״אני לא מדליקה אור אלא אם אני חייבת״: נאבקים בניתוקי החשמל

תנסו לחיות בלי חשמל יממה אחת בלבד. בלתי אפשרי? זוהי המציאות של אלפי אנשים בישראל, מציאות משפילה שבה מנתקים אדם מהזרם בגלל מצוקה כלכלית. עד מחר אתם יכולים ויכולות להצטרף לקריאה לשנות את כללי רשות החשמל

נכנסתי לביתה של ב' בשיאו של חודש אוגוסט. החום היה כבד, ובבית שרר חושך מוחלט. ב' משאירה את דלת הכניסה פתוחה כדי שייכנס קצת אור מחדר המדרגות ומסבירה לי: "אני לא מדליקה אור אלא אם אני חייבת, אני מפחדת שייגמר. גם מאוורר אני בקושי מדליקה, רק כשהילד ממש מבקש". אני מתיישבת לכתוב עם ב' תצהיר משפטי, והיא ממשיכה לספר. "אני עושה כביסה ביד, ובחורף בקושי מדליקה את הדוד בשביל מים חמים. לפעמים המים נגמרים באמצע המקלחת ואנחנו מתקלחים עם מים קרים".

״מה את עושה כשמנתקים אותך מחשמל?״, אני שואלת. "פעם הייתי מנסה להשיג כסף ממשפחה או חברים, אבל אני לא יכולה יותר. היום, אם ייגמר החשמל בטוקמן ואין לי כסף, אני אחכה לתאריך שבו מקבלים את הקיצבה. עד אז אני אשאר בלי חשמל. בגלל זה אני לא מדליקה שום דבר".

חברת החשמל מנתקת צרכנים שצברו חוב באמצעות ניתוק "רגיל", בו מגיע טכנאי לביתו של הצרכן, או באמצעות מונה "טוקמן" (מונה תשלום מראש), כמו שיש לב'. המונה מספק זרם חשמל לבית הצרכן רק בתנאי שהוטען מראש. זרם החשמל מנותק ברגע שהכסף נגמר, ויתחדש רק אם הצרכן יטעין סכום נוסף. לכן, עבור צרכנים וצרכניות שאין להם די אמצעים לתשלום, מייצרת התקנת הטוקמן מציאות של ניתוקי חשמל באופן תדיר. אצל חלק מהצרכנים, הטוקמן משמש גם כאמצעי אגרסיבי לגביית חוב, כך שמכל סכום שמוטען, מקוזזים בין 30 ל-50 אחוז לטובת החוב.

כל הניתוקים מבוצעים מבלי שחברת החשמל בודקת האם הצרכן או הצרכנית שעומדים מולה הם מי שיש להם כסף אך משתמטים מתשלום, או שמא הם נמצאים במצוקה כלכלית. חברת החשמל גם לא שואלת למצבם הבריאותי של הצרכן או הצרכנית לפני הניתוק, ועד כמה הם תלויים בחשמל כדי להמשיך לתפקד או אפילו כדי להישאר בחיים.

מה ב' אמורה לעשות בתוך מציאות כזאת? היא אלמנה שעברה את גיל 55, ויש לה חמישה ילדים, שניים מהם עדיין גרים איתה. היא מתקיימת מקצבת נכות של 2,500 ש"ח ונמצאת בהליכי פשיטת רגל. אין לה שום יכולת להכניס יותר כסף ממה שהיא כבר מכניסה.

כל הניתוקים מבוצעים מבלי שחברת החשמל בודקת האם הצרכן או הצרכנית שעומדים מולה הם מי שיש להם כסף אך משתמטים מתשלום, או שמא הם נמצאים במצוקה כלכלית. חברת החשמל גם לא שואלת למצבם הבריאותי של הצרכן או הצרכנית לפני הניתוק, ועד כמה הם תלויים בחשמל כדי להמשיך לתפקד או אפילו כדי להישאר בחיים.

בימינו, חשמל הוא מצרך בסיסי הנדרש לשם קיום אנושי בכבוד ובבריאות, ובמקרים של מצב רפואי קשה או מזג אוויר קיצוני הוא אף תנאי לחיים. חימום מקום המגורים בחורף או קירורו בקיץ, קירור מזון ותרופות, הפעלת מכשור רפואי, ניהול חיי היום-יום וטיפול בילדינו – כל אלו תלויים באספקת חשמל סדירה. לא מאמינים לי? תנסו להיות בלי חשמל יממה אחת בלבד. האמיצים יכולים לנסות לעשות זאת בשיא החום של אוגוסט או בחודשי החורף הקרים.

חשמל הוא מצרך עד כדי כך חיוני, שרבים מהאנשים שלא עומדים בתשלומים ומנותקים על ידי חברת החשמל, עושים הכל כדי להחזיר את אספקת החשמל לביתם. הם מלווים כסף מהשכנים, מבקשים כסף מהמשפחה, לעתים אפילו מהילדים שלהם, ופעמים רבות נאלצים לוותר על קניית מזון, תרופות או  ספרי לימוד לילדים. הכל – רק כדי שיצליחו לשלם את החוב ולהחזיר את החשמל בהקדם.

המציאות הזו, בה מנתקים חשמל לאנשים בשל מצוקה כלכלית, היא מציאות משפילה, מדכאת וקשה, הפוגעת בכבוד האדם וביכולת להתקיים קיום בסיסי בכבוד בחברתנו. רבים מהפונים אלינו מבקשים לשמור על עילום שם מתוך בושה – למרות שהם עצמם לא עשו שום דבר רע.

התגייסות ציבורים להפסקת הניתוקים

בפורום החשמל, בו חברים פעילים שחוו ניתוקים או חיים תחת איום הניתוק, ארגוני זכויות אדם, אגף הרווחה בעיריית חיפה ועוד, החלטנו לצאת למאבק. לפני כשנה פנינו לרשות החשמל, שאחראית על משק החשמל בישראל, בבקשה להסדיר את המצב הקיים.

רשות החשמל נענתה לדרישתנו והחליטה לתקן את כללי הניתוק. היא פירסמה טיוטה של הכללים שעומדת לשימוע ציבורי עד מחר, ה-17.9. זהו צעד חיובי במאבק להפסקת ניתוקי החשמל, אבל הכללים שניסחה הרשות רחוקים מלהיות טובים ולתת מענה לב' ולאלפים אחרים. הכללים לא נותנים ביטוי לזכות לחשמל, לא מחייבים לבדוק לפני הניתוק האם חשמל הוא קריטי עבור הצרכן, הם אפילו לא קובעים שאסור לנתק את מי שמחובר למכונת הנשמה.

בתגובה, הצגנו לרשות את ההסדר הראוי והנכון לדעתנו. בראש ובראשונה, לאור חשיבותו של משאב החשמל בחיינו, אין לנתק אדם מחשמל בשל מצב כלכלי אלא במקרים חריגים ורק לאחר בחינת מצבו ונסיבות חייו – בדיוק כפי שהמדינה קבעה שיש לעשות בכל הנוגע לניתוקי מים רק לפני חצי שנה . במדינת ישראל יש דרכים פחות פוגעניות לגבות חובות, דרכים שאינן רומסות את האדם וכבודו.

שנית, יש להגדיר אוכלוסיות מוגנות, להן בכל מקרה אסור לנתק או להגביל חשמל. חלק מהפונים שהגיעו אלינו, למשל, היו אם חד הורית עם תינוקת שהייתה זקוקה לאינהלציה בלילות, וחולה סכרת שנאלץ לזרוק אינסולין שנשמר בקירור מחשש שהוא התקלקל. אותם חברת החשמל ניתקה, ואף לא בדקה לפני הניתוק במי מדובר ועד כמה החשמל חיוני עבורם.

שלישית, יש להפסיק את קיזוז החובות באמצעות מונה הטוקמן, שהוא אמצעי אגרסיבי לגביית חובות המוביל לניתוקים חוזרים ונשנים אצל מרבית הצרכנים שמחוברים אליו.

חלק מהפונים שהגיעו אלינו, למשל, היו אם חד הורית עם תינוקת שהייתה זקוקה לאינהלציה בלילות, וחולה סכרת שנאלץ לזרוק אינסולין שנשמר בקירור מחשש שהוא התקלקל. אותם חברת החשמל ניתקה, ואף לא בדקה לפני הניתוק במי מדובר ועד כמה החשמל חיוני עבורם

ולבסוף, ואולי הדבר החשוב ביותר, יש לייסד מנגנון שבאמצעותו ניתן יהיה לספק אספקה מופחתת של חשמל המאפשרת קיום בכבוד, למי שנמצאים במצוקה כלכלית קשה.

אני עומדת מול ב', ולא יודעת איזה פתרון יכול לסייע לה. הכללים הקיימים פשוט לא לטובתה. הם לא לטובת אף אחד. שתינו יודעות שזה חלק ממדיניות גדולה יותר שמתעלמת מהעוני, מיוקר המחייה, ומקצבאות הקיום שלא מספיקות לקיום ובטח שלא בכבוד.

אבל פתאום נקלעה לדרכינו הזדמנות לא מובנת מאליה להשפיע על המצב ולהפוך את המציאות לטיפה יותר אנושית. הכללים של רשות החשמל עומדים לשימוע ציבורי כך שכולם יכולים להשמיע את דעתם עד ה-17.9. אנחנו יודעים בוודאות שהתגייסות ציבורית עוזרת מאד במקרים כאלה להוביל לשינוי חברתי.

זה לא דורש הרבה מאמץ. אנחנו כבר ניסחנו עבורכם הערות לכללים, שיישלחו לרשות החשמל, לח"כים ולשרים בלחיצת כפתור. כל מה שצריך זה למלא את שמכם באתר של "אנו", ולשתף בפייסבוק לחברים. ואם אתם רוצים להשפיע טיפה יותר ולהשקיע עוד טיפה מאמץ, כתבו הערות משלכם לרשות החשמל ושלחו להם בפקס או באימייל. היכנסו לכאן ועקבו אחרי ההוראות תחת "שימוע – הסדרת אשראי וניתוקים – שינויים באמות מידה אוגוסט 2015". אתם יכולים להיעזר בהערות שאנחנו כתבנו כאן.

אנחנו נמשיך להיאבק עד שהמצב ישתנה, וב' לא תצטרך לחיות תחת החשש התמידי מניתוקי החשמל.

פורום חשמל כולל את שותפות חיפה להתרת שרשרת העוני (תושבים פעילים בעיר חיפה, אגף הרווחה – עיריית חיפה, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה), רבנים למען זכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח בישראל, הקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עדי

    מדינת ישראל האוטופית שלכם היא מקום מדהים:
    זכות לדיור חינם, זכות למזון חינם, זכות לחשמל חינם, זכות למים חינם, זכות לאינטרנט חינם, זכות לבריאות חינם ועוד…

    אני לא יודע מי הטמבל שירצה לצאת לעבודה כל בוקר כשכל הזכויות האלה ימומשו.