אהבת הפריפריה הסלקטיבית של הפוליטיקאים

פוליטיקאים ישראלים ממהרים לחבק את הפריפריה, בעיקר בעתות משבר. אך מי שנכלל ברשימת יישובי הפריפריה לצורכי הטבות מס הם בעיקר קבוצות האינטרנס של חברי הממשלה והקואליציה. כך מסתבר שערבים, למשל, לא יכולים לגור בפריפריה
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

ישנם מעט מושגים החביבים על פוליטיקאים ישראליים יותר מהמושג "פריפריה". כולם עם הפריפריה. אין אחד מהם שאינו מבטיח לתמוך ולחזק את הפריפריה ויש כאלה שאף מכריזים על יחס אינטימי יותר – הם ממש מחבקים את הפריפריה. זאת, בעיקר בימים בהם תושבי הפריפריה ממהרים בבהלה למקלטים.

תכונה מרכזית נוספת של מושג הפריפריה היא גמישותו הכמעט אינסופית. הפוליטיקאי הישראלי הדואג להענקת הטבות לקבוצות האינטרס שלו, ימצא תמיד דרך להכניס כמעט כל יישוב לקבוצת יישובי הפריפריה. בקצב הזה, בעתיד הקרוב סביר מאוד שיישארו מעט מאד יישובים בישראל שלא יוגדרו כיישובי פריפריה.

קחו למשל את ההחלטה על הענקת הטבות מס ליישובי הפריפריה, החלטה שבגינה שובתים בימים אלו ראשי רשויות ותושבים בנהריה, עכו, מעלות תרשיחא, חניתה ויישובים נוספים בצפון. הטבות מס שגובהן יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה והן מוענקות בעיקר לאוכלוסייה המבוססת באותם יישובים. לפני שנים החליטה ממשלת ישראל על הטבות מס לתושבים ביישובי הפריפריה על מנת לחזק את הפריפריה ולמשוך אליה אוכלוסיה חזקה. אלו יישובים ייכללו ברשימת היישובים מקבלי ההטבות? התשובה הייתה ברורה – ייכללו בה היישובים בהם נמצאות קבוצות האינטרס להן מעוניינים לדאוג חברי הממשלה והקואליציה. בבחינת רשימת היישובים הראשונה של מקבלי ההטבות, מתברר שמושג הפריפריה אינו מושג גיאוגרפי, חברתי וכלכלי כלל, אלא מושג שהגדרתו לאומית: לא משנה היכן מתגוררים ערבים בישראל ומה מצבם החברתי והכלכלי – יישוביהם לעולם לא יוגדרו כפריפריה. ערבי, בהגדרה, לא יכול לגור בפריפריה.

בעקבות עתירות לבית המשפט העליון נגד עיוות זה ועיוותים אחרים ברשימת היישובים מקבלי ההטבות, שהחלו לפני למעלה מעשור, פסל בית המשפט את הרשימה, הורה מספר פעמים לאורך השנים לתקנה ואף הציב לוח זמנים לממשלה לקביעת קריטריונים פומביים, ראויים ושוויוניים להטבות המס. אולם האיומים לא ממש הפחידו את חברי הממשלה.

בשנת 2006 הוחלט על הקמת ועדה מקצועית בשם "ועדת סופר". במסמך שכתבו חברי הוועדה הם ציינו ש"רשימת היישובים נקבעה בשיטה של ׳טלאי על טלאי׳ ולגבי חלק מהיישובים שנמצאים בה אפשר לתמוה כיצד הגיעו לשם". הוועדה קבעה שלושה קריטריונים ברורים למתן הטבות ליישובים: פיזור דמוגרפי-גיאוגרפי, מרחק מהגבול ומצב חברתי-כלכלי.

בבחינת רשימת היישובים הראשונה של היישובים מקבלי ההטבות, מתברר שמושג הפריפריה אינו מושג גיאוגרפי, חברתי וכלכלי כלל, אלא מושג שהגדרתו לאומית: לא משנה היכן מתגוררים ערבים בישראל ומה מצבם החברתי והכלכלי – יישוביהם לעולם לא יוגדרו כפריפריה. ערבי, בהגדרה, לא יכול לגור בפריפריה

השנים חלפו, הממשלות התחלפו, ומושג הפריפריה רק הלך והתרחב. מרשימה מקורית של 167 יישובים הזכאים להטבות, הלכה הרשימה ותפחה ל-403 יישובים, ותקציב ההטבות גדל בעקבות לחצים פוליטיים מ-800 מיליון שקלים ל-1.2 מיליארד שקלים.

הקרבות אודות רשימת היישובים וגובה ההטבות מתנהלים בימים אלה בוועדת הכספים. כאשר יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת משה גפני, מגובה בתמיכתו של היועץ המשפטי לממשלה, מנהל קרבות פוליטיים נגד ראש הממשלה, חברי כנסת מהליכוד וחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי, העומדים על כך שההתנחלויות בשטחים יוכללו ברשימת היישובים מקבלי ההטבות, באופן בלתי תלוי בקריטריונים שעל פיהם הורכבה הרשימה.

כך למשל, לפני מספר ימים החליט ראש הממשלה יחד עם ראשי הקואליציה שהיישוב היהודי בחברון ייכלל במפת היישובים הזכאים להטבות המס, בעוד שכמה יישובי פריפריה יוצאו ממנה ורף ההטבה שלהן יופחת. על מהלכים אלו אמר בתגובה ראש עיריית ערד, ניסן בן חמו: "טירוף ששוב השטחים שולטים במדינה ופוגעים בפריפריה". ראש עיריית ערד לא עמד עדיין על טיבו הפוליטי הגמיש והאופורטוניסטי של מושג הפריפריה ועל ההבחנה בין פריפריה חברתית וכלכלית, הכוללת את העיר ערד ועיירות פיתוח ויישובים רבים אחרים והצריכה לכלול שכונות מצוקה בערים – פריפריה אליה מתחנפים ואותה "מחבקים" בתקופת הבחירות – לבין פריפריה אידיאולוגית ופוליטית של בעלי זרוע שאליה מזרימים תקציבים ועמה מיטיבים בין בחירות לבחירות.

הטקסט פורסם הבוקר ב״ידיעות אחרונות״

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דןש

    מה הפלא ערביי מדינת ישראל הם שקופים
    רצוי וחשוב קודם לכל שיפעלו על מנת להביאם למצב בו הם יגיעו לחובת מס. לאחר מכן לפעול להקלות בו.
    שיפעלו להקצות שטחים למפעלים ולשטחי מסחר ותעשיה ולאחר מכן לפעול להקלת המס למשקיעים.
    לצערי עוד ארוכה הדרך.