את מי פה צריך לשלוח ליום לימודים ארוך

מדינה בהפרעה: על שתי כותרות בעיתון, המדגישות את אזלת ידה ובורותה העצומה של המדינה בטיפול ב״בעיות״, שאת חלקן היא עצמה יצרה
הילה עמיתהילה עמית

​דוקטורנטית בחוג למגדר בסוא"ס, אוניברסיטת לונדון. עבדה בעבר ברופאים לזכויות אדם, שם טיפלה במבקשי מקלט הנרדפים בשל נטייה מינית, ובהנגשה לזכויות של תושבי מזרח ירושלים

לפעמים כשאני קוראת עיתונים, הכותרות מרצדות לי מול העיניים, נושאות בחובן מסרים סמויים, סימפוטמים של ההפרעה הגדולה הזאת ששמה מדינת ישראל. כך היה הבוקר, כשבעמוד הראשי של "הארץ" הופיעו זו לצד זו שתי כותרות תמוהות משהו. הראשונה הכריזה כי המדינה תממן יום לימודים ארוך לבנים במזרח ירושלים כדי למנוע יידוי אבנים. בכתבה צוין שהתוכנית זכתה לאישור ממשלתי ולמימון, וכי בנות נוער במזרח ירושלים לא יזכו לתוכנית דומה או לשילוב בתוכנית הקיימת. 

הפערים בין הגלוי לנסתר כאן עצומים. הרי כשקוראים את הכותרת הזאת, כמעט נדמה שמדינת ישראל סוף סוף עושה משהו חיובי לפתרון (אחת מ) בעיות הנוגעות לאוכלוסייה במזרח ירושלים. יום לימודים ארוך! אפילו בני נוער יהודים במרכז הארץ לא זכאים לדבר כזה במימון ממשלתי. במובן מסוים, אפשר היה עוד לחשוב כי המדינה הפנימה שמסגרת חינוכית משלימה עשויה להיות לעזר ולמנוע/לצמצם אלימות בקרב בני נוער פלסטינים מתוסכלים.

אולם מה שעומד כאן לנגד עיני הרשויות אינו טובתם של בני הנוער הפלסטינים, אלא תוכנית פלא לפתרון מטרד רציני. אחרי שכליאתם של מאות קטינים, עינויים, איומים ורדיפות לא סייעו למנוע את תופעת יידוי האבנים, החליטה סוף סוף הממשלה שאולי כלא אינו הפתרון עבור קטינים, ואולי חינוך (הפלא ופלא) הינו פתרון ראוי יותר.  העובדה שתוכנית דומה אינה נפתחת לבנות נוער רק מדגישה כי כוונת המחבר אינה טובת הילדים, אלא טובת המדינה, שכנראה ספגה יותר מדי ביקורת בעקבות עדויות על מעצרי קטינים, חלקם אף מתחת לגיל 12.

ניסחה זאת במדויק לורה ורטון, חברת מועצת העיר מטעם מרצ: "חבל שהעירייה מחכה למשבר כדי לטפל בצרכים של התלמידים ושהמשטרה צריכה למעשה להכתיב לה ליישם תוכניות לימוד. גרוע מכך, ברור לכל שהשינוים בוצעו רק כדי להוריד את הנוער מהפגנות אלימות ולא בגלל הכרה בצרכים שלהם. המסר הוא איום: רק אם תציקו לנו מספיק, ניתן לכם מה שצריך. מעבר לכך, המסר לבנות הוא 'לכו להתפרע, אחרת לא אכפת לנו מכן'. האם הבנות צריכות ללמוד לשבור חלונות כדי שגם הן יקבלו תנאי לימוד ראויים? אפליה על בסיס התנהגות טובה איננה בדיוק מסר חינוכי".

הכותרת הסמוכה מספרת שהמדינה קבעה כי מבקשת מקלט מגאנה, אשר העידה כי נרדפה על ידי בני משפחה בשל היותה לסבית, אינה זכאית למקלט כי בחרה "לאמץ אורח חיים זה". בכותרת המשנה נכתב גם, כי הוועדה קיבלה את ההחלטה בעניינה של מבקשת המקלט, על אף שהראיונות עימה התקיימו באנגלית, שפה אותה היא איננה דוברת.

בדומה לכותרת הקודמת, גם כאן נדמה כי מדינת ישראל מתנהלת לכאורה כדמוקרטיה לכל דבר – כלומר, עלינו לשמוח שבכלל התכנסה הוועדה לדון בעניינה של מבקשת מקלט, שהרי ידוע כי עד 2013 ישראל בכלל לא איפשרה לרוב מבקשי המקלט להגיש בקשה, וכי גם בין אלו שהגישו נדחו כמעט תמיד על הסף. בין יולי 2009 לאוגוסט 2013 ישראל הכירה ב-0.15% ממבקשי המקלט – האחוז הנמוך ביותר בעולם המערבי.

הוועדה החליטה כי עדותה על היותה נרדפת במדינה על שום היותה לסבית אינה קבילה, משום ש"ניהלה בעבר מערכת יחסים עם גבר" ומשום ש"לא ניהלה בישראל מערכת יחסים עם אשה". כמובן שכל הלסביות בעולם אף פעם לא ניהלו יחסים עם גבר, וכמובן שכל פליטה לסבית שמגיעה לישראל נוהגת לפקוד את חיי הלילה הגאים של תל אביב (כלומר, ברגעים הנפלאים האלה בהם היא לא במעצר)

מיותר לציין כי ועדה אשר מראיינת מבקש מקלט בשפה שמבקש המקלט אינה שולט בה היא חסרת היגיון לחלוטין, וקשה להאמין שדין של צדק יעשה במקרים כאלו. אבל כמובן מה שמרתיח בסיפור הנ"ל הוא כמובן רמת הטמטום וההומובפיה השולטים במסקנותיה של הוועדה. זו החליטה כי עדותה על היותה נרדפת במדינה על שום היותה לסבית אינה קבילה, משום ש"ניהלה בעבר מערכת יחסים עם גבר" ומשום ש"לא ניהלה בישראל מערכת יחסים עם אשה". כמובן שכל הלסביות בעולם מעולם לא ניהלו מערכת יחסים עם גבר, וכמובן שכל פליטה לסבית שמגיעה לישראל נוהגת לפקוד את חיי הלילה הגאים של תל אביב (כלומר, ברגעים הנפלאים האלה בהם היא לא במעצר).

יפה ציינה האגודה למען הלהט"ב, כי "הטיעונים שמופיעים בהחלטה בסוגיית הנטיות המיניות הם מופרכים ומיושנים וראוי היה שייעלמו מן העולם. זהותה המינית של אשה לסבית קיימת ונוכחת גם אם היא איננה מממשת אותה בחיים משותפים עם אשה, בדיוק כשם שאשה הטרוסקסואלית היא כזו גם כשהיא רווקה או בוחרת שלא לממש את משיכתה הרומנטית והפיזית לגברים […] העובדה שאשה קיימה מערכת יחסים עם גבר איננה מעידה על היותה הטרוסקסואלית. חשוב לזכור כי הנטייה המינית איננה דיכוטומית ויש נשים ביסקסואליות הנמשכות, במידה שונה ומשתנה, לבנות אותו המין כמו גם למין השני".

אם כן, במקרה הראשון ראינו כי המדינה מזהה בעיה שהיא יצרה (הכיבוש) ומחליטה לפתור אותה, באופן מפתיע, בחינוך ולא בכלא. במקרה השני ראינו כי המדינה מזהה בעיה שהיא לא יצרה (מבקשת מקלט מגאנה) ומחליטה לפתור אותה בכלא ובגירוש, ולא בחינוך של עצמה, המדינה, כנגד רמת הטמטום וההומופוביה שבדו"ח. כי אם צריך לשלוח מישהו למסגרת חינוכית נוספת, הרי שמדובר בחברי הוועדה הנ"ל – שאולי ישכילו לגלות כמה דברים בנוגע ללהט"בים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.