שומרים על הטהרה הלאומית

אין זה מקרה שההסתה הרצחנית שקוראת ל״חיסול הומואים״ ו״חיסול ערבים״ מגיעה דווקא משוליה של הציונות הדתית – זאת שמבססת את טהרת העם כערך שעומד בפני עצמו, מנותק מהחיים עצמם ועדיף עליהם

בסוף השבוע הזה קיבלנו תזכורת מטרידה לקשר שבין לאומנות להומופוביה. כמה שעות אחרי פיגוע הדקירה שביצע (שוב) ישי שליסל במצעד הגאווה בירושלים, בו נפצעה באורח אנוש בת 16, נרצח הפעוט עלי סעד דוואבשה ומשפחתו נפצעה אנושות בהצתת ביתם בכפר דומא על ידי מתנחלים.

בחברה החרדית וגם בחברה הציונית דתית מיהרו להתנער ממבצעי הפיגועים האלה, ולמסגר אותם כ"משוגעים", כחיצוניים לקהילה. אין ספק, מי שביצע את המעשים הללו יש בו מהשיגעון; אך לא פחות חשוב להבין את הקרקע שעליה צומחים העשבים השוטים, כי גם עשבים שוטים לא יכולים לצמוח ללא סביבה תומכת.

כבר לפני שש שנים כשנתפס המחבל יעקב טייטל, התבהר הקשר בין "חיסול ערבים" ו"חיסול הומואים". טייטל הואשם ברצח שני פלסטינים, בניסיון פגיעה ביהודים משיחיים, בתמיכה ברצח בברנוער (היום לפני שש שנים) ובקריאה לפגוע ב"סדומאים" שצועדים במצעד הגאווה. כדי להבין את הקשר בין המטרות השונות שסימן טייטל, מספיק לעיין בדברים שפורסמו כמה שנים לפני כן בעלון יש"ע:

חובה עלינו להילחם בביזוי הרוחני שממנו גם עלולה לנבוע היחלשות אחיזתנו בארץ. 'מצעד הגאווה' הוא ביטוי לרעידת אדמה… חוט אחד שזור בין חובתנו לעסוק בפיתוח ההתיישבות לחובתנו למחות בעוצמה כנגד התועבה.

yesha
מתוך עלון "יש"ע שלנו" מס' 20, חשוון תשס"ז, הוצאת מועצת יש"ע

הערבים שמאיימים על "הקשר הרוחני שבין העם ואדמתו" ואנשי הקהילה הגאה שמאיימים על "הקשר הטהור של ברית הנישואים" – כל אלה נתפסים כמי שמאיימים על "טהרת העם" ועל הקשר שבין העם ואדמתו, ולכן מעכבים את הגאולה.

אך בואו לא נעשה לעצמנו חיים קלים – הבעיה היא בשום פנים ואופן לא "הדת". היו אלה דווקא אידיאולוגיות חילוניות שביססו את "טוהר הדם" שבשמן בוצעו הפשעים הרצחניים ביותר בהיסטוריה המודרנית. אין זה מקרה שההסתה הרצחנית הזו מגיעה דווקא משוליה של הציונות הדתית, ולא מהקהילה החרדית או מהמסורתיות המזרחית. הציונות הדתית מבית מדרשו של הרב קוק ז"ל, שהלאימה את הדת והפכה אותה לאידיאולוגיה, היא זו שמבססת את ה"טהרה הלאומית" כערך שעומד בפני עצמו, מנותק מהחיים עצמם ועדיף עליהם.

אפשר להמשיך במכבסת המילים – פשע שנאה או "תג מחיר", אבל האמת היא שמדובר בפיגועים לכל דבר שמאחוריהם עומדת אידיאולוגיה רצחנית שמבקשת לטהר את הקיום היהודי במדינת ישראל.

החיים אינם טהורים, ולא צריכים להיות כאלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורית

  טעות לחשוב שזה קיים בשולי הציונות הדתית. זה קיים בכל הציונות הדתית ועכשיו כל אלה שמשתתפים בצערה של המשפחה הערבית – זו צביעות אחת גדולה.

 2. ד"ר ראובן גרבר

  שלום רב,
  המאמר בעיקרו נכון וחשוב. ברצוני להציע שני תיקונים מתבקשים:
  א. הבעיה כן נעוצה במקרא, הרבה לפני אידיאולוגיות מודרניות, כפי שמובא בעלון של מועצת יש"ע. יש ציווי מקראי מחריד, בשם אלוהים, לנקות את ארץ כנען מכנעניה. זאת היתה השמדת עממים, שבוצעה חלקית בתקופת יהושע. לעומק צערנו, יש כאלה אשר מחילים את הציווי כיום על הפלסטינאים.
  ב. תורת שלמות הארץ, ההשקפה הבלתי מוסרית הזאת אשר מובילה חלק מאנשי יש"ע למעשי פשע, היא פרי הבאושים של בנו של הראי"ה קוק, הרב צבי יהודה קוק. הגות הראי"ה קוק ברובה היא הומניסטית ורוחנית, ומבקשת להפנים את הערכים המודרניים-מוסריים של החלוצים.

 3. נעמה

  הקריאה בטקסטים מקראיים מתווכת כבר מאות ואלפי שנים, לייחס לתופעה הזו השפעה מקראית ישירה יהיה מהלך מאוד אנכרוניסטי.

 4. נפתלי אורנר

  אכן, הלאומנות מתחזה במסווה של רעיון דתי אצל הימין המתנחלי. כך היה זה מלכתחילה כאשר רבניהם הכשירו בניית מאחזים בלתי חוקיים בשבת, ואח"כ, בניגוד לאיסור ההלכתי הידוע והמקובל, מתירים את העלייה להר הבית כאשר כל כוונתה הינה השתלטות לאומנית עליו

 5. עמיר

  צודקת, כמובן,לגבי הציונות הדתית, אבל בואו לא נשלה את עצמנו לגבי החרדיות.

 6. נטהלי קוצקי

  כל הכבוד. דברים כדורבנות.