחנה חד-ערכית בין מי שהו "שלנו" או "לא משלנו". זו אגב גם הפרוצדורה של "לה-פמיליה" הירושלמית שיש לה מאפיינים סוציולוגיים ברורים וסדורים וגם תום מהגר כנראה לא יוכל אם יבקש להתקבל לקהילתם.
  תום מהגר גם לא יוכל להתקבל כתושב וחבר בקהילה ערבית בישוב ישראלי. כדי לבחון את התיאוריה שלו על גזענות, כדאי שינסה זאת וידווח לקוראי העוקץ על מסקנותיו.
  ולסיכום: הודות לחינוכנו רב השנים והמסורת כולנו "גזענים" על פי הקריטריונים של תום מהגר. צריך להכיר בכך ולהתפכח מהמחשבה ש"גילינו" עכשיו את הכשלים האורבים לפתחנו ומשבשים את חיינו. זה גדול מאתנו.

 8. דורית

  טענת "כן, אבל הקיבוצים", או "כן, אבל האשכנזים" הפכה מאוסה. אולי די?

 9. ג. אביבי

  מאמר חשוב וקולע
  הדוגמה שמביא תום מהגר, לגבי הדרה שיטתית וגזענית של ערבים ע"י הקיבוצים והמצפים (ישובים קהילתיים), היא נכונה מאוד. להדרה הגזענית הזאת יש השלכות הרבה יותר פוגעניות וארוכות טווח מאשר להדרת הערבים ע"י ביתר י-ם. קריאות השנאה הלאומניות של 'לה פמיליה' הן ביזיון מתמשך ובעיקר ירי עצמי ברגל של אנשי הקבוצה הזאת. אולם השפעתם על הפלסטינים אזרחי ישראל בטלה בששים בהשוואה לנזק הנגרם לפלסטינים בגין ההדרה האולטרה גזענית הנהוגה בקיבוצים ובישובים הקהילתיים כנגדם.
  עד לרגע זה – 90 שנה לאחר הקמת הקיבוצים הראשונים ו-67 שנה לאחר קום המדינה – אין חברים ערבים בקיבוצי ישראל (להוציא פחות מ5 מקרים לצורך כיסוי תחת). הדרת הפלסטינים אזרחי ישראל שם היא סטרילית וכל כולה תוצאה של התפישה הגזענית הנהוגה ע"י הציונות האשכנזית על שלל מחולליה – מהקמתה ועד היום. לעומת זאת, התנועה הקיבוצית קולטת בזרועות פתוחות, זה עשרות שנים, חברים שאינם יהודים ואינם אזרחי ישראל (עד קליטתם). המאפיין הברור של נקלטים אלה הוא היותם אירופאים במוצאם ובחזותם. רוחו של ארתור רופין הארכי גזען מנשבת בקיבוצי ה"סוציאליזם" הציוני עד היום.
  הדפוס ההתנהגותי של התשקורת הציונית-אשכנזית, אותו חושף תום מהגר, כבר קנה לו שבת במדינת הציונים.
  לא מזמן התקשורת האשכנזית של ישראל השתלחה – תוך ציטוט דוברי מר"צ ושאר מקורבים מהבוהמה ומה"שמאל" הכאילו לא ציוני – בתושבי דרום ת"א המזרחים ברובם. ההשתלחות הייתה על מחאות תושבי הדרום – שלעיתים גלשה לפסים מכוערים – כנגד קשיי היומיום שנוצרו בגין החיים בצפיפות איומה לצד מהגרי עבודה האפריקאים. איש מהמשתלחים המתחסדים (וכמובן התקשורת) לא טרח לגנות את ההרחקה השיטתית (ע"י עירית ת"א) של מהגרי העבודה משכונות מרכז וצפון ת"א הלבנות ודחיקתם לאזורי הדרום בה רוב האוכלוסייה הוותיקה היא מזרחית ומוחלשת. ההרחקה השיטתית הזאת יצרה את המצב הלא נורמאלי בו חיים גם התושבים הוותיקים וגם מהגרי העבודה.
  גם במקרה זה כמו באירועי 'לה פמיליה' התקשורת הישראלית משתמשת בעיקרון הבלטת הכיעור, כאשר הוא בא מצידם של מזרחים – להצגת הציבור המזרחי כולו כגזען, והסתרת/הכחשת הגזענות האשכנזית הממוסדת שהיא למעשה הפושעת העיקרית כאן.

 10. יואש אב

  איני מכיר את ג. אביבי אבל אני נתקל לעתים בתגובותיו בהעוקץ בנושא ה"מזרחי" הבוער בעצמותיו.
  אביבי שופך מדי פעם את זעמו על האשכנזים הלבנים הגזענים בטענה שהם בגלל מעמדם ה"אליטיסטי" כביכול מדירים את המזרחיים וגורמים היזק לאוכלוסיות מוחלשות בישראל ששייכות ל"מזרחיים".
  בתלונותיו של אביבי תופסת התנועה הקיבוצית מקום של כבוד. אין כמעט ביטוי גנאי שלא השתמש בו הנ"ל כדי ליצור הכפשה מתמשכת ואיבה בין אנשים שחייהם קשורים זה בזה ברבבות נימים שאינם שלילה.
  לא ברור כלל מדוע נטפל אביבי לעניין קבלת חברי קבוץ ערבים בקבוצי ישראל. איני יודע באיזו קהילה חי לו ג.אביבי והאם בקהילתו מתקיים שיתוף ושוויון בין יהודים לערבים ובין מזרחיים לאשכנזים. הייתי שמח להכיר את הקהילה הזו בה הוא חי ופועל בחיי היומיום ובה מתקיימים גם קשרי חיתון בין ערבים ליהודים וגו'.
  גם קבלת חברים לקבוץ שאינם יהודים כרוכה בקשיים אמיתיים בגלל הבדלים תרבותיים ומנטליים, וקשרי חיתון מתקיימים על פי רוב אחרי גיור כאשר רבנים אשכנזים ומזרחיים כאחד עושים את החיים למבקשים להצטרף ליהדות לקשים עד בלתי נסבלים בעליל וכל זאת בשם ה"סובלנות היהודית" הידועה לכל ישראלי.
  אני סבור וגם כתבתי זאת כאן בהעוקץ שאני וג. אביבי נגועים בגזענות משחר ילדותנו וחינוכנו ה"יהודי". בכך יש שוויון מלא בין מזרחיים לאשכנזים.
  צריך להכיר בכך ולשאוף לתיקון. מה של יכול לתקון, זו שנאה שמתפתחת לכלל "חולי" המשפיע על החשיבה וההתנהגות של אדם נאור כמו ג. אביבי שאפילו כאשר בא לקלס את תום מהגר, פוסל במומו שלו.

 11. ג. אביבי

  ליואש,
  ראשית, יפה שאתה מודה בהיותך גזעני – רק אל תגרור אותי למשבצת הזאת. היא כל כולה שלך ושל מי שמעוניין להנציח את ההגמוניה הכל אשכנזית בישראל.
  שנית, איני "שופך את זעמי על האשכנזים הלבנים" כדבריך המסולפים, אלא על ההגמוניה האשכנזית ועל הגזענים שבין האשכנזים המשתפים אתה פעולה. בנוסף לסילופיך המתלהמים, לא השתמשתי "בכל כינויי הגנאי לקיבוצים", אלא ציינתי עובדות הקשורות להתנהגות האנטי-חברתית והשתלטנית של התנועה הקיבוצית. כשהתנועה הקיבוצית תסכים לחלוקה צודקת של הקרקעות עליהן השתלטה ללא כל הצדקה ובניגוד להחלטות בג"צ, וכשתפסיק לסנן מועמדים לקליטה בשל מוצאם ודתם – אפסיק גם אני להזכיר את התנהגותם הדורסנית והגזענית.
  התירוץ הנלוז שהבאת להגנת הקיבוצים "בגלל הבדלים תרבותיים ומנטליים" – תמיד היה הכסות של כל הגזענים באירופה, באמריקה ובישראל. זהו תירוץ מוכר לעייפה להלבנת פשעי ההדרה והאפליות הגזעניות. אינך יודע באיזו קהילה חי אביבי, אבל תסתכל על הערים בהם חיים המזרחים, כגון: עכו, כרמיאל, נצרת ואחרות, ותגלה שלא מעט ערבים חיים ביניהם. ההדרה הגזענית נהוגה הן בקיבוצים ובמושבים והן בישובים קהילתיים – רובה הגדול נעשה ע"י אשכנזים פריבילגיים. אתה רוצה גם לאכול את בשר החזיר וגם להרגיש כשר למהדרין (אם לא הבנת: אתה גם תומך בגזענות וגם מתקרבן).

 12. עמית

  אמר המשורר
  "בסוף כל משפט שאתם אומרים בעברית יושב ערבי עם נרגילה"
  והוא צדק, זה נמצא בבסיס התרבות הישראלית מראשית ימי הציונות המדינית.
  אולי הראשון שהעלה את זה היה המורה יצחק אפשטיין עם "השאלה הנעלמה",
  הקונפליקט והכחשת קיומו מלווים אותנו מאז (1907) ומשפיעים על כל ההתנהגות שלנו.
  השאלה הזאת היא גם זאת שמונעת מאיתנו את הגשמת החזון המוסרי אליו אנחנו שואפים.