״חולה נפש״ זה לא קללה

פשעי השנאה האחרונים הוצגו בתקשורת כמעשי ידיהם של "חולי נפש", אך הכתמה זו של ציבור שלם של מתמודדים עם המחלות נפש זהה באופיה ובנזקיה לגזענות או להט"בופוביה
ד"ר חגית גור זיו

בעקבות רצח שירה בנקי ופציעת מספר משתתפים במצעד הגאווה האחרון בירושלים, שמענו וקראנו מספר פעמים את התווית "חולה נפש" מודבקת על הרוצח ישי שליסל. גם למציתים הלא-ידועים של משפחת דוואבשה, שרצחו את התינוק עלי בשנתו, הודבק הכינוי "חולה נפש". למשל, עיתונאי בכיר כתב במוסף "שבעה ימים" של העיתון ידיעות אחרונות שהפיגוע בכפר דומא והרצח במצעד הגאווה נעשו על ידי חולה נפש.

בקלות רבה מודבק הכינוי "חולה נפש" על פושעים כמו אלי פיינשטיין, שרצח את בתו הודיה; רוני רון, שהשליך את נכדתו רוז פיזם במזוודה לירקון לאחר שרצח אותה או אסף גולדרינג, שרצח את בתו והתאבד מאוחר יותר. בכל פעם שמתרחש רצח מזעזע מדביקים על הרוצח את התווית "חולה נפש" ככינוי גנאי שבא להסביר את המעשה הנורא.

גם השבוע, כשהארץ סערה כנגד פשע השנאה, כנגד גזענות שמובילה למעשים נוראים, דמם של "חולי הנפש" הותר. אפשר להשתלח בציבור שלם של מתמודדים מבלי שאיש מצייץ. לתופעה הזו קוראים סייניזם, או מנטליזם. זוהי תופעה של גזענות, אפליה, סטראוטיפים והדרה – המופנים כלפי אנשים עם מחלות נפש בשל מחלתם.

שליסל אינו חולה נפש, אלא אדם המונע באופן פנאטי מאידאולוגיה דתית קיצונית. בית המשפט קבע זאת בבירור. בישראל חיים למעלה מ-120 אלף אנשים עם מחלות פסיכיאטריות. בקרב ציבור זה אין יותר פושעים מאשר בקרב כל ציבור אחר. הסטראוטיפ המצייר את חולי הנפש כאלימים והשימוש במונח "חולה נפש" ככינוי גנאי לפושעים – אינם אלא הכפשה גזענית חשוכה, שמקורה בבורות

בעוד הקהילה הלהט"בית נלחמת בצדק על זכויותיה, כנגד השנאה והבורות המופנים אל אנשים בשל זהותם המינית; בעוד אלו התומכים בזכויות אדם נאבקים כנגד הגזענות וכנגד אפליית נשים, מי יוצא כנגד הסטראוטיפים וכנגד ההשתלחות חסרת הבסיס באנשים נפגעי נפש? אנשים עם מוגבלויות נפשיות הנם קבוצה מוחלשת, שפגיעה בה נראית טבעית בעיני רבים בשל בורותם, והיא נעלמת מעיניהם של אבירי זכויות האדם. מחלות נפש אינן שונות ממחלות אחרות: מקורן בתפקוד לקוי של הגוף ובשיבוש בחילוף חומרים החיוניים לתפקוד המוח. הן אינן אחרות במהותן מכל מחלה אחרת – סכרת, סרטן, מחלות לב וכן הלאה. יש מעט מדי מחקר על מחלות אלו, אולי בשל הדעות הקדומות והסטיגמות הרודפות אותן. אנשים המתמודדים עם מחלות נפש נאלצים להתמודד, בנוסף למחלה, עם היחס החברתי המפלה, הדוחה והמדיר אותם מן החברה. בנוסף למחלה, הם צריכים להתייחס עם היחס הסייניסטי, המכפיש אותם ללא סיבה.

שליסל אינו חולה נפש. הוא אדם המונע באופן פנאטי מאידאולוגיה דתית קיצונית. בית המשפט קבע זאת בבירור. גם הרוצחים האחרים לא היו חולי נפש. בישראל חיים למעלה מ-120 אלף אנשים עם מחלות פסיכיאטריות, המקבלים קצבאות מהביטוח הלאומי. בקרב ציבור זה של חולי הנפש אין יותר פושעים מאשר בקרב כל ציבור אחר. רוב הפושעים אינם חולי נפש, גם אם הם מנסים לגרום להקלת עונשם בטענה של אי-שפיות. הסטראוטיפ המצייר את חולי הנפש כאלימים והשימוש במונח "חולה נפש" ככינוי גנאי לפושעים – אינם אלא הכפשה גזענית חשוכה, שמקורה בבורות בנושא מחלות הנפש. הכתמת ציבור שלם של בני אדם בשל אפיון כזה או אחר שאינו תלוי בהם – בין אם מדובר בצבע עור, במוצא אתני, במין או בזהות מינית – הינה פסולה. אין זה הוגן לשייך אנשים עם מחלת נפש, הסובלים מאפליה ומהדרה חברתית, לפשעים המזעזעים שמתרחשים עתה אל נגד עינינו ומזעזעים אותנו. הם אינם אחראים להם ואינם אשמים בהם.

כפי ש"הומו" אינה קללה, גם "חולה נפש" אינה קללה. מי שמדביק על רוצחים כינוי זה (או על כל אדם אחר שהוא רוצה להכפיש) חוטא בסייניזם – גזענות כלפי אנשים עם מחלות נפש. אי אפשר להילחם בלהט"בופוביה – גזענות כלפי להט"בים – על ידי גזענות כלפי חולי נפש. אי אפשר להילחם בגזענות כלפי פלסטינים על ידי גזענות כלפי חולי נפש. גזענות היא גזענות. רייסיזם, סקסיזם, להט"בפוביה, סייניזם – כולם מאותה המשפחה מלאת השנאה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נגר אסתר

  חגית יקרה, אכן מאמר בנוי כהלכה ונוגע במקומות הכואבים. כבר מזמן היה צריך לקום ולזעוק את זעקת חולי הנפש שמוכפשים בכל פעם שמתבצע פשע שמנסים ל"כסות" ולהפחית מחומרתו. בדרך כלל פשעים קשים כפי שמנית במאמרך.
  מאמר זה צריך להפנות לשופטים שלא יפלו בפח, לעורכי הדין ש"מטפסים" על טיעון זה בכל פעם שהם מייצגים עבריין. ובכלל לרשויות הנוגעות לכך.
  אנו יודעים מקרוב על רגישותם הרבה של הפגועים ממחלת נפש לסביבה הקרובה והרחוקה.
  אכן, מאמר נוקב שצריך לפרסמו ושיגיע לכל אדם ואדם.
  תודה חגית. היטבת להביע את האמת הכואבת של האנשים שלא עומדים לצידם במקום זה.
  המשיכי ותבורכי על כך.

 2. מתמודד

  קשקוש כזה מזמן לא קראתי. "מחלות נפש לא שונות במהותן מסוכרת ומחלות לב" . את אמיתית?! מישהו באמת חושב שהנשמה היא טחול והנפש מתפקדת כמו קרום-הריאה?

  הגזענות האמיתית טבועה דווקא בעצם הקבלה – של הכותבת ודומיה – את המושג "מחלת נפש" ללא כל הסתייגות שיפוט וביקורת, כאילו הדת הפסיכיאטרית ניתנה לנו משמיים יחד עם התורה בהר סיני.

 3. צביאל

  אכן "חולה נפש" זו לא קללה. וגם "הומו" זו לא קללה. וכמובן אין אפליה. וכמובן אין גזענות. וכמובן שאין אנטישמיות באירופה. ובטח שלא אלימות כלפי נשים. וכמובן שהסובלנות והאהבה שולטים להם בעולם ותיכף ממש נחזה בגדי יוצא לדייט עם כבש ;-ׂ) ממש גן עדן עלי אדמות. חברים, למי מתחשק להתקשר למשיח ולהודיע לו שלא יבוא ? אצלנו הרי הכל דבש…

  ועכשיו ברצינות :
  אין חולק על העובדה שמדובר בטרגדיה נוראה : רוצח נורא שנטל נפש של נערה אומללה שבחרה להשתתף במצעד אומלל של אנשים אומללים. לצערנו זה הסתיים כמו שהסתיים.

  בלי להוריד מהחומרה של הרצח, כותבת המאמר מרננת על כך ש"אפשר להשתלח בציבור שלם של מתמודדים מבלי שאיש מצייץ" – וחוטאת בעצמה בהכללה גסה, התנשאות, פטרנליזם, היבריס ואף בורות :
  ""מחלות נפש" אינן שונות ממחלות אחרות " ?האומנם ? הכותבת כנראה שכחה שאך לפני מס' שנים אותם "להטבי"ם" עצמם היו מאובחנים כ"חולי נפש" כדבר שבשיגרה, עד שעורכי הDSM החליטו שמספיק…וגם אם לא הייתה קיימת מחלוקת (בלשון המעטה) על עצם טיב ותקפות האבחנות הפסיכיאטריות למיניהן, מתי בפעם האחרונה שמעתם על חולה סרטן שנקשר למשך שעות על גבי מיטה וסובל מהחדרת "תרופות" בכוח לגופו, יען כי המסכן "אינו מודע למצבו, מסוכן לעצמו" וכולי וכולי ?
  הבעיה האמיתית אינה "השימוש במונח "חולה נפש" ככינוי גנאי לפושעים", אלא כנגד סתם בני אדם מן השורה (כגון "בואנה אחי, צריך לאשפז אותך חחח" וכד'). האומנם מישהו מאיתנו תמים באמונתו שזה ישתנה אי פעם ? למען השם, אנחנו נמצאים לאחר רצח של נערה שבקושי ביקשה לתמוך באותם להטבי"ם אומללים ואפילו לא השתייכה בעצמה לקהילה !
  בארץ חיים למעלה מ-120 אלף אנשים שאובחנו עם מחלות ו/או הפרעות פסיכיאטריות כאלו ואחרות – על זה אין חולק. אבל מה זאת אומרת "בקרב ציבור זה של חולי הנפש…" ? האם ד"ר גור זיו מכירה כל אחד ואחד מאותם למעלה מ-120 אלף מאובחנים כך שהיא חותמת שכוווולם אובחנו בפועל כ"חולי נפש" דה פקטו ? אז מי כאן מכליל ? מי כאן הבור ? מי כאן לא הוגן ? ואולי לשיטת הגברת המלומדת גם כל מי שיושב בבית סוהר מהווה אוטומטית מבחינתה רוצח שפל שצריך להרקב בכלא ?
  האם זה הוגן לאבחן מרחוק אשים רבים וטובים כ"חולי נפש" רק עקב העובדה שהינם מוכרים לביטוח לאומי ?
  ואולי על אנשים כגון כותבת המאמר נאמר "לא מדובשך ולא מעוקצך" ?
  בקיצור, הכותבת הנכבדה אולי באה לברך, אבל נמצאה מקללת קללה נמרצת.
  ואם בארזים פלה שלהבת, מה באמת יגידו אזובי הקיר ?

  בקיצור, צאי ולמדי, גברת נכבדה, צאי ולמדי !

 4. ארתור

  ועל כך אמר דוסטוייבסקי : "אין אדם משתכנע בשפיותו עד שהוא מאשפז את שכנו". ולא בכדי.