ישראל זקוקה לנוכחות בינלאומית בהר הבית

ההסתה של דוברי תנועות המקדש לא זוכה לתשומת לב ציבורית אצלנו, אבל היא נשמעת היטב בצד השני ומזינה את גל האלימות הנוכחי. אם ממשלת ישראל באמת רוצה לשמור על הסטטוס-קוו בהר הבית, עליה להזמין את הקהילה הבינלאומית להיות שותפה באחריות על חבית חומר הנפץ הזאת
יזהר באר

האינטרס הגדול ביותר של מדינת ישראל כיום הוא להסכים לנוכחות של משקיפים בינלאומיים בהר הבית. בניגוד לזעקה הנשמעת ממשרד ראש הממשלה, לא מדובר בהצעה הזויה ואנטי-ישראלית, להפך. גם אחרי שהסכים בכורח הנסיבות להציב מצלמות על הר הבית, התעקשותו של ראש הממשלה כי הטענות על פגיעה בסטטוס קוו בהר הבית הם שקר והמצאה פלסטינית רחוקים מלשכנע את העולם המוסלמי. האמת היא שגם עובדות המציאות מערערות עליה.

הר הבית, שמשול לכור גרעיני שהשליטה בו הולכת ונשמטת מהאחראים עליו, זקוק למבוגר אחראי. במשפט המחתרת היהודית באמצע שנות ה-80 אמר סגן ראש השב"כ, בתשובה לשאלת השופטים, כי אם תוכנית הפגיעה בכיפת הסלע היתה מתממשת, משמעות הדברהיתה מלחמה של כל העולם המוסלמי בישראל וסכנה להשמדתה. המחקר קשר מסוכן של העמותות "קשב" ו"עיר עמים" מ-2013 כבר הצביע על התעצמות תנועות המקדש, המבקשות לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית, ועל התמיכה הממסדית והפוליטית בהן. השינוי שעברה הציונות הדתית בשנים האחרונות הוא כה חד ודרמטי, שעשרות רבנים מתירים כיום את העלייה להר הבית ליהודים בניגוד לעמדות גדולי ההלכה בדורות האחרונים. כך, למעלה מ-10,000 יהודים עלו אל ההר בשנה האחרונה, רבים מהם פעילי הארגונים, שחלקם נתמך על ידי משרדי החינוך והדתות.

דוברי תנועות המקדש מדברים בפומבי על הרס המסגדים. ההסתה שלהם ברשתות החברתיות לא זוכה לתשומת לב ציבורית אצלנו, אבל היא נשמעת היטב בצד השני ומהווה מטען דלק המזין את גל האלימות הנוכחי. סרטונים ותמונות של מטוסים וטילים המפוצצים את כיפת הזהב מופצים ללא הפרעה ברשתות החברתיות בישראל וזוכים לאוהדים רבים. הרב ישראל אריאל, ראש "מכון המקדש" ומי שהיה סגנו של הרב כהנא בכ"ך, חוזר ואומר בפומבי כי מטרתו היא הריסת המסגדים ובניית בית המקדש השלישי במקומם. ארגונו נהנה מתמיכה כספית ממשלתית, מארח משלחות של חיילים ותלמידים ומעסיק נערות שירות לאומי.

הרב ישראל אריאל, ראש "מכון המקדש" ומי שהיה סגנו של הרב כהנא בכ"ך, חוזר ואומר בפומבי כי מטרתו היא הריסת המסגדים ובניית בית המקדש השלישי במקומם. ארגונו נהנה מתמיכה כספית ממשלתית, מארח משלחות של חיילים ותלמידים ומעסיק נערות שירות לאומי

רעיונות מקדש עכשיו מחלחלות בעקביות לתוך מערכת החינוך ורעיונות שינוי הסטטוס קוו בהר הבית מפעפעים בהתמדה אל המרכז הפוליטי ואל מפלגת השלטון. יהודה גליק, מראשי תנועות המקדש, שהוגדר בידי המשטרה "האיש המסוכן ביותר במזה"ת" הוא פעיל ליכוד, שאף כתב בעצמו את עמדת הליכוד בנוגע להר הבית לקראת הבחירות לכנסת ה-19. בין התומכים הנלהבים בשינוי הסטטוס-קוו על ההר, מצויים יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השרה מירי רגב, השר אורי אריאל, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ואחרים. במהלך כהונתה כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת, בכנסת הקודמת, קיימה מירי רגב יותר ישיבות בנוגע לשינוי הסטטוס-קוו בהר הבית מאשר התקיימו בכל הכנסות שלפניה.

בנימין נתניהו בעצמו הביע דעה בזכות שינוי הסטטוס קוו במכתב רשמי שכתב ליהודה עציון, מנאשמי המחתרת היהודית ואחד מהפעילים הוותיקים לכינון המקדש. בין השאר כתב: "זכותו של העם היהודי על מקום קודשו – הר הבית – אינה ניתנת לערעור. אני סבור שיש להסדיר זכות תפילה של יהודים במקום זה". (מכתב מ-7.3.1995. ההדגשה שלי. י.ב).

החשש המוסלמי משינוי הסטטוס קוו ואף מפגיעה פיזית במתחם אל-אקצא יש לו, לפיכך, על מה להסתמך. במקרה של פגיעה כזאת, גם אם על ידי אדם אחד, האחריות כולה תוטל על ישראל, שהיא כיום בעלת השליטה האפקטיבית על ההר. ניתן למתן את הסיכונים והמתחים אם ממשלת ישראל תשתף באחריות המוטלת עליה גורמים בינלאומיים.

על הממשלה להורות למשרד החינוך ולצה"ל להפסיק לשלוח תלמידים וחיילים ובנות שירות לאומי למוסדות כמו "מכון המקדש" שבראשו עומד רב פונדמנטליסט המסית להרס המסגדים. ולא פחות מכך, על ראש הממשלה לקרוא לסדר את שריו וח"כיו הקוראים לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, בניגוד לעמדתה המוצהרת ממשלתו

ממשלת ישראל יכולה לעשות עוד כמה צעדים כדי למתן את המתחים על הר הבית: לדאוג למשל לאכיפת חוק שוויונית, לא רק כלפי מוסלמים אלא גם כלפי עבריינים אידיאולוגיים מהצד היהודי, אותם שוחרי מקדש היהודים המסיתים לפגיעה במסגדים. הממשלה מצהירה על כוונתה לפעול נגד התנועה האיסלאמית ומקורותיה הכספיים. מדיניות אחראית היתה מחייבת הפסקה מיידית של כל תמיכה ממשלתית בארגוני מקדש יהודיים שעוסקים בהסתה אנטי-מוסלמית. על הממשלה להורות למשרד החינוך ולצה"ל להפסיק לשלוח תלמידים וחיילים ובנות שירות לאומי למוסדות כמו "מכון המקדש" שבראשו עומד רב פונדמנטליסט המסית להרס המסגדים. ולא פחות מכך, על ראש הממשלה לקרוא לסדר את שריו וח"כיו הקוראים לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, בניגוד לעמדתה המוצהרת ממשלתו.

אם ממשלת ישראל הנוכחית רוצה לשכנע בכנות מאמציה לשמור על הסטטוס-קוו בהר הבית, עליה לנקוט בצעדים מקדמי אמון הכרחיים אלה ולהזמין את הקהילה הבינלאומית להיות שותפה באחריות על חבית חומר הנפץ הזאת. כי אם זה יתפוצץ לנו בפנים ואנחנו נהיה האחראיים הבלעדיים ספק אם גם אלוהים יוכל לשמור עלינו.

הכותב הוא מנהל עמותת קשב ומחבר הדו"ח ״קשר מסוכן״ על דינאמיקת ההתעצמות של תנועות המקדש ומשמעויותיה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אורנר

  כה נכון. ממשלת ישראל שוטפת את מוחו של הציבור כאילו אלימות הפלשתינאים נובעת מהסתה שלהם בעוד שהיא מטפחת את הימין המשיחי בניסיונותיו לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית. בשלב הראשון לימי ביקורים שונים ליהודים ולפלשתינאים. השלבים הבאים (כגון: אישור רשמי של תפילת יהודים כמובן בכוח הנשק שלנו) בוא יבואו, ויביאו את הכחדתה של מדינת ישראל (כן.כן. פיצוץ המסגדים ובניית בית המקדש)

 2. דןש

  אינני יודע מה כולל הסטטוס-קוו. בכל מקרה ה"קבעון/קפאון איננו עושה טוב לאף אחד.
  הר הבית מקודש ע"י שלוש הדתות המונוטאיסטיות והשליטה בו חייבת להיות משותפת.
  כמוהו גם, חייבים לאפשר כניסתו של כל אדם למתחם ואפילו לאפשר לו "פינה" למלמול תפילתו. כמובן שאין לערוך כל שנוי פיזי – לא להוסיף ולא לגרוע מן הקיים.
  במצב הנוכחי חייבים לחזק את שליטת הוואקף ויש לחשוב על אפשרות של שיטור הדדי ישראלי-ירדני שימנע הפרות סדר. אינני חושב שגוף בינלאומי רחב יוכל לעשות זאת.

 3. ליכודניק

  מדוע חשוב כ"כ להתחשב ברגשותיהם העדינים של המוסלמים, שלא יכולים לסבול תפילת יהודי בהר הבית?
  האם באותו אופן יש להתחשב ברגשות העדינים של יהודים דתיים שלא רוצים שנשים תתפללנה בכותל?
  או ברגשות העדינים של מסורתיים שלא רוצים שהמדינה תכיר בנישואים חד-מיניים?
  ממתי מניחים שהמצב הקיים בתחום מסוים צודק רק משום שהוא קיים?
  האם הכותב מבין בכלל את הרצון להתפלל על הר הבית?

  אני חילוני ומאמין ביהדות ליברלית, הגותית, יוצרת, מבקרת וממילא לא הייתי רוצה לראות בית מקדש שלישי קם, בפרט לא בהר הבית; אבל לא הייתי מביא כוח בין-לאומי כדי להכריע בדיון הפנים-יהודי הזה.