בלי תקווה, העם הפלסטיני רק ימשיך להתקומם

לא ברור אם אירועי הימים האחרונים הם אינתיפאדה דתית ומסוכנת או תוצר של דחפים לאומניים ופוליטיים. מה שבטוח זה שללא שינוי גישה מהותי כלפי מצבם של הפלסטינים, כל מה שמצפה לנו בעתיד זה עוד ייאוש ועוד התקוממות
חוסאם יונס

בתקופה האחרונה מתקבלת אצלי תחושה שמה שמעניין באמת זה לא מה שקורה בפועל, אלא הכותרת שבוחרים להעניק לזה. כמעט כל הפרשנים הפוליטיים, או לפחות מי שמכנים את עצמם כך, משתדלים להדביק את הכותרת הכי "מוכרת" בעולם התקשורת – מבלי לשים לב להשלכות שיכולות לכך על אירועי הימים האחרונים.

האם אנו באמת חווים אינתיפאדה המונעת מרגש דתי ולכן תהיה מסוכנת מקודמותיה? האם זו אינתיפאדה לאומנית שהתעוררה בעקבות דחפים לאומניים פוליטיים המורכבים בעיקר מגרגירי ייאוש ומתחושת אבדון מוחלט? או שמא מדובר בערבוב של שני המרכיבים יחדיו, כשאל-אקצה הוא הסמל הדתי של האומה המוסלמית, אך לא פחות מכך – הוא סמלם ודגלם האמיתי, המוחשי והנראה לעין הציבור הפלסטיני?

אני פשוט חושב שמדובר כאן בתופעה מדעית רפואית נפוצה וידועה: הגוף האנושי סופג וסופג הרבה רעלים וחומרים מסוכנים, עד השלב בו הוא מתקשה לבלוע יותר. אז, לתקופה מסוימת, הוא בוהה, תוהה, חושב ומתחשב ולכן הוא גם מנסה לשפוך את הרעל שבתוכו אל תוכו. תופעה זו, למרבה הצער, דופקת לנו את הגוף וגורמת לנו, כמו מחשב שלא עבר ניקוי וירוסים, להתחיל להשתולל.

אנחנו גם כך חיים בתקופה קשה, בה שרת המשפטים דואגת ללמד את מיטב משפטני הארץ הזו משפטים; בה שר החינוך הוא מתנחל, שמחנך את ילדינו לשכוח משוויון זכויות ולהתרכז בשירות הלאום. יודעים מה? אני לא בטוח שמישהו באמת תוהה למה התרחשו אירועי הימים האחרונים. כל אחד ואחת מכם יודע היטב

כן, אני פלסטיני. בתוך עמי אני חי ואני מודה שמה שמתרחש כאן זה השתוללות. מי שיוצא לבצע נקם בעובר אורח אינו דווקא בעל קו פוליטי מוגדר או תפיסה דתית כזו או אחרת. אם נסתכל על זהות הדוקרים ברחבי הארץ, לא בהכרח נמצא דבר משותף אחד המאחד ביניהם: יש אקדמאים דתיים וחילוניים, קטינים ובגירים, כאלה שהגיעו מהעיר וכאלה שחיו בתרבות כפרית. אז למה זה קורה ולמה הם? למה דווקא הם הסיקו שהפתרון הוא לקום בבוקר ולעשות מעשה? ולמה, מנגד, מגיע ראש העירייה הערבית הגדולה בארץ ונוזף בראש המפלגה שעד לפני כמה חודשים נמנה על שורותיה ונלחם לקידום עמדותיה; צועק על ראש מפלגתו לשעבר, מקלל אותו ובטוח שהוא-עצמו רק חושב על טובת העיר והאוכלוסייה שבה. מדובר, להזכירכם, באוכלוסייה שהצביעה לאותה מפלגה יותר מכל ציבור אחר.

כנראה שלעולם לא נצליח לפענח את השאלות הללו, כי כדי לעשות זאת יש קודם כל צורך בהפנמה של הציבור הישראלי שלא כל מה שאומרים צבי יחזקאלי או רוני דניאל על ערבים הוא תורה מסיני. רוב הזמן זה פשוט לא. כמו כן צריך שמערכת "אכיפת החוק" תגזור דין שווה בין דוברי השפות השונות – הרי זה שוני מהותי בינינו (ובמדינות רבות דווקא רואים בשוני שכזה יתרון עצום ומנצלים אותו באופנים שאינם כוללים גיוס דוברי ערבית כדי לרגל אחר מדינות עוינות).

תפסיקו לפחד מאתנו.

אני לא הייתי בצומת לזרוק אבנים לפני שישבתי לכתוב את הרשימה הזאת. תכירו אותנו, ואז תדעו שהפלסטיני בישראל שחושב שהפתרון זה לזרוק יהודים לים הוא כזה שמנותק – לא רק מהמציאות הכוללת אלא גם מבני עמו. האיש פשוט צפה במהדורת החדשות האחרונה בשנת 73׳.

אנחנו גם ככה חיים בתקופה קשה, ריבונו של עולם. זו תקופה בה שרת המשפטים היא הגברת איילת שקד, שדואגת ללמד את מיטב משפטני הארץ הזו משפטים; זו תקופה בה שר החינוך הוא מתנחל, שמחנך את ילדינו לשכוח משוויון זכויות ולהתרכז בשירות הלאום, שמלמד אותם שזוהי ארצו של העם הנבחר והמובחר, ושהם יזכו להיות משרתיו ונאמניו. יודעים מה? אני לא בטוח שמישהו באמת תוהה למה התרחשו אירועי הימים האחרונים. כל אחד ואחת מכם יודע היטב. אולי הגיע הזמן לשנות גישה, לפרמט.

קשה לי לומר כי באמת מדובר באינתיפאדה. העם הפלסטיני, בשונה מרוב עמי העולם, לא יוצא לרחוב רק כשחסר לילדים שלו לחם בבית. אם נשים לב, במהלך שתי האינתיפאדות הקודמות מצבו הכלכלי של העם הפלסטיני בגדה המערבית ובעזה – לפחות בפרספקטיבה פלסטינית – היה סביר יחסית. אגב, זה לא ממש כדור הרגעה למי שרוצה לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח. כיוון שבסופו של דבר בבני אנוש עסקינן, מסתבר שגם לעם הגדול הזה צריך תקווה. בלי תקווה לעם הזה, שמחר תזרח גם השמש שלו, אפילו הפירמוט הכי מושקע בעולם לא יעזור. הוא יקום ויתקומם. וזו גם זכותו.          

חוסאם יונס הוא פלסטיני ישראלי, עורך דין במקצועו ובעל תואר למשפטים מאוניברסיטת קובנטרי באנגליה. במסגרת עבודתו עוסק בעיקר בתיקים בתחום המקרקעין, הנוגעים בזכויות פלסטינים בגדה המערבית ובירושלים

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דפנה

  לחוסאם,

  את רוני דניאל, וחדשות ערוץ 2 בכלל, הפסקתי לראות מזמן. דבריו של צבי יחזקאלי חולפים לי ליד האוזן כמו זמזום טורדני. כמוך, אני מתחלחלת מהמחשבה שנפתלי בנט הוא שר חינוך, איילת שקד שרת משפטים, מירי רגב שרת תרבות, ועוד כהנה וכהנה אבסורדים שרק ראש ממשלה כושל כנתניהו יכול לייצר.

  אבל בין זה לבין חשש מפיגועים אין ולא כלום.
  אני מעידה על עצמי שאיני אדם חרדתי, לגבי עצמי לפחות. אבל באמת אין שום הגיון בעובדה שאנשים רבים חוששים להפגע? אדם צריך להיות אידיוט אם הוא נותן לילדיו להסתובב בימים אלה בלי השגחה. זה לא בהכרח פחד. זו התנהגות מפוכחת ואחראית.

  ביחד עם הקריאה "תפסיקו לפחד מאיתנו", שמופנית אל היהודים שבינינו, אולי היה ראוי להוסיף גם קריאה כמו "תבינו אותם" ולהפנות אותה אל הציבור הערבי.

 2. יאיר

  על איזה עם פלסטינאי אתם מדברים בדיוק?! ששליש מתוך התושבים הערביים במישור החוף הגיע ממצריים , מה לעשות שויקיפדיה מחקרים של חוקרים הסטורים עם ממצאים עובדתיים ששוללים את הנרטיב ההיסטורי של מה שקוראים לו עם פלשתינאי.
  מה גם , שבתקופה האחרונה הוצעו להם הצעות מאוד מרחיקות לכת להגדרת מדינה פלשתינאית עוד לפני המנדט הבריטי וגם בתקופתו ולאחריו והם סרבו תוך הקחשת זכות קיומנו על אדמה זו כשלאורך כל השנים מתקופת התנ"ך תמיד, אבל תמיד היה ישוב יהודי!!!וזאת העובדות לא מכחישות כלל!!אבל את מוצאם וקיומם של אותם צאצאי פלשתינאים מצאו בנקל והוכיחו שהם באו ממדינות האיסלאם השונות!! אז לפני שמדברים על דו קיום בשלווה ( ולא בשלוותה) צרכים קודם כל הכרה ברורה וגורפת (!)בקיומנו וזכותנו על הארץ.