כשאליטות פלסטיניות פונות למזרחים

הקליפ של המוזיקאי הפלסטיני ג׳ואן ספדי, הטוען שמזרחים הם בעצם ערבים, מצליח לזלזל גם בתרבות הערבית וגם בזהות המזרחית, ולאמץ קריאה לבנה ומערבית של המזה״ת. אבל אפשר גם לראות אותו כעוד אבן דרך בניסיונות האחרונים לדיאלוג פלסטיני-מזרחי עוקף אשכנזים

השבוע קיבלתי מייל משמח מהאוניברסיטה העברית, שבישר לי כי אני לא זקוק למועדי ב׳ וכי אני עומד בממוצע המאתגר להמשיך לשנה שנייה בחוג לשפה וספרות ערבית. ההודעה הזאת הייתה מעניינת נוכח הקליפ החדש של המוזיקאי הפלסטיני ג'ואן ספדי, ״להיות ערבי״, הטוען כי מזרחים הם בעצם ערבים ונפתח באמירה: ״הומופובים מושבעים – הכי הומואים בפנים/ ערבופובים מזרחים – הם בעצמם ערבים״. זה מוזר, כי לא זכור לי שראיתי יותר ממזרחי אחד או שניים בחוג לערבית וגם אני לא מכיר המוני מזרחים דוברי ושוחרי ערבית, אדרבא – רוב דוברי הערבית שאני מכיר הם בכלל אשכנזים. אז למה בכל זאת ספדי טוען שמזרחים הם בעצם ערבים?

קודם כל, הטענה ש״מזרחים שאינם דוברים ערבית הם בכל זאת ערבים״ מזלזלת בתרבויות ערביות, כי היא מפסיקה לסמן ערביות דרך השפה הערבית, דרך תרבות; זה צעד מסוכן, כי הזהות הערבית הופכת להיות מסמן ריק ולדבר שמוגדר רק על פי האחרות שלו – כלומר על פי מידת המרחק מהגבר החילוני הלבן – ומכאן ועד לגזענות  אנטי-מזרחית שמסומנת על פי סממנים חיצוניים כמו צבע עור "מזרחי", הדרך קצרה. 

בנוסף, האליטה הפלסטינית לא חסינה מחילון, התמערבות ולובן. בקליפ של ספדי יש אימוץ של חשיבה חילונית ואוריינטליסטית שמפשיטה בוולגריות את הממד הדתי מהזהויות וכך גם מתעלמת מהקשר היהודי הדתי וההיסטורי, במיוחד זה הספרדי, למרחב הארץ-ישראלי, קשר שמהווה סמן מרכזי של היסטוריה, תרבות וקהילה במזרח התיכון.

בראיון עימו בגלריה אמר ספדי: ״כמה זה פרדוקסלי. לפחות בעיניים שלי, אני מסתכל ורואה חברים ערבים לכל דבר שקוראים ׳מוות לערבים׳. זה מוזר, אפילו הזוי (…) עיצבן אותי שאנשים שנראים כמוני, שיכולים להיות החברים והאחים שלי, שאנחנו שותפים לתרבות הרבה יותר מעניינת מזו שנוצרה כאן בתרבות הקולוניאלית — בורחים מזה והולכים לצד האגרסיבי יותר ומפנים שנאה נגד עצמם ונגדי. כי בכל זאת האנשים האלה שומעים אותה מוזיקה פחות או יותר וישנן השפה והתרבות המשותפות״.

בעקבות הקליפ, אנו מבינים שוב את הסכנה לוולגריזציה של השיח היהודי-ערבי. כפי שתום מהגר ואנוכי כתבנו באתר זה, שיח זה – מעבר להתעלמות שלו מיהודים איראנים וטורקים, למשל – הנו שיח לא אחראי, שכן הוא כלל לא דורש ידיעה של שפה ערבית הכוללת קריאה, כתיבה ודיבור בעצם ההגדרה מיהו ערבי.  כך, כאשר ספדי מכנה מזרחים "ערבים", הוא למעשה מניח שהם מעין ערבים הסובלים מפיגור תרבותי, שכן הם לא יודעים את השפה. בנוסף, הוא מסמן אותם ככאלה שפשוט מפחדים ומעדיפים להישאר בארון – כלומר חיים חיים שאינם אותנטיים, השנאה שלהם לא ״אמיתית״ ולכן הם לא נאורים ונמצאים בפיגור ובחשיכה מוכחשת לעומתו, כערבי שמודע לערביותו ולפיכך נאור וצודק.

ספדי משמר את סכמת הפלסטיני הילידי הקדוש כאשר הוא מעז לומר למזרחים שהם לא "מקומיים" כמוהו. גם אם מזרחים "נחטפו לכאן", כדבריו – מה שכמובן לא נכון לכל מי שבקי במורכבות התנועה היהודית במזרח התיכון – אין זה הופך פלסטינים ליותר מקומיים. כך שבעצם, ספדי מאמץ באופן מדאיג נקודת מבט לבנה, זרה ומערבית בהביטו על ההיסטוריה של המזרח התיכון

בהמשך, ספדי משמר את סכמת הפלסטיני הילידי הקדוש כאשר הוא מעז לומר למזרחים שהם לא "מקומיים" כמוהו (הוא מכנה את המזרחי ״ערבי מיובא״). גם אם מזרחים "נחטפו לכאן", כדבריו – מה שכמובן לא נכון לכל מי שבקי במורכבות התנועה היהודית במזרח התיכון – אין זה הופך פלסטינים ליותר מקומיים. אם נחפש למשל בוויקיפדיה את הערך "חמולת מצארווה", נגלה שחמולת מצארוה שהנה הגדולה ביותר בישראל מקורה בכלל במצרים, ועל כן שמה. לדבר על ילידות במזרח התיכון תמיד יהיה מביך אינטלקטואלית שכן קבוצות רבות, כמו גם פלסטינים, נעו במרחב המזרח תיכוני, כמו שכותב הלל כהן בספרו ״תרפ"ט״. 

אפילו ברמה האישית, סבא שלי יליד אלכסנדריה, אביו של סבי רכש אדמות באבו טור בירושלים "הפלסטינית" ובחברון, הוא ומשפחתו היו עושים חגים בירושלים אצל דודות שלו. בני דודים שלו למדו בלבנון. סבא שלי מעולם לא היגר לכאן, הוא הגיע לכאן ברכבת למשפחתו שכבר חיה כאן מזה דורות ואפשר להגיד שנתקע כאן תוך שהוא נשאב לסחרחרה הציונית. כך שבעצם, ספדי מאמץ באופן מדאיג נקודת מבט לבנה, זרה ומערבית בהביטו על ההיסטוריה של המזרח התיכון. ואני תוהה איך הוא מתכוון עם הגישה המגושמת הזאת לצמצם את גובה הלה"בות.

ג׳ואן ספדי
הושטת יד למזרחים? צילומסך מתוך הקליפ של ג׳ואן ספדי

העובדה שספדי טוען בוולגריות מסוימת שהוא "מקומי" לעומת המזרחים שאינם "מקומיים", תוך שהוא נזהר מלגעת בשאלת הזרות המרחבית של אשכנזים מדורכנים, חושפת את ההיגיון של ״הברית האשכנזית-פלסטינית״ – שבמסגרתה מזרחים משחקים את תפקיד הדפוקים ושק החבטות. על פי עקרונות הברית, מזרחים הם המקור לבעיות של הפלסטינים והאשכנזים כאחד: הערסים ממג"ב ומסרטון השוקולד הם-הם המכשול, ולא חלילה טייסים מנומשים בגיחות של מלחמה שמשום מה נעדרים מהקליפ. במלים אחרות, פלסטינים יודעים בדיוק מי החלשים בחברה היהודית. הם יודעים שנצרת חזקה ומשכילה יותר ממגדל העמק שנמצאת מתחתיה.

אפשר לקרוא את הקליפ הזה, שמצטרף לאלימות סימבולית הולכת וגוברת נגד מזרחים במרחב הישראלי, כהמנון של הברית האשכנזית-פלסטינית, אבל צריך גם לנסות להבין אותו על רקע תופעה אחרת מעניינת, ואולי אף חיובית; הצלחת השיח המזרחי בשנים האחרונות, שבין היתר שם תחת זכוכית מגדלת את עמותות השמאל האשכנזיות, הביא – במקביל להתגבשותה של אליטה פלסטינית משכילה, אסרטיבית ועצמאית – לדחיקת ״השיח הפלסטיני הקדוש״ החוצה מהעמותות (תרמו לכך גם קציר הדמים בסוריה, עליית זהותם של הפליטים ממתקן חולות ועוד). הקליפ של ג׳ואן ספדי מאפיין את שלב המעבר החוצה מ״הברית האשכנזית-פלסטינית״ בעצם הפנייה של פלסטינים אליטיסטים למזרחים. גם אל תא הסטודנטים המזרחי שהקמנו השנה בהר הצופים בירושלים פנו למרבה הפתעתנו סטודנטים פלסטינים וביקשו להצטרף. בנוסף, כידוע, התקיימה באחרונה פגישה בין אבו מאזן לנציגי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

בהמשך ישיר אולי גם למילותיו ולגישתו של איימן עודה, הקליפ הזה הוא מעין הושטת יד מגומגמת משהו למזרחים, בעקבות תחילת שחרורן של אליטות פלסטיניות מאזיקי הזהב של עמותות השמאל האשכנזיות, ותרגול עצמאות תודעתית ופיזית ופנייה לקהלים אחרים. צריך רק לוודא שהפנייה הזאת תהיה בעתיד יותר מדויקת, ואז אולי גם יותר רלוונטית מבחינה פוליטית.

סייע בכתיבה: אלעד בן אלול


כנראה שיעניין אותך גם: