• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בן 14 ישב בחצר בית ביפו, ונעצר לחקירת שב״כ

בזמן ההפגנה ביפו שלשום בערב, א׳ בכלל ישב עם חברים בחצר בית סמוך, כשלפתע הגיעו ניידות משטרה והם נעצרו בחשד לזריקת אבנים. א׳, ילד, נחקר באמצע הלילה בעודו אזוק בלי נוכחות הוריו, ונלקחה ממנו בעורמה בדיקת די.אן.איי. הוא אינו הצעיר הפלסטיני היחיד שמוצא עצמו במצב הזה בימים האחרונים

א', בן 14, צנום, בעל תווי פנים עדינות, נראה צעיר מגילו, ממש ילד. בערב חמישי השבוע הוא ישב בחצר בית חבריו ביפו, כולם נערים בני גילו. קולה, פיצוחים ובייגלה, פה ושם סיגריה ("אנחנו כבר גדולים, מה את חושבת?!"). צחוקים, דיבורים על מבחן בבית ספר ועל המורה המעצבנת הזאת, בדיחות, כדורגל, וכן – גם על "המצב". ילדים.

הבית ממוקם בסמוך לרחוב יפת, בו התנהלה מוקדם יותר הפגנה במהלכה נזרקו אבנים ונשרפו פחי אשפה. ניידות משטרה מגיעות לחצר וכל הילדים נעצרים: "חשודים בזריקת אבנים", כך נאמר להם. שוטר מרחרח את ידיהם, לבדוק אם הן מריחות מנפט. הן לא. מהבית נלקחים סמרטוטי ניקיון מידי אם אחד הנערים, "לבדוק אם יש עליו נפט". השעה 22:00. הילדים מוחזקים במשך כשעה וחצי בניידת ובשעה 23:30 מגיעים לתחנת מחוז יפתח ("סלמה"), מרחק נסיעה של חמש דקות.

כאשר הם מגיעים לתחנה, אוזקים את ידיהם באזיקים והם נלקחים לחקירה, באגף השב"כ.

איש לא מודיע להוריו של א' אודות מעצרו. אמו דיברה איתו מספר פעמים במהלך הערב, על מנת לוודא שהוא במקום בטוח, ולכן הייתה רגועה, כי ידעה שהוא אצל חברים ולא ברחוב. היא עבדה משמרת ערב במקום עבודה מרוחק מיפו, שמעה "שיש בלאגן" ולא רצתה שא' יסתובב בחוץ. היא תכננה לאסוף אותו בדרכה חזרה מהעבודה. אביו של א' שמר באותו זמן על האחיו הצעירים, בהם תינוקת בת שנתיים.

באמצעות קרוב משפחה, שראה את בנה בניידת, למדה האם אודות מעצרו. על כן, הוריו של א' מגיעים לתחנת המשטרה בשעה 1:00 בלילה. שם מונעים מהם להיפגש עם בנם ("הוא בחקירת שב"כ ואתם תמתינו לו כאן, ליד הדלפק"). הוריו מתייעצים עם חברים ובשעה 2:00 מגיע עורך דין לתחנת המשטרה, אך גם ממנו מונעים להיפגש עם הילד.

כל אותו זמן הילד אזוק בחדרי השב"כ. הוא עובר חקירה מאוד קצרה בה אומרים לו שהוא זרק אבנים והוא אומר שלא. הם יודעים את גילו. ואי אפשר לפספס, הוא נראה ילד. לבד. מפוחד. א' לא שולט היטב בעברית המדוברת ולקרוא ולכתוב הוא לא יודע בכלל. חוקרי השב"כ מדברים ערבית, אך לא רק הם "מטפלים" בא'. הוא מצולם, נלקחות ממנו טביעות אצבע וכן נלקחת בדיקת די.אן.איי. השוטר הטכנאי שמבצע את הבדיקות האלה לא יודע ערבית והוא מחתים את א' על טפסים בשפה העברית בלבד, על אף שא׳ קטין ואין לו בכלל זכות חתימה.

א' מבין עברית באופן חלקי ולא מסכים לבדיקת הדי.אן.איי – אך השוטר אומר לו שאם לא יחתום על טופס ההסכמה, הבדיקה תתבצע בכוח. תחת איום זה א' חותם שהוא "מסכים" לביצוע הבדיקה.

לא' אין כל עבר פלילי. הוא ילד טוב, אבל זה בכלל לא מעניין – כי גם אם היה לו עבר פלילי וגם אם הוא לא היה "ילד טוב" הוא עדיין ילד, קטין. ולשם מה נלקחה בכלל בדיקת הדי.אן.איי? הרי אין קשר בין זריקת אבנים לבין בדיקת כזו. ברחובות יפו אבנים רבות והמשטרה לא אספה אותן לבדיקה. לא ניתן להוכיח דרך הדי.אן.איי את ביצועה של עבירה, לכן סביר להניח שהבדיקה לא בוצעה כלל במסגרת החקירה הספציפית אלא על מנת להכניסה למאגר מידע כללי.

צעירים רבים העצרים בימים האחרונים. מספיק שהם פלסטינים וכתבו משהו בפייסבוק – כי יהודים פעילים בארגונים כגון לה פמיליה ולהב"ה שכתבו בפייסבוק הזמנה מפורשת לביצוע פעולות אלימות כלפי ערבים לא נעצרו ולא נחקרו. מספיק שהם פלסטינים והיו בקרבת מקום בו התנהלה הפגנה – אפילו אם היו ישובים בניחותא בחצר בית מרוחקת 150 מטר מהפגנה שכבר הסתיימה

בשעה 4:30 בבוקר משחררים את א' למעצר בית של חמישה ימים, ומחתימים את אביו על ערבות של 3,000 שקל. א' יפסיד ימי בתי ספר, הוריו יפסידו ימי עבודה. אביו של א' מבקש לקבל העתק מכל המסמכים, כולל מסמך הערבות. המשטרה מסרבת. המשפחה חוזרת לביתה. עייפים.

כאשר אני פוגשת את א' בשעה 12:00 הוא מפוחד ומוטרד. חושש בהתחלה לדבר איתי, שהמשטרה לא תחפש אותו. אני מבטיחה לא לחשוף פרטים על זהותו. במהלך השיחה הוא משתחרר קצת, אבל רואים שעבר טראומה.

אך מעבר לאירוע הספציפי הזה, חשוב גם להסתכל על התמונה הרחבה יותר: בימים האחרונים נעצרו צעירים וצעירות רבים, חלקם קטינים, רובם המאוד גדול לא ביצע כל עבירה והמשטרה יודעת את זה היטב. למעשה, רבים נעצרו עוד לפני שלקחו חלק בהפגנה. מספיק שכתבו משהו בפייסבוק. ומספיק שהם פלסטינים וכתבו משהו – כי יהודים פעילים בארגונים כגון לה פמיליה ולהב"ה שכתבו בדפי הפייסבוק הזמנה מפורשת לביצוע פעולות אלימות כלפי ערבים לא נעצרו ולא נחקרו, מספיק שהם פלסטינים והיו בקרבת מקום בו התנהלה הפגנה -אפילו אם היו ישובים בניחותא בחצר בית מרוחקת 150 מטר מהפגנה שכבר הסתיימה.

מתקבל הרושם שמדובר במדיניות של הפחדה. לא מדובר כאן ביוזמות פרטיות של שוטרי תחנה זו או אחרת. לא מדובר כאן בחקירת אנשים חשודים באמת בביצוע עבירה, אלא בהפחדה של אנשים על מנת שלא יקחו חלק בהפגנות לגיטימיות, על מנת שלא יכתבו בדפי הפייסבוק שלהם, על מנת שישתקו.

כנראה שיעניין אותך גם: